Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pandemia koronawirusa a wakacje 2022

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kechebet
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 594
Dołączył(a): 20.12.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kechebet » 17.01.2022 22:20

1/5 populacji Chorwacji już przechorowała, przedwczoraj prawie 9000, wczoraj 5732, dzisiaj 1,397 nowych przypadków. O czym to świadczy? Że za 6-7 mc równie dobrze może być całkowity lockdown jak i otwarte granice. Termin wyjazdu zacznie się zbliżać, będziemy reagować, no chyba, że ma ktoś chody u wróżbity Macieja.
Adamus123
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 17.01.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adamus123 » 17.01.2022 23:01

cro_man napisał(a):Paszport covidowy ma być ważny 9 miesięcy a nie rok, ot taka zmiana UE.



To akurat bardzo dobrze. Mam nadzieję ,że dalej skrócą do pół roku tak jak gdzieś tam wyczytałem. Wiele osób po szczepieniu w sierpniu w lipcu mogły by wyjechać a szczepionki by nie działały i mogły by zarażać. W Grecji i Czarnogórze w tej chwili podobno są potrzebne i testy i szczepienia i to chyba najbezpieczniejsza opcja.

stachan napisał(a):Ciekawe jak będą kształtowały się ceny noclegów w przyszłym sezonie? Jest również sporo głosów w relacjach z podróży, że już w tym roku ceny wielu produktów skoczyły w górę...


W dobie pandemii wcale mi nie zależy na niskich cenach. Kiedy będzie drożej będzie mniej turystów i bezpieczniej. Zresztą niebawem wejdzie pewnie euro i na pewno się poluzuje po podwyżkach. Wszyscy póki co tylko mówią o drożyznach a co roku tłoki rodaków. W Polsce też ceny urosły.

piekara114 napisał(a):Wg mnie w wakacje będzie podobnie jak w 2021 r. W jednych krajach bez ograniczeń, w innych z niewielkimi wymaganiami... przynajmniej w Europie...


Tam tez roznosiły się różne warianty dlatego wzięli się już za te kraje w tym sezonie i po sezonie. Na pewno nie będzie jak w 2021. Trzeba się zaszczepić zrobić testy i jechać nic trudnego.

Nie wiem po co to rozgoryczenie rok temu było podobnie. Wystarczy przedłużyć certyfikat i ewentualnie zrobić test. Jeśli ktoś chce bardzo jechać i nie narażać siebie ani innych to nie powinno być problemu. :papa: :hut:
Ostatnio edytowano 17.01.2022 23:29 przez Adamus123, łącznie edytowano 2 razy
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1959
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 17.01.2022 23:14

Adamus123 napisał(a):Zresztą niebawem wejdą do unii

Ty o Chorwacji piszesz?
Adamus123
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 17.01.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adamus123 » 17.01.2022 23:17

Sorry chodziło mi o przyjęcie waluty Euro.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 18.01.2022 21:56

Adamus123 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Wg mnie w wakacje będzie podobnie jak w 2021 r. W jednych krajach bez ograniczeń, w innych z niewielkimi wymaganiami... przynajmniej w Europie...


Tam tez roznosiły się różne warianty dlatego wzięli się już za te kraje w tym sezonie i po sezonie. Na pewno nie będzie jak w 2021. Trzeba się zaszczepić zrobić testy i jechać nic trudnego.



Znaczy - kto się"wziął za te kraje" i niby w jaki sposób?

Paszport covidowy wprowadzono na terenie całej Unii już w lipcu 2021 r. i nadal obowiązuje on tak samo wszędzie, tylko jego termin się skrócił. Poza tym Unia żadnych innych ograniczeń nie narzuca, nie zaleca i w ogóle się nie wtrąca. Tym bardziej że w takiej Albanii czy Czarnogórze nie ma w ogóle nic do gadania.

Dodatkowych testów wymagają póki co tylko nieliczne kraje (Portugalia, Grecja, Włochy, Malta - ktoś jeszcze?) i zrobiły to z własnej inicjatywy, a nie "ktoś się za nich wziął". I na razie tylko w okresie zimowym, kiedy statystyki covidowe tradycyjnie są wysokie. Latem - tradycyjnie - znów spadną (zapowiadają to zresztą już chyba wszyscy fachowcy - niektórzy spadki na okres kilku miesięcy, inni wręcz wieszczą koniec pandemii za 2-3 miesiące) i dodatkowe testy dla zaszczepionych na 99% zostaną zniesione.

Wiadomo, że trudno wróżyć, co będzie latem, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że właśnie wakacje 202 nie będą się prawie wcale różnić od tych z 2021.
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 18.01.2022 22:16

marekkowalak jeszcze dodałbym, że w zeszłym roku było naprawdę tłoczno w przeciwieństwie do 2020, gdzie był totalny luz. Ten rok...hmn...tam gdzie szukam, odbijam się od ściany, wszystko zajęte. Spodziewam się, że w 2022 będzie jeszcze więcej turystów jak w 2021.... Jedno jest pewne, w Chorwacji znowu będzie gorąco ;) .
Adamus123
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 17.01.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adamus123 » 18.01.2022 22:49

marekkowalak napisał(a): Poza tym Unia żadnych innych ograniczeń nie narzuca, nie zaleca i w ogóle się nie wtrąca. Tym bardziej że w takiej Albanii czy Czarnogórze nie ma w ogóle nic do gadania..


Twoja opinia nie musi być zgodna z faktami, ale mi ograniczenia nie przeszkadzają. Turyści rzucili się na Macedonię,Albanię i Czarnogórę w 2021(ta miała różne okna) i dopiero po sezonie wprowadzili tam radykalne ograniczenia. W Albanii jestem co roku od paru lat i dość długo. Obserwuje bieżące wydarzenia. Albania złożyła wniosek o wejście do EU.

marekkowalak napisał(a): inni wręcz wieszczą koniec pandemii za 2-3 miesiące) i dodatkowe testy dla zaszczepionych na 99% zostaną zniesione.

Wiadomo, że trudno wróżyć, co będzie latem, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że właśnie wakacje 2022 nie będą się prawie wcale różnić od tych z 2021.


1. Fantazja.
2.Wróżyć mogą osoby które są niedoinformowane,nie śledzą bieżących wydarzeń i wypowiedzi. Wszystkie sygnały i informacje które pojawiały się pół roku wcześniej przed sezonem 2021 się sprawdziły. Certyfikat jest pewny. Może dość tylko dodatkowo test. Także wszystko tak jak być powinno. Liczę ,że do sezonu zdążą skrócić certyfikaty do 180 dni , ale pewnie z racji na nastroje odpuszczą w tym sezonie.
Ostatnio edytowano 18.01.2022 23:04 przez Adamus123, łącznie edytowano 2 razy
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 18.01.2022 22:54

Adamus123 napisał(a): Turyści rzucili się na Macedonię,Albanię i Czarnogórę w 2021(ta miała różne okna) i dopiero po sezonie wprowadzili tam radykalne ograniczenia.



A mógłbyś łaskawie wyjaśnić, jaki wpływ na wprowadzenie w tych krajach ograniczeń (nie radykalnych - jak ci się wydaje - a zwyczajnych, jak wszędzie, a nawet mniej rygorystyczne, jak choćby Macedonia) miała Bruksela czy ktokolwiek inny, kto się "wziął za te kraje", bo dalej nie wiemy?

P.S. Mnie również ograniczenia nie przeszkadzają i jestem za obowiązywaniem paszportów covidowych wszędzie gdzie jadę (dodatkowe testy to trochę jednak przesada). W Berlinie bardzo mi się podobało egzekwowanie certyfikatów na każdym kroku.
Adamus123
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 17.01.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adamus123 » 18.01.2022 23:16

marekkowalak napisał(a):ktokolwiek inny,się


Jesteś jakimś łącznikiem ? dla kogo pracujesz? Jeśli uważasz , że gdzieś się mylę to wpierw sam udziel więcej informacji o tym kto i dlaczego tak zrobił prawie jednocześnie w 3 krajach. Kto o tym zadecydował ?

marekkowalak napisał(a):P.S. Mnie również ograniczenia nie przeszkadzają i jestem za obowiązywaniem paszportów covidowych wszędzie gdzie jadę (dodatkowe testy to trochę jednak przesada). W Berlinie bardzo mi się podobało egzekwowanie certyfikatów na każdym kroku.


Nie uważam ,że przesada tylko dodatkowe bezpieczeństwo i już w niektórych krajach to działa. Jeśli nie masz nic do ukrycia to chyba nie powinno być problemem?

marekkowalak napisał(a):No i znów się zaczyna czarnowidztwo na temat wakacji, bo w styczniu jakieś kraje wprowadziły obostrzenia :roll: :roll: :roll:

Skoro w 2020 r. w okresie największych lockdownów i zamkniętych granic, dało się bez większych problemów wyjechać na wakacje do większości turystycznie popularnych krajów Europy, jeszcze bardziej dało się w 2021 roku, to tym bardziej da się w roku 2022! Do lata jak zwykle pandemia wyhamuje i granice będą otwarte (a w Schengen tradycyjnie nie będzie ich wcale).


W 2020 nie było żadnych ograniczeń - przynajmniej po większości Europy - miałem trasę blisko 2 miesięczną prawie 9000km.
W 2021 były już ograniczenia i był cały wątek na tym forum. Do większości turystycznych krajów w Europie nie dało się wjechać bez certyfikatu latem.
W 2022 Omikron i nowe mutacje. Skrócenie certyfikatów + dodatkowe testy do niektórych krajów -reszty domyśl się sam zamiast czarować.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 19.01.2022 07:36

Adamus123 napisał(a):
marekkowalak napisał(a):ktokolwiek inny,się


Jesteś jakimś łącznikiem ? dla kogo pracujesz? Jeśli uważasz , że gdzieś się mylę to wpierw sam udziel więcej informacji o tym kto i dlaczego tak zrobił prawie jednocześnie w 3 krajach. Kto o tym zadecydował ?


Rządy tych krajów - samodzielnie. Nikt się "za te kraje nie wziął", co próbowałeś nam wcisnąć.

W 2020 nie było żadnych ograniczeń - przynajmniej po większości Europy


A o której planecie ty mówisz? Bo chyba nie o Ziemi?

Po tym zdaniu chyba wypada zakończyć z tobą jakąkolwiek dyskusję. Jeśli nie pamiętasz, jak trudno było podróżować po świecie w 2020 i jakie były ograniczenia, to odnajdź sobie może tu na forum wątek na ten temat - może coś ci zaświta. Wielkanoc w domach, uziemione loty, dojazd do Chorwacji przez Niemcy (bo Czechy zamknięte), zamknięte na 4 spusty np. Rumunia czy BiH.... itd... itd... Nadal nic?
qra69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 223
Dołączył(a): 08.09.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) qra69 » 22.01.2022 16:51

mam nadzieję, że znowu wystarczą testy żeby wjechać...
jankowski-uno
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 08.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jankowski-uno » 22.01.2022 17:10

Witam obecnych i pytam o wieści dotyczące wjazdu do Chorwacji, podobno tranzyt A, CZ, SLO beż problemu. A może ktoś wracał lub jechał do HR? Jest mały plan na luty. Rodzice wzięli dwie dawki na "wściekliznę" , dwoje dzieci nie.
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 22.01.2022 23:48

Adamus123 napisał(a):W 2020 nie było żadnych ograniczeń - przynajmniej po większości Europy


Dlaczego kłamiesz? Wracaliśmy z HR na początku września 2020. Na Węgrzech i na Słowacji obowiązywały korytarze tranzytowe. Z Chorwacji nie można było wjechać do Włoch.
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 23.01.2022 00:48

naszastruga napisał(a):
Adamus123 napisał(a):W 2020 nie było żadnych ograniczeń - przynajmniej po większości Europy


Dlaczego kłamiesz? Wracaliśmy z HR na początku września 2020. Na Węgrzech i na Słowacji obowiązywały korytarze tranzytowe. Z Chorwacji nie można było wjechać do Włoch.

Może chodziło o to, że nie potrzebne były szczepienia, testy ??..
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 23.01.2022 11:24

SebastianM napisał(a):
naszastruga napisał(a):
Adamus123 napisał(a):W 2020 nie było żadnych ograniczeń - przynajmniej po większości Europy


Dlaczego kłamiesz? Wracaliśmy z HR na początku września 2020. Na Węgrzech i na Słowacji obowiązywały korytarze tranzytowe. Z Chorwacji nie można było wjechać do Włoch.

Może chodziło o to, że nie potrzebne były szczepienia, testy ??..


W 2020 szczepionek jeszcze nie było. Testy jak najbardziej. Dlatego odpuściliśmy sobie wtedy kilka dni we Włoszech planowane po Chorwacji, bo był wymóg testu dla przyjeżdżających z tego kierunku.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Pandemia koronawirusa a wakacje 2022 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone