Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Planica, Planica snežna kraljica!

W Słowenii rośnie najstarsza winorośl na świecie, mająca ponad 400 lat. Jaskinia Postojna jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie. Jaskinia Vrtoglavica w Alpach Julijskich posiada najgłębszą studnię jaskiniową na świecie. Liczy 603 metry. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi 0,5 promila. 135 osób na 1000 posiada broń palną. W Słowenii znajduje się druga największa na świecie skocznia narciarska – Letalnica bratov Gorišek.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.03.2011 20:28

Witam ponownie...

Wojtek. Biorąc pod uwagę mój minimalny pociąg do alkoholu...

Więc wracamy na górny dziedziniec.
Obrazek

Ciekawe sklepienie z otoczaków
Obrazek


Obrazek

W pełnym składzie. Taaa... Pani "Austyjaczce" tłumaczyliśmy żeby było widać Otok... no to widać... :wink:
Obrazek


Obrazek

To już wnętrza i ekspozycje. Nie jest dużo ale treściwie.
Obrazek

... i jakże swojsko! Urządzenia do suszenia siana mają tutaj może i całkiem inne, ale transport rozwiązany bardzo podobnie.
Obrazek

Hmmm...
Obrazek

Obrazek

A tutaj taka (modne słowo :? ) interaktywna mapa Alp Julijskich. Wraz z opowieścią zmieniały się kolory i podświetlano inne elementy tego modelu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to "wygódka". Dla zobrazowania proporcji - dwa zdjęcia... :wink:
Obrazek
Obrazek

Wanna Króla? :wink:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiatr się rusza na dole...
Obrazek

Obrazek

Widok z flanki muru obronnego.
Obrazek

Piwniczka z winami. Polskich kibiców szczególnie ekscytuje tutaj wino o nazwie "Adam" :)
Obrazek

Jeszcze jedno spojrzenie przed siebie.

Obrazek

Jedno w dół i kończymy zwiedzanie.
Obrazek

Dzisiejsza obfita kolacja zakończyła się ciut wcześniej niż ostatnio. Koledzy nabrali po niej "innych" smaków :wink: i zostali w sali restauracyjnej.

Postanowiłem wskoczyć w cieplejsze ubranie i pieszo udałem się w stronę Bledu. Robiło się już szaro. Księżyc nisko nad Ribenską Gorą przebijał się przez zamglone niebo. Nie był jednak otoczony świetlnym pierścieniem. Nie wiem jak tutaj, u nas oznacza to dobrą pogodę następnego dnia...

C.D.N.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.03.2011 20:58

nomad napisał(a):Na swój sposób Mariusz ta relacja jest Twoim podziękowaniem za istnienie tego ducha sportu, o którym wspominałem i który jest odczuwalny w wielu zdjęciach.


Hmmm... skoro tak piszesz... ja tego kompletnie nie czuję... może dlatego, że piszę to wszystko i wklejam na szybko zdjęcia pod dużym "cisnieniem", jak choćby teraz w Brennej na pożyczonym laptopie...

nomad napisał(a):Na chwilkę odszedłem od telewizora, chociaż ten dzisiejszy benefis Małysza wciąż trwa, ale to też właściwy moment, aby pogratulować Tobie, że osobiście doświadczyłeś podobnej atmosfery jaką ja mogę jedynie dostrzec z ekranu telewizora.


Dzięki nomadzie. Podczas ostatniego skoku Adama właśnie pisałem kolejny odcinek tej relacji i na chwilę odeszłem od komputera, by go zobaczyć.
Cieszę się rzeczywiście bardzo, że udało mi się zobaczyć ostatni konkursowy skok Adama w Planicy. Jak to w takich momentach... obiektyw zgubił ostrość i .... skok zostanie głównie w mojej pamięci..

nomad napisał(a):Po dzisiejszym dniu Ty jednak pozostawisz tą relacją trwały ślad atmosfery jakiej doświadczyłeś. :)


Być może ktoś z forum jednak był w Zakopanem...?

Pozdrawiam.
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 26.03.2011 21:09

Interseal napisał(a):Wiatr się rusza na dole...
Obrazek


Mam nadzieję, że podobnie jak my na wyspę popłynąłeś :?: :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.03.2011 21:34

krakuscity napisał(a):Mam nadzieję, że podobnie jak my na wyspę popłynąłeś :?: :D


Nie. Zostawiam to na kolejny wyjazd i przeprawę własnym Hudsonem :)

Pozdrawiam.
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 26.03.2011 21:56

Interseal napisał(a):Nie. Zostawiam to na kolejny wyjazd :)
Pozdrawiam.



Masz racje, bo w okolicach Bled i w pobliskim Bohinj jest dużo do zobaczenia.

Również pozdrawiamy :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14805
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.03.2011 22:07

Interseal napisał(a):Być może ktoś z forum jednak był w Zakopanem...?

Tak jak już Ci pisałam :wink: - Fatamorgana jest :D
Myślę, że wrzuci kilka kadrów po powrocie :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18337
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.03.2011 22:14

Interseal napisał(a):
Być może ktoś z forum jednak był w Zakopanem...?

.


Przyznam się bez bicia :wink: , że szukałem Cię w tłumie . . . patrząc w TV

Byłem tam sercem tylko
niestety



Pozdrawiam
Piotr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.03.2011 22:41

Przejście nad jezioro zajmuje mi około dwudziestu minut.

Selo to rolnicza miejscowość. Przy kilku domach znajdują się duże stodoły i obory z dość licznym inwentarzem.
Pomimo tego wieś jest zadbana i czysta.

Z rozległego płaskowyżu droga z Selo schodzi do wioski Mlino, która znajduje się nad rzeczką odpływającą z jeziora. Nie miałem się wcześniej okazji tam porozglądać, ale wygląd zabudowań i bliskość tego cieku wodnego sugeruje, że Mlino to wioska młynów.

Podchodzę na brzeg jeziora. Ładnie oświetlony jest zarówno Blejski Otok jak i Blejski Grad.
Chcę zrobić zdjęcie ale jak na złość nie ma na czym oprzeć aparatu. Robię różne dziwne konstrukcje z patyczków ale z marnym efektem.

Odchodzę jeszcze jakieś pół kilometra w kierunku wyjazdu na Bohinj i znajduję kamienny murek... udaje mi się zrobić w końcu dostatecznie dobre zdjęcie.

Obrazek

i jeszcze jedno.

Obrazek

Cały czas przebiegają koło mnie truchtające wzdłuż jeziora osoby. Sporo osób biega, ale w takich okolicznościach sam bym potruchtał.

Wracam w kierunku miasta. Teraz chciałbym zrobić fotkę Gradu. Tutaj zaczyna się problem. Nie ma już na czym oprzeć aparatu.
Przechodzę jeszcze przez przystań. Próbuję oprzeć aparat o pień drzewa, ale 15 sekund to za dużo by utrzymać go w bezruchu:

Obrazek

W przystani.
Obrazek
Obrazek

Jadąc w stronę miasta trzeba przejechać przez króciutki tunel.
Obrazek

W końcu już prawie przy pierwszych hotelach udaje mi się znaleźć wysoki drewniany płot oddzielający przystań od chodnika. Z pewnym ryzykiem kładę na poręczy aparat. Trochę zniecierpliwiony pstrykam kilka zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miasteczko przy podzamczu.

Obrazek

Jeszcze jedno zbliżenie na Grad.
Obrazek

Przechodzę sobie dalej i zatrzymuję pod Gradem. Pensjonat ma tutaj swoja malutka przystań z własną łódką.

Obrazek

Obrazek

Pora wracać. Księżyc coraz mocniej oświetla taflę jeziora, ale wzmaga się także wiatr, robi się zimno.

Wchodzę do miasteczka.

No cóż... mając 10 euro w kieszeni... :wink:
Obrazek

Wracam do Selo. Księżyc chyba prawie w pełni. W przysiółku Kupljenik przy Zębie Wiedźmy błyszczy w oddali oświetlona wieża kościoła.
Fajna wycieczka. Szkoda, że jutro już koniec.

C.D.N.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.03.2011 22:42

maslinka napisał(a):Tak jak już Ci pisałam :wink: - Fatamorgana jest :D


8O ? Jeżeli na komórkę... to jestem tutaj bez zasięgu... już biegnę go szukać!
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.03.2011 22:53

piotrf napisał(a):Przyznam się bez bicia :wink: , że szukałem Cię w tłumie . . . patrząc w TV


Nie... nie wybierałem się. Byłem tylko na środkowym konkursie w Zakopanem w styczniu.

Interseal napisał(a):
maslinka napisał(a):Tak jak już Ci pisałam :wink: - Fatamorgana jest :D


8O ? Jeżeli na komórkę... to jestem tutaj bez zasięgu... już biegnę go szukać!


Wybacz, że nie odpisałem.
Sms wskoczył mi bowiem jednak wcześniej, ale nie usłyszałem kiedy... :oops: (więc Fata też nie dzwonił ).

Pozdrawiam.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14805
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.03.2011 23:07

Interseal napisał(a):Wybacz, że nie odpisałem.
Sms wskoczył mi bowiem jednak wcześniej, ale nie usłyszałem kiedy... :oops: (więc Fata też nie dzwonił ).

Pozdrawiam.

Wybaczam :D

Pięknie Ci wyszły te nocne foty.
Opłacało się zaryzykować i położyć aparat na poręczy :D

Przypomniało mi się, jak w Budapeszcie podpierałam się na barierce mostu albo zapierałam się o murek, żeby jako tako uchwycić nocne widoki. Nie miałam tyle odwagi, żeby położyć aparat na brzegu :wink:

Oparłeś się pokusie kasyna... W sumie niewiele miałeś do stracenia :wink: Ale może to i dobrze, że hazard Cię nie pociąga :wink: :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.03.2011 23:48

Przed wyjazdem kiełkowała mi w głowie myśl o zabraniu statywu, w końcu nie wziąłem dla zaoszczędzenia miejsca w bagażniku. Mam jeszcze taki mały kieszonkowy, ale on nic by nie dał.

Hazard... ? Tutaj w najgorszym wypadku wszystko przede mną :wink:

Tuz nad ranem Księżyc zapuszcza żurawia do pokoju. Jest jasno jak w dzień.

Poranek z okna pensjonatu... w końcu niebieskie niebo o tej porze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wychodzę przed śniadaniem na parking. Widok na Stol piękny. Niestety wieje wiatr. Na szczytach widać białe tumany podrywanego śniegu.

Obrazek

Obrazek

A to już Straża 638 m.n.p.m. Na stokach tego wzniesienia jest kolejka linowa.
Obrazek

Odwracam się i robię kolejne, ale zarazem ostanie zdjęcia na Ząb :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po śniadaniu rozliczamy się i czas w drogę. Do Kranjskiej Gory. Po drodze jakże inne od tych z poprzednich dni widoki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kranjska Gora przywitała nas podobnie.

Obrazek

C.D.N.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59015
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.03.2011 12:55

Ja Cię w TV nie wypatrywałem. Już choćby z tego powodu, że mam zawsze wiele bardziej interesujących zajęć niż oglądanie imprez sportowych ;), za to z przyjemnością oglądam takie relacje:
Interseal napisał(a):Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam,
Wojtek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 27.03.2011 13:31

Obudziłeś trochę wspomnień długiej historii skoków narciarskich.

Oglądałem je "od zawsze". Pamietam jeszcze, jak skakał Helmut Recknagel, a potem, koło dwudziestu lat później zapoczątkował skoki jakimś dziwnym :wink: stylem Jan Boklev.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.03.2011 19:58

Franz napisał(a):Ja Cię w TV nie wypatrywałem. Już choćby z tego powodu, że mam zawsze wiele bardziej interesujących zajęć niż oglądanie imprez sportowych ;),


W moim przypadku akwizytorzy wszelkich telewizji kablowych i internetowych z bogatą ofertą programową załamują ręce już od dawna :wink:

Franz napisał(a):za to z przyjemnością oglądam takie relacje:


Postaram się jeszcze o kilka fotek w stylu tej drugiej, cytowanej przez Ciebie.

Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Słowenia - Slovenija

cron
Planica, Planica snežna kraljica! - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone