Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Piwo w Chorwacji

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
von_scheisse
Globtroter
Posty: 45
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) von_scheisse » 28.08.2016 23:54

dids76 napisał(a):Ozujsko "Amber"


O, wróciło Ozujsko Amber? Byłaby to bardzo dobra wiadomość. Piłem je kilka lat temu (bodaj w 2012 r.), jak wypuścili je w edycji limitowanej na rocznicę powstania browaru - wielce ubolewałem, że zniknęło z rynku, bo było całkiem fajnie nachmielone :).
krzysiek bb
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 117
Dołączył(a): 23.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiek bb » 30.08.2016 22:33

Ozujsko Amber to jedyne piwo,jakie miałem okazję pić w Chorwacji, które odbiega od przeciętniactwa typu Karlovacko czy Ozujsko. Wybór piw w Chorwacji jest żałosny,Polska oddala się tutaj na lata świetlne. Wolę już nie pić (w knajpach)tym bardziej,że spotkałem się z cenami rzędu 25 -28 kN za kufel
rosa.arkadiusz
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 04.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) rosa.arkadiusz » 31.08.2016 18:32

krzysiek bb napisał(a):Ozujsko Amber to jedyne piwo,jakie miałem okazję pić w Chorwacji, które odbiega od przeciętniactwa typu Karlovacko czy Ozujsko. Wybór piw w Chorwacji jest żałosny,Polska oddala się tutaj na lata świetlne. Wolę już nie pić (w knajpach)tym bardziej,że spotkałem się z cenami rzędu 25 -28 kN za kufel


racja, chorwackie piwka smakuja jak te nasze vipy z biedry :lol: dlatego jak ktos jest smakoszem proponuje zabrac swoje :P
valdemar
zbanowany
Posty: 443
Dołączył(a): 10.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) valdemar » 31.08.2016 19:01

krzysiek bb napisał(a):Ozujsko Amber to jedyne piwo,jakie miałem okazję pić w Chorwacji, które odbiega od przeciętniactwa typu Karlovacko czy Ozujsko. Wybór piw w Chorwacji jest żałosny,Polska oddala się tutaj na lata świetlne. Wolę już nie pić (w knajpach)tym bardziej,że spotkałem się z cenami rzędu 25 -28 kN za kufel


Ożujsko Rezano czyli "amber" to coś w rodzaju mieszanki piwa jasnego i ciemnego, nie jest to piwo od początku do końca warzone jako jedno piwo.

A jeśli chodzi o wybór piw w Chorwacji, jest nie lepszy i nie gorszy niż w innych krajach śródziemnomorskich, które należą do cywilizacji wina. W Grecji czy Hiszpanii z piwem też nie zaszalejesz. U nas w Polsce jest analogiczny wybór wina lokalnego.

Zresztą taka Słowacja, które jest krajem "piwnym", też nie powala wyborem. Bażant, Saris, Smadny Mnich, Kelt i parę innych w wersjach jasnych i ciemnych plus import ze Czech, a w Chorwacji Budweisera czy Urquella też można wszędzie kupić....
von_scheisse
Globtroter
Posty: 45
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) von_scheisse » 31.08.2016 20:00

valdemar napisał(a):Ożujsko Rezano czyli "amber" to coś w rodzaju mieszanki piwa jasnego i ciemnego, nie jest to piwo od początku do końca warzone jako jedno piwo.


Wyżej wspominałem o Ozujsko Amber, które było dostępne w 2012 r. i było czymś całkowicie innym od bezpłciowego Ozujsko Rezano - przede wszystkim było naprawdę fajnie nachmielone, szkoda tylko, że nie było górnej fermentacji.

valdemar napisał(a):A jeśli chodzi o wybór piw w Chorwacji, jest nie lepszy i nie gorszy niż w innych krajach śródziemnomorskich, które należą do cywilizacji wina. W Grecji czy Hiszpanii z piwem też nie zaszalejesz. U nas w Polsce jest analogiczny wybór wina lokalnego.


Z kolei Włochy rozwijają się mniej więcej w tym samym tempie, co Polska pod względem piwowarstwa rzemieślniczego. W sumie kraj ten jest jednym z najciekawszych w Europie pod względem piwnym. Ot, taka ciekawostka. W Hiszpanii i Portugalii, jak się umie szukać, też znajdzie się coś ciekawego - szczególnie, że w tym drugim kraju na legalu można sprzedawać piwo domowe.

valdemar napisał(a):Zresztą taka Słowacja, które jest krajem "piwnym", też nie powala wyborem. Bażant, Saris, Smadny Mnich, Kelt i parę innych w wersjach jasnych i ciemnych plus import ze Czech, a w Chorwacji Budweisera czy Urquella też można wszędzie kupić....


Jak dla mnie Słowacja nigdy nie była piwnym krajem - zresztą wystarczy spojrzeć na liczbę browarów. W przeciwieństwie do Czech, gdzie spora część gospod ma własną warzelnię, to na Słowacji kupić można piwo głównie koncernowe - a jasne międzynarodowe lagery smakują wszędzie prawie tak samo ;).
valdemar
zbanowany
Posty: 443
Dołączył(a): 10.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) valdemar » 31.08.2016 20:42

We Włoszech ze świecą można szukać piwa rzemieślniczego, które u nas stoi już w każdym markecie. Zresztą kto jadąc na wakacje będzie się bawił w koneserstwo i wyszukiwanie sklepików....
von_scheisse
Globtroter
Posty: 45
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) von_scheisse » 31.08.2016 21:10

valdemar napisał(a):We Włoszech ze świecą można szukać piwa rzemieślniczego, które u nas stoi już w każdym markecie.


Wiesz, nawet w Polsce jest dostępnych trochę włoskich piw rzemieślniczych z takich browarów jak Baladin, Toccalmatto, Birra del Borgo - więc chyba we Włoszech aż tak źle nie jest :P. Ba, prowadząc bloga o piwie nawet dostałem za darmo od osoby poznanej przez neta rzemieślnicze piwo prosto z Włoch :).

valdemar napisał(a):Zresztą kto jadąc na wakacje będzie się bawił w koneserstwo i wyszukiwanie sklepików....


Dla mnie to właśnie jest kwintesencją wyjazdu :P.
krzysiek bb
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 117
Dołączył(a): 23.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysiek bb » 31.08.2016 21:17

valdemar napisał(a):We Włoszech ze świecą można szukać piwa rzemieślniczego, które u nas stoi już w każdym markecie. Zresztą kto jadąc na wakacje będzie się bawił w koneserstwo i wyszukiwanie sklepików....

Z tym jest problem i w Polsce, szczególnie w miejscowościach turystycznych, gdzie koncerny zabetonowaly rynek. Będąc nad morzem patrzyłem tylko na parasole i juz wiedziałem, że ciężko tam szukać dobrego piwa. W Czechach jest podobnie, sklepów z piwem lokalnym jest bardzo mało, choć browarów nie "zjedzonych" przez koncerny jest sporo.
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 31.08.2016 21:25

krzysiek bb napisał(a):
valdemar napisał(a):We Włoszech ze świecą można szukać piwa rzemieślniczego, które u nas stoi już w każdym markecie. Zresztą kto jadąc na wakacje będzie się bawił w koneserstwo i wyszukiwanie sklepików....

Z tym jest problem i w Polsce, szczególnie w miejscowościach turystycznych, gdzie koncerny zabetonowaly rynek. Będąc nad morzem patrzyłem tylko na parasole i juz wiedziałem, że ciężko tam szukać dobrego piwa. W Czechach jest podobnie, sklepów z piwem lokalnym jest bardzo mało, choć browarów nie "zjedzonych" przez koncerny jest sporo.


Bez problemu znajdziesz piwa rzemieślnicze w miejscowościach turystycznych w Polsce...problemem jest ich cena...spotkałem się z dwukrotnym przebiciem w stosunku do cen w Poznaniu 8O
crusher1988
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 01.06.2011
Re: Piwo w hłop ma Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) crusher1988 » 01.09.2016 14:30

Jestem w Makarskiej i faktycznie piwko to same koncerniaki. Już lepiej rakije i winko pić, a szczególnie że wiem gdzie chłop ma dobra. Przy porcie w Makarskiej widziałem w sklepiku Pale Ale i chyba IPA, ale nie było cen :D może dzisiaj zajdę i zobaczę.
von_scheisse
Globtroter
Posty: 45
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) von_scheisse » 01.09.2016 14:36

Na facebookowym profilu browaru Vunetovo z Hvaru dowiedziałem się, że dobre piwa w Makarskiej są też serwowane w lokalu Pivnica Pivac w okolicy portu ;)
crusher1988
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 01.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) crusher1988 » 02.09.2016 09:34

von_scheisse napisał(a):Na facebookowym profilu browaru Vunetovo z Hvaru dowiedziałem się, że dobre piwa w Makarskiej są też serwowane w lokalu Pivnica Pivac w okolicy portu ;)


Potwierdzam. Trafiłem tam wczoraj, wypiłem całkiem przyzwoita APA. Są też belgi, stouty, krieki, weizeny, ogólnie wszystkie rodzaje piwa. Za APA z kija dałem 22 kuny, gdzie w knajpach za karlovacko trzeba dać po 18 kun, dla mnie wybór jest prosty.

Pivnica Pivac jest ostatnią knajpa w porcie. Mieści się na ul.Marineta 13 - lokal czynny od 7 rano do 2 w nocy. Polecam
sain1
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 08.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) sain1 » 02.09.2016 10:19

kojarzy ktoś w Trogirze miejsce gdzie leją jakies krafty?
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 02.09.2016 10:25

Ogólnie co do piwa, coś się w Chorwacji w tym roku ruszyło.

Jeśli chodzi o standardy, to w dalszym ciągu Karlovaćko piję jedynie, kiedy naprawdę mam ochotę na piwo, a nie ma innego wyboru. Ożujsko bez zmian - najlepszy koncerniak z CRO. Natomiast PAN wyraźnie się popsuł, to piwo już nie nadaje się do picia - sam gaz, zero smaku. Nie wiem co się stało ze Zlatnim Panem, który mi nawet smakował - w tym roku nie uświadczyłem.

Ożujsko rezano - słabizna, nie nadaje się do picia, płaskie i po prostu niesmaczne. Nie ma startu do Rżniętego z Raciborza.
Ożujsko Amber - a, to zupełnie inna gadka. Najlepszy koncerniak w tej chwili. Złożony, słodowy smak, naprawdę da się pić!
Entel - kupiłem do w tym roku w studenacu, w but. 2l (lub 1,5l). Normalnie nie kupuję w plastiku, ale zrobiłem wyjątek, bo piwa nie znałem. Kto nie zna do tej pory, nic nie stracił, choć na pewno jest lepsze od karlovaćko :lol:
Karlovaćko nepastirano: lepsza wersja karlo, da się pić, ale tylko dobrze schłodzone. Wciąż jednak jest to karlovaćko ;/

W tym roku odkryłem też, że w Chorwacji istnieją browary rzemieślnicze! Aż oczy przecierałem, kiedy w konzumie zobaczyłem małe buteleczki (0,33l) z fantazyjnymi etykietami. Jeszcze rzut oka, żeby zweryfikować pochodzenie...TAK, to są piwa z Chorwacji! Najbardziej smakowała mi Fakin IPA, pamiętam, że piłem też Red Barona.

Widziałem też (w Orebiciu) bar chwalący się, że leją krafty, ale charakter wyjazdu (z dziećmi byłem) nie pozwolił mi na choć jedną tam wizytę. Czyli coś się w CRO ruszyło... :D
von_scheisse
Globtroter
Posty: 45
Dołączył(a): 19.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) von_scheisse » 02.09.2016 12:52

Marsallah, z tą nową falą w Konzumie to bardzo dobra wiadomość. Z ciekawości - w jakim regionie je widziałeś? W Orebiciu? Pamiętasz może, co to był za dokładnie browar? Ciekawe, czy w Makarskiej coś będzie - powinienem móc to sprawdzić w przyszłym tygodniu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone