Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Palenie w Cro

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
zmichal
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 77
Dołączył(a): 22.08.2008
Palenie w Cro

Nieprzeczytany postnapisał(a) zmichal » 31.08.2016 14:50

Jestem świeżo po wakacjach w cro. Jedną z rzeczy, które mnie doprowadzała tam do szału było wszechobecne palenie w miejscach publicznych, w tym we wszystkich knajpkach czy restauracjach. Deptaki turystyczne miejscowości to jeden wielki smród dymu tytoniowego :( , a obiad z rodziną i dziećmi w restauracjach to dość przykre doświadczenie - z każdej strony obok siedzi ktoś z papierosem. Ciekawe kiedy Chorwacja ucywilizuje tą kwestię...
darekvideo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 228
Dołączył(a): 21.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) darekvideo » 31.08.2016 15:44

Też nie znoszę tego smrodu, a szczególnie kopcenia na plaży :evil: Obrazek
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 31.08.2016 17:58

zmichal napisał(a):(...) w tym we wszystkich knajpkach czy restauracjach (...)

Przecież wewnątrz nikt nie pali.
A na zewnątrz... cóż, taki lajf.
A osobiście: jeśli mi coś gdzieś śmierdzi, to tam nie idę.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 31.08.2016 18:34

Jedźcie do Grecji. Dla nich to jest coś a la zajęcie narodowe.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.08.2016 19:06

weldon napisał(a):Jedźcie do Grecji. Dla nich to jest coś a la zajęcie narodowe.

Na Sithoni ja jakoś tego nie zauważyłam....
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 31.08.2016 21:09

boboo napisał(a):
zmichal napisał(a):(...) w tym we wszystkich knajpkach czy restauracjach (...)

Przecież wewnątrz nikt nie pali.
A na zewnątrz... cóż, taki lajf.
A osobiście: jeśli mi coś gdzieś śmierdzi, to tam nie idę.

w Czechach palą w środku ..... i jakoś wojny nie ma :roll:
DamianM
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 484
Dołączył(a): 16.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) DamianM » 31.08.2016 21:17

darekvideo napisał(a):Też nie znoszę tego smrodu, a szczególnie kopcenia na plaży :evil: Obrazek



I wrzucania pet do morza, parę metrów od dzieci :(
zmichal
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 77
Dołączył(a): 22.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) zmichal » 01.09.2016 08:57

boboo napisał(a):
zmichal napisał(a):(...) w tym we wszystkich knajpkach czy restauracjach (...)

Przecież wewnątrz nikt nie pali.
A na zewnątrz... cóż, taki lajf.
A osobiście: jeśli mi coś gdzieś śmierdzi, to tam nie idę.
Tylko, że w Cro 99% knajpek dysponuje tylko tzw. ogródkami, gdzie właśnie 70% klienteli kopci. I weź tu człowieku pójdź normalnie z dzieckiem na obiad...

Jako ciekawostkę dodam, że w Bośni i Hercegowinie wewnątrz stacji paliw legalnie można było palić 8-O Widać, że te bałkańskie kraje jeszcze nie do końca się ucywilizowały...
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 01.09.2016 09:04

zmichal napisał(a):Widać, że te bałkańskie kraje jeszcze nie do końca się ucywilizowały...


Jeśli dla Ciebie miarą ucywilizowania jest ilość nałożonych na obywatela nakazów i zakazów to gratuluję światopoglądu 8)
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 01.09.2016 10:51

Rysio napisał(a):
zmichal napisał(a):Widać, że te bałkańskie kraje jeszcze nie do końca się ucywilizowały...


Jeśli dla Ciebie miarą ucywilizowania jest ilość nałożonych na obywatela nakazów i zakazów to gratuluję światopoglądu 8)


Dobrze powiedziane
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 01.09.2016 11:02

darekvideo napisał(a):Też nie znoszę tego smrodu, a szczególnie kopcenia na plaży :evil: Obrazek


Miejscowi z reguły jarają - jest to zauważalne szczególnie w weekendy. Biorą sztachy jak diabeł z pistoletu a pety zakopuja miedzy żwirem.

Z napisał(a):Dobrze powiedziane


Czy aby na pewno ?

Pewnym etapem ucywilizowania kraju a w szczególności ludzi w nim mieszkających jest wprowadzanie stopniowo pewnego rodzaju norm zachowawczych w skład których właśnie min wchodzą zakazy i nakazy. To jest dosyć rozległy temat.
Więc nie masz racji.

Osobiście też mnie krew zalewa jak siądziemy w knajpie i pala w niej 4 osoby. czasami tez lubie zajarac ale robie to tak aby innych nie uprzykrzać wypoczynku smrodem z papierosów do tego w taki upał.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 01.09.2016 12:06

Venom555 napisał(a): ... ale robie to tak aby innych nie uprzykrzać wypoczynku smrodem z papierosów do tego w taki upał.


Ludzi należy wychowywać i edukować w taki sposób, by zachowywali się tak jak Ty się zachowujesz. Miarą ucywilizowania jest więc kultura społeczeństwa i wzajemny szacunek.

Cejrowski to bardzo trafnie ujął. Od 5:50

Pozdrav 8)
zmichal
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 77
Dołączył(a): 22.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) zmichal » 01.09.2016 12:44

Rysio napisał(a):Miarą ucywilizowania jest więc kultura społeczeństwa i wzajemny szacunek.
Zmuszanie innych do wdychania dymu do kulturalnych zachowań opartych na wzajemnym szacunku raczej trudno zaliczyć..., tym bardziej podczas posiłku oraz jak trafnie zauważył Venom555 - w upale.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 02.09.2016 11:48

zmichal napisał(a):
Rysio napisał(a):Miarą ucywilizowania jest więc kultura społeczeństwa i wzajemny szacunek.
Zmuszanie innych do wdychania dymu do kulturalnych zachowań opartych na wzajemnym szacunku raczej trudno zaliczyć..., tym bardziej podczas posiłku oraz jak trafnie zauważył Venom555 - w upale.


Więc właśnie o tej kulturze piszę, czy to zbyt trudne do zrozumienia ? Jeśli siedzę o 8 rano w knajpie na kawie, gdzie oprócz mnie jest jeszcze 2 palących Chorwatów to czemu służyć ma ogólny zakaz? Jeśli będę tam w porze obiadowo kolacyjnej to szlag mnie nie trafi jeśli wyjdę przed knajpę i tam zapalę i to powinno być ucywilizowane zachowanie. Jeśli jest to wprowadzone ustawowym zakazem, to z ucywilizowaniem nie będzie to moim zdaniem miało nic wspólnego, bo krowa czy baran też w szkodę nie pójdą jak będą na łańcuchu.
zmichal
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 77
Dołączył(a): 22.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) zmichal » 02.09.2016 11:59

Rysio, masz rację. Tylko, że większość palaczy ma głęboko w poważaniu osoby niepalące. W przedmiotowych ogródkach restauracyjnych w cro wygląda to tak, że szukamy stolika z dala od palaczy i przez chwilę jest ok, natomiast za moment usadzają się nowi ludzie obok i nie przejmując się niczym wypalają w trakcie naszego posiłku po 3-4 papierosy, z których dym gryzie nas w oczy...
Nie chcę być źle zrozumiany, ale z moich obserwacji wynika, że większość społeczeństwa potrzebuje odgórnych nakazów norm społecznych, etycznych, moralnych, a nawet religijnych, gdyż sami nie są w stanie się zorganizować w tych kwestiach.
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone