Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

SZWECJA ... 2013

Szwecja znana jest z organizacji światowego konkursu przyznania Nagrody Nobla. W Szwecji prężnie działa stowarzyszenie wolnomularskie. Szacuje się, że kraj ten zamieszkuje nawet 13 tysięcy masonów. Szwecja ma najwięcej wysp spośród wszystkich krajów na świecie – aż 267570. To kraj, który jako pierwszy w Europie stworzył instytucję parku narodowego – obszaru prawnie chronionego przez państwo.
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 11.09.2013 08:38

Niezły kierunek obrałeś,lubię nowości, więc z niecierpliwością czekam na c.d :D
fire
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 97
Dołączył(a): 29.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) fire » 11.09.2013 15:55

Buber napisał(a):
Mandat zależy m.in. od wysokości zarobków (np. 10 stawek dziennych) ... podobno policja ma dostęp do danych o zarobkach ...
Nie wiem jak to jest z cudzoziemcami.
Biorą średnią krajową ?

Samochodów jest niewiele - więc jedzie się bardzo płynnie.
Plusem jest niskie spalanie ... i wrażenie totalnej pustki na głównej drodze.

Hej. Zerkam i ja na relacje :) Wszystko zwiazane ze Skandynawia przyciaga mnie jak magnez :mrgreen:
Na Stenaline warto kupic bufet z napojami rozniastymi w cenie wlacznie, pyszne jedzonko , spory wybor, piwko, wino, napoje gazowane jak i soki -placisz raz jesz i pijesz az pekniesz :wink:

Dodam tylko ,ze nie jest to tak ,ze zalezy od zarobkow zwykly mandat , jest taryfikator, dla kazdego taki sam , jesli sprawa trafia do sadu wowczas inaczej sie to bedzie liczlo wg stawek dziennych , wyliczonych przez sad i wowczas beda brane zarobki oskarzonego , tutaj wiecej info po polsku, po szwedzku nie bede wklejac :wink: http://ibikekrakow.com/2012/02/25/szwec ... awo-jazdy/

Szwedzi robia o niebo lepsze drogi niz Norwedzy, a jedni i drudzy przeznaczaja na to grube miliardy rocznie, ja lubie jechac przez Szwecje, Norwegia tez mi nie straszna bo mam terenowke :lol:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 11.09.2013 20:54

Iwona75 napisał(a):Niezły kierunek obrałeś,lubię nowości, więc z niecierpliwością czekam na c.d :D


Hmmm ...
Co do kierunku nie miałem za wiele do gadania ... ale na szczęście, co do sposobu ... miałem wyłączność. :wink:
PZDR.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 11.09.2013 21:08

fire napisał(a): Na Stenaline warto kupic bufet z napojami rozniastymi w cenie wlacznie, pyszne jedzonko , spory wybor, piwko, wino, napoje gazowane jak i soki -placisz raz jesz i pijesz az pekniesz :wink:


Rzeczywiście jedzonko pycha ...
Grzech nie wziąć bufetu kolacyjnego...
Może wydać się drogi ... ale za tę ilość i jakość ... :D


fire napisał(a):Dodam tylko ,ze nie jest to tak ,ze zalezy od zarobkow zwykly mandat , jest taryfikator, dla kazdego taki sam , jesli sprawa trafia do sadu wowczas inaczej sie to bedzie liczlo wg stawek dziennych , wyliczonych przez sad i wowczas beda brane zarobki oskarzonego , tutaj wiecej info po polsku, po szwedzku nie bede wklejac :wink: http://ibikekrakow.com/2012/02/25/szwec ... awo-jazdy/



Dzięki za sprostowanie.
Ten taryfikator też niezłe kwoty podaje ...
Starałem się jechać tak, żeby go nie skosztować ... co w sumie nie jest takie trudne.

O tych stawkach dziennych w mandacie, przeczytałem gdzieś w jakimś Poradniku na wakacje w Auto Świecie czy czymś podobnym ...
Zastanawiało mnie tylko, skąd policja wie, ile kierowca zarabia ??
Choć dziś wszystko jest możliwe ... tam podobno instytucje dużo wiedzą o obywatelu ...
Całe szczęście ... że nie jest aż tak ŹLE . :wink:
fire
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 97
Dołączył(a): 29.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) fire » 12.09.2013 09:29

Tak jak piszesz instytucje wspolpracuja miedzy soba( komuptery sa bazami polaczone -wspolne dane)we Szwecji i w No podobnie to jest, urzad skarbowy, policja, urzad do spraw socjalnych itp wystarczy ,ze podasz nr indentyfikacyjny z karty bankowej( najlepij znac go na pamiec -ulatwi to zycie), a pod nim kryje sie wszystko, nie musisz nawet wiedziec jak sie nazywasz i mowic wystarczy ten numer.
Dochody sa np w No podane na specjalnej liscie, loguje sie tam i moge dziennie sobie zobaczyc 50 roznych osob ile zarobili w 2012r. Przed rokiem 2011 listy byly dostepne bez logowania i nawet gazety je drukowaly np 100 najbardziej zamoznych z danej wioski itp.-sorki za te rozpisywanie sie ... :oops:
Kowal38
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1104
Dołączył(a): 16.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kowal38 » 12.09.2013 09:50

Hejka :papa:


..a szczupaki jakieś będą na obiadzik w sosie borowikowym :wink:


..piękny kraj :wink:


..czekamy na cdb :wink:

Pozdrowiajom Kowolki :wink: :papa:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 12.09.2013 16:53

Buberku - a dlaczego tak mało zdjęć????????? Przeca Szwecja taaaaka malownicza? Może chociaż zdjęcie jakiegos małego brązowo-bordowego domku?


Buber napisał(a):Hotel Dialog - to taki piętrowy baraczek, pewnie były hotel robotniczy.
W środku jest zdecydowanie lepiej niż z zewnątrz ... warunki naprawdę spoko.


My z kolei przetestowaliśmy wersję kempingową, którą też polecam, z tym że raczej w wersji wynajmu domków kempingowych - Szwecja ma bardzo mocno rozbudowaną sieć kempingów, na każdym z nich znajdują się domki do wynajęcia - od najtańszych dwójek bez łazienki (koszt w zależności od standardu kempu ok 25 - 35 E za dobę) do takich dużych 6 - 8 osobowych ze wszystkimi wygodami w środku, łącznie z ogrzewaniem (koszt od 90 - 130 E).

A domki polecam dlatego, że pod namiotami (które na kempach oczywiście bywały, ale są raczej rzadkością) trochę zimno (szczególnie jak się ma Maluchy na pokładzie ;) ). Sami Szwedzi preferują kampery, których jest mnóóóóóóstwo (od takich oryginalnych, które zdecydowanie z fabryk wyjechały, do takich "samorobnych" - przerobionych z autobusu 8O albo z karetki 8O 8O

Polecam sprawdzoną stronę dla kempingowców: http://www.camping.se/


Buber napisał(a):Starałem się jechać tak, żeby go nie skosztować ... co w sumie nie jest takie trudne.

He, he myśmy się też starali, ale się nie udało. Dostaliśmy mandat za przekroczenie czasu parkowania - 15 min. spóźnienia kosztowało nas ok.300 zł :wink:


pozdrawiam serdecznie
:)

ps. Mam nadzieję, że na coś się przydałam ;)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 12.09.2013 22:50

fire napisał(a):..... .................. .....................
sorki za te rozpisywanie sie ... :oops:


Dawaj, dawaj :D
Będąc tam z półtora tygodnia, tylko polizałem ten kraj przez szybkę ...
A Ty jako tubylec na pewno wiele rozjaśnisz.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 12.09.2013 23:04

Kowal38 napisał(a):Hejka :papa:
..a szczupaki jakieś będą na obiadzik w sosie borowikowym :wink:


Cześć ...
No pożarłbym, nawet z głowizną, takie smakowitości...
Przyznam ze wstydem, że jadłem jedynie ... tort krewetkowy :oops:

Ale tubylcy ... jedzą np. takie coś ... :?


Kowal38 napisał(a):..piękny kraj :wink:


Z pewnością ... choć CRO ... bardziej swojskie ...


Kowal38 napisał(a):Pozdrowiajom Kowolki :wink: :papa:


Pozdrawiam zielono :papa:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 12.09.2013 23:13

Tymona napisał(a):Buberku - a dlaczego tak mało zdjęć????????? Przeca Szwecja taaaaka malownicza? Może chociaż zdjęcie jakiegos małego brązowo-bordowego domku?



Tymonko wszystko przed nami ...

A w ogóle to pisz jak najwięcej, poprawiaj, koryguj itd. ...
My w sumie byliśmy tam tylko w odwiedziny u naszych friendów i u nich spaliśmy ...
Ten Sztokholm to wyjątek ... więc o noclegach za wiele nie napiszę :wink:

A ... kamperów dużo nie widziałem ... ale byliśmy w dzikich stronach i ... sezon się pewnie jeszcze nie zaczął.


Tymona napisał(a): spóźnienia kosztowało nas ok.300 zł :wink:


Qurczę ... mnie by trochę zabolało :wink:
KarKoz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 759
Dołączył(a): 26.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) KarKoz » 14.09.2013 18:02

Buber napisał(a):
Ale tubylcy ... jedzą np. takie coś ... :?

Pozdrawiam zielono :papa:


W którymś z odcinków "Galileo" prezentowali 10 najbrzydszych zapachów... w śród nich oczywiście wspomniane śledziki.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 14.09.2013 18:30

KarKoz napisał(a):
Buber napisał(a):Ale tubylcy ... jedzą np. takie coś ... :?


W którymś z odcinków "Galileo" prezentowali 10 najbrzydszych zapachów... w śród nich oczywiście wspomniane śledziki.


Wikingowie podobno najpierw, zakopywali je luzem w ziemi ...
Teraz robią to na skalę przemysłową ...
W jednym z centrów handlowych, na północy ... widziałem jak puszki z Surströmmingiem, cieszą się dość dużym powodzeniem.
Krzysiekm
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 413
Dołączył(a): 25.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysiekm » 14.09.2013 22:13

Polecam ;-)


oczywiście film nie śledzie :-)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 14.09.2013 22:32

Krzysiekm napisał(a):Polecam ;-)



:lol: :lol: :lol:

To tylko dlatego, że Germańce są bardziej delikatne niż Szwedy ... :wink:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 15.09.2013 08:26

...

Obrazek


T-bana - skrót od tunnelbana, to dość specyficzny subway ...
Więcej niż połowa ze 100 stacji znajduje się nad lub na ziemi.
Kolej zamienia się w tradycyjne metro w centrum Sztokholmu i w gęściej zabudowanych dzielnicach.
3 linie (z rozgałęzieniami jest ich naprawdę 7) dość mocno penetrują peryferia, stając się w sumie skrzyżowaniem metra i kolejki podmiejskiej (choć klasyczna kolej podmiejska - czyli wspomniany przez Tony'ego Pendeltag też bardzo dobrze prosperuje).


Obrazek


Stacje naziemne są takie sobie ... jak stacje SKMu, czy czegoś podobnego.
Stacje podziemne dzielą się na betonowe ... i te najciekawsze ... skalne.
Przed wyjazdem zobaczyłem ten topic ... i pomyślałem ... trzeba to zobaczyć :D ...
Niestety, w mieście było tyle atrakcji, że nie starczyło czasu na najbardziej polecane stacje np.: Universitetet, Tekniska högskolan, Stadion (czerwona linia); Radhuset, Solna Centrum, Vastra skogen (niebieska linia).

Na szczęście zobaczyliśmy jedną ze skalnych stacji w samym centrum miasta - Kungsträdgården ..


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szwecja - Sverige



cron
SZWECJA ... 2013 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone