Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

ROMA - Veni, vidi, vici... COV-ici, sriči....

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.01.2022 17:14

Cześć osób czekała na wymaz przed lotem, on nie, ale olać nie mógł, bo już był na kwarantannie....
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 05.01.2022 08:31

Tre

Na Placu Św. Piotra zauważamy, że mnóstwo ludzi jest w maseczkach. K.. o co chodzi? Nie sprawdzałem restrykcji przez samym wyjazdem, ale czyżby trzeba było je mieć także outside? Tak! Masakra, no cóż...
Obrazek

Przy szopce jest sporo ludzi
Obrazek

Ale przy samej Bazylice już nie...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obelisk i szopka
Obrazek

Fontanna
Obrazek

Fotki ze szmatfona
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wyjściu z placu zaczyna nap.... ale to nap!!! deszcze w związku z czym jedziemy coś zjeść na Trastevere i do apartmana.

:papa:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2493
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 05.01.2022 09:05

tony montana napisał(a):.... chyba jesteśmy bezwolnym już narodem....

Masz wątpliwości ?

tony montana napisał(a):Czy ktoś słyszał o tym skandalu z testami na lotnisku MODLIN w dniu 26.12.2021?????????????

Ja .... Od Ciebie :oczko_usmiech: ...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.01.2022 12:25

tony montana napisał(a):Czy ktoś słyszał o tym skandalu z testami na lotnisku MODLIN w dniu 26.12.2021?????????????

Potter napisał(a):Ja .... Od Ciebie :oczko_usmiech: ...


I to jest właśnie skandal, że nikt o tym NIE W KRAJU!!

:papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 07.01.2022 13:01

Widzę miejsca znane i nie znane, więc z przyjemnością będę tutaj zaglądać.
Lubię relacje z miejsc, w których byłam, bo można powspominać swoje w nich wizyty, ale również zobaczyć coś, co nam umknęło. Zawsze się coś takiego znajdzie a w przypadku mojego Rzymu, to już na pewno, bo byłam tam tylko na krótkiej wycieczce.
Świąteczny Plac Św. Piotra wieczorową porą jest magiczny.

PS. O skandalu na lotnisku nie słyszałam :oczko_usmiech: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.01.2022 13:32

Quatro

Rankiem 27.12 wychodzę rozpoznać temat sklepu i czegoś na la colazione czyli śniadanie. Podjeżdżam najpierw tramwajem 8 w ramach biletu CIS nad Tybr.
Obrazek

Obrazek

Przednoworoczny poranek w Rzymie wygląda raczej na jesienny. No i jest z 10 stopni rano.
Obrazek

Cuda, panie, takie rzeczy tylko nad Tybrem, w kierunku ujścia rzeki do morza płynie ...namiot...
Obrazek

8O 8O 8O
Obrazek

Ponte Sisto z 1479 r. jak na Rzym młodzieniaszek (oczywiście przed nim był tu starszy most)
Obrazek

A to Piazza Trillusa z Fontana dell'Acqua Paola
Obrazek

Tu byliśmy wieczorem - Bazylika
Wiem, że ktoś z forum bardzo ją lubi :)
Obrazek

Kościół zbudował w tym miejscu postawił Juliusz I pomiędzy 340 a 352. W VIII i IX wieku kościół został przebudowany, podczas których m.in. dodano nawy boczne
Rano plac i kościół był okupowany przez bardzo dużo zakapturzonych osób - postanowiłem zmniejszyć zdjęcie
Obrazek

Zwykły klimat Trastevere
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Barok jednak jest najczęstszy w Rzymie
Obrazek

Nasza dzielnia - South Trastevere, Via Trastevere, za nami Via Ippolito Nievo
Obrazek

Po śniadaniu jedziemy już wszyscy "8" na Piazza Venezia
Obrazek

Tutaj krzyżuje się wiele dróg i ma przystanki sporo autobusów (i nasz tramwaj 8)
Obrazek

Stoi tutaj m.in Chiesa Santa Maria di Loreto i Kolumna Trajana (bedą one jeszcze wielokrotnie fotografowane)
Obrazek

Centralnym punktem placu weneckiego jest jednak Ołtarz Ojczyzny (Altare della Patria)
Obrazek

Jest to Grób Nieznanego Żołnierza
Obrazek

i pomnik króla Wiktora Emanuela II, który jest główną częścią monumentu, zwrócony w kierunku Via del Corso – głównej ulicy centrum historycznego. Oddaje on cześć pierwszemu królowi zjednoczonych Włoch, za którego panowania odrodzono jedną ojczyznę wszystkich Włochów
Obrazek

Obrazek

Aby wejść na obiekt należy odstać swoje w kolejce i pokazać Green Pass
Obrazek

Widoki z "maszyny do pisania" jak ją nazywają niektórzy są wspaniałe
Obrazek

Obrazek

Piazza Venezia
Obrazek

Na drugim planie kopułka kościoła macierzystego Jezuitów - Del Gesu
Obrazek

Obrazek

Król na cavallo
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Budowla jest ogromna, bardzo fajne jest to, że oprócz wjazdu windą na samą górę (co kosztuje 10 Euro od łba - nie skorzystaliśmy) można z tarasu nieco niżej oglądać sporą część Rzymu i wypić kawę :)
Obrazek

Ale o tym kiedy indziej....
:papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 07.01.2022 13:41

tony montana napisał(a):
Tu byliśmy wieczorem - Bazylika
Wiem, że ktoś z forum bardzo ją lubi :)
Obrazek
To ja :oczko_usmiech:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 10.01.2022 16:06

megidh napisał(a):Widzę miejsca znane i nie znane, więc z przyjemnością będę tutaj zaglądać.
Lubię relacje z miejsc, w których byłam, bo można powspominać swoje w nich wizyty, ale również zobaczyć coś, co nam umknęło. Zawsze się coś takiego znajdzie a w przypadku mojego Rzymu, to już na pewno, bo byłam tam tylko na krótkiej wycieczce.
Świąteczny Plac Św. Piotra wieczorową porą jest magiczny.

PS. O skandalu na lotnisku nie słyszałam :oczko_usmiech: .


Jest wiele magicznych miejsc w Rzymie wieczorową porą :)

Skandal na lotnisku z testami WYMAGA NAGŁOŚNIENIA! :)


tony montana napisał(a):Tu byliśmy wieczorem - Bazylika
Wiem, że ktoś z forum bardzo ją lubi :)

mysza73 napisał(a):To ja :oczko_usmiech:


I Know :)
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 10.01.2022 16:22

Cinque

Na górze znajdujemy lokal z kawą ;) No dobra, nie znajdujemy tylko KTOŚ kto był 27 razy w Rzymie nam polecił ;)
Oddajemy się rozkoszy pysznego napoju i focenia Rzymu from above. Ktoś tu jednak widać jest przyzwyczajony do sesji zdjęciowych, bo zakłóca mi kadr.....
Obrazek

Ewidentnie bydlę patrzy prosto w obiektyw
Obrazek

Posmutniał....
Obrazek

Trzy kopułki - chyba jeszcze nie dawałem tego zdjęcia?
Obrazek

U
Obrazek

W dole Forum Trajana z kolumną Trajana
Obrazek

Obrazek

Sam nie wiem którą stronę Via dei Fori Imperiali bardziej lubię....
Obrazek

Tę?
Obrazek

czy tę
Obrazek

Colosseo w max zoomie - słaba fota
Obrazek

I znowu ON
Obrazek

I INNY ON - PIDŻEN
Obrazek

Ach, Roma, halo, ale ja nie przecież nie przepadam za barokiem
Obrazek

To już po kawie - look w kierunku "drugiego Colosseo" - Teatro Marcello
Obrazek

Obrazek

"MILJONY" kopułek
Obrazek

Obrazek

Schodzimy z Maszyny
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Już na dole.... 8O 8O
Obrazek

Obrazek

Alora
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 10.01.2022 21:05

Ładnie tam u Ciebie Tony. Ostatnia seria zdjęć super i ten ptasior sympatyczny...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 11.01.2022 16:00

Sara76 napisał(a):Ładnie tam u Ciebie Tony. Ostatnia seria zdjęć super i ten ptasior sympatyczny...


Nazwaliśmy go Luigi ;)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 11.01.2022 16:29

Sei

Na dole
Obrazek

Idziemy Via dei Fori Imperiali w kierunku Colosseum.
Obrazek

Obrazek

Z jednej strony piękne niebo, z drugiej chmuriszony
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Te ulicę zapamiętałem podczas swojego jak dotąd jedynego pobytu w Rzymie w 2011 roku jako bardzo ruchliwą, dziś jeżdżą tu tylko autobusy i taksówki.
Obrazek

Po prawej stronie idąc w kierunku Amfiteatru Flawiuszy mamy Foro Romano (z Palatynem na górze)
Obrazek

Będziemy tu jutro (na terenie)
Obrazek

Obrazek

Teraz idziemy zwiedzić Bazylikę św. Kosmy i Damiana - tak w połowie drogi do Koloseum
Obrazek

Bazylikę wzniesiono wzdłuż Via Sacra, głównej ulicy starożytnego Rzymu. Wnętrze jest zacne
Obrazek

Najstarszy zachowany do dzisiaj element dekoracyjny świątyni to godna uwagi mozaika w apsydzie. Przedstawia znajdującego się w centrum lśniącego Jezusa na tle nocnego nieba ułożonego z lapis-lazuli oraz białych i czerwonych smug, które wkrótce przeobrażą się w cherubinów i serafinów :)
Obrazek

Jest to jedna z najstarszych rzymskich świątyń poświęcona w 484 roku p.n.e Kastorowi i Polluksowi. Król Ostrogotów Teodoryk przekazał w 526 roku westybul świątyni i jedną z jej hal papieżowi Feliksowi IV, chrześcijański Rzym poświęcił tę przestrzeń kolejnej parze bliźniaków: braciom-męczennikom Kosmie i Damianowi, zabitym przez Dioklecjana.
Obrazek

Po chwili dochodzimy do ...
Obrazek

:papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 11.01.2022 17:20

tony montana napisał(a):Obrazek

Ależ ta trawa jest soczyście zielona.
Aż się nie chce wierzyć, że to grudzień.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 11.01.2022 18:27

megidh napisał(a):Ależ ta trawa jest soczyście zielona.
Aż się nie chce wierzyć, że to grudzień.


U nich to jak nasza cieplejsza jesień, albo wczesna wiosna
Swoją drogą to skandal jest - w Sylwestra pojechaliśmy na plażę do Anzio... było 17 stopni w cieniu, siedzieliśmy przy stolikach knajpki na piasku w koszulkach....

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13771
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 12.01.2022 07:49

Sette

Przy Colosseo jest trochę ludków, niemniej jednak okolice szpeci budowa metra, ma tu powstać stacja "Fori Imperiali"
Obrazek

Budowa Koloseum rozpoczęła się w około 70 lub 72 r. na polecenie założyciela dynastii Flawiuszów, cesarza Wespazjana, który nakazał wznieść tę budowlę na miejscu sztucznego jeziora ozdabiającego Domus Aurea („Złoty Dom”) cesarza Nerona.
Obrazek

Obrazek

Otwarcie Koloseum zainaugurował cesarz Tytus rozpoczęciem stu dniowych, nieprzerwanych igrzysk. Na arenie padło wówczas kilka tysięcy zwierząt, walczyły ze sobą zastępy gladiatorów (około 900), ponadto odbyła się bitwa morska
Obrazek

Amfiteatr Flawiuszy był (i jest w sumie nadal) ogromny. Jego dłuższa oś wynosi 188 m, krótsza 155 m, wysokość około 50 metrów. Obwód wynosi 524 metry, z kolei powierzchnia areny 3600 metrów kwadratowych 8O 8O
Obrazek

Koloseum, jak to Koloseum - zawsze jakiś remont trwa, jutro przyjdziemy na zwiedzanie więc będa zdjęcia ze środka (ale także z innych stron niż ta przy Łuku Konstantyna.
Obrazek

Wspaniale zachowany Łuk Konstantyna (315 AD) w zoomie. Łuk Konstantyna jest ostatnim z wielkich łuków triumfalnych wzniesionych w Rzymie. Zbudowano go z okazji dziesięciolecia rządów cesarza Konstantyna Wielkiego oraz dla uczczenia jego zwycięstwa nad tyranem Maksencjuszem podczas bitwy przy Moście Mulwijskim.
Obrazek

Łuk Konstantyna ma konstrukcję trzyarkadową. Środkowy łuk jest najwyższy, a dwa boczne są znacznie mniejsze. Budowla jest wysoka na 21 metrów, szeroka na 25,6 metra i głęboka na około 7,5 metra.
Obrazek

Ciao
:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia

cron
ROMA - Veni, vidi, vici... COV-ici, sriči.... - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone