Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Smartfon czy kompakt.

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5788
Dołączył(a): 30.05.2010
Smartfon czy kompakt.

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 29.03.2018 11:42

Obserwując obecną tendencję rozwoju rynku smartfonów, wydaje się, że kupno zwykłego aparatu kompaktowego zupełnie straciło sens. 8)
Parę dni temu pozamiatał Huawei i mam nadzieję, że wkrótce znajdzie kolejnych naśladowców.
iwc1
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 18.03.2010
Re: Kupno aparatu pomóżcie.

Nieprzeczytany postnapisał(a) iwc1 » 29.03.2018 15:06

Dzień dobry.
no cóż trudno nie przyznać racji , a to no cóż to dlatego iż jestem zdecydowanie za aparatem do robienia zdjęć, może dlatego że od 1970 r. używam lustrzanek (Zenith , Praktica, Pentacon Six a potem różne Canony)a jak mówią przyzwyczajenie drugą naturą człowieka.
Sam mam nowy tel. Huawei ale nie robię nim zdjęć ( okazjonalnie dokumenty, ogłoszenia) i przyznaję iż w plecaku foto który waży pewnie z 8 kg. noszę małego kompakta w przypadku awarii lustrzanki. Na pewno aparat dla wielu ludzi jest bardziej poręczny od telefonu szczególnie dla osób manualnie mniej sprawnych ,ale jeżeli chodzi obecnie o jakość zdjęć to smartfony absolutnie nie mają się czego wstydzić szczególnie w porównaniu z prostymi kompaktami no i komfort bo telefon praktycznie mamy zawsze przy sobie...
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2661
Dołączył(a): 13.03.2011
Re: Kupno aparatu pomóżcie.

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 03.04.2018 18:55

greenrs napisał(a):Obserwując obecną tendencję rozwoju rynku smartfonów, wydaje się, że kupno zwykłego aparatu kompaktowego zupełnie straciło sens. 8)
Parę dni temu pozamiatał Huawei i mam nadzieję, że wkrótce znajdzie kolejnych naśladowców.


Fakt, kupno małpki za 300-500zł może i owszem nie ma sensu.
Niestety lub stety mamy na rynku takie kompakty, które zawstydzają niejedne lustrzanki..... :oczko_usmiech:
Optyki nie da sie oszukać i niestety tutaj "rozmiar tez ma znaczenie"
Oczywiście sam tez robie zdjęcia telefonem w sytuacjach "awaryjnych"
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015
Re: Kupno aparatu pomóżcie.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 04.04.2018 07:00

greenrs napisał(a):Obserwując obecną tendencję rozwoju rynku smartfonów, wydaje się, że kupno zwykłego aparatu kompaktowego zupełnie straciło sens. 8)

Sorry, odpowiedz mi na pytanie... jaki zoom optyczny masz w smartfonach?
W czym te smartfony zastępują kompakta? Że nie można kompaktem zadzwonić? :roll:
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012
Re: Kupno aparatu pomóżcie.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 04.04.2018 07:35

Yanush napisał(a):Sorry, odpowiedz mi na pytanie... jaki zoom optyczny masz w smartfonach?
W czym te smartfony zastępują kompakta? Że nie można kompaktem zadzwonić? :roll:


Uprzedziłeś mnie... :D
Można tez coś dodać o lampach błyskowych ale producenci piszą że smartfony posiadają lampy błyskowe - dzielnie zastępuje ja dioda Led Smd.
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015
Re: Kupno aparatu pomóżcie.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 04.04.2018 07:47

Venom555 napisał(a):
Yanush napisał(a):Sorry, odpowiedz mi na pytanie... jaki zoom optyczny masz w smartfonach?
W czym te smartfony zastępują kompakta? Że nie można kompaktem zadzwonić? :roll:


Uprzedziłeś mnie... :D
Można tez coś dodać o lampach błyskowych ale producenci piszą że smartfony posiadają lampy błyskowe - dzielnie zastępuje ja dioda Led Smd.

Niby tak, zastępuje ale lampa (w kompaktach) ma mimo wszystko większy zasięg 'rażenia' :oczko_usmiech:
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012
Re: Kupno aparatu pomóżcie.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 04.04.2018 07:54

Yanush napisał(a):Niby tak


To był żart z mojej strony :) Nieumiejętnie się wyraziłem.
Reasumując - aparat kompaktowy powiedzmy taki popularny jak Canon - z lampą , dobrą optyką i szeregiem różnych trybów do robienia zdjęć nie może być porównywany do smartfonów - do żadnego. Takie zabiegi stosują tylko producenci tych zabawek i nic poza tym. Zdjęcia z nich wychodzą dla przeciętnego zjadacza chleba ok przy dobrym oświetleniu i na tym koniec.
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013
Re: Kupno aparatu pomóżcie.

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 04.04.2018 08:36

Niestety ale nadchodzi kres małych aparatów :wink:
Huawei P20 dysponuje już całkiem sporym zoomem

Obrazek
Obrazek

Jeśli mimo wszystko ktoś szuka małego kieszonkowca warto wziąć też pod uwagę Panasonica TZ100
Calowa matryca, zoom 10 krotny, małe gabaryty.
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015
Re: Kupno aparatu pomóżcie.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 04.04.2018 08:39

sdolas napisał(a):Niestety ale nadchodzi kres małych aparatów :wink:
Huawei P20 dysponuje już całkiem sporym zoomem

Zoom cyfrowy się nie liczy a optycznego ten Huawei nie posiada.
Czy w ogóle którykolwiek ze smartfonów posiada zoom optyczny? Wątpię...
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5788
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Kupno aparatu pomóżcie.

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 04.04.2018 08:55

Yanush napisał(a):
greenrs napisał(a):Obserwując obecną tendencję rozwoju rynku smartfonów, wydaje się, że kupno zwykłego aparatu kompaktowego zupełnie straciło sens. 8)

Sorry, odpowiedz mi na pytanie... jaki zoom optyczny masz w smartfonach?
W czym te smartfony zastępują kompakta? Że nie można kompaktem zadzwonić? :roll:

Chociażby w tym, że zawsze są we właściwym miejscu o właściwym czasie :) Smartfona mamy prawie zawsze, czy to idąc do pracy czy na zakupy albo na grzyby do lasu.
Zdaję sobie sprawę, że przewaga techniczna jest ciągle po stronie aparatu ale dla zwykłego laika ta różnica jest na tyle mała, że często nie uzasadnia potrzeby zabierania aparatu gdy idziemy na spacer czy na plażę. Dodatkowym plusem jest to, że wśród smartfonów wodo i pyłoszczelność staje się normą. Wśród kompaktów to ciągle rzadkość o ile wiem.
Kolejna fajna sprawa - po zrobieniu zdjęć smartfonem mogę je sobie od razu po zalogowaniu się do chmury obejrzeć na laptopie. Nie muszę podłączać kabelków czy wyjmować karty pamięci a zdarzało mi się już nie raz, że zapominałem o zgraniu zdjęć.
No ale piszę to z punktu widzenia zwykłego pstrykacza. Wiem, że ludzie zajmujący się fotografią profesjonalnie czy chociażby amatorzy mający nieco wyższe wymagania nie zadowolą się smartfonem. No ale oni zazwyczaj i tak korzystają z lustrzanki.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Kupno aparatu pomóżcie.

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 04.04.2018 08:58

Yanush napisał(a):Zoom cyfrowy się nie liczy a optycznego ten Huawei nie posiada.

W specyfikacji (sprawdziłem w kilku źródłach) podają, że posiada zoom optyczny 3x oraz hybrydowy 5x.
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013
Re: Kupno aparatu pomóżcie.

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 04.04.2018 09:12

Yanush napisał(a):Zoom cyfrowy się nie liczy a optycznego ten Huawei nie posiada.
Czy w ogóle którykolwiek ze smartfonów posiada zoom optyczny? Wątpię...

To już trochę inna technologia niż kiedyś :wink:
Zmiennej ogniskowej możliwe że nie ma, ale za to obiektywów jest kilka, często o takiej jasności, która w małych aparatach nie jest dostępna.
Matryce coraz większe i bardziej czułe, czyli nawet cyfrowy jej wycinek wygląda lepiej niż nie jedno pełne zdjęcie z małego aparatu :wink:
Ostatnio edytowano 04.04.2018 09:13 przez sdolas, łącznie edytowano 1 raz
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012
Re: Kupno aparatu pomóżcie.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 04.04.2018 09:12

greenrs napisał(a):Chociażby w tym, że zawsze są we właściwym miejscu o właściwym czasie :) Smartfona mamy prawie zawsze, czy to idąc do pracy czy na zakupy albo na grzyby do lasu.


Sa + i - obu tych urządzeń. Jednak aparat to aparat. canon robi jeszcze fotki w formacie RAW - podejrzewam, ze smartfon juz też.
Aparatem możesz robić timelapsy - smarfonem raczej kiepsko. Nie wiem czy jest sens aby sie przekonywać w tym temacie.
P20 to odnosze wrażenie, ze zaczyna być aparatem przez który można rozmawiać.
Co do chmury - widzisz - Ty je przeglądasz a ja zgrywam materiał na dysk i dopiero po powrocie do domu przegladam materiał i usuwam co niepotrzebne tworząc z tego później filmy czy prezentacje w Pinnaclu na uzytek prywatny.

greenrs napisał(a):że wśród smartfonów wodo i pyłoszczelność


Tak - moze do metra i na tym koniec i ma to raczej chronić przed spocona ręką i upadkiem do wody a niżeli przed zdjęciami pod wodą.
Tutaj nawet taki kompakt jak Canon ma całkiem przyzwoite obudowy podwodne z serii WD DC gdzie zamykasz go w niej i nurkujesz do 30 metrów i zdjęci powiedzmy są przyzwoite jak jest jasno. Można do nich dokupić filtry oraz balast.

Wszystko zatem zalezy co kto ma zamiar z tym zrobić i jakie ma priorytety :) .
Użytkownik usunięty
Re: Kupno aparatu pomóżcie.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.04.2018 18:50

Yanush napisał(a):
sdolas napisał(a):Niestety ale nadchodzi kres małych aparatów :wink:
Huawei P20 dysponuje już całkiem sporym zoomem

Zoom cyfrowy się nie liczy a optycznego ten Huawei nie posiada.
Czy w ogóle którykolwiek ze smartfonów posiada zoom optyczny? Wątpię...


Za DPreview:

DPreview napisał(a):Huawei P20 Pro hands-on: 3x zoom lens leaves the competition behind

Key specifications:
Triple-camera, 10MP output size

Main camera: 1/1.7-inch 40MP Quad-Bayer sensor, F1.8 aperture and 27mm equivalent focal length

Secondary camera: 20MP 1/2.78-inch monochrome sensor, F1.6-aperture and 27mm equivalent focal length

Tele-camera: 8MP, 1/4.4-inch RGB sensor, F2.4-aperture, 80mm equivalent focal length and optical image stabilization

Kirin 970 chipset

6.1-inch Full View display

6GB RAM

128GB internal storage

4,000 mAh battery



I przy takim telefonie (jak i jemu podobnych ale gorszych), typowy kieszonkowy kompakt nie jest potrzebny. I na RAW w telefonie jeszcze się nie zanosi.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5788
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Kupno aparatu pomóżcie.

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 04.04.2018 20:56

Pääkäyttäjä napisał(a):I na RAW w telefonie jeszcze się nie zanosi.

Możliwość zapisu w formacie RAW miała już Lumia 920 w 2012r. Później Lumie 1020 i 1520. Obecnie chyba wszystkie flagowe telefony znaczących marek.
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Smartfon czy kompakt.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone