Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Słowacja

Słowacja może poszczycić się jednym z najdłuższych w Europie systemów tras turystycznych, które są oznaczone i przystosowane do ruchu pieszego. Łącznie w kraju znajduje się około 13 tysięcy kilometrów pieszych szlaków. Na terenie Słowacji znajduje się ogromna liczba zamków – jest ich tu ponad 200. W słowackiej miejscowości Herlany znajduje się jeden z niewielu gejzerów zlokalizowanych w kontynentalnej Europie. Gejzer ten jest wyjątkowy ze względu na temperaturę wody, która wynosi zaledwie 20 stopni. Do wybuchów wodnych dochodzi co około 30 godzin, a każda erupcja trwa pół godziny i pozwala na podziwianie dwudziestometrowego gejzera.
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 27.09.2010 20:39

Faktycznie bardzo urocza miejscowość. Zazdroszczę mieszkańcom tych widoków. Co ciekawe z tych zdjęć Tlsta i Ostra nie wyglądają szczególnie przerażająco. W rzeczywistości podejścia na nie są dość sporym wyzwaniem.

Maslinko, powinni Ci zapłacić za tak profesjonalną reklamę tego zakątka Słowacji.
Pozdrawiam
grek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.09.2010 21:21

grek napisał(a):Maslinko, powinni Ci zapłacić za tak profesjonalną reklamę tego zakątka Słowacji.

Hehe, zaraz wyślę maila z linkiem do tej strony do właścicieli campingu :wink: Może następnym razem dostaniemy przynajmniej jakiś upust :wink: :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.10.2010 15:07

Pora na odświeżenie słowackiego wątku. :)

Zarezerwowalem pokój na dwie weekendowe noce w Liptovskich Revucach u podnóży Wielkiej Fatry. Dojechaliśmy w piątek wieczorem, pokonując niespotykane wcześniej korki w każdym kraju po kolei.
Na miejscu okazało się, że gospodarze zamieszkują w domu obok, tę chałupę w całości przeznaczając dla gości. A że byliśmy akurat jedyni w ten weekend, więc cała chałupa była dla nas. Na kominku w salonie przywitał nas ogień. Dostaliśmy do ręki klucz i mogliśmy się zagospodarować. Wieczór był całkiem miły.

Następnego dnia rano ruszamy na wycieczkę. Na pierwszy dzień - Velka Fatra. Zamykamy za sobą furtę.

Obrazek

Z Niznej Revucy podchodzimy szosą do Strednej, mijając po drodze kapliczki. Przy kościele odbijamy w prawo czerwonym szlakiem.

Obrazek

Obrazek

Idziemy w chmurach wypełniających doliny - najpierw dnem bocznej dolinki, potem zboczem.

Obrazek

Obrazek

Przez mgły zaczyna z wolna przebijać się błękit.

Obrazek

Obrazek

Górskie lasy i łąki witają nas pełną gamą barw.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.10.2010 15:09

Witają nas zimowity.

Obrazek

Obrazek

Z doliny Mala Turecka wciąż wypełzają obłoki, snując się po trawach.

Obrazek

Obrazek

Naszym oczom ukazuje się Cierny kamen.

Obrazek

Obrazek

Mijamy kolejną tablicę na szlaku przyrodniczym. Ta przedstawia górską florę. Na innych byla fauna i gospodarka góralska.

Obrazek

Obrazek

Stopniowo ponad białą poduchę zalegającą doliny zaczynają się wychylać górskie szczyty.

Obrazek

A w prawo widzimy już Mincol - kolejny szczyt w północno-wschodnim grzbiecie Wielkiej Fatry, wybiegającym z Ploskej.

Obrazek

c.d.n.
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 26.10.2010 15:48

Ależ wspaniałe kolory!!!
Swietne krajobrazy, czekamy na więcej
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.10.2010 19:57

Pięknie!
Liptovskie Revuce to faktycznie niezła miejscówka. A Wy mieliście jeszcze kominek... :D

Jestem ciekawa, dokąd zaprowadzą Was szlaki. :D
Dorota_NS
Croentuzjasta
Posty: 135
Dołączył(a): 20.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dorota_NS » 27.10.2010 08:47

Witaj Franz i ty Maslinko oraz inni czytacze

Jakoś tak mi się często zdarza, że miejsca, w których właśnie byłam (lub planuje w najbliższym czasie) wracają niebawem do mnie w opowieściach innych :)

Tak było z fragmentem obecnej relacji Kulek (która zresztą zmusiła mnie do porzucenia skrytoczytelnictwa) i tak jest teraz z Wielką Fatrą.

Byliśmy tam pod koniec sierpnia. Potem ucieszyłam się z relacji Maslinki i zobaczyłam miejsca, w których ja nie byłam.
A teraz kolejna niespodzianka - Fatra jesienna Franza :D

Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy bo piękna jest jesień w górach :D

Pozdrawiam
Dorota

PS. Widzę, że drewniane tablice zostały już wypełnione treścią - w sierpniu były niestety puste, pachnące świeżością.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.10.2010 09:49

grek napisał(a):Ależ wspaniałe kolory!!!
Swietne krajobrazy, czekamy na więcej

Jeszcze dziś przygotuję kolejną porcję. :)

maslinka napisał(a):Liptovskie Revuce to faktycznie niezła miejscówka. A Wy mieliście jeszcze kominek... :D

Zgadza się - świetny punkt wypadowy i do tego sporo kwater do wyboru. :)

Co do kominka... uwielbiam. Dla mnie dom to po prostu kilka ścian wokół kominka. 8) Tamten nie był akurat w moim guście - ja wolę takie bardziej rustykalne. ;) U siebie mam właśnie takie tradycyjne. Ale - i tak z frajdą przesiedzieliśmy przy kominku dwa kolejne wieczory. :P

Dorota_NS napisał(a):Tak było z fragmentem obecnej relacji Kulek (która zresztą zmusiła mnie do porzucenia skrytoczytelnictwa) i tak jest teraz z Wielką Fatrą.

Co do BiH, to wkrótce przedstawię na forum swoje zeszłoroczne peregrynacje. ;) Tyle, że po tamtych bezdrożach będę się bardziej na piechotę poruszał. Nie wiem, czy Cię też zainteresuje...

Dorota_NS napisał(a):Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy bo piękna jest jesień w górach

W tym wątku zamieściłem już sporo słowackich gór, w tym również Wielką Fatrę. Wszystkie przedstawione okolice - to trasy wiosenne i jesienne. Jeśli Ci się chce, możesz przekartkować. ;)

A skoro górska jesień tak Ci się podoba, to polecam gorąco wątek rumuński - tam jest jej multum. :P
Aktualnie: jesień w górach Sureanu.

Pozdrawiam,
Wojtek
Dorota_NS
Croentuzjasta
Posty: 135
Dołączył(a): 20.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dorota_NS » 27.10.2010 11:11

Nie jestem jeszcze biegła w edycji odpowiedzi :oops: więc odpowiem bez cytowań:

Trasy piesze w BiH interesują mnie jak najbardziej, bo my wywodzimy się z plecakowców. "Do dziecka" nasze wyjazdy to przede wszystkim kilkudniowe piesze przejscia różnych gór z całym biwakowym ekwipunkiem. Teraz w naszych podróżach jest więcej samochodu, bo dziecko jeszcze małe. Ale górom nie odpuszczamy: czasem wyrwiemy się gdzieś sami z plecakami. Z córką też się da, choć trochę inaczej.

Wątek rumuński oczywiście znam (i kilka innych też :wink: ). Pół żartem, pół serio mogę napisać: Rumunia moja miłość. I tak jak cromaniacy czasem zdradzają Chorwację, tak my w tym roku zdradziliśmy Rumunię :cry: na rzecz Chorwacji i BiH. Cóż, zdrada była przyjemna :wink: ale za Rumunią tęskno. Kilka pasm tam już przeszliśmy, wybieramy się w kolejne. Transylwania jest magiczna, Maramuresz i Bukowina piękne.
U Ciebie podglądam jak jest tam, gdzie nas nie było, czerpię inspiracje. Dziękuję za te piękne obrazy :D

Dorota
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.10.2010 11:21

OOO Wielka Fatra :D

Fajnie że ją pokazujesz, kilka razy w przeszłości wybieraliśmy się w to pasmo i w końcu się nie wybraliśmy :( . A pamiętam, że na miejsce wypadowe wybrałem właśnie Revuce.

A co do Rumunii, jest tak niezwykła w swej autentyczności, różnorodności i pięknie, że nie dziwię się, że można się w niej zakochać :idea: :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.10.2010 18:16

Dorota_NS napisał(a):Trasy piesze w BiH interesują mnie jak najbardziej, bo my wywodzimy się z plecakowców.
<...>
Pół żartem, pół serio mogę napisać: Rumunia moja miłość.

Czyli - mamy bardzo podobne zainteresowania. :)

kulka53 napisał(a):OOO Wielka Fatra

:roll: 8) :lol:

kulka53 napisał(a):A co do Rumunii, jest tak niezwykła w swej autentyczności, różnorodności i pięknie, że nie dziwię się, że można się w niej zakochać

Prawda?.. :roll: :oops:

A teraz już ciąg dalszy wycieczki na zasadzie mini-max.

Powoli pokazuje się coraz więcej szczytów ponad chmurami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Krótkie przejście przez las i wychodzimy na kolejne polany. Przed nami Cierny kamen. A po prawej za Mincolem widać już Rakytov.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz bardziej stromo lasem, po czym znów łagodniej na trawiaste zbocze. W dolinie Velka Turecka jeszcze zalegają chmury.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.10.2010 18:17

Za nami Niżne Tatry. W roli głównej - Salatin.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ścieżka po wyjściu z lasu jest zabłocona i śliska. Trawki po obu bokach są jeszcze zmrożone - neni lahko.
Ale to tylko krótki odcinek i znów jest łatwo.

Obrazek

Obrazek

Wzrok wciąż przyciągają białe obłoki w dolinach.
W dali, na lewo od masywu Salatina widoczne Tatry Wysokie - od Krywania po Gerlach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Krótki fragment pośród kolorowych drzew i widok na Rakytov.

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 27.10.2010 18:50

Uff ... nie chciałem się powtarzać ... lecz jednak przytoczę to co powiedziałem tutaj!



Piękna ta jesień w słowackich górach.

Ja bywałem tam tylko latem ... też ładnie - ale ...

... ale kolory jesieni sprawiają takie wrażenie, jakby natura chciała choć przez krótką chwilę wynagrodzić

człowiekowi to - że lato już mija.



Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.10.2010 22:54

Chmury się rozpełzły i widać w dole Revuce. Za grzbietem Zvolena główny grzbiet Niżnych Tatr z rozłożystym masywem Prasivej.
Nieco obłoków jeszcze tylko pod Salatinem i w dali pod Chabencem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz polanami i krótki odcinek lasem - zbliżamy się pod ściany Czarnego Kamienia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Doliny czyszczą się zupełnie i widzimy w dole kościół, przy którym weszliśmy na szlak.

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.10.2010 22:54

Obrazek

Obrazek

To, co w cieniu - wciąż jeszcze zmrożone.
Trawersujemy pod Czarnym Kamieniem, a po prawej Muńcuł. Yyy... znaczy - Mincol.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wychodzimy na rozległe hale grzbietowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słowacja - Slovensko



cron
Słowacja - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone