Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Szutrowym szlakiem przez wyspy, czyli Chorwacja 2009

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 04.10.2009 16:02

Ślicznie, żal że to już koniec, a kolejne wakacje jeszcze tak daleko...
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.10.2009 14:32

Kkra, dzięki za obecność :D Jeszcze tylko 9 miesięcy... :D
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 05.10.2009 14:50

maslinka napisał(a):...
Na następne wakacje myślimy o zakupie jakiejś podwodnej cyfrówki, ewentualnie wodoszczelnej obudowy. Macie może jakieś sugestie? :D


Proszę bardzo, możesz tutaj wybrać ...
Test aparatów podwodnych
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 05.10.2009 15:18

maslinka napisał(a):Kkra, dzięki za obecność :D Jeszcze tylko 9 miesięcy... :D


I co? I co? :wink:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 05.10.2009 15:34

JacYamaha napisał(a):
maslinka napisał(a):Kkra, dzięki za obecność :D Jeszcze tylko 9 miesięcy... :D


I co? I co? :wink:


Jak to co? Oczywiście... wakacje ;)
Kasia.K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 667
Dołączył(a): 18.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia.K » 05.10.2009 20:47

No nareszcie Cię dogonłam.
Nie będę orginalna, piekna opowieść :D a tego węgierskiego zakończenia strasznie Ci zazdroszczę.
Pozdrawiam
Kasia :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 05.10.2009 21:12

Crayfish napisał(a):
maslinka napisał(a):...
Na następne wakacje myślimy o zakupie jakiejś podwodnej cyfrówki, ewentualnie wodoszczelnej obudowy. Macie może jakieś sugestie? :D


Proszę bardzo, możesz tutaj wybrać ...
Test aparatów podwodnych

Dzięki, Crayfish. Pomyślę...:D


JacYamaha napisał(a):
maslinka napisał(a):Kkra, dzięki za obecność :D Jeszcze tylko 9 miesięcy... :D


I co? I co? :wink:

Hihi, akurat o wakacje mi chodziło :lol:


kasia34 napisał(a):No nareszcie Cię dogonłam.
Nie będę orginalna, piekna opowieść :D a tego węgierskiego zakończenia strasznie Ci zazdroszczę.
Pozdrawiam
Kasia :papa:

Cieszę się, Kasiu, że Ci się podobało :D
fotograf123
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 532
Dołączył(a): 16.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) fotograf123 » 06.10.2009 16:44

maslinka napisał(a):
Na następne wakacje myślimy o zakupie jakiejś podwodnej cyfrówki, ewentualnie wodoszczelnej obudowy. Macie może jakieś sugestie? :D



Ja mam prosty patent kupiłem mięką obudowę AQUAPAC na aparat i wkładam tam H-10 Sony działa i wszystk Jest OK.

Pozdrawiam.

Ps. fajowska relacja i super sie oglądało te fotki ....
piamir
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 809
Dołączył(a): 19.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) piamir » 07.10.2009 13:08

Witam. Dosyć późno włączyłem się do czytania Twojej uroczej relacji. Po przeczytaniu wszystkiego chyba znalazłem inspiracje na przyszłoroczne wakacje - oczywiście w Cro i oczywiście na płw. Peljesac. Już w tym roku zaczęliśmy go zwiedzać inaczej niż jest opisywany w przewodnikach. Ciągnie nas do takiej włóczęgi jaką Ty w tym roku odbyłaś. Jest setki dzikich, cudownych miejsc do odkrycia i trzeba to zrobić. Jeszcze raz dziękuję za relację i pozdrawiam najcieplej jak można. :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.10.2009 14:35

fotograf123 napisał(a):
maslinka napisał(a):
Na następne wakacje myślimy o zakupie jakiejś podwodnej cyfrówki, ewentualnie wodoszczelnej obudowy. Macie może jakieś sugestie? :D



Ja mam prosty patent kupiłem mięką obudowę AQUAPAC na aparat i wkładam tam H-10 Sony działa i wszystk Jest OK.

Pozdrawiam.

Ps. fajowska relacja i super sie oglądało te fotki ....

Dzięki, Fotografie :D Rozważymy na pewno opcję zakupu obudowy :D


piamir napisał(a):Witam. Dosyć późno włączyłem się do czytania Twojej uroczej relacji. Po przeczytaniu wszystkiego chyba znalazłem inspiracje na przyszłoroczne wakacje - oczywiście w Cro i oczywiście na płw. Peljesac. Już w tym roku zaczęliśmy go zwiedzać inaczej niż jest opisywany w przewodnikach. Ciągnie nas do takiej włóczęgi jaką Ty w tym roku odbyłaś. Jest setki dzikich, cudownych miejsc do odkrycia i trzeba to zrobić. Jeszcze raz dziękuję za relację i pozdrawiam najcieplej jak można. :D

Witaj, Piamir. Cieszę się, że podobała Ci się moja relacja. Zwiedzanie dzikich, niedostępnych miejsc to jest bardzo dobry pomysł na wakacje :D (oczywiście dla tych, którzy chcą odpocząć od tłumów). Życzę cudownych wakacji, które już coraz bliżej... :D
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 07.10.2009 14:56

Dzień doooobry na do widzenia - tej relacji :lol: :lol: :lol: Dziękuję serdecznie!
Było mi baaardzo miło zaglądać z Tobą tu i tam!

A teraz mi się wina zachciało :devil: . Choć węgierskie to tak sobie lubię :lol: Ale jakiś tam studencki wypadzik :twisted: z wizytą w winniczce i przy czardaszu :lol: wspominam bardzo miło :D Oj szalało się :lol: :lol: :lol: Ale gdzie ja to konkretnie byłam... Może kiedyś wygrzebię pradawne foty.

Serdeczności Agnieszko!

Ula
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.10.2009 15:53

shtriga napisał(a):Dzień doooobry na do widzenia - tej relacji :lol: :lol: :lol: Dziękuję serdecznie!
Było mi baaardzo miło zaglądać z Tobą tu i tam!

A teraz mi się wina zachciało :devil: . Choć węgierskie to tak sobie lubię :lol: Ale jakiś tam studencki wypadzik :twisted: z wizytą w winniczce i przy czardaszu :lol: wspominam bardzo miło :D Oj szalało się :lol: :lol: :lol: Ale gdzie ja to konkretnie byłam... Może kiedyś wygrzebię pradawne foty.

Serdeczności Agnieszko!

Ula

Ula, ja też dziękuję - za Twoją obecność, fajne komentarze, pozytywną energię, która z Ciebie emanuje :D

Pozdrawiam cieplutko :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.10.2009 18:07

Nadrobiłem zaległości po ostatniej nieobecności. Wspaniale się czytało i oglądało...
Dziękuję. :)

Wracając tylko króciutko do poruszonych kwestii językowych:

Lidia K napisał(a):Razem z Finami są zaliczani do jednej grupy językowej, nie dlatego, że ich języki są podobne, ale dlatego, że jak i oni mówią językiem całkowicie odmiennym od europejskich.


maslinka napisał(a):Oba z pewnością zaliczają się do rodziny języków ugrofińskich (inaczej zwanej rodziną uralo-ałtajską).


Języki fiński, estoński i węgierski należą do grupy ugrofińskiej. Razem z grupą samojedzką tworzą rodzinę języków uralskich. Podobieństwo między węgierskim a fińskim nie polega na podobnych słowach, tylko na sposobie ich konstrukcji. Obowiązuje harmonia samogłoskowa, tzn. w danym słowie mogą występować tylko samogłoski przednie, bądź tylko tylne. Na początku słowa nie występują grupy spółgłoskowe, tzn. słowa zaczynają się na samogłoskę, bądź na zestaw: pojedyncza spółgłoska plus samogłoska. Kolejną charakterystyczną cechą jest aglutynacja, tzn. zamiast zaimków dzierżawczych i przyimków, stosuje się doklejanie kolejnych końcówek, dzięki czemu mogą powstawać niezłe tasiemce.

Powyższe cechy - aglutynacja, harmonia samogłoskowa - charakteryzują również języki tureckie, należące do rodziny ałtajskiej.

Interseal napisał(a):Mnie zawsze chodzili jeszcze po głowie Rumuni, którzy wraz z Węgrami rozdzielają od nas narody południowosłowiańskie. Skąd się tu wzieli...?


Ziemie dzisiejszej Rumunii zamieszkane były głównie przez plemiona geto-dackie, kiedy na początku II w n.e. zostały opanowane przez Cesarstwo Rzymskie. Do roku 271, kiedy na skutek najazdów Gotów nastąpiło całkowite wycofanie Rzymian poza linię Dunaju, ludność została w dużej części zromanizowana. Kolejne najazdy plemion scytyjskich, awarskich, germańskich czy słowiańskich nie zmieniły w istotny sposób struktury językowej tych ziem. Chociaż, owszem, można w języku rumuńskim spotkać dziś pewną ilość słów pochodzenia południowo-słowiańskiego.

Interseal napisał(a):Ciekawy język i pisownia z jakimiś wężykami od spodu.

Hmmm... my też takowe mamy: ę, ą. :)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Ostatnio edytowano 11.10.2009 19:43 przez Franz, łącznie edytowano 1 raz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 11.10.2009 19:27

Franz napisał(a):Nadrobiłem zaległości po ostatniej nieobecności. Wspaniale się czytało i oglądało...
Dziękuję. :)

Wojtku, cała przyjemność po mojej stronie :D
Dzięki za szczegółowe objaśnienia dotyczące języka węgierskiego (i nie tylko). Czyżbyś zajmował się językoznawstwem zawodowo? :D

Pozdrawiam serdecznie.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.10.2009 19:41

maslinka napisał(a):Czyżbyś zajmował się językoznawstwem zawodowo? :D

Nie, mnie technicznie na śląskiej Polibudzie kształcono.
To tylko jeden z moich hobbików. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Szutrowym szlakiem przez wyspy, czyli Chorwacja 2009 - strona 31
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone