Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 28.11.2016 11:26

No raczej :mrgreen: Wiesz mnie to tam rybka, ale ze względu na otoczenie :mrgreen: :wink: Całe szczęście ręczniki były a przy kwaterce to już mi Aśka zapasowe z kwaterki przyniosła :mrgreen:
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 28.11.2016 11:52

Rysio napisał(a): Wiesz mnie to tam rybka....
:!: :!: :!: :D :D :D :wink: Serio? :wink:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 28.11.2016 11:55

:mrgreen:

Obrazek

:lol: :wink:
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 28.11.2016 12:10

Mógł wracać z ... kółkiem
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107678
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.11.2016 12:13

ogorek napisał(a):Mógł wracać z ... kółkiem

Kółko zabrał ponton ....
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 28.11.2016 14:29

Rysio napisał(a):(...) ściągnęło mi kąpielówki :mrgreen:

Wroź do kapsy (jak mosz batki z kapsami) pora pimpongów :mrgreen:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 28.11.2016 14:40

No właśnie niy mom z kaspami. Tera już wiym żeby sznurek lepij wiązać, a jak mi jeszcze kiedy slecom to se bez kark prziwiąża tak jak bajtlom rynkawice :) :wink:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 28.11.2016 14:44

Rysio napisał(a):żeby sznurek lepij wiązać

Do czego?
:mrgreen: :mrgreen:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107678
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.11.2016 15:00

Rysio napisał(a):No właśnie niy mom z kaspami. Tera już wiym żeby sznurek lepij wiązać, a jak mi jeszcze kiedy slecom to se bez kark prziwiąża tak jak bajtlom rynkawice :) :wink:

Szelki do galotów sobie spraw. :oczko_usmiech:
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 28.11.2016 15:21

Czy ktoś bywał i pływał na majówkę w CRO ?
Czy krótkei pianki neoprenowe wystarczą aby wpław popływać czy raczej tylko łódką ?

W sumie rozważam również Wielkanoc (czyli kwiecień). Może jakaś strona z wiarygodnymi historycznymi temperaturam ?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 28.11.2016 16:00

boboo napisał(a):Do czego?
:mrgreen: :mrgreen:


Coś sie znojdzie :mrgreen:

Janusz Bajcer napisał(a):Szelki do galotów sobie spraw. :oczko_usmiech:


To są hołzyntregi niy jakieś szelki. Poza tym Tyś gupi je :mrgreen: Jak zaczepiom batki ło woda, to jeszcze mi w łoko ciu...e sznala i wyczaśnie :mrgreen:
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 29.11.2016 13:05

Dostałem odpowiedź z PZŻ w sprawie dwóch flag na flagsztoku.
Właściwie to odpowiedź eksperta, pana Andrzeja Bebłowskiego, Prezesa Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, któremu moje zapytanie przekazał z kolei pan Stefan Heinrich z PZŻ.

WEKSYLOLOGIA to nauka pomocnicza historii zajmująca się badaniem dziejów, znaczenia, kompozycji, zasad tworzenia, symboliki i użycia wszelkiego rodzaju weksyliów i weksyloidów. Nazwa ta powstała z połączenia łacińskiego wyrazu vexillum (sztandar) i greckiego logos (nauka).

Moje pytanie zawierało przedstawienie problemu, a na końcu było zdanie:
"A może w ogóle na jednym flagsztoku nigdy nie powinny się pojawić dwie bandery i lepiej już zrezygnować z flagi kurtuazyjnej, jeżeli nie ma dla niej prawidłowego miejsca? "
Odpowiedź jest następująca:

"To ostatnie jego stwierdzenie jest najbardziej prawidłowe. Jeżeli podróżuje on na jachcie motorowym, który ma jako dodatkowe wyposażenie ponton (np do komunikacji z lądem jachtu stojącego na kotwicy czy beczce) - nie musi mieć nawet bandery a tylko nazwę jachtu macierzystego namalowaną na burcie. Natomiast jeśli ten ponton jest "jachtem" to musi mieć banderę kraju rejestracji no i dobrze by było mieć też tę bander[k]ę kurtuazyjną. Rzeczywiście kłopot jest jeśli ten "ponton/jacht" jest na tyle mały że nie można wyobrazić sobie np na dziobie drugiego drążka flagowego. Wtedy trzeba zrezygnować z flagi kurtuazyjnej. W żadnym zaś wypadku nie można na jednym flagsztoku stawiać dwu bander.
W razie kontrowersji w obcym porcie trzeba zapytać tamtejsze władze portowe co oni sobie w tym zakresie winszują; wskazując na rzeczywistość tego "jachtu". Trzeba się zastosować, nawet gdyby trzeba było postawić dwie bandery na jednym flagsztoku. Ale jeśli chcieliby oni, aby ich była wyżej to nasza musi być zdecydowanie większa. Ale taki manewr tylko na wyraźne żądanie obcych władz portowych. A jeśli nie to jest drugie wyjście - w morze!"


Wyszło, że dobre jest podejście Morskiego Pasa - lepiej bez niż nieprawidłowo.

Ja, jak już pisałem, montuję drugi mały flagsztok na relingu przy dziobie na flagę kurtuazyjną.

Kolegom pontoniarzom proponuję albo zrezygnować z flagi kurtuazyjnej, albo pokusić się dla niej o naklejenie na dziobie po prawej jak najmniejszego wkręcanego flagsztoku, np. takiego:
Flagsztok wkręcany ponton.jpg

I wtedy:
3669143 ponton z dwoma flagami.jpg
Zusätzlich hatten die WIKING Boote vorne noch den federnden kleinen Flaggenstock, an dem ein Wimpel oder die Gastalndflagge angebracht werden konnte. Siehe Bild von meinem 3,80 m WIKING. (Dodatkowo łodzie WIKING mają z przodu jeszcze mały flagsztok, który może być użyty dla proporca lub flagi kraju gospodarza)
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 30.11.2016 07:39

Marsik,

z całym szacunkiem dla pana Bebłowskiego
W żadnym zaś wypadku nie można na jednym flagsztoku stawiać dwu bander.

pozwolę sobie jednak "trzymać" drugą stronę, czyli DMYV:
- über der Nationalen am Flaggstock am Heck. (Dies ist zwar für Traditionalisten ein Fehltritt, aber besser als gar keine).

Kiedy dwóch Expertów ma odmienne zdanie, trzeba wybierać.
Nie mogę powiedzieć, że mam większe zaufanie do DMYV, to nie tak.
Jakoś "optycznie" bardziej mi to pasuje :D

Ale cenną wskazówkę dał jednak pan Bebłowski:
W razie kontrowersji w obcym porcie trzeba zapytać tamtejsze władze portowe co oni sobie w tym zakresie winszują; wskazując na rzeczywistość tego "jachtu". Trzeba się zastosować, nawet gdyby trzeba było postawić dwie bandery na jednym flagsztoku.

choć sobie sam dalej zaprzecza.
Albowiem zdań:
W żadnym zaś wypadku nie można
oraz
Trzeba się zastosować, nawet gdyby trzeba było postawić dwie bandery
nie da się pogodzić.

Moim skromnym zdaniem, pan Bebłowski lepiej by wypadł, gdyby to nieszczęsne sformułowanie nie było tak kategoryczne.
Ale zgadzam się, że:
Ale jeśli chcieliby oni, aby ich była wyżej to nasza musi być zdecydowanie większa
przy czym słowo "musi" wymieniam sobie na "powinna" (czyli "fajnie by było, ale bez przymusu")

Ja zostaję przy swoim. Pytać w Kapitanacie jednak nie będę, tak długo aż jakiś PortMaster sam zwróci mi uwagę, albo PolWod wlepi mi mandat.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 30.11.2016 13:27

Opisywałem chwilę temu sytuację gdzie jednostka kumpla została zatrzymana za prędkość przez Policję, ja zaś podpłynąłem do nich sam dobrowolnie by wesprzeć go finansowo. Na obu pływadłach banderka HR była nad PL, więc wie wiem czy doczekasz się kary :wink:
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 30.11.2016 15:44

Obracamy się w sferze etykiety flagowej, kurtuazji, a nie przepisów, kar, mandatów itp. !!!
Międzynarodowe prawo mówi, że na wodach danego kraju jacht podlega prawu tego kraju, nie potrzeba do tego flagi kurtuazyjnej, która nigdy nie jest obowiązkowa - jest miłym, zalecanym gestem.

Jest dla mnie oczywiste, że żadnych kontrowersji, z których wynikałyby jakieś "winszowania" władz kraju gospodarza nie będzie. Stąd rozważania dot. żądań władz portowych pomińmy, to tylko taka dygresja przywołana jako nadzwyczajna sytuacja, wyjątek od żelaznej zasady. Czy potrzebnie? Moim zdaniem w tym miejscu nie, bo zaciemnia nieco rozstrzygnięcie sedna sprawy.
Ale sprzeczności tu nie ma, choć zdanie z "W żadnym wypadku..." byłoby może bardziej precyzyjne gdyby dodać "..., poza sytuacją opisaną poniżej...", ja to czytam, a ktoś inny może nie.... (boboo) :wink:. Nie spotkałem się z zaleceniemi typu "nie rób czegoś, chyba, że ktoś przyłoży ci lufę do skroni..." :P

Nie kupuję zalecenia DMYV, bo:
1. Stwierdzają, że to narusza tradycyjną etykietę flagową, ale twierdzą, że tak lepiej, niż bez flagi kurtuazyjnej.
Czyli naruszanie etykiety jest lepsze niż nienaruszanie :!: 8O
2. Jeżeli generalną międzynarodową zasadą jest "jeden flagsztok, jedna flaga" to sprawa tu jest już rozstrzygnięta. Mimo, że na pontonie tak byłoby wygodniej i bardziej życiowo (pełna zgoda), nie należy tak robić. Nie ma w ogóle tematu, która flaga wyżej. Dlatego też i słusznie w polskich źródłach nigdzie ta sprawa nie jest rozstrzygana. Nie można ustanawiać obowiązujacej zasady dla sytuacji, której nadrzędna zasada w ogóle nie dopuszcza.
3. To nie jest zdanie eksperta od flag, weksylologa. Ani też eksperta etykiety flagowej (patrz wyżej). To zalecenie związku, nie wiadomo jednak na czym oparte. Może warto ich zapytać o podstawy? Może zapytać u niemieckiego odpowiednika pana Bebłowskiego czy w ich towarzystwie weksylologicznym? Ciekawe czy byłaby różnica zdań.

Inna sprawa, że dla polskiego jachtu zawsze oprę się na rozstrzygnięciu polskiego eksperta, tutaj w pewnym sensie rozstrzygnięcia związku rejestrującego mój "jacht". Tak jak rozumiem, że dla niemieckiego jachtu ktoś oprze się po prostu o wskazanie DMYV i nie będzie drążył sprawy.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 470
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone