Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Przeprowadzka do Chorwacji

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 16.04.2021 00:26

Jak dobrze, że ktoś wymyślił Świętego Graala zwanego dysortografią. :wink:
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1967
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 16.04.2021 00:34

Bravik napisał(a):Jak dobrze, że ktoś wymyślił Świętego Graala zwanego dysortografią. :wink:

Ale sporo tu userów pamiętających edukację w PRL.
O takich wtedy trochę inaczej się mówiło ;)
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 17.04.2021 01:28

empire13 napisał(a):Ale sporo tu userów pamiętających edukację w PRL.

I bardzo dobrze.
Przyjemnie się ich czyta, jasno formułują myśli, piszą krótkimi zdaniami.
Wiadomo o co im chodzi.

A dla wszystkich "dys" taki przykładzik:
Do chaty wszedł myśliwy na głowie, miał czapkę na nogach, nowe buty, z cholewkami w zębach, papieros w oczach, świeciła mu radość
Czy brak, lub postawienie przecinka bądź kropki nie zmienia sensu zdania?
No chyba, że dla nich nie zmienia.

W regulaminie jest punkt, który mówi o konieczności poprawnego pisania. Chodzi o szacunek dla innych czytelników.
Nie czepiam się, jestem leniwy i nie chce mi się dociekać, co "dysautor" miał na myśli.
Jak nie potrafię budować domów to nie buduję, jak nie potrafię pisać, to nie piszę, bo głupoty wychodzą.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1967
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 17.04.2021 10:38

krutom napisał(a):........

Chyba nie zrozumiałeś.

No to napiszę inaczej. W tamtych czasach mówiło się o takich osobach "głupki" (w najlepszym razie).
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 17.04.2021 11:03

empire13 napisał(a):
krutom napisał(a):........

Chyba nie zrozumiałeś.

No to napiszę inaczej. W tamtych czasach mówiło się o takich osobach "głupki" (w najlepszym razie).


Nie, nie mówiło się tak. Przynajmniej u mnie.
Miałem kolegę w technikum, który zrobił na maturze z polskiego chyba 110 błędów na 8 stron A4. I zdał na 3-kę. Miał zaświadczenie z poradni m.in. o dysgrafii i dysleksji. Do tego był zdolny z przedmiotów ścisłych, matmę i fizykę chłonął bez problemu.
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 17.04.2021 11:53

robertms napisał(a): (...)
Miał zaświadczenie z poradni m.in. o dysgrafii i dysleksji. Do tego był zdolny z przedmiotów ścisłych, matmę i fizykę chłonął bez problemu.

Ile faktycznych dysfunkcji potwierdzały i dalej potwierdzają te zaświadczenia, tego nawet nie wiedzieli i nie wiedzą ci, którzy je wystawiali i wystawiają. Takie zaświadczenie to dla większości glejt zwalniający od jakiejkolwiek, nawet najdrobniejszej chęci pracy nad sobą. To tak jak ze zwolnieniami z zajęć wf-u wystawianymi dzieciom od najmłodszych lat. A potem w połączeniu z dietą z fast-foodów rośnie kalectwo, które aby zawiązać sznurówki w butach musi przysiąść.
Nie chcę, żeby zabrzmiało to moralizatorsko, ale w czasach w których zaczynałem edukację podstawą było czytelnictwo. Im więcej książek przeczytanych oczami, im więcej dyktand zrobionych na lekcji, tym mniej dysfunkcyjnych w tych zakresach. Podobnie jest z zanikającą coraz bardziej umiejętnością ładnego, ręcznego pisania. Pamiętam jak dziś utrwalające, wielokrotne przepisywanie wyrazów, w których zrobiło się błąd. Myślę, że dało to jakieś efekty.
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 17.04.2021 11:58

#Bravik, jest jeszcze coś takiego, jak percepcja. U każdego inna zapewne...
Co do zaświadczenia, to jasne, nie mogło być inaczej. 1-2 zajęcia na tydzień w poradni nie mogły zastąpić szkoły, ale w tym systemie nie chodziło o "naprawienie" gościa, ale danie mu szansy w dalszej edukacji w tym, w czym jest lepszy. Są jeszcze inne odcienie szarości, aniżeli biel i czerń...
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 17.04.2021 12:11

robertms napisał(a):#Bravik, jest jeszcze coś takiego, jak percepcja. U każdego inna zapewne...
Co do zaświadczenia, to jasne, nie mogło być inaczej. 1-2 zajęcia na tydzień w poradni nie mogły zastąpić szkoły, ale w tym systemie nie chodziło o "naprawienie" gościa, ale danie mu szansy w dalszej edukacji w tym, w czym jest lepszy. Są jeszcze inne odcienie szarości, aniżeli biel i czerń...


Ale ja tego wcale nie neguję. Twierdzę tylko, że otwieranie na prawo i lewo tego typu furtek, powoduje, że większość idzie po linii najmniejszego oporu. Większości nie chodzi o zajęcia w poradni, a tylko o to zaświadczenie.
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 17.04.2021 12:33

Jasne, ale niektórym "ratuje" to życie. Nie myślisz chyba, że z dysgrafią atakuje się studia z filologii polskiej, a z permanentnym L4 z w-fu zostaje się mistrzem olimpijskim...
Zdrówka!
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 17.04.2021 12:38

robertms napisał(a):Zdrówka!

I wzajemnie. :wink:
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 17.04.2021 19:52

krutom napisał(a):Jak nie potrafię budować domów to nie buduję, jak nie potrafię pisać, to nie piszę, bo głupoty wychodzą.

...nie poddawaj się i trenuj, trening czyni mistrza.
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 17.04.2021 19:58

Bravik napisał(a):
robertms napisał(a): (...)
Miał zaświadczenie z poradni m.in. o dysgrafii i dysleksji. Do tego był zdolny z przedmiotów ścisłych, matmę i fizykę chłonął bez problemu.

Ile faktycznych dysfunkcji potwierdzały i dalej potwierdzają te zaświadczenia, tego nawet nie wiedzieli i nie wiedzą ci, którzy je wystawiali i wystawiają. Takie zaświadczenie to dla większości glejt zwalniający od jakiejkolwiek, nawet najdrobniejszej chęci pracy nad sobą. To tak jak ze zwolnieniami z zajęć wf-u wystawianymi dzieciom od najmłodszych lat. A potem w połączeniu z dietą z fast-foodów rośnie kalectwo, które aby zawiązać sznurówki w butach musi przysiąść.
Nie chcę, żeby zabrzmiało to moralizatorsko, ale w czasach w których zaczynałem edukację podstawą było czytelnictwo. Im więcej książek przeczytanych oczami, im więcej dyktand zrobionych na lekcji, tym mniej dysfunkcyjnych w tych zakresach. Podobnie jest z zanikającą coraz bardziej umiejętnością ładnego, ręcznego pisania. Pamiętam jak dziś utrwalające, wielokrotne przepisywanie wyrazów, w których zrobiło się błąd. Myślę, że dało to jakieś efekty.

...pismo odręczne odchodzi do lamusa, co nie znaczy że ortografia też...
Ale nie o tym ,
Congratulations namo-to już dwa lata.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4914
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 17.04.2021 20:37

fly napisał(a):...pismo odręczne odchodzi do lamusa

Oj, chyba nie:
handschrift.jpg

To pisał 83-latek. Ale muszę przyznać, że jego ręka już nie jest taka pewna :wink:
Jeszcze parę lat temu "leciał z tym koksem" jak z szablonu (trudno było znaleźć różnice między takimi samymi literami).
No i "wrodzona spacja" :wink: po znakach przestankowych.
Tu na forum przy piśmie "komputerowym" nie aż tak częsta.

Zgadłeś. Nie był/nie jest lekarzem :lol:

Bravik napisał(a):Pamiętam jak dziś utrwalające, wielokrotne przepisywanie wyrazów, w których zrobiło się błąd. Myślę, że dało to jakieś efekty.
Mogę tylko potwierdzić. Jeśli dobrze pamiętam, to zaczęto nad nami "prace utrwalające" :lol: w V klasie podstawówki. Bywało, że weekend trzeba było zapełnić 16-kartkowy zeszyt. Co ciekawe, "karę" ponosiła solidarnie cała klasa.
Ale za to dziś mogę bez problemu przeczytać własnoręcznie sporządzoną listę zakupów :lol:

Bravik napisał(a):podstawą było czytelnictwo
Jak ktoś nie miał odpowiedniego "obrotu" książkami w szkolnej bibliotece, to narażał się na duże kłopoty z j.polskiego na koniec roku. A cwaniaczyć (wypożyczać ale nie czytać) się nie dało, bo bibliotekarka doraźnie przepytywała przy oddawaniu książek.
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 17.04.2021 20:53

Miło było powspominać, ale mówisz o ubiegłym ...stuleciu.
List z życzeniami tylko to potwierdza, a spacja...raczej dwa razy wciśnięta, taka dwuspacja :D .
Ale nie powiem, to miłe otrzymać kartkę świąteczną odręcznie napisaną.
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 18.04.2021 11:31

fly napisał(a):
krutom napisał(a):Jak nie potrafię budować domów to nie buduję, jak nie potrafię pisać, to nie piszę, bo głupoty wychodzą.

...nie poddawaj się i trenuj, trening czyni mistrza.

Robię co mogę, swój dom wybudowałem 20 lat temu.
Stoi do dziś.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Przeprowadzka do Chorwacji - strona 58
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone