Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Łowienie ryb na wędkę

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
aasci
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 31.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) aasci » 10.08.2016 10:56

Zago napisał(a):Witam
Wędkowałem niedawno w Lumbardzie. Konkretnie od strony Prirziny i przy Rażnjić. Jak z brzegu to nikt mnie nie kontrolował, z łodzi czy pontonu miejscowi odradzali. Jak masz jakieś pytania zapraszam.


Jaki sprzęt najlepiej brać tzn na jaką metodę się nastawić... Pozdrawiam
aasci
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 31.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) aasci » 10.08.2016 11:01

killu napisał(a):Tak jak w poście powyżej, dobra miejscówka jest w okolicy plaży Przina, a konkretnie na skałkach po prawej stronie zatoczki, dojście dość trudne (ostre skałki dość wysokie), jest tam jednak duża szansa na większą rybę (łowiłem tam mureny, skorpeny, zdarzają się węgorze i inne dość duże ryby, największy okaz tam złowiony to ponad metrowa ok. 3kg murena złowiona 4 lata temu). Przynęta- na każdą większą rybę kawałek kalmara (można kupić w dowolnym sklepie na dziale z mrożonkami kalmar to lignija, można łowić na kawałki odnóży jak i na kawałki tuszki), na murenę i węgorze martwa rybka i łowimy z gruntu, jeśli chcesz się pobawić z mniejszymi lecz bardzo smacznymi rybkami wielkości dłoni lub niewiele większymi (przykładowo spary, fratary, cefale) to łowienie na świeży chleb (kulki z miąższu) na płytszej wodzie w przystani czy innych spokojniejszych miejscach. Co do kontroli, osobiście przez wszystkie lata nie byłem ani razu kontrolowany (jestem 13 raz w Chorwacji), ale kontrole są i trzeba po prostu zachować zdrowy rozsądek. Generalnie kontrole w Lumbardzie ograniczają się do łódek, jeżeli łowisz z brzegu łów w miejscu ustronnym, nie przeszkadzaj kąpiącym, nie łów na głównym deptaku zajmując parę metrów kwadratowych powierzchni, a wszystko powinno być OK. Łowiłem też z tutejszym rybakiem, będąc u niego na kwaterze i korzystając z jego uprzejmości, zdobycz to w większości arbuny 15-25cm, bardzo smaczne rybki łowione na kawałki kalmara z głębokości około 20-25 metrów, on też wiedział kiedy nie powinno być kontroli, poza tym byliśmy w jego obecności. Pozdrawiam z Lumbardy



Dobrze zrozumiałem, że jesteś w Lumbardi? Może się gdzieś spotkamy na skałkach z kijami...
Captor
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 18.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Captor » 10.08.2016 11:28

Wrzucajcie fotki jak się spotkacie. Jak nie spotkacie się - to też wrzucajcie ;)
killu
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 04.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) killu » 11.08.2016 06:47

Zależy co zamierzasz złowić- jeśli murenę, węgorza, skorpeny itp- to tylko łowienie w nocy z gruntu na martwą rybkę ewentualnie jeszcze kalmar,łowienie ze skałek, osobiście preferowałem godziny od 20-tej do 23-ej (lecz nie codziennie rzecz prosta!!!). Jeśli masz zamiar się pobawić z mniejszymi rybami (tak do 30 cm max.) to spławik, nęcenie chlebem (w małych ilościach- cieszmy się czystym i pięknym Jadranem) i łowienie na kulki z chleba nad dnem- efekty to przeważnie spary, fratary, czasem cefal, generalnie rybki wielkości dłoni ale bardzo smaczne, jeśli będziesz łowił na kalmary lub małże możliwa jest każda zdobycz, choć najczęściej to będzie pirka (rybka podobna do okonia z niebieską plamką), kneź, spar czy też czasem ovcica. Generalnie spławik i chleb lub mały kawałek kalmara w dzień- duża frajda z mniejszymi rybami, szansa na większe ryby ale łowienie nocne na martwą rybkę lub kalmara. W Lumbardzie jesteśmy niestety tylko do piątku i łowię w tym roku tylko okazjonalnie (jestem padnięty po intensywnym dziennym nurkowaniu z maską i fajką ale za to pełen wrażeń z podwodnego cudownego świata Jadrana), co do zdjęć to po powrocie do kraju postaram się coś wrzucić, gdyż WIFI z naszego apartamentu to coś pomiędzy nędzą a masakrą :lol: Teraz trochę technicznie: ołów jaki używałem do łowienia z gruntu to 40-50 gram, rzuty ok 15-30 metrów, tak aby przynęta była gdzieś na 6-14 metrów głębokości, spławiki od 3,5 do 6 gram, łowiłem na głębokościach od 1,5m do 3,5 metra (wiadomo że to miejsce gdzie łowisz decyduje, generalnie łowiłem nad dnem nawet na chleb, biorą wtedy większe "okazy" :D ). Życzę udanego pobytu, połamania kija i niezapomnianych wrażeń :papa:
aasci
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 31.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) aasci » 11.08.2016 09:02

killu napisał(a):Zależy co zamierzasz złowić- jeśli murenę, węgorza, skorpeny itp- to tylko łowienie w nocy z gruntu na martwą rybkę ewentualnie jeszcze kalmar,łowienie ze skałek, osobiście preferowałem godziny od 20-tej do 23-ej (lecz nie codziennie rzecz prosta!!!). Jeśli masz zamiar się pobawić z mniejszymi rybami (tak do 30 cm max.) to spławik, nęcenie chlebem (w małych ilościach- cieszmy się czystym i pięknym Jadranem) i łowienie na kulki z chleba nad dnem- efekty to przeważnie spary, fratary, czasem cefal, generalnie rybki wielkości dłoni ale bardzo smaczne, jeśli będziesz łowił na kalmary lub małże możliwa jest każda zdobycz, choć najczęściej to będzie pirka (rybka podobna do okonia z niebieską plamką), kneź, spar czy też czasem ovcica. Generalnie spławik i chleb lub mały kawałek kalmara w dzień- duża frajda z mniejszymi rybami, szansa na większe ryby ale łowienie nocne na martwą rybkę lub kalmara. W Lumbardzie jesteśmy niestety tylko do piątku i łowię w tym roku tylko okazjonalnie (jestem padnięty po intensywnym dziennym nurkowaniu z maską i fajką ale za to pełen wrażeń z podwodnego cudownego świata Jadrana), co do zdjęć to po powrocie do kraju postaram się coś wrzucić, gdyż WIFI z naszego apartamentu to coś pomiędzy nędzą a masakrą :lol: Teraz trochę technicznie: ołów jaki używałem do łowienia z gruntu to 40-50 gram, rzuty ok 15-30 metrów, tak aby przynęta była gdzieś na 6-14 metrów głębokości, spławiki od 3,5 do 6 gram, łowiłem na głębokościach od 1,5m do 3,5 metra (wiadomo że to miejsce gdzie łowisz decyduje, generalnie łowiłem nad dnem nawet na chleb, biorą wtedy większe "okazy" :D ). Życzę udanego pobytu, połamania kija i niezapomnianych wrażeń :papa:



Dzięki za info, ja w piątek wyruszam. A napisz jeszcze jak z promem na wyspę? Jakie ceny i skąd płynąć z lądu. ..
killu
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 04.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) killu » 11.08.2016 09:45

W tym roku niestety nie ma połączenia promowego z Drvenika, prom był bezpośrednio na przystań Domince niedaleko Korculi. Wobec tego jechałem do Ploce, z Ploce prom do Trpanj na półwyspie Peljesac, stamtąd kilkanaście kilometrów samochodem do Orebica i prom do przystani Domince niedaleko Korculi. Potem samochodem jedziesz prosto do pierwszego większego skrzyżowania i skręcasz jak na drogowskazie na Lumbardę w lewo, około 5 km cały czas prosto i jesteś u celu :lol: . Ceny z tego co pamiętam za samochód osobowy plus 3 osoby dorosłe to 234 kuna przeprawa promem z Ploce do Trpanj, z Orebica do Korculi 124 kuna. Dzieci w wieku od 3 do 12 lat mają bilety ulgowe, musisz zaznaczyć przy kupnie biletów. W Ploce bilety do kupienia w biurze Jadrolinji (około 25 metrów od kolejki na prom po drugiej stronie ulicy), w Orebicu budka z biletami znajduje się około 15 metrów po lewej stronie stojąc przodem do morza przed wjazdem na betonowe molo (idziemy te 15 metrów uliczką wzdłuż morza). W obydwu miejscach jest możliwość płacenia kartą jak i gotówką. Kierunek płynięcia promu napisany bezpośrednio na drodze, o kolejności decyduje kolejność aut w kolejce, ewentualnie obsługa promu jeśli przykładowo przyjedzie samochód z dostawą towaru na wyspę czy rejsowy autobus, oni mają zawsze pierwszeństwo. Myślę że to najlepszy sposób dotarcia na wyspę, stosunkowo najtaniej,promy z Ploce kilka razy dziennie, z Orebica średnio co godzinę. Inna opcja to prom ze Splitu do Vela Luka, niestety jest to po drugiej stronie wyspy, a i prom pływa rzadziej i koszt większy, zaś podróż samochodem od Ploce przez kawałek Bośni i Hercegowiny do Stonu i dalej do Orebica jest naprawdę męcząca, to co wydasz na paliwo plus zmęczenie to lepiej wydać na prom z Ploce i poczekać w cieniu w jakieś urokliwej kafejce wraz z rodzinką sącząc coś zimnego :lol: . Także wybór należy do Ciebie, polecam opcję promu z Ploce do Trpanj i szczęśliwej drogi :papa:
Ostatnio edytowano 11.08.2016 18:54 przez killu, łącznie edytowano 1 raz
aasci
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 31.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) aasci » 11.08.2016 11:03

killu napisał(a):W tym roku niestety nie ma połączenia promowego z Drvenika, prom był bezpośrednio na przystań Domince niedaleko Korculi. Wobec tego jechałem do Ploce, z Ploce prom do Trpanj na półwyspie Peljesac, stamtąd kilkanaście kilometrów samochodem do Orebica i prom do przystani Domince niedaleko Korculi. Potem samochodem jedziesz prosto do pierwszego większego skrzyżowania i skręcasz jak na drogowskazie na Lumbardę w lewo, około 5 km cały czas prosto i jesteś u celu :lol: . Ceny z tego co pamiętam za samochód osobowy plus 3 osoby dorosłe to około 140 kuna przeprawa promem z Ploce do Trpanj, z Orebica do Korculi około 127 kuna. Dzieci w wieku od 3 do 12 lat mają bilety ulgowe, musisz zaznaczyć przy kupnie biletów. W Ploce bilety do kupienia w biurze Jadrolinji (około 25 metrów od kolejki na prom po drugiej stronie ulicy), w Orebicu budka z biletami znajduje się około 15 metrów po lewej stronie stojąc przodem do morza przed wjazdem na betonowe molo (idziemy te 15 metrów uliczką wzdłuż morza). W obydwu miejscach jest możliwość płacenia kartą jak i gotówką. Kierunek płynięcia promu napisany bezpośrednio na drodze, o kolejności decyduje kolejność aut w kolejce, ewentualnie obsługa promu jeśli przykładowo przyjedzie samochód z dostawą towaru na wyspę czy rejsowy autobus, oni mają zawsze pierwszeństwo. Myślę że to najlepszy sposób dotarcia na wyspę, stosunkowo najtaniej,promy z Ploce kilka razy dziennie, z Orebica średnio co godzinę. Inna opcja to prom ze Splitu do Vela Luka, niestety jest to po drugiej stronie wyspy, a i prom pływa rzadziej i koszt większy, zaś podróż samochodem od Ploce przez kawałek Bośni i Hercegowiny do Stonu i dalej do Orebica jest naprawdę męcząca, to co wydasz na paliwo plus zmęczenie to lepiej wydać na prom z Ploce i poczekać w cieniu w jakieś urokliwej kafejce wraz z rodzinką sącząc coś zimnego :lol: . Także wybór należy do Ciebie, polecam opcję promu z Ploce do Trpanj i szczęśliwej drogi :papa:



Bardzo dziękuję...
Captor
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 18.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Captor » 16.08.2016 23:18

Mam pytanie o humanitarne obchodzenie się z rybkami z Jadranu - nie widziałem na żadnym zdjęciu siatki - ryby w wiadrach bez wody, na skałach, albo w reklamówkach. Nie bardzo widzę jak można by używać siatki, zwłaszcza nylonowej, w takich warunkach. Czyli co - od razu uśmiercenie?
killu
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 16
Dołączył(a): 04.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) killu » 17.08.2016 22:52

Osobiście zawsze chodzę z dużym plastikowym wiadrem, złapane ryby trzymam w nim w wodzie z morza, wyjątkiem są tylko pauk i murena- te ryby uśmiercam od razu i daję do plastikowego woreczka, z wiadomych względów. Łowię maksymalnie 3-4 godziny, także przy okresowym dolewaniu świeżej wody nie ma problemu z rybami. Z siatkami mógłby być problem- są w wodzie przecież kraby, a czasem mogą Ci je rozerwać niespodziewani goście jak murena czy węgorz (syn miał takie zdarzenie :lol: ), zaś siatki metalowe w słonym morzu dość problematyczne.
Captor
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 18.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Captor » 18.08.2016 19:08

Dobry pomysł - ogarnę sobie takie wiaderko, na campingu też się przyda.

Choć na razie wyjazd pod znakiem zapytania - wczoraj trafiłem koziołka sarny, na szczęście powoli jechałem, zobaczymy czy do jutra mi ogarną lampę :/
matherozz
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 24.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) matherozz » 24.08.2016 15:18

Witam wszystkich wędkarzy :)

W piątek wyjeżdżam na wyspę Pag w okolice novalji :) Przeczytałem parę stron z tego tematu ale jest tego zbyt wiele na tak krótki okres czas :P

Nie jestem super zaprawionym wędkarzem, ale coś tam wiem. No i tu nasuwa się moje pytanie: Co wziąć na wyspę żeby złowić coś fajnego ? Dostęp mam do kilku wędek od zapalonych wędkarzy jednak żaden z nich nigdy nie łowił na Chorwacji. Mam chyba do wzięcia 3/4 wędki na 4 chłopa :P jedziemy większą grupą także zabawa będzie przednia :)

Ktoś kiedyś łowił w tych okolicach ?

W ekwipunku mam również płetwy maskę itp więc może wchodzą inne wersje klasycznego łowienia. Czytałem coś o jakiś deseczkach z żyłką czy też może po prostu żyłka ze stalka + hak i coś na niego (np. kalmar) do ręki i zabawa przy skałkach.

Liczę na wasz pozytywny odzew i w miarę szybką odpowiedź z racji upływającego czasu :)
Captor
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 18.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Captor » 25.08.2016 09:05

No to jestem po pierwszej sesji wedkarskiej ;)

Na spinning zero efektow, ale tez nie ogarniam kolowrotka ktory dostalem wiec rzuty dosc krotkie, najprzyjemniejsze to snurkowanie z drabinka (hand caster) i z zestawem sledziowym. Oczywiscie nic nie zlapalem ;) ale caly proces przyjemny. Dzis sprobuje na bat z zestawem sledziowym i malym ciezarkiem, zobaczymy czy cos z tego bedzie do kolacji ; )
matherozz
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 24.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) matherozz » 25.08.2016 11:25

A gdzie łowisz? .. Własnie też mam jeszcze hand caster i chyba z niego również skorzystam .. tylko co najlepiej wrzucić na hak /? kalmara ? jakiej wielkości hak ? no mam nadzieję że coś z tego wyjdzie :)
matherozz
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 24.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) matherozz » 25.08.2016 11:29

na jaką przynęt zmienić żeby złowić kalmara ? ? pytać u miejscowych ?? powinna być plecionka zawsze ?? czy wystarczy goła żyłka ? jakiej grubości ? zaopatrzyłem się w taki zestaw na krecie .. coś tam złowiłem :)
Captor
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 18.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Captor » 25.08.2016 11:50

Porad bede udzielal jak cos zlapie ;) jestem w Novigradzie. Na razie proboealem chleb, kulki proteinowe i slimaki. Wczoraj koles obok lowil na chleb i wyciagnal kilka takich jak dlon.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone