Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Szalom - od strachu do fascynacji :)

60% ludności świata żyje w Azji. Chiny są tak szerokie, że naturalnie powinny przeciąć do 5 oddzielnych stref czasowych, ale mają tylko jedną - narodową strefę czasową. Obywatele Singapuru, Korei Południowej i Japonii mają najwyższe średnie IQ na świecie.
W Azji znajduje się najwyższy punkt na lądzie – Mount Everest (8848 m n.p.m.) oraz najniżej położony punkt – wybrzeże Morza Martwego (430,5 m p.p.m.). Spośród 10 najwyższych budynków na świecie 9 znajduje się w Azji.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 26.03.2018 19:34

I jeszcze domniemane dzikie wielbłądy.
Załączniki:
wiel.JPG
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 26.03.2018 20:38

Masada – krwawa twierdza, która nigdy więcej nie upadnie
Zazwyczaj można przeczytać, że na szczyt możemy dostać się kolejką (3 minuty) lub ścieżką węża (45 minut marszu), co oczywiście jest prawdą, ale warto też wiedzieć, że od strony Aradu jest najłatwiejsze podejście. Czyli tak jak my przyjechaliśmy. Polecam zwłaszcza osobom, które będą w cieplejszych miesiącach, a chcą wejść tam pieszo. W styczniu też deko się spociłam, bo słoneczko przygrzewało, ale nie było źle. Spokojnym krokiem wchodziliśmy 20 minut (przepuszczając też wycieczki schodzące z góry). To tędy Rzymianie wtoczyli też ciężkie machiny, dzięki którym zdobyli twierdzę, ale zajęło im to 3 lata.
Tak wygląda zjazd z drogi na parking.
Załączniki:
zjazd.JPG
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 26.03.2018 21:02

Masada leży na płaskowyżu, który jest przedłużeniem pustyni Judzkiej, ale oddzielony jest od niej stromymi kanionami. Powstała przed narodzinami Chrystusa (najpierw jako mała twierdza). Największy jej rozkwit nastąpił za Heroda Wielkiego. W latach 37-31 p.n.e. powstały fortyfikacje, ale też 2 pałace, akwedukty, cysterny na wodę i łaźnie. Twierdza rozlokowana jest na płaskim szczycie skały, która w najszerszym miejscu ma ok. 650 m długości i ok. 300 m szerokości
Historia w dużym skrócie - Masada była ostatnim bastionem zelotów z czasów powstania żydowskiego. Powstańcy stawiali opór przez 3 lata. W 73 roku Rzymianie mogli rozpocząć bezpośredni szturm na twierdzę dzięki przez lata wznoszonej skarpie. Wtedy na szczycie Masady doszło do masowego samobójstwa, gdyż obrońcy nie chcieli stać się niewolnikami. Mężczyźni zamordowali swoje rodziny. Dziesięciu z nich wytypowano do zabicia pozostałych. Z ostatniej dziesiątki wylosowano jednego, który zabił pobratymców i sam popełnił samobójstwo. Zginęło blisko 960 osób.
Dla Izraelczyków Masada jest symbolem heroicznej walki. Na jej ruinach żołnierze żydowscy składają przysięgę wojskową, wygłaszając słowa: „Masada nigdy więcej nie zostanie zdobyta”.
Kompleks twierdzy jest niezwykle rozległy. Niestety, mało tu pozostałości po świetności obiektu, ale warto odwiedzić stanowiska archeologiczne i niesamowite punkty widokowe. Takich widoków, szybko się nie zapomni.
Wstęp niecałe 30 zł.
Załączniki:
33.jpg
22.jpg
11.jpg
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 26.03.2018 21:11

No to wchodzimy, choć trochę gorąco. Pamiętajcie o zabraniu wody :smo:
Załączniki:
555.jpg
tu jesteśmy w połowie drogi na szczyt
444.jpg
Trochę ludzi schodziło...
brama.jpg
A to już brama. Czarna linia blisko łuku - oznaczenie, że od tego miejsca jest rekonstrukcja
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 26.03.2018 22:37

Fajnie, że zdecydowałaś się jednak napisać relację. Z miłą chęcią popatrzę na Izrael nie tylko na Ejlat. Teraz już wiem, że następny wypad do tego kraju będzie zdecydowanie dłuższy.
Czekam więc na więcej :papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 27.03.2018 19:12

Beata W. napisał(a):Fajnie, że zdecydowałaś się jednak napisać relację. Z miłą chęcią popatrzę na Izrael nie tylko na Ejlat. Teraz już wiem, że następny wypad do tego kraju będzie zdecydowanie dłuższy.
Czekam więc na więcej :papa:

Co się umruczę pod nosem to moje (ale tak to jest, jak coś się robi pierwszy raz :D ). Pocieszam się tylko tym, że Ejlat dzięki Tobie mnie w dużej mierze odpadnie :D
W tym małym-wielkim kraju można się zakochać. Polecam.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 27.03.2018 19:42

No to wejdźmy przez bramę nieco dalej. Niestety widoki w kierunki Morza Martwego były mocno zamglone (oko widziało, aparat nie bardzo :cry: ) . W drugą stronę też nie było idealnie, ale lepiej.
Załączniki:
okno2.jpg
w dole nasz parking
okno.jpg
ludki.JPG
ja-wmur.JPG
bramekwe.jpg
Ptaszków tam trochę było
20170118_140407.jpg
20170118_135353.jpg
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 27.03.2018 20:43

Masada, który wznosi się na wysokość przeszło 400 metrów ponad poziomem Morza Martwego, a wokół... pustynia, góry. Teren dość niegościnny. Herod jednak wybudował tam (na zdjęciu tarasy po lewej stronie) trzypiętrowy pałac z tarasem i basenami :roll: Mało mu było, więc kazał wznieść drugi, gdzie ponoć była łaźnia z ogrzewaniem w ścianach oraz toaleta ze spłuczką 8-O .
No dobra, a skąd do tego wszystkiego wzięli wodę? Otóż miał bardzo sprytnych budowniczych, którzy skonstruowali system pozyskiwania deszczówki. Cysterny mogły pomieścić 40 milionów litrów wody :!:
Załączniki:
herod.jpg
cyster.jpg
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 27.03.2018 20:53

cd.
Załączniki:
zgorypark.jpg
rozpad.JPG
ptak-morze.jpg
Tu oko widziało Morze Martwe
P1060873.JPG
P1060872.JPG
P1060860.JPG
P1060851.JPG
oboz.jpg
Tuż przy uskoku widać prostokąt. To pozostałość po rzymskim obozie.
drogdmorza.jpg
W dole widać parkingi. To tam jest kolejka linowa.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 27.03.2018 21:07

Budowa rampy, która pozwoliłaby się zbliżyć do fortecy była ogromnym logistycznym przedsięwzięciem. Ale byli bez wyjścia. Z dołu katapulty i inne ustrojstwa nie dawały rady dosięgnąć murów Masady. I tak przez trzy lata niewolnicy budowali rampę. To po niej rzymianie wtaszczyli machiny i zdobyli Masadę. Rekonstrukcję machiny oblężniczej można zobaczyć przy parkingu.
A zapomniałam dodać, że na terenie twierdzy są toalety, przy parkingu też. Nigdzie za to nie widziałam sklepu, więc lepiej mieć zapas wody.
Załączniki:
machinja.JPG
machi.jpg
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 27.03.2018 21:13

Ciekawe miejsca pokazujesz. Może jak kiedyś przyjdzie mi do głowy spędzić urlop w Izraelu, to Twoja relacja z pewnością się przyda w planowaniu podróży :)
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 28.03.2018 07:52

aga_stella napisał(a):
Beata W. napisał(a):Fajnie, że zdecydowałaś się jednak napisać relację. Z miłą chęcią popatrzę na Izrael nie tylko na Ejlat. Teraz już wiem, że następny wypad do tego kraju będzie zdecydowanie dłuższy.
Czekam więc na więcej :papa:

Co się umruczę pod nosem to moje (ale tak to jest, jak coś się robi pierwszy raz :D ). Pocieszam się tylko tym, że Ejlat dzięki Tobie mnie w dużej mierze odpadnie :D
W tym małym-wielkim kraju można się zakochać. Polecam.


Mam nadzieję, że pokażesz i Ejlat swoim okiem. Chętnie zobaczę miejsca w których już byliśmy oraz co przegapiliśmy czy zabrakło nam czasu :papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 28.03.2018 09:08

agata26061 napisał(a):Ciekawe miejsca pokazujesz. Może jak kiedyś przyjdzie mi do głowy spędzić urlop w Izraelu, to Twoja relacja z pewnością się przyda w planowaniu podróży :)

Witam serdecznie krajankę :lol: . Radzę planować zimą, bo potem - latem, to tam ducha wyzioniesz :D podczas zwiedzania. Nawet w styczniu czasami było gorąco.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 28.03.2018 09:11

Mam nadzieję, że pokażesz i Ejlat swoim okiem. Chętnie zobaczę miejsca w których już byliśmy oraz co przegapiliśmy czy zabrakło nam czasu :papa:

Coś pokażę, ale na razie idzie Ci dobrze :D - pokrywa się. (nie byłam np. w delfinarium)
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 28.03.2018 19:31

Pakujemy się do auta i najpierw wracamy do Aradu ok. 20 km (innej drogi nie ma). Mały postój, znów pod marketem, bo uznaliśmy, że takie dobre ceny będzie ciężko jeszcze spotkać. No i racja :D Potem "mkniemy" do Neve Zohar (gdzie mamy kwaterę), ale jedziemy dalej drogą nr 90 do Ein Bokek. Jest to uzdrowisko na południowo-zachodnim brzegu Morza Martwego. Miejscowość jest niewielka. Jest parking płatny, ale i bezpłatny też. Na zdjęciu odchodzimy właśnie od samochodu i widzimy to:
Załączniki:
Parking1.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Azja



cron
Szalom - od strachu do fascynacji :) - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone