Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Łowienie ryb na wędkę

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
smoluchs
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 25.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) smoluchs » 08.03.2017 18:33

Wyplywalem z vodic i zaczynałem trolling od wyspy Tijat i dalej na południe jakieś 2-5 mil od brzegu ostatniej wyspy. Lowilem tylko na sztuczne przynety jak woblery blachy gumy. Ja byłem od 10.08. Szukam informacji i zastanawiam się czy nie lepiej jest łapać na przynety żywe w dryfie? Jak oglądam przynety sztuczne na tunczyka to są one zupełnie inne . Znasz może jakieś sprawdzone modele? Dziękuję
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 08.03.2017 19:29

Cze!
Jeśli chodzi o doświadczenie z trollingiem za tuńczykiem to Ty dla mnie jesteś expertem-chociażby dlatego że już raz próbowałeś-nawet jeśli z miernym wynikiem.
Ja tylko trolling za łososiem na Oslofiordzie i na Lofotach, i też za czernikiem ale to troche różnica w porównaniu z tuńczykiem. Co prawda był plan i tak trochę się wczytywałem ale ten sezon odpuszczam.
A wracając do Twojego pytania:
1. Wydaje mi się że trochę za bardzo jeszcze w strefie przybrzeżnej się kręciłeś, popłynąbym dalej https://www.google.pl/maps/place/%C5%BD ... 15.6588485 o ile sprzęt i zdrowy rozsądek na to pozwoli
ponadto nie mam map batymetrycznych chorwacji więc trudno tak dewagować.
2. Przynęta naturalna jest w przewadze, na każdym niemal filmie z połowu tuńczyka za przynętę króluje filet z makreli, przynęty duże (35-40 cm) w kształcie dorszowego oktopus tylko większe
3. Podczas Twoich zeszłorocznych połowów miałeś na łodzi echo-to też pomaga w zlokalizowaniu ryby.
pozdro
fly
smoluchs
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 25.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) smoluchs » 08.03.2017 20:39

Tak miałem echo. Ja też pływają za łososiem na baltyku i nie mam doświadczenia na żadnej innej wodzie morskiej. Łososia trudno dostrzec na echo a co dopiero tunczyka pływającego kilka razy szybciej. Na filmach z zawodów widać brzeg więc ta odległość chyba nie jest aż tak duza albo zależy od pory roku? No nic może ktoś z doświadczeniem jeszcze doradzi
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 08.03.2017 20:43

Cze!
Pora roku ma znaczenie/temperatura wody.
Łososia/tuńczyka nie zobaczysz ale zobaczysz ławicę drobnicy którą on tłucze.
pozdro
fly
lexi
Odkrywca
Posty: 115
Dołączył(a): 09.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) lexi » 27.03.2017 16:51

..Panowie ... byliście ..widzieliście .... widzieliście zapewne również sieci którymi łowią autochtoni ..pomyślcie - co się może prześlizgnąć przez te "pończochy" żeby zostać w wodzie?..
..może jedynie trolling na "dużej wodzie" (nigdy nie miałem okazji zażyć takowego ;)
smoluchs
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 25.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) smoluchs » 28.03.2017 18:13

Wydaje mi się że nie jest az tak źle, tylko-albo az, odpowiednia technika i dobór przynęt. Tak samo informacje o tym gdzie kupić świeżego żywca. Mam nadzieję że ktoś z doświadczeniem zajrzy tu przed planowanym na lipiec wyjazdem.
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 29.03.2017 01:37

smoluchs napisał(a):Wydaje mi się że nie jest az tak źle, tylko-albo az, odpowiednia technika i dobór przynęt. Tak samo informacje o tym gdzie kupić świeżego żywca. Mam nadzieję że ktoś z doświadczeniem zajrzy tu przed planowanym na lipiec wyjazdem.



...z moich doświadczeń dobrą przynętą są ślimaki i filety ryb złowionych na ślimaki
.... małe mrożone ośmiorniczki...stosowane przez tubylców ...można kupić w każdym markecie :wink:
smoluchs
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 25.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) smoluchs » 30.03.2017 08:37

Jasne ale co na to lapales? Małych rybek to już miałem okazję się nałapac, teraz chciałbym zmierzyć się z czymś powazniejszym:)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 30.03.2017 10:45

smoluchs napisał(a):Małych rybek to już miałem okazję się nałapac, teraz chciałbym zmierzyć się z czymś powazniejszym:)

http://www.otok-hvar.hr/tours/turistick ... u/HV-TR-34
smoluchs
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 25.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) smoluchs » 31.03.2017 09:33

Panie Januszu jadę z własnym sprzętem, potrzebuję wskazówek.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 31.03.2017 09:39

smoluchs napisał(a):Panie Januszu jadę z własnym sprzętem, potrzebuję wskazówek.

Od kilku lat już nie wędkuję w Chorwacji.
Ja zabierałem wędkę, to raczej traktowałem wędkowanie z brzegu w ciągu dnia zabawowo.
Oprócz belony długości ok. 60 cm łowiłem drobnicę.
Z brzegu raczej nic "grubego" nie złowisz.
mervik
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6870
Dołączył(a): 03.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) mervik » 01.04.2017 00:45

smoluchs napisał(a):Jasne ale co na to lapales? Małych rybek to już miałem okazję się nałapac, teraz chciałbym zmierzyć się z czymś powazniejszym:)


...właśnie na fileta wieczorem biorą większe ...małe za dnia
...czasami na fileta ... trafi się taki nieproszony gość 8O

DSCN0898.JPG
smoluchs
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 25.02.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) smoluchs » 02.04.2017 23:27

A z tunczykiem miał ktoś doczynienia pomijając big game?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 02.04.2017 23:34

Wątpię czy ktoś złowił tuńczyka z brzegu .... :?:
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 04.04.2017 23:28

Cze!
Janusz Bajcer napisał(a):Wątpię czy ktoś złowił tuńczyka z brzegu .... :?:

No,na splawik z paproszkiem i żyłeczką jak włos rzuconą pod nogi do wody to chyba nie da rady.

...no a teraz o poważnym wędkowaniu;
znalazłem na http://www.wyprawawedkarska.pl

Big Game.

Co możemy złowić, czego możemy się spodziewać i kiedy?
W Chorwacji podczas typowego Big Game polujemy przede wszystkim na takie gatunki jak: tuńczyk błękitnopłetwy, tuńczyk długopłetwy, rekin, miecznik i dorada, żabnice oraz kilka innych gatunków.



Rodzaje ryb -Najlepszy czas na połowy - Przeciętna waga

tuńczyk niebieski - Sierpień- Styczeń - 70-80 kg, duża ryba 200 kg
miecznik (swordfish) - Październik- Grudzień - duża ryba ponad 100 kg
rekin niebieski (blue shark) - Maj-Czerwiec - 60-100 kg duża ryba 200 kg
rekin (tresher shark) - Maj-Czerwiec - 80-150 kg, duża ryba 300 kg
tuńczyk (albacore tuna) - Wrzesień-Listopad - 10-15 kg, duża ryba 40 kg
mały tuńczyk - Marzec-Maj, Wrzesień-Listopad - 5-10 kg, duża ryba 15 kg
amberjack (amberjack) - Grudzień-Marzec - 5-20 kg, duża ryba 60 kg
ryba delfinowata (dorado, dolphin fish) - Sierpień-Grudzień - 5-20 kg, duża ryba 60 kg
atlantycki bonito (atlantic bonito) - Październik-Kwiecień - około 2 kg


Sezon zaczyna się od końca marca, początku kwietnia od połowów małego tuńczyka (10-15kg), który w tym okresie skupia się w ławice i jest go sporo. To okres naprawdę bogatych połowów, nie tylko tego gatunku ale i pozostałych. Od końca maja i początku czerwca zaczyna się okres polowania na rekiny (rekin błękitny, rekin młot). Początek sierpnia to czas tuńczyka błękitnopłetwego, czyli polowania na wielką zdobycz o średniej wadze 70-80kg z rekordowymi nawet do 300kg. Ryba ta w tym okresie podąża za stadami mniejszych tuńczyków albacora o średniej wadze 10-15 kg, to także dobry sezon na doradę i trwa on do listopada, a nawet do początku stycznia. Tak z grubsza wygląda charakterystyka połowów, jednak jak zawsze wynik zależy od wielu czynników.

pozdro
fℓу
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone