Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Łowienie ryb na wędkę

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
smoluchs
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 25.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) smoluchs » 05.04.2017 19:22

Dobre informacje ale nadal nie wiem czy lepszy jest trolling czy dryf, no i szczegóły co do wielkości przynęt oraz prędkości prowadzenia. Chociaż znalazłem info że są to duże prędkości jak na troling bo nawet do 8 węzłów
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 05.04.2017 19:48

Cze!
z tego forum http://jerkbait.pl/topic/5297-trolling-na-karaibach/
Przeczytałem na jednym forum morskim, że średnia prędkość przynęt sztucznych to 1MPH na 1 cal długości.
Czyli wg tego wzoru dla:
Magnum 26cm = 20km/h
Magnum 18cm = 14km/h
Magnum 11cm = 9km/h

Wyszukałem własnie na stronach Rapali *.doc z prędkościami dla szybkiego trolla dla CD Magnum. Może się to komuś kiedyś przyda, skrócę te informację:
1. Maksymalna prędkość dla magnum 18cm i 22cm to ponad 22km/h. 2. Przy szybkim trollu Magnum powinien być prowadzony do 20-25m za łodzią, ale to maksimum
3. Na małe tuńczyki proponują kilka przynęt prowadzonych z prędkością 15km/h. Pierwsza już 5 m za łodzią, a ostatnia 20m. Przy czym większość ryb łapie się bliżej łodzi.
4. Im grubsza linka i/lub przypon tym bliżej łodzi należy prowadzić przynetę. Przy żyłce 50lb i prowadzeniu przynety między 5 a 15m za łodzią łatwo osiągnie się 18-22km/h dla przynet 18cm oraz 16-18km/h dla przynęty 14cm.
5. Odradzają grubsze żyłki bo psują akcję, a tuńczyk ma małe zęby. (ja i tak założę przypon)
6. Przy innych predatorach możliwych jako przyłów (dla mnie to przede wszystkim baracudy) przypon to 49 strand cable lub wire leader
7. Optymalny kat wchodzenie linki do wody to 20 stopni, można zwiększyć wtedy prędkość o 4 km/h
8. Optymalne miejsce umieszczenia przynęty w kilwaterze to spieniona woda za śrubą lub pomiędzy dwiema smugami przy uzyciu 2 silników.
9. Duża stalowa agrafka jest konieczna, bo stalowy ster przetnie żyłkę. Dla 50lb linki, agrafka 42mm i inne łączenia o wytrzymałości 200lb! Dla 14cm przynęty - 32mm i 150lb!
10. Bardzo ważne jest zapięcie agrafki w ten sposób aby otwierająca jej część była u góry, aby nie odpięła się samoczynni w trakcie pracy
11. Po schwytaniu ryby sprawdzić haki, bo odgięty lub przygięty hak może zakłócić pracę przynęty i powodować jej podskoki
12. Jest jeszcze jedna rada - mięsiarska - ale jej nie przytoczę :D

@sloniu Te powierzchniowe ośmiorniczki mogą być ciekawe, napiszesz w jakich kolorach i długościach? Co do prędkości, to jeśli skrócenie linki nie pomoże trzymać wobka pod wodą, mogę mieć problem, bo myślę że katamaran często będzie pływał z 20km/h.

Chyba muszę mieć więcej powierzchniowych przynęt niż zakładałem, żeby w razie czego móc trollować po wierzchu. Te optymalne 20 stopni to chyba dam radę utrzymać tylko z ręki, bo na łodzi nie będzie downriggera :(

Przy okazji, może napisalibyście o prędkościach morskiego trolla, jakie stosowaliście. Na razie od @sloniu mam info o maksymalnym 12km/h - czy ktokolwiek trollował szybciej?

Wie ktoś może gdzie kupię 49 strand cable lub wire leader - najlepiej w Warszawie? Przy plecionce 50lb to przypon powinien być chyba minimum z 80lb ?


Pozdro
Ictus

pozdro
fℓу
smoluchs
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 25.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) smoluchs » 11.04.2017 15:39

W końcu dość cenne informacje. Ciekawe jak te przynety sprawdzają się w Adriatyku. Dziekuje
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 14.04.2017 08:13

Cze!

co Wy na to? :papa:
pozdro
fℓу
macmet
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 14.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) macmet » 24.04.2017 10:13

Witam wszystkich po raz pierwszy, wybieram się z rodzinką do Chorwacji do miejscowości Komarna. Ja oczywiście jadę na ryby i mam w związku z tym pytanie, czy łowił tam ktoś jakieś rybki ? mogę prosić o jakieś podpowiedzi :) -pozdro
RafVFD
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 39
Dołączył(a): 08.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) RafVFD » 14.05.2017 19:28

macmet napisał(a):Witam wszystkich po raz pierwszy, wybieram się z rodzinką do Chorwacji do miejscowości Komarna. Ja oczywiście jadę na ryby i mam w związku z tym pytanie, czy łowił tam ktoś jakieś rybki ? mogę prosić o jakieś podpowiedzi :) -pozdro


Byłem w Komarnej przez 2 tygodnie w drugiej połowie lipca ubiegłego roku (2016). Był to nasz pierwszy wyjazd do Chorwacji i wybraliśmy z żoną właśnie Komarną. Bardzo fajna spokojna miejscowość w sam raz na wyjazd z małym dzieckiem. Próbowałem tam wędkować zarówno w dzień jak i w nocy ale bez powodzenia. Próbowałem metodą z gruntu jak i spinningową. Niemcy łowili na spławik i też bez efektów. Kilkadziesiąt metrów od brzegu chorwat łowił z łódki i jakieś rybki wyciągał więc ryby generalnie są. W tym roku jedziemy na Korcule i wędki zabieram też ze sobą. Poeksperymentuje z łowieniem z kajaka.

DSC06309.JPG
W tle widać budowę mostu na półwysep Peljesać


DSC06324.JPG


DSC06333.JPG
Spokojnie to tylko zaczep...
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.05.2017 17:52

Na widok tak wygiętej wędki aż mi serce mocniej zabiło i byłem rozżalony, że nie ma fotki tej zdobyczy....






....dopiero później zauważyłem podpis pod zdjęciem

RafVFD napisał(a):Spokojnie to tylko zaczep...


:lol:

Pzdr
luki041
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 19.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) luki041 » 31.05.2017 13:55

Witam.
Próbował ktoś z was łowić na gumowe krewetki lub kalmary np takie:
https://www.aliexpress.com/item-img/5-P ... 62730.html
https://www.aliexpress.com/item-img/Fis ... 96962.html

W tym roku zakupiłem kilka sztuk i mam zamiar połowić na to w chorwacji. Może ktoś już próbował i podzieli się wrażeniami? ;)
Sorka za wklejone linki
macmet
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 14.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) macmet » 09.06.2017 06:33

Dzięki RafVFD za odp. a czy kupiłeś zezwolenie z brzegu? , policja kontrolowała ? z łodzi z brzegu? , na co łowiłeś na grunt czy np. na spławik , poproszę więcej info :) z góry dzięki !!
RafVFD
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 39
Dołączył(a): 08.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) RafVFD » 09.06.2017 13:05

macmet napisał(a):Dzięki RafVFD za odp. a czy kupiłeś zezwolenie z brzegu? , policja kontrolowała ? z łodzi z brzegu? , na co łowiłeś na grunt czy np. na spławik , poproszę więcej info :) z góry dzięki !!


Zezwolenie wykupiłem przez internet, łowiłem wyłącznie z brzegu w dzień i w nocy przy świetle księżyca, na grunt lub spinning. Na spławik nie próbowałem. Policja wodna w Komarnej często się pojawiała kursując prawdopodobnie na trasie Ploce - Klek i z powrotem ale nigdy mnie nie sprawdzali. Gdybym łowił z łódki to podejrzewam że wzbudziłoby to zainteresowanie policji wodnej. Byłem świadkiem takiej kontroli na wodzie. W tym roku jadę na Korculę i planuję połowić z kajaka w odległości kilkadziesiąt do kilkaset metrów od brzegu. Zastanawiam się nad wykupieniem zezwolenia.
macmet
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 14.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) macmet » 12.06.2017 09:24

Ja mam kwaterę tuż przy wodzie , wychodzę z domu i już jestem nad brzegiem :) , a na co łowiłes ?, kalmary? ślimaki ? chlebek ? , wykupiłeś pozwolenie na wodę G5 czy G6 ? bo już sam nie wiem co wykupić, apropos pozwoleń, to wszędzie piszą ,że z tymi na brzegu to nie robią nic , ale może się to zmienić, więc kupię lepiej. , dzięki kolego za cenne informacje !!!
dareksi
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 16.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dareksi » 12.06.2017 10:30

macmet napisał(a):Ja mam kwaterę tuż przy wodzie , wychodzę z domu i już jestem nad brzegiem :) , a na co łowiłes ?, kalmary? ślimaki ? chlebek ? , wykupiłeś pozwolenie na wodę G5 czy G6 ? bo już sam nie wiem co wykupić, apropos pozwoleń, to wszędzie piszą ,że z tymi na brzegu to nie robią nic , ale może się to zmienić, więc kupię lepiej. , dzięki kolego za cenne informacje !!!

Nie ma znaczenia którą strefę zaznaczysz, jest to informacja tylko dla celów statystycznych a z wykupionym zezwoleniem łowić możesz wszędzie w dozwolonych miejscach.
macmet
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 14.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) macmet » 12.06.2017 12:26

no właśnie, a jeśli to jest prywatny kawałek plaży przy domu ? bo nie zamierzam gdzieś chodzić na ryby tylko spławik i ewentualnie grunt , to czy warto takie pozwolenie kupić ?
Ro-bas
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 16.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ro-bas » 18.06.2017 07:30

W kwestii zezwoleń w Chorwacji, aktualne ceny znajdziecie pod likiem, tam można też zamówić.
w w w.mps.hr/ribarstvo/default.aspx?id=425
fxd
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 05.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fxd » 21.06.2017 07:39

Witam,
A ja mam pytanie ... .. :

Wędkowanie z speargun nie jest dozwolony z licencją rybołówstwa rekreacyjnego. - (na szybko tlumaczenie) wiec lowimy sobie rybki .... z brzegu i z lodzi . .??? Tutaj ponizej jest cennik ...

Teraz nastepna tabelka :

Rybołówstwo rekreacyjne dla tuńczyka (Thunnus thynnus), miecznika (Xiphias gladius) i marlin śródziemnomorski (belone Tetrapturus) licencyjnej......

Wiec jesli bede plywal po morzu w trollingu .. . to licencja na tunczyka .. . czy jak . .ale ja nie chce lapac unczyka ( hahaha pewnie ze chce tylko nie chce placic za licencje takiej kasy) Nastawiam sie na inne ryby . . lecz jak sie trafi i nie bede mial wykupionej licencji to "catch and release". wiec styknie mi licencja tansza..?
Jak to jest rozpatrywane ..??
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone