Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 30.09.2016 13:04

I chyba słusznie. W RIBie (każdym?) tuby zasłaniają, a dziób jest zadarty, nie będzie takiego efektu podczas płynięcia. Chyba, żeby leżeć na tubie, a to niewygodne. W laminacie z wyższą burtą może też. Ale u mnie lubimy to otwarcie z pokładu przez dziobową bakistę :D
DSC_3247.JPG
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 30.09.2016 13:23

Z innej beczki: robił ktoś uprawnienia Motorowodnego Sternika Morskiego? Moze się podzielić doświadczeniami. Gdzie? Co i jak? Czym sie różni zakres kursu i egzamin od Sternika Motorowodnego?
Mam już ciut ponad 200h rejsów morskich i przymierzam się powoli. Dobrze byłoby legalnie oddalać się od brzegu pow. 2MM.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 30.09.2016 13:28

marsik napisał(a):Z innej beczki: robił ktoś uprawnienia Motorowodnego Sternika Morskiego? Moze się podzielić doświadczeniami. Gdzie? Co i jak? Czym sie różni zakres kursu i egzamin od Sternika Motorowodnego?
Mam już ciut ponad 200h rejsów morskich i przymierzam się powoli. Dobrze byłoby legalnie oddalać się od brzegu pow. 2MM.


Arturo robi chyba teraz takie coś, albo ma robić, albo robił... jakoś tak. ;) Wiem, że coś mi się o uszy obiło. :oczko_usmiech:
Zapytam.
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 30.09.2016 13:44

marsik napisał(a):Z innej beczki: robił ktoś uprawnienia Motorowodnego Sternika Morskiego?


Masz starszego sternika ?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.09.2016 15:15

[quote="Roxi"]..................................
Ostatnio edytowano 09.05.2019 08:03 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 30.09.2016 15:46

marsik napisał(a):I chyba słusznie. W RIBie (każdym?) tuby zasłaniają, a dziób jest zadarty, nie będzie takiego efektu podczas płynięcia. Chyba, żeby leżeć na tubie, a to niewygodne. W laminacie z wyższą burtą może też. Ale u mnie lubimy to otwarcie z pokładu przez dziobową bakistę :D
DSC_3247.JPG


tak wygląda taki pokład:

Obrazek
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 30.09.2016 16:59

marsik napisał(a):Z innej beczki: robił ktoś uprawnienia Motorowodnego Sternika Morskiego? Moze się podzielić doświadczeniami. Gdzie? Co i jak? Czym sie różni zakres kursu i egzamin od Sternika Motorowodnego?
Mam już ciut ponad 200h rejsów morskich i przymierzam się powoli. Dobrze byłoby legalnie oddalać się od brzegu pow. 2MM.

Robił ktoś SSM, teraz jest to sternik morski :D
Szczegóły nie na forum.
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 30.09.2016 17:34

baunty napisał(a):
marsik napisał(a):Z innej beczki: robił ktoś uprawnienia Motorowodnego Sternika Morskiego? Moze się podzielić doświadczeniami. Gdzie? Co i jak? Czym sie różni zakres kursu i egzamin od Sternika Motorowodnego?
Mam już ciut ponad 200h rejsów morskich i przymierzam się powoli. Dobrze byłoby legalnie oddalać się od brzegu pow. 2MM.

Robił ktoś SSM, teraz jest to sternik morski :D
Szczegóły nie na forum.

Dokładnie. Nie ma Starszego Sternika, jest Sternik Morski - drugi stopień, znosi ograniczenie 2MM od brzegu.
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 30.09.2016 17:49

marsik napisał(a):
baunty napisał(a):
marsik napisał(a):Z innej beczki: robił ktoś uprawnienia Motorowodnego Sternika Morskiego? Moze się podzielić doświadczeniami. Gdzie? Co i jak? Czym sie różni zakres kursu i egzamin od Sternika Motorowodnego?
Mam już ciut ponad 200h rejsów morskich i przymierzam się powoli. Dobrze byłoby legalnie oddalać się od brzegu pow. 2MM.

Robił ktoś SSM, teraz jest to sternik morski :D
Szczegóły nie na forum.

Dokładnie. Nie ma Starszego Sternika, jest Sternik Morski - drugi stopień, znosi ograniczenie 2MM od brzegu.

W 2013 zmieniali przepisy, wszyscy mający wcześniej uprawnienia SSM zostali zakwalifikowani do grupy z uprawnieniami Sternika Morskiego - przepisy zaczęły obowiązywać dopiero w 2014.
Jednak moja odpowiedź dotyczyła głównie tego, że "robił ktoś" uprawnienia SSM.
Godzin wyplywanych to masz tyle ile sobie wpiszesz - masz swój sprzęt, więc możesz spokojnie wpisać staż.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 30.09.2016 18:27

Ja się na tym nie znam, więc będę teoretyzował ...

Na co Tobie uprawnienia bez limitu skoro nasze łódki są na wody przybrzeżne (kategoria C).
W kapitamacie w Kalamacie wytłumaczyli mi, że duży obszar Jońskiego (Lefkada, Kalamata, Zakyntos) do 2 mil od ich zachodniego wybrzeża to "wody przybrzeżne". Ale w takiej Zatoce Meseńskiej to nie cała zatoka jest "przybrzeżna" tylko 2 mile morskie od brzegu.

Ponieważ w Kalamacie mieli tylko łodzie kategorie C (nawet spore) to uprzedzali, że nie możesz dalej niz "wody przybrzeżne" czyli te 2 mile.

W CRO oczywiście możesz dalej (ze SM) niż 1 mila ale znowu nie wiem jak daleko na łodzi kategorii C.
Bo kategoria C łodzi to ...(fale do 2m wiatr do ...) i tylko wody przybrzeżne.

Zresztą na takim Murterze płynąc od wysepki do wysepki dopłyniesz do Kornatów (mając ograniczenie 1 mili między wyspami ma być nie więcej niż 2 mile pomiędzy nimi).

Z tego co pamiętam to prócz udokumentowania lub oświadczenia o 200 godzinach po morzu (ciekawe czy strefa przybrzezna to morze) zdajesz praktycznie taki sam egzamin co na Sternika. Tak mi powiedział instruktor przy zdawaniu na sternika.
markiz17
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 195
Dołączył(a): 20.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) markiz17 » 30.09.2016 19:23

Wody przybrzeżne to chyba wody w odległości do jednej albo dwóch mili morskich od linii podstawowej morza terytorialnego.

http://www.mppi.hr/UserDocsImages/ZERP-novo_11.jpg

Linia podstawowa oznaczona jest ^-----^-----^----^ .

ogorek napisał(a):Na co Tobie uprawnienia bez limitu skoro nasze łódki są na wody przybrzeżne (kategoria C).


Sternik morski może również pływać w nocy :)
Ostatnio edytowano 30.09.2016 19:34 przez markiz17, łącznie edytowano 3 razy
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 30.09.2016 19:29

Tu masz podział na kategorie statków (jak daleko mogą pływać):
Obrazek

No i oczywiście "moc" dokumentu/patentu jest tak samo ważna.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 30.09.2016 19:34

A jest jakis link do tej mapy aby ją sobie powiększyć ??

>>>>>>>>>>

OK, był wyżej. MI się wydaje, że kategoria C (łodzi) to do tej kreski z trójkącikiem (co pewien czas)

Bardzo podobnie jak w GR do zachodnij strony pasma wysp Lefkada, Kefalonia Zakytnot
tu na tej mapie leci po zachodnim brzegu najbardziej wysuniętych na zachód wysepek z Kornatów.

Zresztą dalej bym się nie zapuszczał na takiej łodce jak moja ...

Ponizej trasa czerwona to taka gdzie miedzy wyspami jest mniej niż 2 mile (czyli jestesmy nie więcej niż 1 milę od brzegu)
Jako brzeg liczy się też brzeg wysp

Obrazek

Ja popłynąłem na skróty z kolegą, który był tam z 10 razy i twierdził, ze policja jedynie nie lub falujących przy brzegu ...
Moja to ta niebieska trasa
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 30.09.2016 20:16

Ta kreska z trójkącikami to jest "linia podstawowa"
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Linia_podstawowa
(bardzo skromnie w pl-wikipedii)
nie za bardzo ma do czynienia z kategoriami statków i patentami.
markiz17
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 195
Dołączył(a): 20.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) markiz17 » 30.09.2016 21:01

boboo napisał(a):Ta kreska z trójkącikami to jest "linia podstawowa"
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Linia_podstawowa
(bardzo skromnie w pl-wikipedii)
nie za bardzo ma do czynienia z kategoriami statków i patentami.


Masz rację, ale definiuje wody przybrzeżne.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wody_przybrze%C5%BCne

Kategoria C - jednostki zaprojektowane do rejsów po wodach przybrzeżnych, dużych zatokach, zalewach, jeziorach i rzekach, w warunkach wiatru o sile do 6°B włącznie i przy fali o wysokości znaczącej do 2 m włącznie;
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 451
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone