Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pierwszy wyjazd. Kalisz-Opatija

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
woocash89
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 10.06.2013
Pierwszy wyjazd. Kalisz-Opatija

Nieprzeczytany postnapisał(a) woocash89 » 10.06.2013 13:39

Witam forumowiczów, :papa:
To mój pierwszy temat, ale starałem się już trochę zapoznać z forum.

W tym roku postanowiliśmy pierwszy raz wybrać się do Chorwacji.
Jedziemy własnym autem w dwie pary.
Jesteśmy jeszcze studentami lub świeżo upieczonymi pracownikami więc każdy grosz się liczy, nawet kosztem komfortu podróży.
Samochód to ford fiesta "piątka" w LPG. Zakładamy że spali około 7-9l/100km; zbiornik 36l. Korzystałem z forumowego kalkulatora tras i wychodzi około 300 zł w jedną stronę przy pominięciu autostrad i płatnych odcinków.
Cała podróż będzie trwać ok. 17h. Trochę długo, ale mamy trzech kierowców na zmiany.Trasa wygląda mniej więcej tak: https://maps.google.pl/maps?saddr=wola+ ... tm&t=m&z=6

Czy ktoś mógłby nam doradzić jak rozplanować tankowania (gdzie taniej, w jakiej walucie itp.) oraz czy to są poprawne założenia, bo na forum pojawiają się kwoty rzędu 2 tyś za podróż...

Co do miasta docelowego to jest on jeszcze do uzgodnienia i podałem je tylko orientacyjnie jako najbliższe ;)

Serdecznie pozdrawiam i liczę na odzew ze strony bardziej doświadczonych podróżników.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.06.2013 14:07

Witaj, piszesz że każdy grosz się liczy, a twoja trasa biegnie płatnymi odcinkami, to chcesz płacić za autostrady czy nie ?
Ustaw trasę w/g viamichelin, tam masz możliwość ustawienia trasy bez opłat, lub taką jak ci odpowiada.
woocash89
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 10.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) woocash89 » 10.06.2013 14:16

Mój błąd ;) nie odznaczyły mi się okienka płatnych dróg. Poprawiona trasa: http://goo.gl/maps/Uwpi2
marcinbb
Croentuzjasta
Posty: 301
Dołączył(a): 08.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcinbb » 10.06.2013 14:39

17h samej jazdy samochodem a gdzie postoje choćby na tankowanie, lekko musisz liczyć 20h w samochodzie który do najwygodniejszych nie należy szczególnie w 4 osoby z walizkami i szamą.
Więcej paliwa spalicie i stracicie więcej czasu jadąc poza autostradami niż warte są winiety za CZ-AU + kuny w Chorwacji. Zostańcie 1 dzień krócej albo pijcie mniej piwa na miejscu wtedy na autostrady dutków wystarczy. Nie zapomnijcie o ubezpieczeniu Assistance na Europę ( około 200 PLN ) bo jeśli jedziecie po kosztach to pewnie tego nie wzięliście pod uwagę.
woocash89
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 10.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) woocash89 » 10.06.2013 14:49

Dzięki za zainteresowanie.
Wyjazd miałby być na jakieś 4 noce więc nie bardzo jest już co skracać...
Co do piwa to nie jesteśmy specjalnie rozrzutni. Chcemy poleżeć na plaży i popływać w adriatyku. To nasz główny cel ;)

Co do ubezpieczenia to faktycznie nie zaplanowaliśmy... Znajomi jechali już 3 razy i zawsze bez niego ale rozumiem że to loteria, zwłaszcza niemłodym autem.

Jak pisałem: komfort jest mniej ważny, nawet gdyby trzeba było przespać się na parkingu gdzieś na stacji w austrii.

A co do płatności to jakie waluty zabrać? Euro na pewno, ale co jeszcze? Karta niestety odpada ze względu na brak obsługi walut na studenckich kontach...
marcinbb
Croentuzjasta
Posty: 301
Dołączył(a): 08.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcinbb » 10.06.2013 15:03

Jeśli wyjazd na 4 noce... to cofam to co napisałem i proponuje jednak wybrać północny kierunek i nasz Bałtyk ;)
Wyjazd na 7 dni z czego 2 dni tracicie na dojazd trochę słabe rozwiązanie.
Nawet śpiąc na polach namiotowych 2 namioty i samochód w środku sezonu pewnie ze 40-45e za nockę do tego koszty paliwa myślę że 800-1000 PLN w obie strony ( jadąc autostradą ) poza autostradą loteria. Do tego musicie wziąć szamę kolejne 400 PLN. niezaplanowane wydatki przynajmniej 150e. Naprawdę przemyślcie kwestie takiego wyjazdu bo możecie się "sparzyć".
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.06.2013 15:10

Co do miejsca docelowego, to polecem do przestudiowania mój wątek: :!:
opatijska-riwiera-i-wyspa-krk-t40819.html

Wszelkie pytania o Opatiję mile widziane :roll:

Tutaj skupmy się na trasie.
Moim zdaniem tylko autostrady w Czechach, w Austrii i w Słowenii. Naprawdę nie ma co oszczędzać. Jak pobyt zaplanowaliście na 4 dni, to nie róbcie z trasy survivalu :wink:
Jadąc poza autostradami, jedzie się fatalnie, bardzo często obszar zabudowany, a w Austrii i Słowenii góry.
Do tego cały czas drogowskazy kierują na autostradę. Znajomi studenci raz jechali przez Słowenię na Istrię i nie kupili winietki. Ich zdaniem to był horror. Wracając grzecznie kupili za 15 euro i szybciutko byli w Austrii :D
Jak tu zauważono powyżej, nie wiem, czy to ma sens, tak krótki pobyt.
Ja z Cieszyna mam na Istrię 8 godzin czystej jazdy, to zupełnie inna sytuacja niż wasza i dla mnie survival to wyjazd do Mielna polskimi drogami :wink:
Ostatnio edytowano 10.06.2013 15:43 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.06.2013 15:30

Jadać podaną trasą (oszczędna) poza Polską i Czechami możecie mieć problem z LPG, szczególnie Austria i Słowenia, więc wtedy pozostaje jazda na PB, nie wiem czy nie lepiej wam kupić winiety i przejechać trasę na LPG i w miarę komfortowymi drogami, wyjdzie na to samo (koszt)
Link do tematu o LPG.
Poza tym Viamichelin pokazuje 23h jazdy 8O :?
woocash89
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 10.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) woocash89 » 10.06.2013 16:15

Faktycznie brzmi to co najmniej nieciekawie...
Nie myślałem że aż tak tragicznie będzie przy omijaniu autostrad. Szkoda bo strasznie się napaliliśmy na wyjazd.
Postaramy się odłożyć więcej grosza i wybrać "cywilizowaną" trasę w takim razie.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.06.2013 16:42

Ceny winiet i opłat na bramkach są tak skalkulowane, żeby się NIE opłacało omijać autostrady :wink:

Wyjątkiem jest odcinek w Słowenii na trasie Graz - Zagrzeb.

To co się zaoszczędzi, to się wyda jadąc z większym zużyciem paliwa i dłuższą trasą. :roll:

Poza tym autostrady w Austrii i Słowenii są bardzo fajne krajobrazowo i trudno się na nich nudzić, szczególnie tunele są zaje.... :wink:
woocash89
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 10.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) woocash89 » 10.06.2013 17:03

Liczę, liczę i faktycznie warto dołożyć do tego tysiąca i pojechać autostradą, a nie katować Fiestę w austriackich górach ;) O ile da się to zamknąć w tysiącu w obie strony... każde 100 km więcej równa się chińskiej zupce na obiad ;P

Zakładając taką trasę: https://mapy.google.pl/maps?saddr=Wola+ ... mra=ls&z=6 powinno dać radę?

Autostrada w Czechach, Austrii i Słowenii czy w Chorwacji także?
No i najważniejsze: jakie waluty zabrać do tankowania i jak mniej więcej rozplanować postoje w tym celu? Zbiornik ma tylko 36l więc zrobimy na nim +/- 350km
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.06.2013 17:26

No, ładna trasa, optymalna.

Waluty do tankowania :!: :?:
Najlepiej zatankować jeszcze w Polsce do pełna.

Nie mam LPG,
ściąga do Austrii jest tu:
http://www.mylpg.eu/stations/austria
Ściąga Słowenia:
lpg-na-trasie-czechy-austria-slowenia-chorwacja-t9948-630.html
Ściąga generalna:
lpg-w-chorwacji-i-krajach-tranzytowych-t32910-510.html

Ściąga z cenami:
http://www.pzmtravel.com.pl/paliwa-w-europie.html

Kupić euro i po kłopocie.
Chyba że chcecie kupować w Czechach, to wtedy korony, najlepiej przy granicy :wink:
woocash89
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 10.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) woocash89 » 10.06.2013 17:43

skorzystałem z forumowego kalkulatora podróży i mile się zaskoczyłem kosztami! ;)
Na paliwo powinno wystarczyć jakieś 750-800 zł w obie strony
Skorygujcie mnie jeżeli się mylę:
Winieta 1. Czechy, 10-dniowa 310CZK= 55zł
Winieta 2. Austria, 10-dniowa 8EUR= 35zł
Winieta 3. Słowenia, 7-dniowa 15EUR= 65zł
Razem jakieś 150-160 zł.

W Chorwacji już bez winiet bo to dosłownie 40km od granicy do morza.

Strasznie boli ta słowacka winieta... dwa razy drożej niż w Austrii za krótszy czas!
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.06.2013 18:00

Chyba słoweńska, nie słowacka. :wink:

Wbrew pozorom to nie to samo:
http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/S%C5%82owenia


W Chorwacji przejazd z granicy do Rijeki kosztuje 8 kun, nawet nie zaoszczędzicie po 1 piwie na łebka :wink:

Winieta boli, ale w waszym przypadku ma sens.

Poza tym w Słowenii jest czasem w promocji austriackie piwo po 49 centów, tylko trzeba zjechać z autostrady i kupić w markecie :wink:
woocash89
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 10.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) woocash89 » 10.06.2013 18:10

Oj literówka się trafiła;) Jako geograf z wykształcenie potwierdzam że to faktycznie o Słowenia ;)

Zdziwiła mnie po prostu taka rozbieżność cen, że aż musiałem się upewnić czy to nie błąd kalkulatora o.O

Kalkulator podaje że cena paliwa w Czechach jest prawie o 20 zł niższa niż w Austrii na pełnym tankowaniu. Może warto by wziąć trochę koron (z 1000 powiedzmy) i ominąć stacje w Austrii?
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone