Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

SZWECJA ... 2013

Szwecja znana jest z organizacji światowego konkursu przyznania Nagrody Nobla. W Szwecji prężnie działa stowarzyszenie wolnomularskie. Szacuje się, że kraj ten zamieszkuje nawet 13 tysięcy masonów. Szwecja ma najwięcej wysp spośród wszystkich krajów na świecie – aż 267570. To kraj, który jako pierwszy w Europie stworzył instytucję parku narodowego – obszaru prawnie chronionego przez państwo.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 28.11.2014 23:06

....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po pokazaniu SC w kasie wchodzi się ... do olbrzymiej hali.
Kubaturą bije to coś hale dworcowe, katedry, galerie handlowe itp.
Ludzi jest mnóstwo, ale w tej wielkiej przestrzeni tłum ginie ...
Nie słychać żadnego wyraźnego hałasu, kroków, rozmów ...tylko coś jakby szelest ...

Pierwsze wrażenie to myśl, że się jest w ... świątyni.
Szwedzi znaleźli olbrzymi artefakt, z czasów swojej największej świetności i zbudowali wokół niego kościół.
Wokół jest ciemno ... oświetlony jest tylko statek.
Całość niesamowita ...


Obrazek
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 28.11.2014 23:11

Wojtek - mam nadzieję, że dzień trzeci nie pojawi się w relacji za kolejne 7 miesięcy :?:
Mówiąc prościej - nie zapadaj w sen zimowy tylko pisz ... :D :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15002
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 28.11.2014 23:23

Na mnie muzeum statku Vasa też zrobiło ogromne wrażenie. Pamiętam dobrze, chociaż to było tak dawno...

Fajne zdjęcia udało Ci się zrobić, mimo panujących tam ciemności. Ja niestety nie mam praktycznie żadnych :( To nie była jeszcze era cyfrówek i po wywołaniu zdjęć okazało się, że na fotce widać tylko ludzkie postaci oślepione lampą błyskową :?

Przyłączam się do apelu Wojana - nie znikaj :D
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 28.11.2014 23:48

wojan napisał(a):Wojtek - mam nadzieję, że dzień trzeci nie pojawi się w relacji za kolejne 7 miesięcy :?:
Mówiąc prościej - nie zapadaj w sen zimowy tylko pisz ... :D :papa:


maslinka napisał(a):Przyłączam się do apelu Wojana - nie znikaj :D


Ale, ale ... ja nie próżnowałem w międzyczasie :wink: ...
Tym razem nie zniknę ze Szwecji - chcę to skończyć przed wakacjami ... może komuś się przyda ...

A Maslinko - muzeum zostaje w pamięci ... a temat zdawałoby się taki nudny.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 29.11.2014 00:44

...
No właśnie...
O co kaman z tym statkiem ?

Można poczytać tutaj - link do oficjalnej strony muzeum ...nawet po polsku ...

Z VASĄ to było tak, że na początku XVII wieku to był ... potwór - co prawda liniowiec, ale na dzisiejsze czasy, to coś jak amerykański lotniskowiec lub Gwiazda Śmierci :wink: ...

Szwedzi wyprodukowali go przeciwko Polsce ...

Obrazek
znasz li ten kraj ...


Wkurzał ich Zygmunt III Waza i jego pretensje do szwedzkiego tronu, a poza tym ... chcieli po prostu dać nam solidnego łupnia.
Do tego stopnia nas nienawidzili, że pod otworami okrętowych latryn znajdują się rzeźby polskich szlachciców.

No i tak ...
Okręt wybudowano i ... w pewną sierpniową niedzielę wypłynął na pokazowy rejs po sztokholmskiej zatoce.
To było wielkie wydarzenie.
Mnóstwo ludzi w porcie, na Vasę załadowali się oficjele, rodziny załogi itp.
Wokół statku wieniec łódek - w ogóle euforia, radość. szał.

Po przepłynięciu mili ... podmuch wiatru ... statek lekko się kładzie ... na pokładzie śmiechy, z lekką nutką przerażenia.
Chwilę później drugi podmuch nie daje szans - woda wlewa się przez otwarte luki działowe i statek idzie na dno ...

Obrazek
Jakoś tak to wyglądało ...


Tak naprawdę Szwedzi, mieli olbrzymie szczęście, że stało się to zaraz po wyjściu z portu ...
Dzięki łódeczkom wokół i bliskości lądu zginęło tylko kilkadziesiąt osób i to głównie tych którzy byli głęboko pod pokładem.

Vasa nie zatonął głęboko, praktyczni Szwedzi wyciągnęli z niego te działa, które dało się wyciągnąć i ...zapomnieli o wszystkim na ponad 300 lat.

Statek odnaleziono dopiero jakieś 60-siąt lat temu i rozpoczęto ogólnonarodową akcję wyciągania go na powierzchnię.
A było o co walczyć, ponieważ Vasa ocalał praktycznie bez zmian (co jest rzadkością).
Na szczęście w Bałtyku nie żyje taki wredny stwór - podwodny kornik - niejaki Świdrak okrętowy (Teredo navalis), co pożera drewniane statki.


Zaraz przy wejściu po prawej stronie jest sala kinowa - i tam trzeba pójść - pokazują w kółko
reportaż o wydobyciu statku z dna ...

Obrazek


Mówię Wam - na filmie widać tłumy ludzi na nadbrzeżu, szał jak statek ukazuje się nad wodą, król codziennie wizytujący miejsce robót ...

Sama operacja była skomplikowana i długotrwała ...

Obrazek

Obrazek
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13027
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 29.11.2014 08:29

Aż się ciśnie z tym muzeum...


Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 29.11.2014 18:18

:lol: :lol:
Buenos Aires colonel Morales :D ...

No ale ten rozmach taki zwyczajny ...
Np. muzeum ma zwykły betonowy strop, bez żadnych fresków itp. - jak wszystko w Szwecji forma podporządkowana użyteczności.
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 29.11.2014 18:50

Hej Wojtek - Bongiorno. A tegoroczne wojaże - coś przeoczyłem, czy... musi być porządek :wink:

Arrivederci :hut:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 29.11.2014 19:18

Hej ... :D

Tegoroczne wakacje ... szkoda gadać ... a Ordnung oczywiście muss sein ...
A na arrivederci :wink: ... odpowiem przewrotnie
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 03.12.2014 00:21

Obrazek

Okręt obchodzi się, można powiedzieć, że prawie dookoła, na bodajże 5 poziomach ...
Już dokładnie nie pamiętam co na którym jest.
Na jednym działa i broń nieco mniejsza.
Na kolejnym odtworzony cały pokład ...
Na innym oryginalne rzeźby wyciągnięte ze statku ...
Sam dół to taki CSI Vasa ... ze szkieletami ofiar.
Wszystkie są ciekawe ...


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 03.12.2014 10:08

...
Oczywiście Szwedzi nie byliby Szwedami, gdyby w takim muzeum nie znalazł się kącik dla dzieci ...


Obrazek

Na kilku stanowiskach komputerowych można zbudować Vasę - w sensie dodania dodatkowego balastu, ładunku, pokładu dział itp ...
A potem wysymulować katastrofę, zwiększając lub zmniejszając siłę wiatru ...
Cóż ... co byśmy nie zrobili, ten okręt tak wysoki jak długi (albo odwrotnie), musiał pójść na dno ...

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 08.12.2014 19:32

...
A dosłownie kilka kroków od Vasy jest ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek


...a wszystko dzięki tej Pani ...

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 10.12.2014 23:53

Miejsce dla dzieciaków obowiązkowe ...
Na początku znajduje się sala ze zwierzakami, rekwizytami i budynkami z książek Astrid Lindgren ...
Oczywiście na wszystko można wleźć, pomacać, dotknąć ...
Raj ... Marzalnia... itd. :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 11.12.2014 00:05

...
Oprócz Konzumu ... jest Tarzan boy ...

Obrazek


I nawet to jest ...

Obrazek


A na końcu znów kolejka do pociągu na stacji ...

Obrazek


Wsiada się na taką 4-5-osobową ławkę, która to ławka okazuje się mini wagonikiem wiazącym nas przez tunel, to podnosząc się, a to opadając ...
W tym tunelu ... dziwy same ... :D
W sumie to taki park miniatur z powieści Astrid Lindgren - różne sceny z Ronji, Emila, Dzieci z Bullerbyn, połączone z głosami i zmieniającym się światłem itp. ..
Pomysł rewelacyjny.
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14587
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 12.12.2014 12:16

Pippi. Dostałem będąc małolatem od rodziny, wtedy z RFNu talię kart z Pippi i jej przygodami. Byłem w szkole figurą, każdy chciał obejrzeć :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szwecja - Sverige

cron
SZWECJA ... 2013 - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone