Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Paszport czy dowód - dyskusja wycieta z FAQ

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
robson277
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 16.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) robson277 » 02.08.2010 21:36

Wczoraj wróciłem z Chorwacji granicę przekraczałem w Słoweni
Tak jak i chorwat tak samo i słoweński celnik brali paszporty do ręki nie spogladajac wogóle oddawali kiwiąc ręką aby jechać.
Kasia25
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 39
Dołączył(a): 02.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia25 » 02.08.2010 21:57

Oj dajcie spokój z tymi paszportami - właśnie wróciłam z Chorwacji i zarówno wjeżdżając jak i wyjeżdżając panowie machali do nas jechać jechać... takie korki są na granicach że jak tylko ktoś się zatrzymał to od razu machali żeby jechać dalej .

do Chorwacji na dowód osobisty temat ten był też
wałkowany tu i http://www.chorwacja24.info/forum/76-czy-jadac-do-chorwacji-trzeba-miec-paszport i każdy tam to potwierdzał, i nie widać by znalazł się choć jeden pechowiec który by został cofnięty z granicy.

buziaczki !
Kaśka
Ostatnio edytowano 30.10.2015 23:08 przez Kasia25, łącznie edytowano 1 raz
ela28
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 08.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ela28 » 08.08.2010 13:58

Naczytałam się sporo wątków o tym, czy bez paszportu dostane się do Chorwacji. To nic, nawet dzwoniłam po biurach podróży wczoraj i dowiedziałam się w jednym biurze, że na dowód wjadę, a w trzech biurach-że nie mam nawet co próbowac.... I bądź tu mądra :( Jedyne co pozostaje to chyba liczyć na szczęście, że mnie przepuszczą na granicy bez paszportu.
Na moje pyt.w biurze podróży dlaczego w innym biurze poinformowano mnie , że dówod wystarczy, odpowiedzi były takie: Chrowacja, Słowenia rządzą się swoimi prawami i na granicy mogą nas zawrócić... więc lepiej nie ryzykować. A jak się znajdzie ktoś, kto będzie się na granicy kłócić i nawet powoływać na przepisy, że na dowód można wjechać, to nic to nie da, wręcz pogorszy sytuację.
I prawda taka, że zwątpiłam i moje wakacje stanęły pod znakiem zapytania.
Artur68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 671
Dołączył(a): 14.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Artur68 » 08.08.2010 14:24

* Crossing the state border of the Republic of Croatia requires either a valid passport or an identity card.


IDENTITY CARD = DOWÓD OSOBISTY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Artur68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 671
Dołączył(a): 14.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Artur68 » 08.08.2010 14:53

Hej "ela28"-najpierw chciałem na Ciebie nakrzyczeć :wink: za ten post, bo strasznie mi podniósł ciśnienie.

Stwierdziłem jednak, że to nie Twoja wina, że zostałaś wprowadzona w błąd, przez KOMPLETNIE niekompetentne biura podróży.

Jadąc pierwszy raz do Chorwacji, podobnie jak Ty ( o ja naiwny ) myślałem, że biura powinny być zorientowane w przepisach - kompletna porażka i co biuro to inna odpowiedź.

Przepisy o "ruchu granicznym" ustala dane państwo, a nie biuro podróży.
Wszyscy obywatele Unii, mogą przekraczać granicę Chorwacji na podstawie paszportu lub dowodu osobistego - koniec i kropka. :D

Elu jedź śmiało i nie słuchaj bzdur Pań z biur - miłych i wspaniałych wakacji życzę!
ela28
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 08.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ela28 » 08.08.2010 23:30

Dziękuję za odpowiedź!
Po udanej mam nadzieję podróży napiszę czy były jakies problemy z przekroczeniem granicy-będzie to informacja m.in. dla tych, którzy tak jak ja zastanawiają się czy d.o.wystarczy.........

A tak nawiasem mówiąc to jestem wściekła za wprowadzanie ludzi w błąd w biurach podróży..bo zamiast rozglądać się za ciekawą ofertą do Chorwacji (będąc przekonana, że mnie tam nie wpuszczą), idąc za radą pań z biura, wiele czasu spędziłam wertując oferty do Hiszpanii i in.miejsc.
ana588
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 10.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ana588 » 11.08.2010 10:57

wyjazd juz za tydzien... a MOJE obawy o przekraczenia granicy na dowod coraz wieksze :) Mam nadzieje, ze sie powiedzie... znajomi strasza jak moga heh... :(
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 11.08.2010 11:24

ana588 napisał(a):wyjazd juz za tydzien... a MOJE obawy o przekraczenia granicy na dowod coraz wieksze :) Mam nadzieje, ze sie powiedzie... znajomi strasza jak moga heh... :(

Nie słuchaj znajomych, którzy zapewne nawet tam nie byli. Ludzie, co rok, jeżdżący do Cro mówią Ci, że na DO można wjechać. Zaufaj im.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.08.2010 11:30

ana588 napisał(a):... znajomi strasza jak moga heh... :(

Fajnych masz znajomych ...
Artur68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 671
Dołączył(a): 14.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Artur68 » 11.08.2010 11:42

ana588 - zmień znajomych, ponieważ źle Ci życzą i bardzo zazdroszczą, a już nie wspomnę, że chcą być mądrzejsi od władz Chorwacji, które ustaliły konkretne przepisy.
twister07
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3071
Dołączył(a): 24.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) twister07 » 11.08.2010 12:00

co do dowodów to bez problemu wpuszczają i wypuszczają, zarówno na lotniskach jak i na granicach, a jeśli w jakimś biurze podróży mąwią, że się nie da to trzeba ich odesłać po odświeżenie informacji.


pavio napisał(a):
noyle napisał(a):
blato napisał(a):Gdzieś na forum wyczytałem o problemach związanych z D.O. typu wypłacanie pieniędzy z banku, opieka lekarska? Prawda to?

Np w Chorwacji mamy darmowe leczenie pod warunkiem posiadania paszportu, wynika to zapewne, że polskie przepisy nie dopuszczają wjazdu do HR na D.O. prawdopodobnie występuję odmowa refundacji przez NFZ .


No i okazuje się że to nieprawda. Paszport nie jest konieczny do uzyskania bezpłatnej opieki zdrowotnej. Napisałem do Ambasady
Chorwacji w Polsce i otrzymałem następującą odpowiedz:

Witam

Na podstawie umowy dwustronnej przysługuje Państwu pomoc w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, aby ją uzyskać należy się wylegitymować dokumentem pozwalającym stwierdzić tożsamość i obywatelstwo (dowodem lub paszportem) oraz należy posiadać ze sobą potwierdzenie ubezpieczenia z własnego kraju.


Pozdrawiam
Sekretariat Ambasady
Republiki Chorwacji
w Warszawie



tak to się sprawdza, przy doraźnej pomocy. Tzn jeśli pójdziesz raz bo coś tam, natomiast jeśli wymagasz codziennych wizyt- np. szczepionki to już wymagają paszportu. Tak samo wizyta na dłużej w szpitalu, sam dowód to za mało bo nie zwrócą im kosztów twojego leczenia.
ana588
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 10.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ana588 » 11.08.2010 12:40

bo forumowiczom z cro.pl sie UFO :D

W takim razie nie pozostaje nic innego jak usmiech nr 5 i przekraczymy granice z dowodami ... :lol: [/quote]
olgrem
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 08.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) olgrem » 11.08.2010 21:29

Witam
a jak wygląda sytuacja z płynięciem do Wenecji, Koleżanka była 2 tyg temu i podobno paszport konieczny. Czy ktoś ma doswiadczenie w tym temacie? Mąż ma tylko dowód :-( a bez niego nie chcę płynąć...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.08.2010 22:37

olgrem napisał(a):a jak wygląda sytuacja z płynięciem do Wenecji...

A ta Wenecja to nie jest czasem w Unii?

Tak jak Kraków, Warszawa ... Bierzesz paszport?
olgrem
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 08.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) olgrem » 11.08.2010 23:38

No to że w Unii to wiem, ale Chorwacja nie w Unii i podobno oni tej granicy pilnują dlatego pytam
Znajomi byli i mówili, że Niemców nie wpuścili do wodolotu bo nie mieli paszportów.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Paszport czy dowód - dyskusja wycieta z FAQ - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone