Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nie tylko dla... żółtodziobów

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008
Nie tylko dla żółtodziobów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 08.02.2009 22:47

Wakacyjny strzał w dziesiątkę

Różnorodność - to słowo, które według mnie dobrze charakteryzuje tę największą chorwacką wyspę (409 km kw). Różnorodność - bo znajdziemy na niej wszystko - od zieloności (wśród których wóź się nurza :wink: ) po góry, które bronią dostępu do atrakcji proponowanych przez Jadran - od miejsc, nietkniętych ludzką ręką, po obszary pokonane przez cywilizację. Różnorodność ta sprawia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie :D

Możliwe, że na ową różnorodność wyspy pracowała - systematycznie - historia, a raczej ludzie, którzy ją tworzyli. Bo podobno wyspa była łakomym kąskiem dla władców państw europejskich. Zaczęło się już od czasów iliryjskich, kiedy to na Krk przybyli pierwsi jego mieszkańcy. A później" tradycyjnie' wyspą zajęli się Rzymianie :wink: Za ich czasów powstało też Curicum - czyli miasto Krk, które dzisiaj jest stolicą wyspy, a wtedy było ważnym portem. W VI w do akcji wkroczył chorwacki ród Frankopanów - to za czasów ich panowania powstały takie miasteczka jak Omišalj, Dobrnij czy Vrbnik. Ale czasy Frankopanów także musiały się skończyć i w wiekach średnich wymienili się oni na Wenecjan - którzy również zostawili swój architektoniczny ślad na wyspie. Następnie Krk był pod władaniem cesarstwa austro-węgierskiego. Dopiero XXw wieku przyniósł wyspie "chorwackie" zakończenie. (a teraz nie pozostało mi nic innego jak prosić wszystkich historyków o wyrozumiałość :wink: :D )


A teraz do tematu - czyli do miejsca, do którego po kilku ładnych godzinach stania w korku udało nam się dojechać :D

Čižići - jest małą nadbrzeżną miejscowością, która leży nad Zalewem Soline, obok takich miejscowości jak Šilo i Klimno. Wszystkie te miasteczka należą do gminy Dobrinj. Jak czytamy na stronie organizacji turystycznej promującej tamte rejony wyspy Čižići :
z jednej strony zanurzone w morzu, z drugiej w urzekającej zieleni. [no dobra - prawie się zgadza, z tym że w sierpniu "urzekająca zieleń" była trochę wyblakła - przyp.Tymony]

Wąskimi ulicami, graniczącymi z budynkami o tradycyjnej
[ciekawe co mieli na myśli używając słowa "tradycyjne' - przyp.Tymony]

architekturze, ogrodami [hm, ja użyłam bym słowa "ogródkami" lub"rabatkami" - przyp.Tymony],

w których rośnie rozmaita śródziemnomorska roślinność, z przeważającymi oliwkami [rozmaita :? - przyp.Tymony]

miasteczko to łagodnie "pnie sie" w górę, skąd rozciąga się widok na Zalew i dalej, w głąb ładu. [łagodnie :? - od razy przypominają mi się mordercze powroty z plaży, kiedy to z wózkiem nie tylko wypełnionym podwójnie, ale także obładowanym sprzętem plażowo-kąpielowym, w 30st. upale, musieliśmy wjechać pod ten łagodną górkę :wink: :D A co do widoku na Zalew to prawda :D - przyp.Tymony]

Obrazek

Obrazek

Tak więc opis, jak większość oficjalnych, troszkę przesadzony, a Čižići na pewno nie trafi do rankingu"najpiękniejszych miejsc w Cro". Co nie zmienia faktu, że tamten tydzień spędzony w tej małej miejscowości, sprawił, że Cro uwiodło nas zupełnie :D


Co nam się podobało w Čižići:

Po pierwsze - była to mała miejscowość, używając bardziej kolokwialnego określenia, rodzaj zad...ia, gdzie poza kilkoma turystami zagranicznymi (w tym i nami), przebywali głównie Chorwaci, którzy przyjechali na wakacje z okolic Rijeki (głównie takie tablice rejestracyjne tam królowały).

Po drugie - codziennie rano większość tamtejszych mieszkańców (w tym i my) spotykała się na kawie w konobie "Mala sten". Szerokie gesty i głośne rozmowy tych kawowych biesiadników świadczyły o wysokim stopniu ich zaznajomienia :D Nam kontakty towarzyskie zdecydowanie ułatwiały dzieci, dzięki którym dość szybko wyszliśmy z roli: "obcy-obserwator". Dodam jeszcze, że 'Mala sten" to nie tylko pyszna kawa, i sympatyczne kontakty towarzyskie, ale przede wszystkim świeżutkie owoce morza i pyszne, raczej domowe potrawy :D

W Čižići jest jeszcze druga kawiarnia- restauracja - sklep "Tamaris", do której zaglądała bardziej przypadkowa turystyczna brać. Jest także pizzeria - również przetestowana - o której mogę powiedzieć - przyzwoita. A wszystkie trzy lokale łączy fakt, że mają tam pyszne lody :D

Po trzecie - Čižići w ciągu dnia jest bardziej gwarne i zaludnione, a to za sprawą plaży, która jest tutejszą atrakcją. Można oczywiście powiedzieć, plaża na chorwackim wybrzeżu nie jest niczym oryginalnym. Ta jednak była, bo można na niej spotkać takie oto osobliwości:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Owe spotkane osobliwości są wynikiem faktu, iż tamtejsza plaża oryginalną jest, ponieważ zalega na niej błoto, które może służyć celom leczniczym (bo podobno ono ma właśnie takie właściwości), ale także (a może przede wszystkim) nadaje się do dobrej zabawy:
Tak więc widać, że Tymek odkrył tam swój raj - w końcu mógł do woli się brudzić, a rodzice jeszcze go do tego zachęcali :wink: :D

Obrazek

a dodatkowo okazało się, że kąpiele błotne były dobrą okazją do nawiązywania nowych znajomości:

Obrazek

Natomiast z Mają sprawa wyglądała inaczej - błoto nie przypadło jej do gustu (ku naszemu zdziwieniu ), bo jakieś brudne było :wink: dlatego Majeczka na owej błotnej plaży w butach i w bezpiecznej pozycji patrzyła z politowaniem jak to brat tapla się w lepkiej mazi i jeszcze sie doskonale bawi:? :
Obrazek

Dlatego podam ważna informację dla tych, którzy taplać w błocie się nie lubią. W Čižići jest także plaża bardziej cywilizowana - kamyczkowa:

Obrazek

Wnioski żółtodzioba
1. Na Krku fajnie jest :D
mariusz 69
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 131
Dołączył(a): 05.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz 69 » 08.02.2009 23:49

Pilnie czytam z wielkim zainteresowaniem !
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 09.02.2009 08:49

Tymona odkrywcą jest :!:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 10.02.2009 17:37

mariusz 69 napisał(a):Pilnie czytam z wielkim zainteresowaniem !


Witam nowego czytelnika :D :D :D

JacYamaha napisał(a):Tymona odkrywcą jest :!:

a Jacek niestrudzonym czytelnikiem :D :D :D



Pozdrawiam wszystkich, którzy tu zaglądają i za chwilę (no może taką dłuższą) zapraszam na ostatni odcinek :D :
SVIBANJ
Croentuzjasta
Posty: 374
Dołączył(a): 31.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SVIBANJ » 10.02.2009 18:03

Tymona napisał(a):... za chwilę (no może taką dłuższą) zapraszam na ostatni odcinek :D :




:( :( :( ....a ja się nie zgadzam :!: , nie zgadzam się na to ,żeby to był ostatni odcinek :!: NIE ZGADZAM SIĘ i już.

Będziesz musiała Tymona coś wymyślić :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107647
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.02.2009 18:37

SVIBANJ napisał(a):
Tymona napisał(a):... za chwilę (no może taką dłuższą) zapraszam na ostatni odcinek :D :

:( :( :( ....a ja się nie zgadzam :!: , nie zgadzam się na to ,żeby to był ostatni odcinek :!: NIE ZGADZAM SIĘ i już.

Będziesz musiała Tymona coś wymyślić :D


Tymona już wymyśliła, w tym roku wakacje będzie spędzać znowu na wyspie mającej w nazwie trzy litery :wink: :lol:
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 10.02.2009 18:56

Ślicznie :)))
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 10.02.2009 19:36

SVIBANJ napisał(a):
Tymona napisał(a):... za chwilę (no może taką dłuższą) zapraszam na ostatni odcinek :D :

Będziesz musiała Tymona coś wymyślić :D


Czyli jakąś kolejną mało rzeczową i tym razem mało męczącą :D :D relację... :D :D
Pozdravki.
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 10.02.2009 21:13

SVIBANJ napisał(a): :( :( :( ....a ja się nie zgadzam :!: , nie zgadzam się na to ,żeby to był ostatni odcinek :!: NIE ZGADZAM SIĘ i już.

Svibanj - bardzo mi się Twój protest podoba :D :D :D Nie pozostało mi nic innego jak się przyłączyć się :wink: :D NIE ZGADZAM SIĘ - chociaż obawiam się, że nic, ale to zupełnie nic to nie da :D :D :D

Janusz Bajcer napisał(a):Tymona już wymyśliła, w tym roku wakacje będzie spędzać znowu na wyspie mającej w nazwie trzy litery :wink: :lol:


I Januszu doskonale wisz, że nie będzie to trzyliterowa wyspa KRK :wink: :D :D :D


adam11 napisał(a):Ślicznie :)))


Adasiu jak zwykle: dziękuję :D :D


wojan napisał(a):Czyli jakąś kolejną mało rzeczową i tym razem mało męczącą :D :D relację... :D :D

Wojanku proponuję, coby w przyszłym roku moja pisanina nie była taka męcząca, to Ty musisz już dziś zacząć dbać o kondycję :wink: :D :D :D

ps. A co z Rudzielcem?



:papa:
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 10.02.2009 21:27

Tymona napisał(a):[Wojanku proponuję, coby w przyszłym roku moja pisanina nie była taka męcząca, to Ty musisz już dziś zacząć dbać o kondycję :wink: :D :D :D

ps. A co z Rudzielcem?
:papa:


Trenuję intensywnie :D Już w tym roku przeczytałem kilka książek :D :D

ps. Jak widać przefarbował się :D :D
SVIBANJ
Croentuzjasta
Posty: 374
Dołączył(a): 31.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) SVIBANJ » 10.02.2009 21:27

Tymona napisał(a):...bardzo mi się Twój protest podoba :D :D :D Nie pozostało mi nic innego jak się przyłączyć się :wink: :D NIE ZGADZAM SIĘ - chociaż obawiam się, że nic, ale to zupełnie nic to nie da ...


Tymona ,nie trać ducha :D :D :D . Z pewnością takich jak Ty i ja jest więcej. :D Jeśli przyłączą się do naszego protestu, to taka silna i zwarta grupa może zdziałać cuda...
No to co ? Walczymy ? :D
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 10.02.2009 21:49

wojan napisał(a):
Tymona napisał(a):Trenuję intensywnie :D Już w tym roku przeczytałem kilka książek :D :D

No ale mam nadzieję, że nie są to nowelki :D :D bo cały trening na nic :D :D

SVIBANJ napisał(a):Tymona ,nie trać ducha :D :D :D . Z pewnością takich jak Ty i ja jest więcej. :D Jeśli przyłączą się do naszego protestu, to taka silna i zwarta grupa może zdziałać cuda...
No to co ? Walczymy ? :D

A więc: na barykadyyyyyy :D :D :D


:D :D :D :D :D
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 10.02.2009 22:13

Tymona napisał(a): ... Pozdrawiam wszystkich, którzy tu zaglądają i za chwilę (no może taką dłuższą) zapraszam na ostatni odcinek :D :


No żesz ... nie rób nam tego i ... nie kończ :!: :oczko_usmiech:

Wymyśl coś !
Np. post scriptum, albo inną inszość, która pozwoli Ci "uzupełnić" relację a nam jeszcze troszkę poczytać ... .

Pozdraviam :)
mirek111
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirek111 » 11.02.2009 08:21

Tymona napisał(a):jorgusie111 - miło powitać nowego (dla mnie) gościa :D

Aniu - cieszę się, że będziesz z nami wędrować :)

mkm - okazuje się, że jestem żółtodziobem do kwadratu - bo Ciovo było za drugim podejściem :wink: :D

maslinko - racja, każdy przez etap żółtodzioba przejść musi, a potem to można się nieźle ubawić ze swoich pierwszych kroków :D


Tymono myślałem, że uda mi się czytać bez ujawniania.
Myliłem się.

Nie dało się. :)
Muszę sie zapisać do grona czytelników.
Wszak relacja jest świetna.
Doceniam i POZDRAViam!

Mirek
Adam,K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1890
Dołączył(a): 25.03.2006
Re: Nie tylko dla żółtodziobów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam,K » 11.02.2009 09:40

Obrazek
O Jożiny z bażin. :lol: :lol: :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie tylko dla... żółtodziobów - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone