Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Stolica europejskich stolic - Londyn jesień 2019

Wielka Brytania (Anglia, Szkocja i Walia) jest w pełni otoczona wodą. W Wielkiej Brytanii akcenty zmieniają się zauważalnie co 40 km (25 mil). Szczególnie trudno jest wymówić jedno walijskie miasto. Llanfairpwllwlllandysiliogogogoch jest jedną z najdłuższych nazw miast na świecie. Stonehenge jest starsze niż piramidy - powstało około 3000 roku p.n.e.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 17.10.2019 18:37

Stolica europejskich stolic - Londyn ...
Czy po Brexit też :wink: :?:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 17.10.2019 18:39

12.
Obrazek

13
Obrazek

14.
Obrazek

15.
Obrazek

16.
Obrazek

17.
Obrazek

18.
Obrazek

19.
Obrazek

20.
Obrazek

:papa:
na ra
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 17.10.2019 18:41

Fajnie się zapowiada. Chętnie będę zerkać.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 17.10.2019 18:42

Dzisiaj mi się śniło, że poleciałam do Londynu 8O

Może się spełni, więc będę śledzić Twoją relację :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.10.2019 19:00

Chyba jednak wolę Liverpool albo chociaż Manchester... Było mi dane przyjechać do Londynu autem i... To był błąd :lol:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 17.10.2019 21:36

Pasowałby tytuł: Zdążyć przed brexitem. :mrgreen: :wink:

Ja już chyba nie zdążę, więc tym bardziej popatrzę. :papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4689
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 17.10.2019 21:55

Londyn trochę poznałam, więc z chęcią popatrzę, jak wygląda obecnie.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 17.10.2019 22:27

Zaglądam, choć po wizycie 3 lata temu, nie jestem przekonany osobiście czy to jest ta najlepsza stolica w Europie ;)
Ale miasto zdecydowanie ciekawe. Zobaczę czy pokażesz coś czego nie udało nam się zobaczyć ;)

pozdrawiam, Michał
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.10.2019 23:19

Koniec tych wysublimowanych fotek i szumnych tytułów ... tekst konkretny i wyczerpujący proszę :wink: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.10.2019 08:11

Janusz Bajcer napisał(a):Stolica europejskich stolic - Londyn ...
Czy po Brexit też :wink: :?:


Tytuł jak się domyślasz, specjalnie kontrowersyjny ;)

Pierwszy byłeś :)

aga_stella napisał(a):Fajnie się zapowiada. Chętnie będę zerkać.


Przed 4 dni naprawdę sporo udało nam się zobaczyć :)

maslinka napisał(a):Dzisiaj mi się śniło, że poleciałam do Londynu 8O

Może się spełni, więc będę śledzić Twoją relację :D


Z tego, co pamiętam, Twój pierwszy lot jeszcze przed Tobą, może będzie to faktycznie Londyn?
Na pewno warto

pääkäyttäjä napisał(a):Chyba jednak wolę Liverpool albo chociaż Manchester... Było mi dane przyjechać do Londynu autem i... To był błąd :lol:


Z gustami się nie dyskutuje :)
Autem w Londynie? Raczej nie chciałbym

Za to rowerem - owszem, jeździliśmy :)

Mikromir napisał(a):Pasowałby tytuł: Zdążyć przed brexitem. :mrgreen: :wink:

Ja już chyba nie zdążę, więc tym bardziej popatrzę. :papa:


E tam, brexit, zrobią okres paru lat, gdzie wizy jeszcze nie będą potrzebne ;)

megidh napisał(a):Londyn trochę poznałam, więc z chęcią popatrzę, jak wygląda obecnie.


My można powiedzieć ledwo go liznęliśmy, choć nie był to nasz pierwszy raz w tym mieście
:boss:

majkik75 napisał(a):Zaglądam, choć po wizycie 3 lata temu, nie jestem przekonany osobiście czy to jest ta najlepsza stolica w Europie ;)
Ale miasto zdecydowanie ciekawe. Zobaczę czy pokażesz coś czego nie udało nam się zobaczyć ;)

pozdrawiam, Michał


Ja też nie jestem przekonany że najlepsza ;)

Raczej taka która obok Paryża jest najbardziej znana poza Europą, np gdy zapytasz kogoś w Argentynie jakie zna miasta w Europie Londyn i Paryż padną pd razu

:)

Buber napisał(a):Koniec tych wysublimowanych fotek i szumnych tytułów ... tekst konkretny i wyczerpujący proszę :wink: .



Planuję dac parę praktycznych rad, także w celu uniknięcia fake'u którego ja dokonałem ;)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.10.2019 08:46

Part 1

Bilety na trasie Gdańsk - London Gatwick Wizzem kupiłem 3 tygodnie przed lotem.
Koszt w obie strony dla 2 osób dorosłych i jednego dwunastolatka jak kto woli
- 777 PLN bez karty Discount Club która zakupiłem podczas tej transakcji - ważna do 20.09.20 (a nuż jeszcze się gdzies do tego czasu poleci Wizirem i będą zniżki)
- 777-359 (koszt karty) = 428 PLN

Hotel
Londyn jest bardzo drogim miastem jeśli chodzi o accommodation, natomiast udało się trafić dobrą ofertę: za 4 noce ze śniadaniami dla 3 osób: 1190 PLN. Hotel z bookingu jak zwykle. Nazwa Viking. Ocena 7.2 (na 10).
Śniadania do woli: english breakfast + tosty + normalny chlebek serek, wędlinka, dżemik jak ktoś nie najadł się engliszem.
Kawa podła, herbata zwykła. Obsługa szybka, skłdająca się wyłącznie z Pań z naszego regionu (m.in Pani Daniela)

Dojazd do/z centrum Londynu: świetny/ Stacja Stratford to duży węzeł komunikacyjny, na którym krzyżują się linie metra (Jubilee - szara, tu kończy się / albo zaczyna jej bieg więc jeśli wsiadacie tutaj można liczyć na miejsca siedzące ;), Central - czerwona, oraz kolej DLR i Overground.
Jadąc z centrum miasta: zatem można jechać tymi liniami

Mapa metrahttp://content.tfl.gov.uk/standard-tube-map.pdf tutaj

Stratford na mapie tutaj:
Obrazek

Stacja lezy na granicy 2 i 3 strefy transportu - zatem karta Oyster lub Travelcard na te dwie pierwsze strefy wystarczająca.

W aglomeracji londyńskiej jest 9 stref, natomiast większość atrakcji leży w Strefach 1 oraz 2 (ale nie wszystkie)

Na karcie nie można tez dojechać z prolondyńskich lotnisk, tam potrzebny jest bilet albo National Railway albo np Gatwick Express.
I tutaj: bilety na pociąg nazywany expresowym np Gatwick Express z lotniska (z terminala South - tam lądowaliśmy) do stacji Victoria (blisko Westminster etc) kosztuje 17.75 funta na łebka (małoletni do 16 roku życia - połowę), jeździ co ok 15 minut, a podróż trwa tylko 30 minut (ok 40km)

My jednak poszliśmy do stoiska National Railway aby zakupic karty Travelcard i wyszliśmy od przemiłego Pana, którego żona jest Polką z biletami za 6.65 funta za adult i połowę tego dla Młodego.
Otóż Pan stwierdził, że w ramach naszych Travelcard (za 35 funtów na tydzień, choć byliśmy 4 dni a faktycznie 5 kalendarzowych to one się najbardziej opłacają) na strefy 1 i 2 mamy mozliwość jazdy w ramach tych stref, to on nam sprzeda te bilety za 6.65 do węzła Norwood Junction (jedna stacja na południe od London Bridge) i mamy sobie nie wysiadając dojechać do London Bridge skąd linia Jubilee jest 8 stacji do naszego Sttratford.

Do dziś nie wiem, na jakiej zasadzie jechaliśmy ten jeden bardzo długi przystanek z Norwood Junction do London Bridge ;)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.10.2019 09:32

PART 2

Także lecimy (bagaż podręczny + jedna torba do 20 kg rejestrwana na zakupy) w czwartek o 19.45 z Gdańska - na Gatwick jesteśmy o 21 ichniego czasu
Obrazek

Karta Travelcard na strefy 1 i 2 kosztuje na tydzień 35 funtów. Sporo i niedużo jeśli chce się sporo jeździć. W tej cenie można jeździć metrem, autobusami, koleją naziemną, nawet chyba po Tamizie można czymś tam popłynąć (albo przynajmniej mieć zniżkę)

Karta Travelcard na Strefy 1-3 kosztuje 40 funtów więc niewiele więcej jeśli ktoś zamierza mieszkać w Strefie 3.

Do Karty Travelcard kupionej w metrze zdjęcie nie jest potrzebne, ja jednak wykukałem (dzień przed i to był mój błąd bo nie dopatrzyłem wszystkiego), że JEŚLI kupisz kartę w National Railway i jeśli masz tam zdjęcie (wzięliśmy sobie po 1 zdjęciu z domu, ale możesz tez za 6 funtów zrobić 4 fotki obok) to masz taką promocje 2 for 1 czyli np London Eye kosztuje dla 1 osoby 30 funtów czyli dla 2 osób 60 - a tutaj z tą kartą dla 2 osób kosztuje tez 30 funtów... ;0

No to wyrobiliśmy te karty.... dostaliśmy piękny bilet (który trzeba przy każdym wejściu i wyjściu z metra wsuwać w otwór, a w autobusie pokazywać kierowcy i on tam wtedy coś wciska sobie, chyba liczą) ale już w Westminster Abbey okazało się, że ..... trzeba mieć wydrukowany voucher.... papierowy, bo Pani je zbiera....

hehehehe

Czyli np jak chcesz zobaczyć za 2 w cenie 1 np Churchill War Rooms to musisz wejść tu https://www.daysoutguide.co.uk/churchill-war-rooms powiedzieć kiedy konkretnie chcesz to zwiedzić i wydrukowąc voucher.....

Podróż z Gatwick do London Bridge (stacja metra na South Bank) najblizsza dzielnicy Southwark i wieżowcowi The Shard trwała 35 minut.
Obrazek

National Railway wyświetla wszystko - w którym jesteś wagonie (na ile wagonów), kolorami zapełnienie poszczególnych wagonów, zajętość toalet w pociągu.... nadal jesteśmy w tyle....
Obrazek

Z London Bridge jedziemy 8 stacji metrem linią Jubilee, w metrze spotykamy .... Premiera Johnsona ;0

Ze stacji Stratford, choć mogliśmy wziąć autobus 25, 86 lub 425 idziemy sobie piechotką 15 minut do naszego hotelu...
Mijamy sklep Sainsbury położony 100 metrów od naszego hotelu, otwarty do 24 a jest 23.20, zatem przyjdę tu jeszcze po piwko... :)

Przystanek autobusów mamy 150 metrów od hotelu, jedzie się 4 przystanki (ok.5-7 minut), autobusy jeżdżą co 5-10 mint w zalezności od pory dnia.....

:papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.10.2019 09:34

tony montana napisał(a):
Do dziś nie wiem, na jakiej zasadzie jechaliśmy ten jeden bardzo długi przystanek z Norwood Junction do London Bridge ;)


Może sprzedał je jako "wcześniejszą rezerwację" - who knows? Z tego, co ja pamiętam, to cena jest zależna też od pory dnia, trasy i klasy połączenia. Plus pewnie jeszcze GroupSave i coś tam jeszcze ;)
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2205
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 18.10.2019 09:48

Mieszkaliśmy jeszcze dalej, przy stacji Pontoon Dock. Ibis Budget. Też było fajnie i dość tanio, ale trochę dalej do centrum.
Metro fajnie "pachnie" nie ... ? :wink: :lol: I ten ciąg wiatru zawsze ...

pozdrawiam, Michał
Następna strona

Powrót do Wielka Brytania - United Kingdom


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Stolica europejskich stolic - Londyn jesień 2019
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone