Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Stari Grad

Ludzie pytają jak coś wygląda. Plaża, miasteczko, otoczenie... Tu można zakładać tematy z nazwą miejscowości i zdjęciami okolicy. Można wklejać też linki do zdjęć z innych portali by dać jak największy przegląd fotograficzny miejcowości. Proszę nie umieszczać zdjęć pobranych z innych serwisów.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
darious
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 104
Dołączył(a): 13.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darious » 23.02.2007 22:08

Byłem w zeszłym roku w Starim Gradzie, polecam wycieczkę na Sv. Nikola - najwyższy szczyt na wyspie Hvar, widoki niesamowite, na wyspę patrzy się jakby się mapę oglądało.
To widok na zatokę nad którą leży miasteczko Stari Grad, samego miasta nie widać, bo zasłonięte jest przez jeden z szczytów, widać natomiast hotel Arkada.

Obrazek
m82m
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 765
Dołączył(a): 15.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) m82m » 23.02.2007 22:40

Ja też polecam tą wyprawę. Zaliczyłem ją od" Sv .Niedzieli" widok na klify był bajeczny.Kto jest na Hvarze i zdrowie mu pozwala wycieczka "obowiązkowa".

Kasiu bardzo ładne zdjęcia :D

POZDROWIENIA!!!
mariusz29
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 180
Dołączył(a): 09.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz29 » 23.02.2007 22:51

Darious, muszę przyznać, że to bardzo okazałe zdjęcie.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 24.02.2007 17:42

Ta porozczapierzana podłużna część wyspy to Kabal (tam mieszkają tylko pszczoły, mungosy i inne zwierzaczki, a my ludzie jesteśmy tam tylko gośćmi na spacerach).
W połowie foty na jej samym prawym koniuszku ucięte osiedle to Rudina, tam mieszkam! :D
Zapewniam Was, że takich zdjęć sami narobicie całą furę (jak i ja zresztą). Taki piekny jest Hvar.
Jeśli prócz Žukovej (która jest na samym początku Kabla, ale od strony wyspy Brač, więc jej tu nie widać) chcielibyście jeszcze jakieś foty stąd, nie ma sprawy. Dajcie znac, bo nie chciałabym się z tym narzucać, żeby nie popsuć Wam przyjemności z odkrywania wyspy na miejscu przez Was samych.
Pozdrówki
darious
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 104
Dołączył(a): 13.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darious » 24.02.2007 19:33

Byłem w Rudinie, fajna miejscowość, chyba tylko kilkanaście domów, spokój i zupełna cisza, poznałem Chorwację jakiej do tej pory nie znałem, wcześniej byłem w Novalji, Crkvenicy i Korculi to dosyć gwarne miasteczka. Byłem też w tej zatoczce , która jest na zdjęciu i pamiętam ten budynek z kamienia, chyba znajduje się zaraz przy wyjściu z lasu.
Pozdrawiam Stari Grad i Rudinę.
m82m
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 765
Dołączył(a): 15.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) m82m » 24.02.2007 19:39

A ja odliczam do dnia kiedy to wszystko zobaczę!
Nie mam zamiaru ogladać dużych miast i HOTELI -fe! :wink:
POZDRAV!
assia i norbert
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 22.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) assia i norbert » 02.03.2007 15:01

darious napisał(a):Byłem w zeszłym roku w Starim Gradzie, polecam wycieczkę na Sv. Nikola - najwyższy szczyt na wyspie Hvar, widoki niesamowite, na wyspę patrzy się jakby się mapę oglądało.
To widok na zatokę nad którą leży miasteczko Stari Grad, samego miasta nie widać, bo zasłonięte jest przez jeden z szczytów, widać natomiast hotel Arkada.


Super widoki.
Niestety nie dotarliśmy na Sv. Nikola w zeszłym roku czego teraz bardzo żałuję (chociażby ze względu na widoki), ale myślę, że nadrobimy to w tym sezonie. Zastanawia mnie tylko którędy najprościej tam dojść lub dojechać ze Starego Gradu, bo albo tam albo do Ivan Dolać będziemy jechać w tym roku. Choć chyba będzie to Stari Grad (jakiś sentyment mamy do tego misateczka)
Pozdrawiam asia :papa:
mariusz29
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 180
Dołączył(a): 09.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz29 » 22.03.2007 22:50

Czy ktoś może podpowiedzieć jak dojechać ze Stari Gradu na Sv. Nikola?
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 22.03.2007 23:56

Albo przez osadę Dol:
droga biegnie pomiędzy osielami Dol sv. Marije i Dol sv. Barbare, obok tegoż kościoła
Obrazek
dalej przez las.

Albo ze starej drogi St. Grad - Hvar:
za miejscowością Selca, a kilkaset metów przed knajpką i punktem widokowym "Lavanda", należy skręcić w piaskową drogę w lewo (fota nr 3 wąska piaskowa droga w górę w prawym boku foty) charakterystyczny punkt - tuż przy skręcie w lewo stoi trim... i dalej cały czas prosto, jak prowadzi droga;

Obrazek Obrazek Obrazek

Uwaga! foty tego miejsca robione z pozycji Hvar "za plecami", twarz w kierunku St. Grad (czyli w przeciwnym kierunku). Tak naprawdę fotografowaliśmy coś innego, więc nie najlepiej widać, ale może dzięki temu łatwiej będzie znaleźć. :D

Ostrzegam, że drogi piaskowe ( zarówno przez las z Dola jak i ze starej drogi ) są dosć trudne i nie każde autko osobowe da sobie z tym radę. Potrzebne jest dość wysokie zawieszenie lub kilkadziesiąt minut marszu; może nawet ze 2 h, trudno mi powiedzieć, bo nie szłam pieszo. Pod sam szczyt podjechać nie sposób, chyba że autem terenowym.
Pozdrawiamy
mariusz29
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 180
Dołączył(a): 09.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz29 » 23.03.2007 20:41

Bardzo precyzyjne informacje, bardzo dziękuję
axmann
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 115
Dołączył(a): 19.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) axmann » 03.04.2007 15:42

witam

bylem juz kilka razy w cro ale HVAR planuje 1 raz
szukam miejsca z lagodnym dojsciem do morza (jak w Makarskiej lub Tucepi) takze z cieniem
prosze o info

pozdrawiam
maurycy32
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 04.07.2007
Kilka pytań do rezydentów i ewentualnych bywalców

Nieprzeczytany postnapisał(a) maurycy32 » 04.07.2007 10:18

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Ta porozczapierzana podłużna część wyspy to Kabal (tam mieszkają tylko pszczoły, mungosy i inne zwierzaczki, a my ludzie jesteśmy tam tylko gośćmi na spacerach).
W połowie foty na jej samym prawym koniuszku ucięte osiedle to Rudina, tam mieszkam! :D
Zapewniam Was, że takich zdjęć sami narobicie całą furę (jak i ja zresztą). Taki piekny jest Hvar.
Jeśli prócz Žukovej (która jest na samym początku Kabla, ale od strony wyspy Brač, więc jej tu nie widać) chcielibyście jeszcze jakieś foty stąd, nie ma sprawy. Dajcie znac, bo nie chciałabym się z tym narzucać, żeby nie popsuć Wam przyjemności z odkrywania wyspy na miejscu przez Was samych.
Pozdrówki




Witam serdecznie!
Prześledziłem ten post i myślę, że jako "rezydenci" na Hvarze możecie służyć najlepszą informacją. W sierpniu, dokładnie 1 sierpnia wybieram się wraz z synem do miejscowości Stari Grad. Nie jest to jakiś zorganizowany wyjazd, wszystko organizujemy indywidualnie. Udało się już zarezerwować pokój w hotelu Arcada. Wybieramy się samochodem, ponieważ z racji wspólnej nurkowej pasji chcemy zabrać ze sobą "trochę" sprzętu. W związku z tym mamy kilka pytań:
1. Czy jest na wyspie jakaś inna baza nurkowa oprócz bazy Nautica?
2. Mam nadzieję, że z paliwem na wyspie nie będzie problemu?
3. Zamierzamy zwiedzić wyspę wspomagając się samochodem. Czy to w ogóle dobry pomysł? Czy można dojechać do ciekawych miejsc? Czy są ewentualnie jakieś opłaty za parkowanie?

To na początek tyle, chociaż w głowie mam jeszcze conajmniej setkę innych pytań, ale nie chciałbym nadużywać waszej uprzejmości.
Pozdrawiamy
Andrzej i Paweł
assia i norbert
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 22.10.2006
Re: Kilka pytań do rezydentów i ewentualnych bywalców

Nieprzeczytany postnapisał(a) assia i norbert » 04.07.2007 11:12

maurycy32 napisał(a):
Witam serdecznie!
Prześledziłem ten post i myślę, że jako "rezydenci" na Hvarze możecie służyć najlepszą informacją. W sierpniu, dokładnie 1 sierpnia wybieram się wraz z synem do miejscowości Stari Grad. Nie jest to jakiś zorganizowany wyjazd, wszystko organizujemy indywidualnie. Udało się już zarezerwować pokój w hotelu Arcada. Wybieramy się samochodem, ponieważ z racji wspólnej nurkowej pasji chcemy zabrać ze sobą "trochę" sprzętu. W związku z tym mamy kilka pytań:
1. Czy jest na wyspie jakaś inna baza nurkowa oprócz bazy Nautica?
2. Mam nadzieję, że z paliwem na wyspie nie będzie problemu?
3. Zamierzamy zwiedzić wyspę wspomagając się samochodem. Czy to w ogóle dobry pomysł? Czy można dojechać do ciekawych miejsc? Czy są ewentualnie jakieś opłaty za parkowanie?

To na początek tyle, chociaż w głowie mam jeszcze conajmniej setkę innych pytań, ale nie chciałbym nadużywać waszej uprzejmości.
Pozdrawiamy
Andrzej i Paweł


Witam
Myślę że jak Kasia Głydziak Bojić dotrze do tego postu to najlepiej udzieli odpowiedzi na zadane przez Was pytania, bo jakby nie było jest mieszkaną Starego Gradu.
Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że jak dla mnie miejsce wybraliście super. Będąc w zeszłym roku w Starim Gradzie(również w hotelu Arkada) mogę jednoznacznie stwierdzić że miejsce zresztą jak i cała wyspa jest prześliczne. Bardzo nas urzekło swoim pięknem, widokami i niesamowitym klimatem.
Pozdrawiam serdecznie asia :papa:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006
Re: Kilka pytań do rezydentów i ewentualnych bywalców

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 04.07.2007 22:29

maurycy32 napisał(a):...kilka pytań:
1. Czy jest na wyspie jakaś inna baza nurkowa oprócz bazy Nautica?
2. Mam nadzieję, że z paliwem na wyspie nie będzie problemu?
3. Zamierzamy zwiedzić wyspę wspomagając się samochodem. Czy to w ogóle dobry pomysł? Czy można dojechać do ciekawych miejsc? Czy są ewentualnie jakieś opłaty za parkowanie?

To na początek tyle, chociaż w głowie mam jeszcze conajmniej setkę innych pytań, ale nie chciałbym nadużywać waszej uprzejmości.
Pozdrawiamy
Andrzej i Paweł


Witam
1. Czy jest na wyspie jakaś inna baza nurkowa oprócz bazy Nautica?

Jest i owszem, hr baza nurkowa w mieście Hvar. Ale czy mając pod nosem (baza Nautiki znajduje się w komleksie hotelowym, więc rzut beretem od Arkady) rodzimych specjalistów warto jeżdzić do Hvaru oddalonego o ponad 22 km od Starego Gradu?

2. Mam nadzieję, że z paliwem na wyspie nie będzie problemu?

Na wyspie znajdują się 2 stacje benzynowe obsługujące pojazdy; w Jelsie (ok 10 km od St.Gradu) oraz w Hvarze. Tak więc trzeba się liczyć z tym, że nie ma możliwości zatankowania zaraz po zjechaniu z promu (trzeba mieć to na uwadze) i tyle.

3. Zamierzamy zwiedzić wyspę wspomagając się samochodem. Czy to w ogóle dobry pomysł? Czy można dojechać do ciekawych miejsc? Czy są ewentualnie jakieś opłaty za parkowanie?

Auto na Hvarze to bardzo dobry pomysł, ponieważ wiele "skarbów" wyspy znajduje się właśnie w jej głębi. Z dojazdem do ciekawych miejsc bywa różnie; po pierwsze "ciekawe miejsce" to dość wzdlędne pojęcie...jedne są bardziej dostępne, drugie mniej. Wiele zależy od tego, jakie macie autko. Najidelaniejsze byłoby coś z napędem na 4 koła - z takim autkiem można "podbić" wyspę. Ale i samochód osobowy da sobie radę; oczywiście te z wyższym zawieszeniem na hvarskich bezdrożach radzą sobie lepiej. Generalnie jednak, nawet jesli zamierzacie dotrzeć do tych zakątków, które wyspa skrzętnie ukrywa, to przy odrobienie uporu i minimum dobrych chęci, dacie radę na pewno; zawsze można zaparkować autko tam, dokąd daliście radę dojechać, a potem kawałek się przejść.
Teraz parkingi. Wybraliście akurat szczyt sezonu na swoje wakacje tutaj... Stari Grad niestety nie ma parkingu z prawdziwego zdarzenia i przyznam, że sierpień to problemy z parkowaniem blisko centrum. Za to jest za darmo (poza kilkoma miejscami i jak się komu przypomni; brak reguły), jak juz uda się znaleźć jakieś miejsce. Ale przed hotelem macie parking. Tu dodam, że nie musicie się marwic kradzieżami itp. Wyspa jest bezpiecznym miejscem.
Większe miasteczka posiadają płatne parkingi (Hvar 8- 10 kn/h, Jelsa 5-8kn/h); Vrboska podobnie jak St.Grad parkingu nie ma.

Pozdrawiam z upiornie gorącej wyspy i chętnie odpowiem na kolejne pytania
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.07.2007 22:48

Witaj Kasiu!

29.06. odwiedziłem z zona obie Rudiny. Rozglądałem sie za Tobą, ale było południe i pewnie sjesta...

Chcieliśmy podbić Kabal na skuterku, szuter, daliśmy luz.
Kąpaliśmy się na małej plaży w zatoce Zukova; pod wodą stara łódź i duże ryby. Jakiś pan czytał z chorwackiej gazety na głos swojej żonie artykuł o planach turystycznego zagospodarowania tych miejsc (Rudiny, Zukova).

Szkoda byłoby zagospodarowywać, macie tam piękny i "nieruszony" turystycznie obszar. Z drugiej strony to zagospodarowanie mogłoby poprawić standardy lokalnej ludności. Sam nie wiem...

A do wybierających się tam;
jedźcie, Hvar jest na liście 10-ciu najpiękniejszych wysp na Świecie. Turyści z całego Świata już to wiedzą i, cóż jest ich co raz więcej, popyt nakręca ceny. Uważam, że za chwilę (rok,dwa) może nas nie stać na Hvar w sezonie.

Pozdrawiam Igor
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwacja w naszym obiektywie


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone