Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

RUMUNIA - tego się nie spodziewałem

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.11.2015 00:45

Mikeee napisał(a):jutro przyjeżdża 35 samochodów terenowych z Polski

Zmora rumuńskich Karpat. :(

Pozdrawiam,
Wojtek
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 03.11.2015 01:21

Franz napisał(a):
Mikeee napisał(a):jutro przyjeżdża 35 samochodów terenowych z Polski

Zmora rumuńskich Karpat. :(

Pozdrawiam,
Wojtek


pamiętam jaką satysfakcją dla Ciebie był "bezpieczny" upadek motocyklisty crossowego wjeżdżającego pod górę. Pamiętam również, że zaraz przedtem wydał z siebie okrzyk: "ooo kuuurr@aaaa" :!: :mrgreen:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 03.11.2015 13:10

Mikeee napisał(a): Polecam Alpinę gorąco wszystkim, którzy będą w tamtym regionie szukać

Fajnie, że atmosfera wciąż jest tam rodzinna 8) .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 03.11.2015 23:59

Pani Marlena faktycznie przemiła - piwko z kija for free :)

A poważnie - to kiedy Ci ostatnio ktoś mówił, że zarąbiste foty robisz?
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 04.11.2015 01:02

Mikeee napisał(a):...... i znają kilka słów po polsku – głównie niecenzuralnych :twisted: ).

Dowód na "nasi tu byli" :wink:
:papa:
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 05.11.2015 23:56

Mogę prosić namiary p. Marleny na pw :D

Z góry dziękuję :lol:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 06.11.2015 00:56

dangol napisał(a):
Mikeee napisał(a): Polecam Alpinę gorąco wszystkim, którzy będą w tamtym regionie szukać

Fajnie, że atmosfera wciąż jest tam rodzinna 8) .


To właśnie Wasz opis Alpiny skusił mnie do spędzenia tam nocy :)
tony montana napisał(a):Pani Marlena faktycznie przemiła - piwko z kija for free :)

A poważnie - to kiedy Ci ostatnio ktoś mówił, że zarąbiste foty robisz?

bardzo mi miło, że Ci się podobają, choć ja je oceniam bardziej surowo
krutom napisał(a):
Mikeee napisał(a):...... i znają kilka słów po polsku – głównie niecenzuralnych :twisted: ).

Dowód na "nasi tu byli" :wink:
:papa:

zgadza się :oczko_usmiech:
kolejny dowód, że "nasi tu byli" za chwilę...

21monika napisał(a):Mogę prosić namiary p. Marleny na pw :D

Z góry dziękuję :lol:

no i teraz się okazało, że nie wziąłem od nich żadnych namiarów! Pojechałem tam bez rezerwacji - w ciemno i zapomniałem zapisać dane :( . A sam będę potrzebował na przyszły rok. Może gdzieś znajdę z necie...
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 06.11.2015 01:00

Chcę dojść najpierw do wodospadu Cailor. Przebieram się gdy podchodzi pasterz, przyglądając mi się z otwartymi ustami i bez zażenowania; wygląda jakby rzeczywiście miał mocno ograniczony kontakt ze światem i ludźmi :wink: Pasterz chce zadzwonić gdzieś z telefonu komórkowego (a jednak z kimś się kontaktuje), a tylko na tym wzniesieniu, na którym ja stoję jest zasięg. Pytam go o wodospad Cailor i pokazuje mi 2 drogi: pierwsza, która prowadzi do miejsca skąd woda zaczyna spad i druga gdzie mogę wodospad oglądać z dołu.
Chce najpierw spojrzeć na wodospad z góry

DSC_0751.JPG


docieram do małej chatki pasterskiej gdzie witają mnie ujadające psy. Widzę kolejnych dwóch pasterzy przy chatce, którzy przyglądają mi się jakby widzieli człowieka po raz pierwszy od kilku lat.


ta rzeczka, która płynie przy chatce za chwilę zamieni się w najwyższy wodospad Rumunii? hmm
DSC_0753.JPG


pytam pasterzy o wodospad pokazują mi, że to kilkanaście metrów od chatki, mam iść wzdłuż płotu. Idę we wskazane miejsce, ale nic nie widzę, słyszę tylko szum wody, ale wodospadu nie widać. Chodzę wzdłuż krawędzi zbocza, wychylam się, schodzę do granicy bezpiecznego zejścia i dalej nic. Woda gdzieś tam w dole szumi, ale nie jestem w stanie nic dostrzec. Wracam się, pozostaje mi tylko podziwiać go z dołu.
Gdy przechodzę obok chatki, jeden z pasterzy zaczyna dmuchać w trąbkę chyba dając jakieś sygnały owcom. Psy nagle cichną, słychać tylko głośne wycie starej trąbki zakończone echem. Fajne wrażenie...

DSC_0752.JPG



wracam się do miejsca, gdzie rozwidlają się szlaki i zabieram się do zejścia pod wodospad - tam ostro w dół

DSC_0749.JPG


DSC_0755.JPG


zejście jest bardzo strome, trzeba uważać, żaby się nie poślizgnąć. Po drodze mijam jamę po drugiej stronie żlebika

DSC_0757.JPG


DSC_0758.JPG


DSC_0759.JPG


dochodzę na sam dół po 8:00. Nie ma tam jeszcze nikogo. Większość turystów dociera do wodospadu dzięki wyciągowi krzesełkowemu z Borszy, który jest otwierany od 9:00. Przez około godzinę delektuję się ciszą, spokojem i samotnością w towarzystwie najwyższego wodospadu, który ...... no cóż....trochę mnie rozczarował. Cailor okazuje się sikawką spadającą kaskadowo. Nasza Siklawa robi większe wrażenie :wink: Mimo to jest tu naprawdę pięknie.

DSC_0760.JPG


DSC_0762.JPG


DSC_0766.JPG


DSC_0770.JPG


dopiero jak wchodzę z powrotem do góry widzę pierwszych turystów docierających pod Cailor szlakiem spod wyciągu

DSC_0772.JPG


w drodze powrotnej decyduję się odwiedzić jamę

DSC_0773.JPG


DSC_0774.JPG


DSC_0775.JPG


DSC_0777.JPG


DSC_0778.JPG


DSC_0779.JPG


DSC_0784.JPG


DSC_0785.JPG


w dole widać miasteczko Borsza

DSC_0789.JPG
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 06.11.2015 01:14

Kolejny cel to jeziorko Stiol. Idę około 30 minut za drogowskazem nibydrogą.

DSC_0803.JPG


w końcu dochodzę do jeziorka, ale widzę, że na cypelku ktoś rozbił obozowisko. To kilka ekip samochodami terenowymi z Polski. Są też dzieci. Miejsce cudne na odpoczynek, choć samochodami tu wjeżdżać nie wolno

DSC_0804.JPG


DSC_0805.JPG


DSC_0809.JPG


DSC_0811.JPG


wracam do samochodu i kieruję się w stronę Maramureszu. W planach mam jeszcze kilka ciekawych miejsc, a jeszcze dziś wieczorem muszę być w domu

zjeżdżając z przełęczy widzę taki o to budynek. I kolejny dowód, że "nasi ty byli" :wink: z Pruszkowa..

DSC_0816.JPG
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.11.2015 01:16

Mikeee napisał(a):zejście jest bardzo strome, trzeba uważać, żaby się nie poślizgnąć.

Ja je robiłem wyłącznie w górę.

Pozdrawiam,
Wojtek
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 08.11.2015 16:04

Mikeee napisał(a):
.... , a jeszcze dziś wieczorem muszę być w domu



Szkoda :(
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 08.11.2015 16:46

Piękne krajobrazy ... a wodospad - ma potencjał :wink: .
Przy większych opadach na pewno lepiej wygląda.
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 08.11.2015 17:29

Mikeee napisał(a):w drodze powrotnej decyduję się odwiedzić jamę

Z jamy najfajniejszy był ...widok. :wink: :papa:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 08.11.2015 21:31

21monika napisał(a):
Mikeee napisał(a):
.... , a jeszcze dziś wieczorem muszę być w domu


Szkoda :(

mi też szkoda, bo pisanie relacji z tych wypraw to dla mnie takie przedłużenie wyprawy...
Buber napisał(a):wodospad - ma potencjał :wink: .

:mrgreen:
Buber napisał(a):Przy większych opadach na pewno lepiej wygląda.

...albo na wiosnę
krutom napisał(a):
Mikeee napisał(a):w drodze powrotnej decyduję się odwiedzić jamę

Z jamy najfajniejszy był ...widok. :wink: :papa:

fakt, choć z daleka...miała potencjał :oczko_usmiech:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 08.11.2015 21:34

Mapa na dziś (rumuńska część trasy)

alpina-mik.jpg


Zjeżdżając z przełęczy Przysłop udaję się od razu do doliny Izy. Chciałbym poznać dokładniej kilka marmaroskich, drewnianych cerkwi, które pominęliśmy ostatnim razem. Jako pierwszą odwiedzam cerkiew Biserica de lemn din Ses w wiosce Ieud.

DSC_0831.JPG


DSC_0832.JPG


DSC_0833.JPG


DSC_0834.JPG


Chodzę wokół cerkwi i przylegającym doń cmentarzu jestem tu sam. Po kilku minutach na teren cerkwi wchodzi staruszka z kluczem w ręku i pytaniem "vizitare?"
-Ależ oczywiście!

Cerkiew zbudowana w 1718 roku w stylu tzw. marmaroski gotyk, składa się z przedsionka, nawy i prezbiterium gdzie stoi mały ołtarzyk. Nie ma tu malowideł ściennych, ale jest tu wiele malowideł na szkle, ikon, obrazów i gobelinów. Jest jedną z największych drewnianych cerkwi marmaroskich, dlatego często nazywany drewnianą katedrą Maramureszu.

DSC_0836.JPG


DSC_0839.JPG


DSC_0842.JPG


DSC_0844.JPG


DSC_0845.JPG


DSC_0847.JPG


Następnie jadąc w kierunku Poienile Izei zatrzymuję się na chwilę w Sieu....

DSC_0818.JPG


DSC_0820.JPG


DSC_0822.JPG


DSC_0823-001.JPG


DSC_0825.JPG


DSC_0827.JPG


DSC_0828.JPG


DSC_0829.JPG


DSC_0849.JPG


DSC_0850.JPG


DSC_0854.JPG


DSC_0856.JPG


DSC_0858.JPG


DSC_0879.JPG


DSC_0881.JPG


cerkiew w wiosce Sieu

DSC_0851.JPG


charakterystyczne otwory okienne...

DSC_0852.JPG


nad wejściem, które jest niestety zamknięte wisi obraz z papieżem JPII z napisami po polsku "Jan Paweł II papież - pielgrzym"

DSC_0853.JPG
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România



cron
RUMUNIA - tego się nie spodziewałem - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone