Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Pierwszy wyjazd. Kalisz-Opatija

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
woocash89
Podróżnik
Pierwszy wyjazd. Kalisz-Opatija

Nieprzeczytany postnapisał(a) woocash89 » 10.06.2013 14:39

Witam forumowiczów, :papa:
To mój pierwszy temat, ale starałem się już trochę zapoznać z forum.

W tym roku postanowiliśmy pierwszy raz wybrać się do Chorwacji.
Jedziemy własnym autem w dwie pary.
Jesteśmy jeszcze studentami lub świeżo upieczonymi pracownikami więc każdy grosz się liczy, nawet kosztem komfortu podróży.
Samochód to ford fiesta "piątka" w LPG. Zakładamy że spali około 7-9l/100km; zbiornik 36l. Korzystałem z forumowego kalkulatora tras i wychodzi około 300 zł w jedną stronę przy pominięciu autostrad i płatnych odcinków.
Cała podróż będzie trwać ok. 17h. Trochę długo, ale mamy trzech kierowców na zmiany.Trasa wygląda mniej więcej tak: https://maps.google.pl/maps?saddr=wola+ ... tm&t=m&z=6

Czy ktoś mógłby nam doradzić jak rozplanować tankowania (gdzie taniej, w jakiej walucie itp.) oraz czy to są poprawne założenia, bo na forum pojawiają się kwoty rzędu 2 tyś za podróż...

Co do miasta docelowego to jest on jeszcze do uzgodnienia i podałem je tylko orientacyjnie jako najbliższe ;)

Serdecznie pozdrawiam i liczę na odzew ze strony bardziej doświadczonych podróżników.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.06.2013 15:07

Witaj, piszesz że każdy grosz się liczy, a twoja trasa biegnie płatnymi odcinkami, to chcesz płacić za autostrady czy nie ?
Ustaw trasę w/g viamichelin, tam masz możliwość ustawienia trasy bez opłat, lub taką jak ci odpowiada.
woocash89
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) woocash89 » 10.06.2013 15:16

Mój błąd ;) nie odznaczyły mi się okienka płatnych dróg. Poprawiona trasa: http://goo.gl/maps/Uwpi2
marcinbb
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcinbb » 10.06.2013 15:39

17h samej jazdy samochodem a gdzie postoje choćby na tankowanie, lekko musisz liczyć 20h w samochodzie który do najwygodniejszych nie należy szczególnie w 4 osoby z walizkami i szamą.
Więcej paliwa spalicie i stracicie więcej czasu jadąc poza autostradami niż warte są winiety za CZ-AU + kuny w Chorwacji. Zostańcie 1 dzień krócej albo pijcie mniej piwa na miejscu wtedy na autostrady dutków wystarczy. Nie zapomnijcie o ubezpieczeniu Assistance na Europę ( około 200 PLN ) bo jeśli jedziecie po kosztach to pewnie tego nie wzięliście pod uwagę.
woocash89
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) woocash89 » 10.06.2013 15:49

Dzięki za zainteresowanie.
Wyjazd miałby być na jakieś 4 noce więc nie bardzo jest już co skracać...
Co do piwa to nie jesteśmy specjalnie rozrzutni. Chcemy poleżeć na plaży i popływać w adriatyku. To nasz główny cel ;)

Co do ubezpieczenia to faktycznie nie zaplanowaliśmy... Znajomi jechali już 3 razy i zawsze bez niego ale rozumiem że to loteria, zwłaszcza niemłodym autem.

Jak pisałem: komfort jest mniej ważny, nawet gdyby trzeba było przespać się na parkingu gdzieś na stacji w austrii.

A co do płatności to jakie waluty zabrać? Euro na pewno, ale co jeszcze? Karta niestety odpada ze względu na brak obsługi walut na studenckich kontach...
marcinbb
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcinbb » 10.06.2013 16:03

Jeśli wyjazd na 4 noce... to cofam to co napisałem i proponuje jednak wybrać północny kierunek i nasz Bałtyk ;)
Wyjazd na 7 dni z czego 2 dni tracicie na dojazd trochę słabe rozwiązanie.
Nawet śpiąc na polach namiotowych 2 namioty i samochód w środku sezonu pewnie ze 40-45e za nockę do tego koszty paliwa myślę że 800-1000 PLN w obie strony ( jadąc autostradą ) poza autostradą loteria. Do tego musicie wziąć szamę kolejne 400 PLN. niezaplanowane wydatki przynajmniej 150e. Naprawdę przemyślcie kwestie takiego wyjazdu bo możecie się "sparzyć".
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.06.2013 16:10

Co do miejsca docelowego, to polecem do przestudiowania mój wątek: :!:
opatijska-riwiera-i-wyspa-krk-t40819.html

Wszelkie pytania o Opatiję mile widziane :roll:

Tutaj skupmy się na trasie.
Moim zdaniem tylko autostrady w Czechach, w Austrii i w Słowenii. Naprawdę nie ma co oszczędzać. Jak pobyt zaplanowaliście na 4 dni, to nie róbcie z trasy survivalu :wink:
Jadąc poza autostradami, jedzie się fatalnie, bardzo często obszar zabudowany, a w Austrii i Słowenii góry.
Do tego cały czas drogowskazy kierują na autostradę. Znajomi studenci raz jechali przez Słowenię na Istrię i nie kupili winietki. Ich zdaniem to był horror. Wracając grzecznie kupili za 15 euro i szybciutko byli w Austrii :D
Jak tu zauważono powyżej, nie wiem, czy to ma sens, tak krótki pobyt.
Ja z Cieszyna mam na Istrię 8 godzin czystej jazdy, to zupełnie inna sytuacja niż wasza i dla mnie survival to wyjazd do Mielna polskimi drogami :wink:
Ostatnio edytowano 10.06.2013 16:43 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.06.2013 16:30

Jadać podaną trasą (oszczędna) poza Polską i Czechami możecie mieć problem z LPG, szczególnie Austria i Słowenia, więc wtedy pozostaje jazda na PB, nie wiem czy nie lepiej wam kupić winiety i przejechać trasę na LPG i w miarę komfortowymi drogami, wyjdzie na to samo (koszt)
Link do tematu o LPG.
Poza tym Viamichelin pokazuje 23h jazdy 8O :?
woocash89
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) woocash89 » 10.06.2013 17:15

Faktycznie brzmi to co najmniej nieciekawie...
Nie myślałem że aż tak tragicznie będzie przy omijaniu autostrad. Szkoda bo strasznie się napaliliśmy na wyjazd.
Postaramy się odłożyć więcej grosza i wybrać "cywilizowaną" trasę w takim razie.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.06.2013 17:42

Ceny winiet i opłat na bramkach są tak skalkulowane, żeby się NIE opłacało omijać autostrady :wink:

Wyjątkiem jest odcinek w Słowenii na trasie Graz - Zagrzeb.

To co się zaoszczędzi, to się wyda jadąc z większym zużyciem paliwa i dłuższą trasą. :roll:

Poza tym autostrady w Austrii i Słowenii są bardzo fajne krajobrazowo i trudno się na nich nudzić, szczególnie tunele są zaje.... :wink:
woocash89
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) woocash89 » 10.06.2013 18:03

Liczę, liczę i faktycznie warto dołożyć do tego tysiąca i pojechać autostradą, a nie katować Fiestę w austriackich górach ;) O ile da się to zamknąć w tysiącu w obie strony... każde 100 km więcej równa się chińskiej zupce na obiad ;P

Zakładając taką trasę: https://mapy.google.pl/maps?saddr=Wola+ ... mra=ls&z=6 powinno dać radę?

Autostrada w Czechach, Austrii i Słowenii czy w Chorwacji także?
No i najważniejsze: jakie waluty zabrać do tankowania i jak mniej więcej rozplanować postoje w tym celu? Zbiornik ma tylko 36l więc zrobimy na nim +/- 350km
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.06.2013 18:26

No, ładna trasa, optymalna.

Waluty do tankowania :!: :?:
Najlepiej zatankować jeszcze w Polsce do pełna.

Nie mam LPG,
ściąga do Austrii jest tu:
http://www.mylpg.eu/stations/austria
Ściąga Słowenia:
lpg-na-trasie-czechy-austria-slowenia-chorwacja-t9948-630.html
Ściąga generalna:
lpg-w-chorwacji-i-krajach-tranzytowych-t32910-510.html

Ściąga z cenami:
http://www.pzmtravel.com.pl/paliwa-w-europie.html

Kupić euro i po kłopocie.
Chyba że chcecie kupować w Czechach, to wtedy korony, najlepiej przy granicy :wink:
woocash89
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) woocash89 » 10.06.2013 18:43

skorzystałem z forumowego kalkulatora podróży i mile się zaskoczyłem kosztami! ;)
Na paliwo powinno wystarczyć jakieś 750-800 zł w obie strony
Skorygujcie mnie jeżeli się mylę:
Winieta 1. Czechy, 10-dniowa 310CZK= 55zł
Winieta 2. Austria, 10-dniowa 8EUR= 35zł
Winieta 3. Słowenia, 7-dniowa 15EUR= 65zł
Razem jakieś 150-160 zł.

W Chorwacji już bez winiet bo to dosłownie 40km od granicy do morza.

Strasznie boli ta słowacka winieta... dwa razy drożej niż w Austrii za krótszy czas!
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.06.2013 19:00

Chyba słoweńska, nie słowacka. :wink:

Wbrew pozorom to nie to samo:
http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/S%C5%82owenia

W Chorwacji przejazd z granicy do Rijeki kosztuje 8 kun, nawet nie zaoszczędzicie po 1 piwie na łebka :wink:

Winieta boli, ale w waszym przypadku ma sens.

Poza tym w Słowenii jest czasem w promocji austriackie piwo po 49 centów, tylko trzeba zjechać z autostrady i kupić w markecie :wink:
woocash89
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) woocash89 » 10.06.2013 19:10

Oj literówka się trafiła;) Jako geograf z wykształcenie potwierdzam że to faktycznie o Słowenia ;)

Zdziwiła mnie po prostu taka rozbieżność cen, że aż musiałem się upewnić czy to nie błąd kalkulatora o.O

Kalkulator podaje że cena paliwa w Czechach jest prawie o 20 zł niższa niż w Austrii na pełnym tankowaniu. Może warto by wziąć trochę koron (z 1000 powiedzmy) i ominąć stacje w Austrii?
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019