Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

ubezpieczenie zdrowotne

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
lipek11
Globtroter
Posty: 38
Dołączył(a): 03.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) lipek11 » 17.07.2006 17:03

Witam,
w Alianz ubezpieczenie na 15 tyś.euro dla 2-dorosłych plus 2-dzieci na 14 dni wyniosło 93 zł
izis
Odkrywca
Posty: 64
Dołączył(a): 19.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) izis » 26.07.2006 16:32

W PZU za 2 os na 8 dni zapłaciłam 34 zl ( ubezpieczenie na 20 000 $ )
justa70
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 05.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) justa70 » 26.07.2006 21:15

jutro wysylam meza aby zakupil ubezpieczenia na wyjazd i do NFZ tez trzeba isc chyba
JUSKO
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 12.07.2006
Ekuz

Nieprzeczytany postnapisał(a) JUSKO » 27.07.2006 14:32

EKUZ (Europejska Karta Ubezpiecznia Zdrowotnego) wydawana przez NFZ obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej plus trzech krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego ( Norwegia, Islandia, Lichtenstein) oraz Szwajcarii. Jak wiadomo Chorwacja nie jest krajem Unii Europejskiej wiec EKUZ nie daje tam żadnych uprawnien.Moze sie natomiast "przydac" w krajach tranzytowych w drodze do CRO. Pomimo tego Polskę i Chorwację wiąże umowa międzynarodowa uprawniająca do korzystania przez Polaków ( i odwrotnie) w naglym(niezbednym z punktu widzenia medycznego) wypadku, zachorowania. W takiej sytuacja osoba chcąca skorzystać z pomocy powinna posiadać przy sobie paszport...W praktyce może to jednak różnie wyglądać wiec zalecam doubezpieczyć się komercyjnie...
JUSKO
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 12.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) JUSKO » 28.07.2006 08:17

Zapomniałem dodać że w ramach tej umowy pomiedzy Polską a Chorwacją opisane powyżej świadczenia powinny byc udzielone bezpłatnie. Pozdrawiam!
endriu
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 102
Dołączył(a): 11.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) endriu » 28.07.2006 08:45

Wysłałem wniosek o wydanie EKUZ do NFZ pocztą priorytetem - po tygodniu miałem w skrzynce już karty.
Dodatkowo wykupię jakąś polisę ubezpieczeniową - kosztuje grosze a zawsze to jakoś poprawia samopoczucie.
justa70
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 05.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) justa70 » 28.07.2006 19:19

ja juz karty z NFZ mam a ubezpieczenie bedzie mnie kosztowac 120 zl na 4 os w tym 2 dzieci na 2 tyg ubezpieczenie 40 tys euro
Wikia2
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 26.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wikia2 » 09.08.2006 22:32

Nasza córka zachorowała w Chorwacji na anginę, ubezpieczenie dodatkowe skończyło się bo przedłużyliśmy pobyt o kilka dni. U lekarza miła niespodzianka - poproszono o paszport i ... porada lekarska darmowa, w aptece ... lekarstwa za darmo!!! Chorwacja ma z Polską jakąś umowę. Pozdrawiam
Jarrrek
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 15.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarrrek » 16.08.2006 03:57

Witam Szanowne Forum! To mój pierwszy post tutaj :)

Jeżeli chodzi o EKUZ, to JUSKO napisał już słusznie, że NIE DZIAŁA ona w Chorwacji (ponieważ Cro nie należy jeszcze do UE ani do Europejskiego Obszaru Gospodarczego), ale przyda się w krajach tranzytowych.

Natomiast wszystkie informacje na temat ubezpieczeń NNW i kosztów świadczeń medycznych dla Polaków w Cro można znaleźć na stronach Biura Rozliczeń Międzynarodowych pod adresem www.brm.gov.pl, zakładka "Informacje dla wyjeżdżających", tel. w Wawie 022 830 04 20, od poniedziałku do piątku w godz. 8.15 - 16.15. Ze stron BRM można też ściągnąć i wydrukować sobie tekst umowy, o której poniżej.

A teraz umowa, o której pisali JUSKO i Wikia2: w odniesieniu do Chorwacji nadal obowiązuje umowa o ubezpieczeniu społecznym, zawarta przez Rząd PRL z Rządem Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii 16 stycznia 1958 roku :D

Należy jednak pamiętać o kilku istotnych ograniczeniach:

1) Do nieodpłatnych świadczeń zdrowotnych w Cro w ramach wspomnianej umowy są uprawnione tylko te osoby, które mają polskie ubezpieczenie zdrowotne. (Nie wiem czy i jak Chorwaci to w praktyce sprawdzają w przypadku dorosłych. Wikia2, Twoja Córa jako dziecko ma zapewne automatycznie polskie ubezpieczenie zdrowotne, więc nie było żadnego problemu). Tak na chłopski rozum to pewnie lekarze w Cro dostali odpowiednie informacje o obowiązujących umowach, spisują po prostu na miejscu z paszportu dane pacjenta, a potem wysyłają je do jakiegoś chorwackiego odpowiednika naszego BRM i niech oni już tam się martwią rozliczeniami. Jeżeli okazałoby się potem, że jakiś Polak nie miał jednak ubezpieczenia zdrowotnego w swoim kraju, to niech go ZUS czy BRM w Polsce ściga.

2) Mówimy o nieodpłatnych świadczeniach zdrowotnych TYLKO w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku i TYLKO w zakresie niezbędnie koniecznym - ale takie ograniczenia są też w większości tańszych polis komercyjnych. W tych ostatnich chodzi głównie o opisane zwykle w warunkach ubezpieczenia różnice między "nagłym zachorowaniem" i "zaostrzeniem schorzenia przewlekłego" plus oczywiście wykluczenia, jeżeli ubezpieczony był pod wpływem alkoholu oraz/lub środka o działaniu odurzającym nieprzepisanego przez lekarza, uprawiał wyczynowo sport itp. 8)

3) Ubezpieczenie w ramach "starej" umowy międzyrządowej NIE OBEJMUJE TRANSPORTU MEDYCZNEGO i dlatego warto dokupić coś dodatkowo w tym zakresie, żeby mieć spokojną głowę i nie zapłacić potem - tfu, tfu - koszmarnie wysokiego rachunku np. najpierw za transport motorówką czy helikopterem z jakiejś wyspy do szpitala, a następnie ew. samolocikiem z personelem medycznym z Cro do PL - o kosztach transportu zwłok już nawet nie wspominam. I właśnie NA TĘ "TRANSPORTOWĄ" CZĘŚĆ dokupowanej polisy komercyjnej trzeba zwrócić szczególną uwagę, bo konieczne świadczenia medyczne Polacy mają i tak zagwarantowane w ramach wspomnianej wyżej umowy.

WARTO TEŻ dowiedzieć się, czy jakiegoś pakietu ubezpieczeniowego nie mamy w związku z posiadaną kartą płatniczą albo rachunkiem bankowym, bo często o tym zapominamy, a w przypadku niektórych - niekoniecznie zaraz platynowych - kart czy kont te pakiety są często znacznie lepsze niż tanie polisy NNW.

Poza tym: zwykle nawet w komercyjnych polisach znajduje się klauzula, w myśl której (tu cytat z mojej polisy) "zakres ubezpieczenia nie obejmuje kosztów leczenia, transportu medycznego i innych usług świadczonych w kraju, w którym ubezpieczonemu przysługują one z tytułu ubezpieczenia społecznego, UMÓW MIĘDZYNARODOWYCH lub innego tytułu prawnego". 8)

Przepraszam za przydługi post, ale chciałem wspomnieć o wszystkich istotnych sprawach - mam nadzieję, że się udało.

Pozdrawiam,
J.
isidro
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 18.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) isidro » 16.08.2006 12:48

W Hestii wariant podstawowy (50,000 PLN) to 2,50PLN za każdy dzień.
victoo
Croentuzjasta
Posty: 221
Dołączył(a): 22.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) victoo » 22.08.2006 14:07

Jarrrek napisał(a):
2) Mówimy o nieodpłatnych świadczeniach zdrowotnych TYLKO w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku i TYLKO w zakresie niezbędnie koniecznym - ale takie ograniczenia są też w większości tańszych polis komercyjnych. W tych ostatnich chodzi głównie o opisane zwykle w warunkach ubezpieczenia różnice między "nagłym zachorowaniem" i "zaostrzeniem schorzenia przewlekłego" plus oczywiście wykluczenia, jeżeli ubezpieczony był pod wpływem alkoholu oraz/lub środka o działaniu odurzającym nieprzepisanego przez lekarza, uprawiał wyczynowo sport itp. 8)
J.


Czy to oznacza, że jezeli wbije sobie do pięty kolczatke/jeżowca to czy zostanie mi udzielona bezpłatna pomoc?

PS. Rok temu gdy byłem w Grecji, kolega miał ubezpieczenie w ramach turnusu oraz prywatnie wykupione ubepieczenie. Niestety nadepnął na jakiegoś kolczaste stworzenie i gdyby nie to prywatne ubepieczenie musiałby wybulić 80euro za wyciągnięcie kolcy ze stopy.
Jola L-G
Cromaniak
Posty: 1091
Dołączył(a): 21.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jola L-G » 22.08.2006 14:46

Wikia2 napisał(a):Nasza córka zachorowała w Chorwacji na anginę, ubezpieczenie dodatkowe skończyło się bo przedłużyliśmy pobyt o kilka dni. U lekarza miła niespodzianka - poproszono o paszport i ... porada lekarska darmowa, w aptece ... lekarstwa za darmo!!! Chorwacja ma z Polską jakąś umowę. Pozdrawiam


Tak właśnie jest, że w Cro wystarczy nasze ubezpieczenie z funduszu bo istnieje umowa pomiędzy naszymi krajami dotycząca niezbędnej pomocy lekarskiej.
bogjan
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 05.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) bogjan » 24.08.2006 07:16

Ubezpieczenie"Podróżnik",różne warianty 1,1 zł/dzień/osoba w mBanku.Właśnie się ubezpieczyłem siedząc przed kompem/mam tam konto/.Sprawdzałem u broockera,nie znalazłem lepszego i pewniejszego. :D
Janusz
Doti
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 73
Dołączył(a): 01.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Doti » 02.07.2009 21:17

Odświeżam stary wątek gdyż ... mam problem.

Przeszukałam kilka wątków i wynika z nich, że korzystanie z pomocy w Cro wiążę się z posiadaniem paszportu.
Otóż ... wyszłam za mąż i automatycznie ze względu na zmianę danych osobowych paszport stał się nieważny.
Ponieważ nie planowaliśmy w tym roku wyjazdu zagranicznego nie złożyłam wniosku o wydanie nowego paszportu ... okazało się jednak, że wyjazd stał się realny w miesiącu wrześniu :D

Jeśli wykupię dodatkowe ubezpieczenie w jakimkolwiek towarzystwie paszport nie będzie potrzebny w przypadku konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej :?:
Nie chcę rezygnować z wakacji, trochę boję się jechać bez paszportu, a nie wiem czy zdążę uzyskać nowy ...

Pozdrav :smo:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.07.2009 21:37

Doti napisał(a):....wyszłam za mąż i automatycznie ze względu na zmianę danych osobowych paszport stał się nieważny.....

nieprawda - zmiana danych osobowych nie jest przesłanką nieważności dokumentu (paszportu) :wink:
Doti napisał(a):....Nie chcę rezygnować z wakacji, trochę boję się jechać bez paszportu, a nie wiem czy zdążę uzyskać nowy ...okazało się jednak, że wyjazd stał się realny w miesiącu wrześniu

nie musisz z niczego rezygnować a jak chcesz jechać koniecznie z paszportem to do września zdążysz go wyrobić bo trwa to do miesiąca od złożenia wniosku.
A jak dotychczasowy paszport ma datę ważności to jeszcze w przypadku zmiany nazwiska zapłacisz za nowy ze zniżką
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
ubezpieczenie zdrowotne - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone