Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Piękna Polska czyli cudze chwalicie swego nie znacie

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013
Piękna Polska czyli cudze chwalicie swego nie znacie

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 21.11.2013 21:33

Witam szanowne grono forumowiczów i zapraszam do dyskusji oraz wymiany informacji o różnych pięknych i ciekawych miejscach w naszym kochanym kraju .
Fascynują nas inne kraje , a czy obcokrajowca może zafascynować Polska? No oczywiście ! Mój autentyczny grecki wujek, który 60 lat swojego życia spędził na spalonym słońcem południu Grecji pewnego upalnego sierpnia wybrał się do ojczystego kraju swojej żony.
Zwiedził południową część Polski- Kraków, Zakopane,Wieliczkę, Wrocław, Częstchowę.
Boże kochany jak u Was jest pięknie ! A co tu pięknego ? - zapytałam zaczepnie. Zaraz powie, że zabytki mamy piękne - pomyślałam.
U was jest tak zielono- tyle roślin i drzew . No faktycznie i podlewać nie trzeba- samo się podlewa.Ale palm nie mamy - tych akurat nie trzeba podlewać . I powietrze takie rześkie aż chce się oddychać.Zabytki też macie piękne, ale ta roślinność. Może on był w amazonii a nie na naszym południu - myślę sobie. Ale dla Greka z południa Grecji Polska to prawie amazonia.Nie dość , że jest z 10 razy bardziej zielono niż u niego , to jeszcze często pada. Nie uwierzycie mojemu Grekowi bardzo podobał się letni deszcz.
Jaki z tego wynika wniosek , że podoba się nam to czego nie mamy u siebie :papa:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.11.2013 22:06

travel napisał(a):Nie uwierzycie mojemu Grekowi bardzo podobał się letni deszcz.

Biorąc pod uwagę, że istnieje hipoteza, wg której współcześni Grecy to zhellenizowani Słowianie, to nie ma się co dziwić ;)
(Źródło: Słowianie-Osadnictwo Słowian.)

Tutaj znajdziesz kilka wątków dotyczących spędzania wolnego czasu w Polsce (i okolicach).

Pozdrawiam
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 21.11.2013 22:53

weldon napisał(a):
travel napisał(a):Nie uwierzycie mojemu Grekowi bardzo podobał się letni deszcz.

Biorąc pod uwagę, że istnieje hipoteza, wg której współcześni Grecy to zhellenizowani Słowianie, to nie ma się co dziwić ;)
(Źródło: Słowianie-Osadnictwo Słowian.)

Tutaj znajdziesz kilka wątków dotyczących spędzania wolnego czasu w Polsce (i okolicach).

Pozdrawiam

Dzięki za obszerną podpowiedź. A co do słowiańskiego pochodzenia Greków - to możliwe , gdyż starożytni Grecy byli prawdopodobnie niebieskookimi blondynami , niestety z tego co pamiętam po tureckich najazdach troszkę zmienił się ich wygląd. A może to nie byli Turcy ? W każdym razie Grecy znacznie "zciemnieli" :oczko_usmiech:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.11.2013 23:06

Jakieś dowody na poparcie tej śmiałej tezy,
tej o tych blondynach :?: :wink:

Czy tak sobie fantazjujemy z nudów :?:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.11.2013 23:11

Z tego co pamiętam, to jasna karnacja i blond włosy to u Turków, zwłaszcza północnych, nie jest niczym nadzwyczajnym :)
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 22.11.2013 11:33

weldon napisał(a):Z tego co pamiętam, to jasna karnacja i blond włosy to u Turków, zwłaszcza północnych, nie jest niczym nadzwyczajnym :)

A to ciekawe, muszę się w to wgłębić. Człowiek kieruje się jednak stereotypami - Turek - to musi być czarny :lol:
A może ci Turcy z północy to starożytni emigranci z Grecji :?:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 22.11.2013 11:36

Lednice napisał(a):Jakieś dowody na poparcie tej śmiałej tezy,
tej o tych blondynach :?: :wink:

Czy tak sobie fantazjujemy z nudów :?:

No właśnie Lednice trzeba poszukać dowodów, :papa:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 22.11.2013 12:04

Turcja. Półprzewodnik obyczajowy.

Turcja rozpostarta jest na tak wielkim obszarze, że czasem gdy w jednym miejscu jest kilkanaście stopni na plusie, w innym występują przymrozki. Wysokich mężczyzn jest sporo, a wielu ma jasną karnację, blond lub rude włosy i niebieskie oczy.

Dzisiejsi “Turcy” to w dużej mierze potomkowie wieloetnicznego Imperium. Jasne oczy, jasna karnacja, a nawet blond włosy to nie jest widok niespotykany w Turcji./Kawa i balaklawa. Blog: poturecku/

Im bardziej na północny-zachód, tym ich więcej. Nie rzucają się w oczy w tłumie podobnych do nich turystów, natomiast rezydentka zwróciła naszą uwagę na to, że w Stambule wcale nie pracuje tak dużo cudzoziemców-blondynów, tylko to są rodowici mieszkańcy miasta :)
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 22.11.2013 21:51

weldon napisał(a):Turcja. Półprzewodnik obyczajowy.

Turcja rozpostarta jest na tak wielkim obszarze, że czasem gdy w jednym miejscu jest kilkanaście stopni na plusie, w innym występują przymrozki. Wysokich mężczyzn jest sporo, a wielu ma jasną karnację, blond lub rude włosy i niebieskie oczy.

Dzisiejsi “Turcy” to w dużej mierze potomkowie wieloetnicznego Imperium. Jasne oczy, jasna karnacja, a nawet blond włosy to nie jest widok niespotykany w Turcji./Kawa i balaklawa. Blog: poturecku/

Im bardziej na północny-zachód, tym ich więcej. Nie rzucają się w oczy w tłumie podobnych do nich turystów, natomiast rezydentka zwróciła naszą uwagę na to, że w Stambule wcale nie pracuje tak dużo cudzoziemców-blondynów, tylko to są rodowici mieszkańcy miasta :)

A widzisz to wyszedł ze mnie kompletny ignorant.W Turcji nie byłam, więc w głowie mam utarty stereotyp - czarniawy to musi być " Turas". W tym roku na parkingu przy autostradzie gdzieś między Krakowem a Wrocławiem jacyś czarniawi goście łamaną polszczyzną usiłowali nam sprzedać "oryginalnego" iphona . Oczywiście mój mąż nie dał się nabrać, a odjeżdżając stwierdził: co za bezczelne Turasy :oczko_usmiech:
kato
Croentuzjasta
Posty: 187
Dołączył(a): 29.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kato » 23.11.2013 10:05

Przecież Peloponez często najeżdżali Germanie (np. Herulowie) i Słowianie. Słowiańscy Milingowie, Jeziercy na Peloponezie już zostali.
Krew się musiała wymieszać.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.11.2013 10:23

Słowianie w Grecji, zwłaszcza na terenach wiejskich, bo w miastach trzymali się rodowici Grecy, byli osiedleńcami przybyłymi razem z Rzymianinami.

W ramach rewanżu nas najechała Eleni i jeden Grek-kucharz, nie licząc komunistów osiadłych w rejonach Zgorzelca :D

Był jeszcze jeden Grek - kupiec. Handlował winem, na Rynku u mnie, ale to dość stare czasy ;)
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 24.11.2013 17:47

Turków i Greków na razie zostawmy. Co Was fascynuje w Polsce - jakieś szczególne miejsca? Ja na przykład nigdy nie byłam na wschodzie - okolice Zamościa- Lublina- Białegostoku .Duża rozpiętość co- na jeden raz chyba nie da rady 8O . Trochę mi tam wody brakuje (jeziora, morze). Mam coś takiego, że bazę wypadową lubię mieć nad wodą- oczywiście nadającą się do kąpieli.
Czekam na odzew :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13433
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 24.11.2013 18:13

travel napisał(a):Co Was fascynuje w Polsce - jakieś szczególne miejsca?

Oj, to by wieczoru nie starczyło na opisywanie. Ja bardzo lubię odkrywać perełki jak np.
jeden z cudów Polski - Kanał Elbląski albo spływ tratwami biebrzańskimi :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.11.2013 18:17

Nad Solinę jedź :)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13433
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 24.11.2013 18:34

weldon napisał(a):Nad Solinę jedź :)

Polecam wejście do wnętrza tamy i zwiedzenie ciekawego wnętrza z licznymi korytarzami. Można dowiedzieć się od przewodnika dużo ciekawych informacji o tej konstrukcji, którą projektował ten sam inżynier, Karol Pomianowski, który zaprojektował również naszą koronowską zaporę na Brdzie.
Następna strona

Powrót do Polska



cron
Piękna Polska czyli cudze chwalicie swego nie znacie
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone