Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

SZWECJA ... 2013

Szwecja znana jest z organizacji światowego konkursu przyznania Nagrody Nobla. W Szwecji prężnie działa stowarzyszenie wolnomularskie. Szacuje się, że kraj ten zamieszkuje nawet 13 tysięcy masonów. Szwecja ma najwięcej wysp spośród wszystkich krajów na świecie – aż 267570. To kraj, który jako pierwszy w Europie stworzył instytucję parku narodowego – obszaru prawnie chronionego przez państwo.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 29.03.2015 17:36

Kierunek dobry , nawet bardzo - cała Skandynawia ciekawa jest . . . no , może bez komarów , bo tych tam pełno i upierdliwością swoją mogą zniszczyć każdy urlop :roll:

Wojtku , to że Ci się "trochę nie chce" , to widać :mrgreen: , ale kontynuacja ważna rzecz i z regularnością tu zaglądam w nadziei , że przczytam i pooglądam coś nowego :)


Pozdrawiam
Piotr
kataryniarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 539
Dołączył(a): 28.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) kataryniarz » 30.03.2015 08:36

Buber napisał(a):kierunek mało interesujący

Wręcz odwrotnie! Nadawaj, nadawaj przed czerwcem musisz skończyć ;) :hut:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 31.03.2015 08:01

piotrf napisał(a):...Wojtku , to że Ci się "trochę nie chce" , to widać :mrgreen: , ale kontynuacja ważna rzecz i z regularnością tu zaglądam w nadziei , że przczytam i pooglądam coś nowego :)


:lol:
Hej po takich słowach już się zabieram do roboty ... :D

kataryniarz napisał(a):
Buber napisał(a):kierunek mało interesujący

Wręcz odwrotnie! Nadawaj, nadawaj przed czerwcem musisz skończyć ;) :hut:


Klnę się na co chcesz, że tak się stanie :wink:
Jak to się ma przydać to jestem bardzo happy... choć teraz, to będzie już taka szwedzka, powiedzmy, że prowincja ...
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 31.03.2015 10:59

pisz, pisz - takie kierunki są tutaj potrzebne, bo ile można czytać o Bałkanach czy innych południowych rejonach ;) sam po powrocie też będę starał się coś skrobnąć, choć z doświadczenia wiem (kiedyś pisałem o krajach bałtyckich), że odzew jest skromny. Ale może w przyszłości komuś się przyda - jak ta wyprawa mi ;)

Ze Sztokholmem martwi mnie jeden problem - że w 2 dni więcej interesujących mnie rzeczy nie zobaczę niż zobaczę :P

Wręcz odwrotnie! Nadawaj, nadawaj przed czerwcem musisz skończyć ;) :hut:

no właśnie - ja też najpóźniej do połowy czerwca chciałbym to przeczytać w pełni :)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 02.04.2015 17:31

Pudelek napisał(a):... Ale może w przyszłości komuś się przyda - jak ta wyprawa mi ;)
Ze Sztokholmem martwi mnie jeden problem - że w 2 dni więcej interesujących mnie rzeczy nie zobaczę niż zobaczę :P


Może tak będzie, że się przyda - choć c.d. to taki nie do końca turystyczny kierunek.
A na Sztokholm - to polecam tak ze 3-4 pełne dni - wydaje mi się, że to takie minimum - żeby oglądnąć stacje metra, muzeum miasta, te królewskie muzea przy pałacu i skansen z zoo na Djurgarden ... + to co opisałem ... :wink:
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 02.04.2015 23:05

niestety, żeby zobaczyć coś więcej w kraju to stolica tylko 2 dni pełne... zawsze mogę tam wrocić :D
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 03.04.2015 23:47

Pudelek napisał(a):niestety, żeby zobaczyć coś więcej w kraju to stolica tylko 2 dni pełne... zawsze mogę tam wrocić :D


Zgadza się kraj jest rozległy, prawie jak CCCP :wink: .
Tak z miesiąc urlopu (i worek kasy) by się przydało.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 06.04.2015 08:52

...
Ze Sztokholmu wyjeżdżamy na północ, do rejonu Vasternorrland.
To taka szwedzka prowincja, jakich wiele.
Nie sądzę, żeby specjalnie różniła się od innych miejsc na północy :wink: - ale jak ktoś ciekawy to zapraszam - coś niecoś tam się znajdzie (choć zdaję sobie sprawę, że większość zwiedzających skupi się na południu - stamtąd wieści nie mam :( ) ..

Stolicą całego regionu jest małe Harnosand (ma tak z 20 tysięcy mieszkańców), ale my jedziemy, do nieco większego miasta Sundsvall.
Ze Sztokholmu jest tam około 400 kilosów.

Na początku jedzie się prawdziwą autostradą, która gdzieś tam za Uppsalą zamienia się w tą ich dobrą, ale zwykłą drogę szybkiego ruchu, przedzieloną metalową barierką.
Zasady jazdy ... takie jak opisane wcześniej :wink:, tylko pustkowie zdecydowanie większe.

Przez całe 400 kilometrów, może tylko raz była czynna knajpa, bezpośrednio przy drodze.
Normalnie, żeby zjeść, czy zatankować trzeba z drogi zjechać (choć niedaleko) ... i nie za często jest taka możliwość.
Ruch ... minimalny.
Na początku można jeszcze zobaczyć te czerwone domki, z białymi futrynami (innych prawie tam nie ma - przez 1000 km na 9 czerwonych był 1 szary, czy żółty :D ) i słomę zmagazynowanę w białej folii (pola białych walców) ...
Potem tylko las i las ....

Bliżej Sundsvall droga staje się już totalnie lokalna ...
Na poboczach pokazują się, stojące bezpośrednio na jezdni, znaki ostrzegające przed dziurami, tabliczki z napisami Loppis (domowa wyprzedaż) i rodziny skrzynek pocztowych (listonosz do samej chałupy nie podjeżdża).

Jest weekend ...
Więc wreszcie pokazują się sami Szwedzi, dokonujący cruisingu w starych amerykańskich krążownikach szos. ...

Obrazek
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 08.04.2015 11:28

o,o, to mnie też interesuje, ponieważ jeśli pojadę do Szwecji to jednym z planów jest pojechanie jeszcze za Sundvall :D

jak wygląda kwestia postojów na siku, zdjęcie albo w ogóle dychnięcie? Jest to możliwe przy samej drodze (jakieś pobocze) czy tylko parkingi? Jak często P tam występuje? W wielu relacjach czytałem, że często takie parkingi są dobrze wyposażone - wiaty, ławeczki, toalety, czasem nawet miejsce na ognisko. Czy przy tej drodze też tak jest?
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 08.04.2015 23:46

Szczerze to dokładnie nie pamiętam ... mogę się trochę mylić w poniższym opisie.
Na początku od Karlskrony gdzieś do Kalmaru była taka normalna lokalna droga - po drodze wsie, stacje itp. , dużo miejsc, żeby stanąć.
W okolicach Kalmaru, może troszkę dalej, pamiętam ze 2-3 takie miejsca postojowe jak na autostradzie, tylko bardziej zielone.
Potem jechaliśmy przez miasto, gdzie było dużo centrów handlowych na peryferiach - to było chyba Norrkoping, albo Nykoping ... albo jedno i drugie (w którymś się nawet zgubiliśmy :wink: ).
Po nich była ta ich "szybka" droga - na niej były czasem zwykłe parkingi - takie bez ubikacji i tylko na kilka aut.
W okolicach Sztokholmu zaczynała się kultura (tzn. normalna autostrada, z odpowiednimi miejscami postojowymi), która kończyła się gdzieś koło Uppsali.
A potem ... pustka jak wcześniej opisałem - niewielkie miejsca postojowe, albo zjazd z drogi (z 1-2-ma wyjątkami - pamiętam przy drodze, taką dużą knajpę nad jeziorem ... ale gdzie to było ??).

Jak mówią nasi znajomi jak jest miejsce gdzie można coś zjeść i tankować - to zjeść i tankować - bo potem długo, długo może nic nie być.
Zwłaszcza na tej północy, te odległości są mierzone inną miarą - blisko to może być coś ze 100 kilometrów ...
Tam raczej nie czekałbym, aż się rezerwa zaświeci, tylko rozglądał się za stacją jak mam w baku paliwo na 150-200 kilometrów.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 09.04.2015 14:47

na rezerwę nie czekam od czasu Bałkanów, bo kiedyś bym tak został w czarnej d..e na obwodnicy Skopje :D

Czasem czytuję relację na geoblogu - i tam ludzie opisują, że trafiały się im parkingi własnie z miejscem na ognisku (nawet z przygotowanym drewnem), czasem też dobre miejsce do spania - za parkingiem kawałek zielonego, rozbity namiot. Ale to pewnie zależy od okolicy, im bardziej dziko tym będzie łatwiej na spokojne miejsce :)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 09.04.2015 18:36

Pudelek ja myślę, że tak jest, ale nie byliśmy zainteresowani zbytnio takim sposobem noclegu, w związku z czym na pewne rzeczy nie zwracaliśmy uwagi... a może nawet były jakieś drogowskazy kierujące gdzieś na boki.
Poza tym myślę, że takie miejsca chyba częściej można znaleźć na uboczu, przy lokalnych drogach.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 09.04.2015 19:00

Sundsvall to takie średnie miasto ... a może nawet .... duże.
Pod względem liczby ludności zajmuje 21 miejsce w Szwecji.

Po czym poznać że to nawet duże miasto ...
Ma szpital ... centrum handlowe z IKEą :wink: ... no i tu nie ma żartów - jest tam
port lotniczy.
Spoko, spoko ze zwykłych rzeczy mają McDonalda i Lidla.
I ponoć jedyny w regionie kościół katolicki (był jeszcze jeden w Harnosand, ale zbankrutował).

Sundsvall jest ładnie położony - nad zatoką, osłonięty wyspą Alno od pełnego morza i otoczony górkami.
Od południa góruje nad nim Sodra Berget - czyli wzgórze południowe, a od północy Norra Berget, czyli wzgórze ... tak zgadliście - północne (mają fantazję Ci Szwedzi).
Widoki z góry są ładne ...

Obrazek
To widok z Sodry ...

Obrazek
A tu zbliżonko...
W 2013 chcąc jechać główną drogą na północ, trzeba było wjechać do miasta.
Na tej fotce powyżej widać most przez zatokę w budowie - obecnie już stoi - więc miasto się omija.


Obrazek

Obrazek
Te powyżej (i poniżej) oczywiście z Norry ...


Obrazek

Obrazek

No właśnie ... zapomniałem dodać, że mają też boisko i basen :wink: ...
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 12.04.2015 19:37

Ten cały Sundsvall powstał w XVII wieku i wtedy się rozbudował (pewnie Szwedzi zainwestowali łupy z Potopu :wink: )
Zabytków tam nie - miasto spłonęło tak z 4-ry razy, zanim gospodarze stwierdzili, że kamień będzie lepszym materiałem budowlanym jak drzewo.

No ale na co komu zabytki ... i tak jest przyjemnie ...
Można np. przejść się wzdłuż rzeki przecinającej miasto ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 12.04.2015 21:03

...
Potem można przejść się ulicą Storgatan lub Sjogatan (no nie pamiętam która to główny deptak), gdzie są (przynajmniej były) ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szwecja - Sverige



cron
SZWECJA ... 2013 - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone