Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sycylia ... tak po prostu (sierpień 2023 od str 27)

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13068
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 11.10.2023 14:25

Sycylia ... tak po prostu 8)
wskazany jest podtytuł ,,Sycylia - inny stan umysłu" :hearts:

Zanim pojedziemy na tą najpiękniejszą plażę Sycylii ... pójdziemy na naszą ... miejską plażę :lol:
Całkiem fajna, kamyczkowa plaża ... nie mam zastrzeżeń co do czystości wody i ilości ludzi :oczko_usmiech:
Mieszkając w Castellammare nie widzę sensu tłoczenia się na plaży w San Vito ... :smo:
Obrazek



No ale San Vito Lo Capo mam w planach odwiedzić ... no wypada :lol:
Miasteczko leży w dolinie między rezerwatem Zingaro, a górskim rezerwatem Monte Cofano.
Z zachodniej strony zatoki stoi wysoka na 40 metrów latarnia ... i od niej zaczniemy nasze spotkanie z San Vito :mg:

Obrazek



Obrazek



Obrazek


W latarni rządzą koty ... :lol:
Obrazek


Mieszkają w całkiem niezłych warunkach :lol:
Obrazek



Obrazek



Obrazek



Idziemy nad morze koło latarni, bo mam nadzieję, że wzdłuż brzegu dojdziemy do portu ... ale to kiepski pomysł, bo są ostre kamienie ...
Obrazek



Skoro parking przy latarni jest darmowy, a do miasteczka bliziutko, to zostawiamy tu naszą Pandę i idziemy ...
Do portu od latarni idzie się spacerkiem kilka minut ...
Obrazek



Obrazek


Obrazek



Obrazek


Posąg św. Wita strzegący wejścia do portu w San Vito Lo Capo
Obrazek



Obrazek



Obrazek



W porcie jest spory ruch ... wszyscy wracają z Zingaro :lol:
Obrazek



A tam jest ta najpiękniejsza plaża ... ;)
Trzeba przyznać, że położona jest pięknie 8)
Obrazek


Ale my jeszcze trochę skupimy się na kutrakach ... :oczko_usmiech:
Obrazek



Właściciel tej łajby liczy chyba na pomoc niebios w połowach :mg:
Obrazek



Obrazek



Obrazek




Teraz idziem do tej części portu gdzie cumują jachty turystyczne ...
Obrazek


Prawie taki sam widok jest z tej kamerki :lol:



Obrazek



Piaseczek jest czyściutki i drobniutki ...
Obrazek



Obrazek



A w wodzie przy samym brzegu jakby ... różowy 8O
Obrazek



Obrazek



Plaża ... trzeba przyznać, że ... no piękna jest ... ale żeby zaraz najpiękniejsza 8O
Obrazek

Na jej początku (albo końcu :lol: ), od strony portu jest całkiek luźno ... no ale w sumie to jest już prawie 19 ;)
W następnym odcinku będzie trochę miasteczka ... ;)

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15702
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.10.2023 15:46

Ta najnaj piękniejsza zatłoczona plaża to ta z ludzikami, z dużą ilością ludzików :?:

To nie dla mnie... jak już nie raz pisałam, wolę mniej zachwycające plaże , ale takie tylko dla mnie...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8677
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.10.2023 15:48

A ja sobie polecę na przełomie maja i czerwca i się będę zachwycać :oczko_usmiech:.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13068
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 11.10.2023 15:58

piekara114 napisał(a):Ta najnaj piękniejsza zatłoczona plaża to ta z ludzikami, z dużą ilością ludzików :?:

To nie dla mnie... jak już nie raz pisałam, wolę mniej zachwycające plaże , ale takie tylko dla mnie...
Dla mnie też niespecjalnie :?
Ale ja to w ogóle Italii pod kątem plaż nie planuję ;)


marze_na napisał(a):A ja sobie polecę na przełomie maja i czerwca i się będę zachwycać :oczko_usmiech:.
Ooooo, to może się spotkamy, bo też mam taki plan :cmok:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13068
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 12.10.2023 12:50

Sycylia ... tak po prostu 8)
wskazany jest podtytuł ,,Sycylia - inny stan umysłu" :hearts:


Ogólnie plaża w San Vito to jedna wielka piaskownica :mg:
Niektórzy całkiem fajne babki potrafią zrobić :lol:
Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Chyba jedynym średniowiecznym zabytkiem w miasteczku jest Sanktuarium św. Wita - Santuario di San Vito ...
Z zewnątrz wygląda bardziej jak twierdza niż kościół ;)
Obrazek



Obrazek



Obrazek


W środku jest już bardziej kościołowo :mg:
Obrazek



Krypta św. Wita
Obrazek



Obrazek



Obrazek


Cappella di San Vito
Obrazek



Na tyłach kościoła jest bardzo przyjemny ogród :D
Obrazek



Obrazek



Obrazek



Pomnik św. Wita ...
Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


Wracamy do samochodu ...
Uliczki San Vito są całkiem przyjemne ...
Obrazek



Obrazek



Obrazek


Wracając do Castellammare zatrzymujemy się jeszcze na chwilkę przy Cappella di Santa CrescenziaObrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



No i ... przy okacji na zachód słoneczka ... :smo:
Obrazek


A jutro ... jutro spędzimy cały dzień w Palermo :hearts: :hearts: :hearts:

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 12.10.2023 18:46

W San Vito i okolicach nas nigdy nie było, no ... MOŻLIWIE tam jest :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 17.10.2023 19:10

tony montana napisał(a):W San Vito i okolicach nas nigdy nie było, no ... MOŻLIWIE tam jest :)


Na tej Sycylii to nawet ruderi ładne mają :mg:


Pozdrawiam
Piotr
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13068
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 18.10.2023 13:02

tony montana napisał(a):W San Vito i okolicach nas nigdy nie było ...
Błąd :pociesza:

piotrf napisał(a):
tony montana napisał(a):W San Vito i okolicach nas nigdy nie było, no ... MOŻLIWIE tam jest :)


Na tej Sycylii to nawet ruderi ładne mają :mg:


Pozdrawiam
Piotr
Sam się przekonasz :lol:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13068
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 18.10.2023 13:03

Sycylia ... tak po prostu 8)
wskazany jest podtytuł ,,Sycylia - inny stan umysłu" :hearts:


No to jedziemy do Palermo :hearts:
Z Castellammare to prawie 70 km, ale jedzie się cały czas autostradą, darmową :verryhappy:
Ruch na drodze nie jest duży.
Sporo większy jest w przeciwnym kierunku :lol: ... no ale jest niedziela i mieszkańcy Palermo wyjeżdżają na okolicznie plaże :mg:
No i super, mój plan się sprawdza :verryhappy:

Dojeżdżając do Palermo, już w okolocach lotniska widać jak duży i niszczycielski był niedawny, lipcowy pożar ... :placze:
Miałam w planach zatrzymać się przy pomniku poświęconym ofiarom włoskiej mafii ... ale przypomnioło mi się kiedy go mijaliśmy :oops:
Stoi on w miejscu, gdzie 23 maja 1992 roku miał miejsce zamach na sędziego Giovanniego Falcone.
Był to jeden z największych zamachów we Włoszech i odbił się głośnym echem na całym świecie. Zamachowcy używając około pół tony materiałów wybuchowych zaminowali ponad 100metrowy odcinek autostrady koło Capaci, którą podróżował Falcone z żoną (Francescą Morvillo, także sędzią) oraz z całą ochroną.
Drugi z sądziów, Paolo Borsellino, przyjaciel Falcone, który razem z nim walczył z mafią, również zginął w zamachu - 19 lipca 1992 pod domem swojej matki, na via D’Amelio. W wyniku autowybuchu jednego z zaparkowanych w pobliżu samochodów zginął razem z pięcioma osobami ze swojej eskorty.
Na pamiątkę tragicznych wydarzeń lotnisko w Palermo zostało nazwane na ich cześć „Falcone-Borsellino”
Pomnik stoi dokładnie tu - 38°10'58.5"N 13°14'42.3"E
Czytając "Sycylijczyka", a potem "Omertę", trochę się wkręciłam w tematykę włoskiej mafii :smo:


Parkujemy całkiem niedaleko katedry, dokładnie tu - 38°06'27.1"N 13°21'20.3"E, bo miałam obawy, że na "naszym" sprawdzonym już parkingu, przy Foro Italico, nie będzie wolnych miejsc.
Ale kiedy byliśmy tam później, to miejsc było całkiem sporo, więc następnym razem pojedziemy od razu tu - 38°06'58.2"N 13°22'30.4"E

No to ruszamy ... :oczko_usmiech:
Tak nas pokierowałam, żeby to niby przypadkiem :lol: , znaleźć się na targu Ballarò :smo:

Wchodzimy więc do "dzielnicy murzyńskiej" - o czy informuje nas takie graffiti :oczko_usmiech:
Obrazek


Akurat jest "pchli targ" i panuje straszny pierdolnik ... :roll:
Mój cel wyznacza nam kolorowa kopuła Chiesa del Carmine Maggiore więc mamy łatwo 8)

Po drodze Palazzo Giallongo di Fiumetorto
Obrazek


No i jakoś tak "przypadkiem" znowu jesteśmy na tym absolutnie fantastycznym targu :verryhappy:
Obrazek


Można tu kupić wszystko ... buty, koszule, sukiekę, torebkę, ściereczkę, magnesik ... ale też przyprawy, warzywa, owoce, ryby i owoce morza ... można się najeść, wypić aperolka ... no pokochałam to miejce już poprzednim razem, bo panuje tu absolutnie fantastyczna atmosfera ... sprzedawcy krzyczą, śwpiewają, gwiżdżą ... no to jest ten inny stan umysłu właśnie :hearts:
Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek

Wszystko wyglądało bardzo apetycznie ... ale nie ma jeszcze godziny 11 i my nie jesteśmy głodni ... :lol:



Jest i Chiesa del Carmine Maggiore
Obrazek



Obrazek



Obrazek


Całkiem płynnie wchodzimy do "dzielnicy hindusko-żydowskiej" (tzn te nazwy dzielnic, to ja se tak sama powymyślałam :lol: )
Piazza Santi Quaranta Martiri al Casalotto
Obrazek


Palazzo Marchesi
Obrazek



Obrazek



Zaglądamy na chwilę do Chiesa del Gesù (Casa Professa), bardziej dlatego żeby na chwilę schować się przed słońcem ;)
Ale byliśmy już w tym kościele w tamtym roku i pamiętamy jaki jest piękny :P
Miłośnicy baroku będą tu zachwyceni :lol:
Trwa niedzielna msza ... frekwencja nie powala ;)
Obrazek



Obrazek



Obrazek



Chiesa di Sant'Orsola dei Negri przy Via Maqueda
Obrazek



Obrazek


No i w końcu jesteśmy w samym sercu Palermo - na Piazza Bellini 8)
Obrazek



Najpierw zerkniemy na kościół San Cataldo ...
Z zewnątrz, to sumie ciężko powiedzieć, czy jest piękny ... na pewno jest inny ... budowla z trzema czerwonymi kopułami w stylu arabskim z XII wieku, znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Obrazek



Obrazek



Obrazek

Do środka nie wchodzimy, bo już byliśmy ... ale polecam, bo jest piękny ... w swej prostocie :hearts:


Zerkamy w stronę kościoła San Giuseppe dei Teatini ... podoba mi się dzwonnica 8)
Obrazek



Ale teraz bardziej interesuje mnie kościół La Martorana - Santa Maria dell’AmmiraglioObrazek


Piękna dzwonnica ...
Obrazek



Obrazek



Obrazek



Za wejście do środka trzeba zapłacić (chyba 3 euro) ... no chyba, że trwa msza ... to można zerknąć za free ;)
Obrazek



Pięknie ... wnętrze jest bogato zdobione mozaikami bizantyjskimi ... następnym razem może wejdziemy, żeby się lepiej przyjrzeć ...
Kościół znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako zabytek architektury arabsko-normańskiej.
Obrazek



Obrazek


To jeden z moich ulubionych widoków w Palermo :D
Obrazek


No ale czas w końcu wejść na dach u siostrzyczek :smo:
Obrazek


Ale to już w następnym odcinku :lol:

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 20.10.2023 18:01

San Cataldo to najprawdziwsza perła.

Jeśli chodzi o sycylijski barok to jest tak aż w przeżycie. Mnie tam trochę gotyku brakowało :)
Nadrabiają "kamienie" np w Agrigento :)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13068
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 26.10.2023 13:51

tony montana napisał(a):San Cataldo to najprawdziwsza perła.

Jeśli chodzi o sycylijski barok to jest tak aż w przeżycie. Mnie tam trochę gotyku brakowało :)
Nadrabiają "kamienie" np w Agrigento :)

Ty to się lepiej pakuj ... coby Ci niczego za tym oceanem ni zabrakło :lol:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13068
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 26.10.2023 13:53

Sycylia ... tak po prostu 8)
wskazany jest podtytuł ,,Sycylia - inny stan umysłu" :hearts:


Wracamy do Palermo :smo:

Teraz kierujemy się na drugą stronę Piazza Bellini, do kościóła św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Kościół zbudowany w centrum Palermo dla zakonu dominikanów za sprawą fundacji jednego z bogatych mieszkańców miasta, Benvenuty Mastrangelo.
Ale mnie tym razem nie interesuje sam kościół ;) , co jego dach ... :lol:
Nabywamy zatem dwa bileciki po 5 euro ...

Wchodzimy na uroczy zielony dziedziniec z fontanną ...
Obrazek



Obrazek



Obrazek


W jednym z pomieszczeń w króżgankach przy tym dziedzińcu znajduje się cukiernia oferująca słodkości wypiekane według tradycyjnych przepisów siostrzyczek ... :mg:
Ale kolejka była jednak tak długa, że odmówiłam sobie tej przyjemności :roll:

Wchodzimy zatem na górę ...
Jesteśmy na poziomie klasztoru gdzie siostrzyczki miałe swoje apartamenty ...
Obrazek



Obrazek



Obrazek



Tu widać kolejkę po słodkości siostrzyczek ;)
Obrazek



Na dach przechodzimy całkiem miłym korytarzykiem ... :mg:
Obrazek



Można zerknąć do wnętrza kościoła ... tu króluje sycylijski barok w najdoskonalszym wydaniu ...
Obrazek



Obrazek



Obrazek



Wchodzimy w końcu na dach ... :verryhappy: :verryhappy: :verryhappy:
Obrazek



Jak widać jestem baaaardzo zadowolona ... nawet upał nie jest w stanie zepsuć mi humoru :lol:
Obrazek



Najpierw patrzymy na południe ... na La Martorana i San Cataldo, a dalej kopuła Casa Professa ... piękny widok :hearts:
Obrazek


Przechodzimy na drugą stronę i teraz patrzymy bardziej na północ ... w kierunku San Matteo i San Domenico ... dalej widać port i wzgórze Monte Pellegrino ... widok równie piękny 8)
Obrazek


Teraz popatrzymy na zachód ... w stronę Chiesa di San Giuseppe dei Padri Teatini
Obrazek



Obrazek



Między kościołem Santa Caterina a San Giuseppe jest Piazza Pretoria ... a tam Fontana Pretoria
Obrazek



Dach Palazzo Pretorio zwanego również Pałacem Orłów - siedziba burmistrza Palermo
Obrazek


I jeszcze rzut oka na dziedziniec ... i schodzimy ...
Obrazek



Teraz przyjrzymy się już z bliska Fontana Pretoria - Fontannie Wstydu jak jest często nazywana ... gdyż według opowieści zgorszone fontanną zakonnice z pobliskiego klasztoru, zniszczyły męskim posągom nosy. Nie tknęły penisów, bo nie starczyło im śmiałości ... :lol:
Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


Ale zostawmy już tych golasów ... bez nosów :lol:
Obrazek


Teraz pójdziemy w stronę katedry ... :mg:
No ale to już w kolejnym odcinku :smo:

:papa:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2518
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.10.2023 14:01

Ach te siostrzyczki, urwały młodzieńcom nosy... :lol: :lol:
Marzenka pisała też o tej fontannie .... i o cukierni, tylko nie pamiętam czy zdjęcie słodkości było :) .
Jak będę w Palermo muszę tam zajrzeć, tyle kuszących atrakcji ;) , na dach też się wdrapię.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13068
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 26.10.2023 14:04

wiola2012 napisał(a):Ach te siostrzyczki, urwały młodzieńcom nosy... :lol: :lol:
Marzenka pisała też o tej fontannie .... i o cukierni, tylko nie pamiętam czy zdjęcie słodkości było :) .
Jak będę w Palermo muszę tam zajrzeć, tyle kuszących atrakcji ;) , na dach też się wdrapię.
A kiedy Neapol pokażesz? :smo:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15702
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.10.2023 14:06

Szkoda, że do fontanny nie da się podejść :ciska:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Sycylia ... tak po prostu (sierpień 2023 od str 27) - strona 34
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone