Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po drugiej stronie Atlantyku (2022)

Odkrycie Ameryki – popularne określenie faktu dotarcia Krzysztofa Kolumba do tego kontynentu, w 1492 roku. W rzeczywistości pierwszymi ludźmi, którzy dotarli do kontynentu amerykańskiego, byli członkowie społeczności łowieckich, przybyłych z Azji przez Beringię w czasie zlodowacenia, między 40.000 a 17.000 lat temu. Za pierwszego przedstawiciela cywilizacji europejskiej, który dotarł do Ameryki na początku XI wieku, uznaje się wikinga Leifa Erikssona.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 24.01.2023 19:46

tony montana napisał(a):Zion kosmos, ale fajne formacje i ten kolor skał :)

anielkak napisał(a):Cześć :papa:
Zion Park jest świetny!

maslinka napisał(a):Zion Park - meeega! :D Przepięknie jest, turyści się "gubią" i ta sarenka :hearts:

Jak tyle osób tak uważa, to musi tak być :oczko_usmiech:
tony montana napisał(a):Czy byliście (znowu zapytam o NBA) przy pomniku Michaela Jordana?

Nie byliśmy, my nie jesteśmy fanami tej dyscypliny :oops:
anielkak napisał(a):Czytałam w jakiejś relacji, że piękny jest w tamtej części Stanów - Arches Park.

Jest przepiękny. Ma niezwykłe formacje skalne. Zdecydowanie jest wart odwiedzenia. Ale wybraliśmy Zion :)
Kapitańska Baba napisał(a):Wstawaj! Chodźmy na ten spacer :smo:

Idę już, idę :D . Mam sto tysięcy sprawozdań do napisania, bo semestr się kończy, ale może czas na przerwę :mrgreen:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.01.2023 19:49

wiola2012 napisał(a):Mam sto tysięcy sprawozdań do napisania, bo semestr się kończy, ale może czas na przerwę :mrgreen:

Oj, znam to ;) Tylko ja to przerabiałam w pierwszych dwóch tygodniach stycznia 8) Teraz ferie :mrgreen:
I oczywiście - czas na przerwę 8)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 24.01.2023 20:12

maslinka napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Mam sto tysięcy sprawozdań do napisania, bo semestr się kończy, ale może czas na przerwę :mrgreen:

Oj, znam to ;) Tylko ja to przerabiałam w pierwszych dwóch tygodniach stycznia 8) Teraz ferie :mrgreen:
I oczywiście - czas na przerwę 8)

My w tym roku mamy w ostatnim terminie :D
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 24.01.2023 20:21

Po drugiej stronie Atlantyku

Chicago

Chicago - trzecie co do wielkości miasto w USA i największe skupisko Polonii na świecie. Chicago - wietrzne miasto. Tak jest nazywane ze względu na silne wiatry wiejące od jeziora Michigan. Nie miałam okazji ich doświadczyć ani podczas tego pobytu, ani podczas poprzednich. Nigdy jednak nie spędziłam w nim więcej czasu niż kilka godzin :mrgreen: .
Chicago - miasto, które dla niektórych byli spełnieniem marzeń, Ziemią Obiecaną, początkiem nowego życia…
Lubię to miasto. Podoba mi się. Chyba od momentu kiedy Kargul i Pawlak popłynęli za ocean w odwiedziny do brata Jaśka . Spaceruję ulicami centrum i powtarzam z uśmiechem „ tutaj to i pszczoły 100 razy większe
Jakoś tak się składa, że za każdym razem rozpoczynam spacerek od Michigan Av., a tak naprawdę skupiamy się na jej najbardziej reprezentacyjnej części Magnificent Mile. To najważniejsza dzielnica handlowa Chicago. W tętniącej życiem okolicy mieszczą się eleganckie sklepy, modne restauracje i ekskluzywne hotele.

1.jpg

2.jpg


Burbery Store

3 Burbery Store.jpg


4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

10.jpg


Tribune Tower to 36-piętrowy neogotycki wieżowiec. Wieża była siedzibą redakcji Chicago Tribune, Tribune Media i Tribune Publishing. Z budynku nadawała stacja radiowa WGN Radio, W budynku znajdowało się również biuro CNN w Chicago. Budynek jest wpisany na listę Chicago Landmark i stanowi część historycznej dzielnicy Michigan-Wacker. Pierwotna wieża Tribune Tower została zbudowana w 1868 r. ale została zniszczona podczas wielkiego pożaru w 1871 r.

11 Tribune tower.jpg


Widoki z mostu DuSable.
Trump International Hotel and Tower. Pięciogwiazdkowy luksusowy hotel.
12.jpg

12a.jpg


13.jpg

14.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

cdn.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8661
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.01.2023 20:30

Podoba mi się ten rozmach :D .
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4691
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 24.01.2023 21:15

Od tego opatrzenia w górę to już mnie szyja boli :oczko_usmiech:.
Bardzo mi się podobają te kępy zieleni na tle betonu i szkła. Dodają uroku i ożywiają miejsca, w których rosną.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18312
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 24.01.2023 22:40

Chicago , jak każde duże miasto zmienia się , gdy tam byłem ( lata temu :wink: ) "Willis Tower" nazywał się "Sears Tower"
:mrgreen: , a wiatr w porcie chciał mi urwać głowę , fale na jeziorze Michigan przypominały sztormowe na Bałtyku . . .
określenie wietrzne miasto było jak najbardziej uzasadnione :papa:



Pozdrawiam
Piotr
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 25.01.2023 08:27

marze_na napisał(a):Podoba mi się ten rozmach :D .

Amerykanie lubią rozmach :wink:
megidh napisał(a):Od tego opatrzenia w górę to już mnie szyja boli :oczko_usmiech:.

Trzeba się nieźle wyginać, żeby ujrzeć szczyt budynku z ulicy. Może zaboleć :wink:
piotrf napisał(a):Chicago , jak każde duże miasto zmienia się , gdy tam byłem ( lata temu :wink: ) "Willis Tower" nazywał się "Sears Tower":mrgreen:

Jak pierwszy raz tam byłam, też się tak nazywało :lol:
piotrf napisał(a): ..a wiatr w porcie chciał mi urwać głowę , fale na jeziorze Michigan przypominały sztormowe na Bałtyku . . .
określenie wietrzne miasto było jak najbardziej uzasadnione :papa:

Też mi to mówiono, ale jak to przeważnie bywa, nie uwierzysz, póki nie zobaczysz :wink: .
Żartuję oczywiście, nie na darmo postawiono falochrony w porcie.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 25.01.2023 22:17

Po drugiej stronie Atlantyku

Chicago cz.2

Spacerkiem przemierzamy kolejne przecznice, kierując się w stronę Parku Milenijnego. Mijamy Chicago Cultural Center:

20 Chicago Cultural Center.jpg


Zadzieramy głowy jak tylko się da, by dosięgnąć wzrokiem dachu wieżowców.

21.jpg

22.jpg

22a.jpg


A ten pas zieleni po prawej to już Park Milenijny. Oficjalnie otwarty w 2004 roku na terenie Parku Granta, zwiedzających przyciąga przede wszystkim niezwykłą rzeźbą Cloud Gate, powszechnie nazywaną fasolką.

23.jpg


Tuż przy wejściu znajduje się budowla - pomnik i niewielka fontanna. Dzieciaki mają frajdę, gdy w upalny dzień mogą popryskać się wodą. Dorośli też :wink:

24.jpg

25.jpg

26.jpg


Jest tu dużo zieleni i ścieżek do pospacerowania.

27.jpg

Ta metalowa konstrukcja, to fragment amfiteatru.

29.jpg


Słynna fasolka. Nie wiem w czym tkwi fenomen tego miejsca, ale zawsze jest tutaj tłum ludzi. Trzeba przyznać, że ładnie się w niej odbijają budynki. Lustrzane dzieło sztuki autorstwa Anisha Kapoora waży ponad 100 ton i kosztowało 23 mln dolarów.

30.jpg


Pokręciliśmy się trochę wokół rzeźby i idziemy dalej. Naszym kolejnym celem będzie Navy Pier. Musimy wrócić się do Tribune Tower. Mijamy ciekawy budynek carbide and carbon, w którym obecnie mieści się luksusow hotel.

31.jpg


Rzeka Chicago ponownie

32.jpg


Mijamy wiele budynków z dużą ilością szkła :) . Wszędzie wokoło jest czysto i estetycznie.

33.jpg

34.jpg


Kolejny teren rekreacyjny, który pokazuje, że już jesteśmy prawie na miejscu.

35.jpg

wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 25.01.2023 22:44

Po drugiej stronie Atlantyku

Chicago cz.3

Navy Pier - Molo Marynarki Wojennej
To kilometrowe molo, na którym znajdują się ogrody botaniczne, kino, teatr szekspirowski, diabelski młyn, muzeum dla dzieci, sklepy, restauracje i nieskończona liczba innych atrakcji. Rozpościera się stąd piękny widok na miasto i jezioro Michigan. W 2016 roku Navy Pier uplasowało się na 26 pozycji, razem z Luwrem i Wielkim Murem Chińskim, wśród 50 największych atrakcji turystycznych świata.
Muzeum dla dzieci - bardzo fajne miejsce, które wbrew nazwie oferuje atrakcje nie tylko dla dzieci. Kilka lat temu byłam tutaj na świetnej wystawie botanicznej i zagospodarowania ogrodów.

36.jpg


Z przyjemnością rozglądamy się dookoła

37.jpg

38.jpg

39.jpg

40.jpg

41.jpg


Oczywiście można popłynąć w rejs po jeziorze Michigan.

42.jpg

43.jpg


Ponieważ my kiedyś odbyliśmy taki rejs, a teraz dzieciaki nie chciały (dla nich to żadna atrakcja 8O ), to Tatuś nie naciskał :wink: .
Zmierzamy do najbardziej wysuniętej części molo.

44.jpg

45.jpg


Musieliśmy usiąść w tym ogródku, nie dało się inaczej :wink:

46.jpg


Na tarasie widokowym.

47.jpg

48.jpg

49.jpg

51.jpg

52.jpg

53.jpg


Do kolejnego punktu wycieczki musimy podjechać, bo pieszo jest za daleko.
Idąc na parking cały czas podziwiamy panoramę miasta.

54.jpg


Mijamy wymowny i przykuwający wzrok samochód :D

55.jpg

piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18312
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.01.2023 23:58

Niesamowita reklama :lol: faktycznie przyciąga wzrok

Chicago na Twoich zdjęciach jest piękniejsze niż pamiętam , wiele budynków powstało od tamtych czasów . . .



Pozdrawiam
Piotr
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12166
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 26.01.2023 16:56

Gdybym przypłynęła tam jachtem - choćby tym widocznym u Ciebie na zdjęciach - i zacumowała na jeden wieczór i noc - miasto byłoby ok. Szczerze - nie czuję sie dobrze w takich molochach. Wieżowce, szkło, aluminium stanowczo mnie przytłaczają :cry:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.01.2023 21:26

piotrf napisał(a):Chicago na Twoich zdjęciach jest piękniejsze niż pamiętam , wiele budynków powstało od tamtych czasów . . .
Pozdrawiam
Piotr

Downtown jest bardzo ładne i zadbane. Niewiadomo jak długo taki stan rzeczy się utrzyma, bo miasto ma problemy z bezpieczeństwem, wandalizmem itp. :cry:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.01.2023 21:29

Kapitańska Baba napisał(a):… Szczerze - nie czuję sie dobrze w takich molochach. Wieżowce, szkło, aluminium stanowczo mnie przytłaczają :cry:

A ja, dziewczyna ze wsi, chętnie bym w takim wieżowcu ze szklana ścianą i widokiem na Michigan pomieszkała. Nie wiem tylko jak długo :oczko_usmiech: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8661
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.01.2023 21:46

wiola2012 napisał(a):chętnie bym w takim wieżowcu ze szklana ścianą i widokiem na Michigan pomieszkała.

Też chętnie spędziłabym tam kilka dni :).
Coś mnie pociąga w tych wielkich amerykańskich miastach :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ameryka Północna


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po drugiej stronie Atlantyku (2022) - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone