Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Peru - od inkaskich traktów po linie Nazca: Machu Picchu

Nazwę Ameryki zaproponował w 1507 roku niemiecki kartograf, pochodzący z Alzacji, Martin Waldseemüller. Przypisywał on odkrycie Nowego Świata, jak wówczas określano nowo odkryty ląd, Amerigo Vespucciemu i na jego cześć nadał mu miano America. Jednym z najstarszych globusów, na którym pojawiła się nazwa Ameryka, jest Globus Jagielloński z 1508 roku.
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 06.06.2011 22:56

.....
Ostatnio edytowano 01.06.2013 15:35 przez AndrzejJ., łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.06.2011 14:35

weldon napisał(a):Daeniken stwierdził by, że "... wykonała je cywilizacja pozaziemska",
ja, że podziwiam i wierzę w człowieka ... :)

(podkreślenie moje)
To dokładnie tak, jak i ja. 8)

longtom napisał(a):
Crayfish napisał(a):Heh ... z quechua to ja namiot i koszulki mam !

I ja mam decatlonowy namiot.
pzdr :wink:

Wpływ kultury inkaskiej na cywilizację europejską. :lol:

AndrzejJ. napisał(a):Te wypustki na kamieniach to podobno coś czego nie można bylo uszkodzić bo kamień by się rozpadł.Nie wiadomo czym kamienie obrabiano i jak kilkuset tonowe przenoszono na dowolne odległości.Wytrzymują trzęsienia ziemi i zadziwiają Nas.

Spotkałem się z teorią - i ona przemawia do mojej wyobraźni - że te wypustki słuzyły do transportu i precyzyjnego umieszczania kamieni.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że o ile kształt koła był znany w Ameryce Południowej, to jednak nie zastosowano koła do transportu.

Crayfish napisał(a):Nie robiąc sobie żartów z Ericha, to chciałbym zobaczyć jak takie wielotonowe głazy obrabiali w takich ilościach
ludzie kilkaset lat temu.

AndrzejJ. napisał(a):Po co się trudzić z taką obróbką kamienia? Wyobrażnia przestrzenna niesamowita.Precyzja niesamowita.To tak jakby ktoś brał dowolny kamień i dopasował go bez trudu do nastepnego.Wiedząc jaki jest następny? :wink:

Podzielam Wasz podziw dla efektów pomysłowości jednostek i zbiorowego wysiłku cywilizacji tak nam odległych - czy to geograficznie, czy też tylko w sensie upływu czasu.

Pozdrawiam,
Wojtek
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 07.06.2011 14:48

Franz napisał(a):Obrazek

[size]

Podzielam Wasz podziw dla efektów pomysłowości jednostek i zbiorowego wysiłku cywilizacji


a mnie się wydaje, że nie ma się co ekscytować ... że to tylko to taki wzorek fasadowy z castoramy :wink: :wink: :wink:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 07.06.2011 16:12

http://www.toskania.org.pl/dormire/isol ... clegi.html

Patrzcie na to...
Z miesiąc jadę "TO" zobaczyć... :wink:
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 07.06.2011 19:36

FUX napisał(a):http://www.toskania.org.pl/dormire/isola/isola_noclegi.html

Patrzcie na to...
Z miesiąc jadę "TO" zobaczyć... :wink:


Zazdroszczę :evil:
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 07.06.2011 22:03

....
Ostatnio edytowano 01.06.2013 15:36 przez AndrzejJ., łącznie edytowano 1 raz
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 07.06.2011 22:05

Się kalam.. :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 08.06.2011 05:40

Crayfish napisał(a):Nie robiąc sobie żartów z Ericha, to chciałbym zobaczyć
jak takie wielotonowe głazy obrabiali w takich ilościach
ludzie kilkaset lat temu.

Przypuszczam, że pod tym względem, jestesmy jak współczesne dzieci zrzucone gdzieś w środku lasu.
Bez maszyny, zapalniczki, latarki i telefonu ani rusz, a wystarczy popatrzeć na słońce, żeby wyznaczyć kierunek i czas oraz znaleźć dwa, różnej twardości kawałki drewna, żeby rozpalić ogień.

Jeżeli dziś byśmy potrzebowali tak obrabiać kamienie, to pewnie też byśmy znaleźli odpowiednio twardszy materiał do obróbki, odpowiednia ilość ludzi o raz odpowiednią ilość czasu i cierpliwości ...

Tak, wydaje mi się, że zwłaszcza to ostatnie sprawiłoby nam najwięcej problemów :wink:
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 08.06.2011 08:09

FUX napisał(a):http://www.toskania.org.pl/dormire/isola/isola_noclegi.html

Patrzcie na to...
Z miesiąc jadę "TO" zobaczyć... :wink:


trochę :twisted: zapuszczone te chałupy, a i woda nietaka ...
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 08.06.2011 12:45

No strach się bać... :lol:
Taką chałupką w tym miejscu bym nie pogardził...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.06.2011 18:09

Krystof napisał(a):a mnie się wydaje, że nie ma się co ekscytować ... że to tylko to taki wzorek fasadowy z castoramy :wink: :wink: :wink:

Gdy byłem dzieckiem, odwiedziłem z rodzicami zamek w Chęcinach.
Wcześniej kręcono tam sceny z Kamieńca Podolskiego do "Pana Wołodyjowskiego". Jakież było moje zdziwienie, gdy dotykając starych murów, czułem, jak się tektura pod moją dłonią ugina. :lol: Okiem od prawdziwego muru odróżnić się nie dało.

FUX napisał(a):Z miesiąc jadę "TO" zobaczyć... :wink:

Pięknie... Dawno temu poświęciłem kilka dni na Toskanię, ale tam nie trafiłem. Przypomina mi klimaty hiszpańskie.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.06.2011 18:11

weldon napisał(a):Przypuszczam, że pod tym względem, jestesmy jak współczesne dzieci zrzucone gdzieś w środku lasu.

Wystarczy, że prąd wyłączą i mamy przerypane...

Pozdrawiam,
Wojtek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 08.06.2011 22:57

- a tak z ciekawości - dot. charakterystycznej obróbki kamienia:
- dużo tego typu fundamentów (murów) podczas przechadzania się po mieście spotkałeś - dość powszechne ?
- czy tylko raczej sporadycznie, w niewielkich ilościach ?

Sorki za dociekliwość ale nieco dzień można mieć możliwość zapytać osoby, która ma o tym tak na prawdę pojęcie i wiedzę.

PZDR.
Cuś czuję, że ciągnie mnie wyjątkowo do tej relacji ... :wink:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.06.2011 01:17

Crayfish napisał(a):Cuś czuję, że ciągnie mnie wyjątkowo do tej relacji ... :wink:


Taaaaaaaa . . .

Crayfish , ja tu już " tylko" chodzę , czytam , oglądam i sprawdzam stabilność swoich kotwi :wink:


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.06.2011 19:02

Crayfish napisał(a):- dużo tego typu fundamentów (murów) podczas przechadzania się po mieście spotkałeś - dość powszechne ?
- czy tylko raczej sporadycznie, w niewielkich ilościach ?

Sporo, chociaż niektóre podmurówki są tak równe, że raczej pochodzą z późniejszych czasów. Ale nawet tych wyglądających na oryginalne, z czasów inków - jest dosyć dużo.

Crayfish napisał(a):Sorki za dociekliwość ale nieco dzień można mieć możliwość zapytać osoby, która ma o tym tak na prawdę pojęcie i wiedzę.

Przynajmniej wiem, ze jest faktyczne zainteresowanie. :)

piotrf napisał(a):
Crayfish napisał(a):Cuś czuję, że ciągnie mnie wyjątkowo do tej relacji ... :wink:

Crayfish , ja tu już " tylko" chodzę , czytam , oglądam i sprawdzam stabilność swoich kotwi :wink:

Zdecydowanie warto to zobaczyć na własne oczy. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ameryka Południowa

cron
Peru - od inkaskich traktów po linie Nazca: Machu Picchu - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone