Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

SZWECJA ... 2013

Szwecja znana jest z organizacji światowego konkursu przyznania Nagrody Nobla. W Szwecji prężnie działa stowarzyszenie wolnomularskie. Szacuje się, że kraj ten zamieszkuje nawet 13 tysięcy masonów. Szwecja ma najwięcej wysp spośród wszystkich krajów na świecie – aż 267570. To kraj, który jako pierwszy w Europie stworzył instytucję parku narodowego – obszaru prawnie chronionego przez państwo.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 15.09.2013 10:13

...

Obrazek


Generalnie T-baną jeździliśmy stałą trasą Skarholmen --> T-Centralen ... i z powrotem.
Pasażerów w metrze i na stacji było wyraźnie mniej niż w takim Budapeszcie ... i to nawet w godzinach szczytu.
Bardzo dużo ciemnoskórych, śniadolicych, skośnookich; ubranych normalnie i ... tradycyjnie ...
Czasem było ich więcej niż niebieskookich blondasów ...
Większość, niezależnie od wieku (wszystko jedno czy dziecko, czy osoba w średnim wieku), czy aparycji, miała na nogach Conversy, a w łapie trzymała I-Phona ...


W sumie ta T-bana wydała mi się taka zwykła ... troszkę bezduszna, aczkolwiek doskonale spełniająca swoją funkcję ... jak meble w IKEI.


Chociaż ... żeby nie skłamać ...w metrze szkokholmskim ... straszy 8O :twisted:.
Jest tam stacja widmo - KYMLINGE ...
na którą czasem przybywa ... ..srebrna strzała .. ..

Pewna dziewczyna wracała w nocy z dyskoteki. Pomimo że metro już było nieczynne, na stację przyjechał Silverpilen, do którego wsiadła. Wewnątrz napotkała błędny wzrok pasażerów i przeraziła się widząc, że pociąg nie zatrzymał się na stacji, na której zamierzała wysiąść, tylko jechał dalej aż do Kymlinge. Wszyscy pasażerowie opuścili pociąg i udali się do wyjścia. Gdy dziewczyna podążyła za nimi, okazało się, że drzwi wyjściowe były zamurowane.
Pasażerami miały być duchy osób, które popełniły samobójstwo lub z innych przyczyn zmarły w sztokholmskim metrze

:? ...


Obrazek
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 15.09.2013 11:06

Buber napisał(a):...
miała na nogach Conversy,


No to nędza...
Ubogie to społeczeństwo, iż musi się w trampkach obnosić...
:mrgreen:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 15.09.2013 11:57

Gamla Stan - ta nazwa stacji najbardziej utkwiła mi w pamięci, bo też na Stare Miasto najczęściej jeździłam :)

Ale to było dawno, kiedyś pamiętałam więcej nazw. Skalnych stacji też nie kojarzę, co nie znaczy, że ich nie widziałam... 15 lat temu ;)

Wtedy byłam w takim wieku, że zwiedzanie nie było dla mnie najważniejsze ;) Tym chętniej zobaczę u Ciebie, co straciłam 8)

P.S. Pooglądałam sobie plan sztokholmskiego metra i przypomniało mi się, że jeździłam zwykle ze stacji Gullmarsplan (tam mieszkaliśmy, w szkole, bo była to wymiana młodzieży) do Gamla Stan właśnie. Czasami oczywiście trochę dalej ;)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 15.09.2013 15:22

FUX napisał(a):
Buber napisał(a):...
miała na nogach Conversy,


No to nędza...
Ubogie to społeczeństwo, iż musi się w trampkach obnosić...
:mrgreen:



:lol: :lol:

To takie Conversy co kosztują pewnie z 400 - 500 koron ...
Podobno zimą też są w modzie :D .
A co do biedy - słyszałem, że w inne dni tygodnia na nogach wszyscy mają Blahniki, czy podobne cudo :wink:

No, ale rzeczywiście coś w tym jest ...
Są tam mody, przekraczające granice wieku, rasy itd.
Na telefony ... na kurtki ... itd.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 15.09.2013 15:25

maslinka napisał(a):Gamla Stan - ta nazwa stacji najbardziej utkwiła mi w pamięci, bo też na Stare Miasto najczęściej jeździłam :)


Hej ... :D
Fotka na samej górze jest właśnie z Gamla Stan.
kataryniarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 539
Dołączył(a): 28.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) kataryniarz » 20.09.2013 15:53

I...
Fanka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 734
Dołączył(a): 16.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fanka » 20.09.2013 16:14

Temat nie jest mi obcy, nawet w tym roku nawiedziłam Sztokholm, płynęła promem Stena Line do Karlskrony i dalej coś koło 500 km pustymi dobrymi drogami do stolicy. Prom zachęca do szampańskiej zabawy, można się skusić o ile nie jest się kierowcą :!: Często po dopłynięciu czeka ekipa z alkomatem i kontrolują wszystkich zjeżdżających z promu. Ja taką kontrolę zaliczyłam o dziwo nie w Szwecji, która z tego słynie, ale w Gdyni...
Polscy tirowcy znaleźli na to sposób, 3 się bawi ,jeden nie i na drugi dzień wyjeżdża 4 rema tirami 8O :mrgreen:
Mam trochę fot z Sztokholmu, może gdzieś zrobię relację na forum jak się zadomowię.


Pozdrawiam :papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.09.2013 16:14

Buber napisał(a):...


Kolej zamienia się w tradycyjne metro w centrum Sztokholmu i w gęściej zabudowanych dzielnicach.
3 linie (z rozgałęzieniami jest ich naprawdę 7) dość mocno penetrują peryferia, stając się w sumie skrzyżowaniem metra i kolejki podmiejskiej (choć klasyczna kolej podmiejska - czyli wspomniany przez Tony'ego Pendeltag też bardzo dobrze prosperuje).



Ja do dziś pamiętam nazwy wszystkich stacji z centrum Stockholmu po drodze do Kallhäll (tam mieszkaliśmy)

Karlberg (czyt: Kalberi) ;)

Sundbyberg (czyt: Sundbyberi)

Spånga (czyt: Spon-ja) ;)

Barkarby (czyt: Barbabi)

Jakobsberg (Jokobsberi) zwany przez nas oczywiście i tak JAKOBSBERGIEM (tam mieszkaliśmy za drugim razem, w tym miejscu jest też IKEA oraz sklep Bauhaus)

no i Kallhäll

:)

czekam na dalszy ciąg

:papa:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 24.09.2013 21:10

kataryniarz napisał(a):I...


... żyli długo i szczęśliwie ... :wink:

O.K. była długa przerwa ... pochwalę się, że spowodowana wyjazdem do CRO :mrgreen: ... ale już się poprawiam.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 24.09.2013 21:13

Fanka napisał(a):.... Ja taką kontrolę zaliczyłam o dziwo nie w Szwecji, która z tego słynie, ale w Gdyni....


Ja zaliczyłem i tu i tam ...
Polska kontrola była sprawniejsza :mrgreen:


Fanka napisał(a):Mam trochę fot z Sztokholmu, może gdzieś zrobię relację na forum jak się zadomowię.


Myślę, że każda uwaga będzie cenna .
Ja zwiedzałem Sztokholm w dość specyficzny sposób :wink: .
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 24.09.2013 21:16

tony montana napisał(a):Ja do dziś pamiętam nazwy wszystkich stacji z centrum Stockholmu po drodze do Kallhäll (tam mieszkaliśmy)
....


Chwali się :D ...
Mnie spodobało się mówione z długim e - Breeedang :wink:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 29.09.2013 17:25

Obrazek


Co do zwiedzania Sztokholmu to polecam zakup karty sztokholmskiej.

Jest ona biletem (na okaziciela) na wszystkie środki komunikacji miejskiej i niektóre podmiejskiej.
No i jest to darmowy bilet do większości muzeów i innych atrakcji miasta (ale dane miejsce można zwiedzić tylko raz - jest to "wbijane" na kartę).

Jest tam kilka opcji - najbardziej opłaca się najdłuższa - 5 -cio dniowa.
Karta wygląda na drogą ... ale przy tych zachodnich cenach, zwraca się po kilku wizytach...

Ja zamówiłem swoją do domu.
Wysyłka kosztuje bodajże 70 koron.
Przyszła/y po kilku dniach, razem z takim fajnym folderkiem.
W folderze jest plan T-bany, schematyczna mapka Sztokholmu, z zaznaczonymi na niej atrakcjami, opis poszczególnych obiektów z godzinami wejść (ale jest zastrzeżenie, żeby te godziny, przed przyjazdem jednak sprawdzić) i w końcu ... spis treści - gdzie wszystkie miejsca są podzielone na kategorie: Culture and history, Art and architecture, Royal, Entertainment, Sightseeing i to co nas siłą rzeczy najbardziej musiało interesować - Family friendly ...

Z tyłu karty jest miejsce na wpisanie daty i godziny ...
Robi to człowiek w pierwszym z obiektów, z których się korzysta, za pomocą karty.
W naszym przypadku, był to pan na stacji T-Bany w Skarholmen (na każdej stacji, z boku bramek jest kantorek z ludzką obsługą, tam pokazuje się karty i wchodzi się przez specjalną bramkę).

Co do komunikacji to panują tam pewne reguły ...
Do autobusu wchodzi się wejściem obok kierowcy i jemu pokazuje się karty, bilety, telefony itd.
Natomiast w tramwajach są konduktorzy, którzy sprawdzają bilety i w razie czego też sprzedają (mają takie śmieszne torby, z przegródkami na monety).

Z ciekawostek ... - po Djurgarden kursuje zabytkowy tramwaj - kawiarnia ...
W sumie to nie jest dziwne - kawa to podobny główny materiał "pędny" Szwecji ...
Podobno przy jej braku, kraj stanąłby po kilku dniach :wink:

Obrazek



W muzeach karta jest przyjmowana miło i z uśmiechem ...
W każdym muzeum ...
Tylko jeden obiekt z kilkunastu, które odwiedziliśmy był nieaktualny (miniWorld Stockholm - pojechał na tournee po kraju) ...
O wiele lepiej niż w Budapeszcie ... gdzie często karta, tam gdzie miała działać, to nie działała, albo towarzyszyły temu różne ceregiele ...
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 05.10.2013 07:29

Po tych przydługich wstępach czas na ... robotę ...

Oczywiście wyjeżdżamy z naszej bazy za późno, przyjeżdżamy za późno, pogoda jest wredna, ucieka nam sprzed nosa stateczek wycieczkowy, potem okazuje się się że miniWorld Stockholm doesn't exist in this town.
I jak tu nie być wq ...
Humor nieco poprawia mi to ... gdzieś w centrum - okolice T-Centralen ...

Obrazek


Uskuteczniam plan B - atakujemy starówkę ...
Niedaleko stacji Gamla Stan jest jeden z obiektów Family friendly ...


Wita nas ...

Obrazek


Postmuseum


Obrazek


Twarz pana doręczyciela jest jakaś, taka nacechowana głęboką inteligencją ...
Cóż z tego, gdy dysponuje on do przewozu paczek ładnym żółtym SAABem ...
Ale to już historia ...


Teraz jest ... ekologiczniej ...
I listonosze się zmienili ... :D

Obrazek


Generalnie chyba najgorzej mieli pracownicy Poczty Królewskiej pracujący na morzu ...
Żeglowanie takimi łódeczkami, między szkierami, w złą pogodą wymagało niezłych umiejętności ...

Obrazek


Gdzie nie można było łódeczką, pewnie nieco rzadziej ... przybywała latająca łódź.

Obrazek


Jak to często (o czym przekonaliśmy się później) w szwedzkich muzeach ...
... można się pobawić w przedstawicieli różnych profesji ... choćby tylko wkładając ich uniform.

Obrazek
prawie ... jak Darth Vader - tylko maskę ktoś sprzątnął - ciekawe czy był tu ...jeden forumowicz :wink:


Ja też przez chwilę udaję zalotnika przynoszącego rentę ...

Obrazek


Na górze można potrenować ginącą w obecnych czasach sztukę kaligrafii

Obrazek


Są też znaczki ... np. te kryminalne ... z moim ulubionym Mankellem ...

Obrazek


I w końcu ....
NAJCENNIEJSZY EKSPONAT

Obrazek
Dziwię się, że strażnika nie ma ... ale pewnie kamery i elektronika sprawdzą wszystko lepiej ...



Niestety dział dziecięcy, gdzie młodzież może projektować koperty i różne takie ... jest zamknięty ...
Ale i tak ... było miło i szybko - coś na 40 minut oglądania ...

Obrazek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.10.2013 00:55

Hello Mr. Postman :D

Wspaniała wycieczka Wojtku , a przy jednym ze zdjęć jakoś samo mi się zaśpiewało Please Mr. Postman :wink:

Ćwiczenia z kaligrafii przydałyby się wielu osobom , chociaż w dobie wiadomości sms i email mało kto pisze odręcznie . . . :roll:


Pozdrawiam
Piotr
krasiu666
Cromaniak
Posty: 830
Dołączył(a): 08.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) krasiu666 » 06.10.2013 09:36

Zaczyna mi się podobać tym bardziej, że w poniedziałek wjeżdżam na prom a dalej Jonkoping i łowienie ryb aż do niedzieli z małymi wypadami na zwiedzanie. Szkoda tylko, że nie przeczytam twojej relacji do końca przed wyjazdem napew no bym znalazł tu cenną radę i pewnie ciekawe jakieś ciekawe miejsce do zobaczenia. W planach mam napewno do zwiedzenia Goteborg i Malmo, a jak wyjdzie to się zobaczy. Pozdrawiam i śledzę relację do samego wyjazdu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szwecja - Sverige



cron
SZWECJA ... 2013 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone