Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kupno aparatu pomóżcie.

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
predatortata
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 316
Dołączył(a): 04.01.2011
Kupno aparatu pomóżcie.

Nieprzeczytany postnapisał(a) predatortata » 16.01.2011 14:16

Chce kupic aparat na wyjazd do Chorwacji i nie tylko.Ma byc to lustrzanka zastanawiam sie nad Nikon D-90 + AF-S DX 18-105 mm VR.Jestem amatorem i nigdy nie posiadałem takiego sprzetu.Czy warto kupić ten aparat czy polecacie cos tańszego lub max na tym pułapie do 3500 tysiaca zotych.Zawsze mialem kompaktowy aparat ale nie wszystko wychodzilo tak jak to zapamientac chciałem.Prosze o wasze opinie.
moondek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2331
Dołączył(a): 07.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) moondek » 16.01.2011 14:24

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografowaniem, to nie wykorzystasz w pełni możliwości D90. Ale zakładam, że masz zamiar się rozwijać :) Co do obiektywu, 18-105 zastąpiłbym 18-200 też z VRem. Zawsze to większy zakres ogniskoych. Te obydwa obiektywy to typowe "spacer zoomy", ale do fotografowania widoczków i zdjęć z wakacji w zupełnoci wystarczą :)
Jacek_Do
Croentuzjasta
Posty: 189
Dołączył(a): 28.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek_Do » 16.01.2011 14:29

jeśli nigdy nie mialeś lustrzanki, tylko kompakt to pomyśl nad Fuji HS10 lub HS20.
Jest to hybryda czyli coś pomiędzy kompaktem a lustrzanką.
Do nauki fotografowania w sam raz, i nie trzeba taszczyć obiektywów.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 16.01.2011 15:01

Jeżeli ktoś nie przewiduje podchodzić bardziej serio do robienia zdjęć, to wystarczy prosty model lustrzanki z lepszym obiektywem.
D90 może spowodować "zgubienie się" w menu i jego możliwościach.
Po prostu jest tego za dużo jak na potrzeby wakacyjno-rodzinne.

Inna sprawa, gdy oprócz focenia chodzi jeszcze o filmowanie... :roll:

Tylko że w przypadku posiadania lustrzanki pierwsze zdjęcia i eksperymenty mogą kompaktowca...rozczarować.
Lustrzanką trzeba się trochę nauczyć robić zdjęcia, żeby było one lepsze niż te z kompakta, gdzie wszystko robił za nas automat... :wink:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 16.01.2011 16:03

predatortata napisał(a):Chce kupic aparat na wyjazd do Chorwacji i nie tylko.


To "nie tylko" jest dość enigmatyczne. :wink:
Musisz zdać sobie sprawę, do czego aparat ma Ci służyć. Sam niedawno przesiadłem się z kompakta na lustrzankę (Canon 450D) i mocno skomplikowałem sobie robienie zdjęć. Ale tego właśnie chciałem. Weź pod uwagę, że nie warto marnować możliwości lustra, co wiążę sie z kolejnymi zakupami - filtry, statyw itp. Istotny jest również wybór obiektywu - jaki przedział ogniskowych i czy zamierzasz bawić się w makro. Resztę napisał Fotamorgana.

Dodam jeszcze, że też byłem niezadowolony z posiadanego kompakta (Fuji Finepix S1500) i zamierzałem kupić lepszy kompakt. Na szczęście wdałem się w dyskusję na forum, dzięki której nie popełniłem tego fatalnego błędu. Jednym słowem, jak chcesz zająć się fotografią nieco poważniej, to tylko lustro.

Udanych zakupów. :D
moondek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2331
Dołączył(a): 07.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) moondek » 16.01.2011 16:31

No ale przecież o ten fun przy nauce fotografowania chodzi :) Ja miałem olbrzymią radochę z odkrywania coraz nowszych możliwości mojej D80 :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 16.01.2011 19:38

weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 16.01.2011 19:49

jan_s1 napisał(a):...jak chcesz zająć się fotografią nieco poważniej, to tylko lustro.

Chrzciny, komunie, wesela ... :wink:
koledr
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 337
Dołączył(a): 17.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) koledr » 16.01.2011 20:22

Witam
Również zastanawiałem się nad zmianą aparatu na lustro, miałem panasonica fz18, po kilkunastu godzinach spędzonych na forum zdecydowałem o wymianie. Pierwsza wizyta w sklepie FOTOJOKER w łodzi oczywiście nie miałem tyle kasy co ty i zastanawiałem się nad nikonem d3100, sprzedawca pokazał mi jeszcze Sony A500 którego nie brałem wogóle pod uwagę. Sprzedawca powiedział że nie ma co porównywac sony do tego nikona ale oczywiście pomyślałem że chce mi wcisnąć sonke (może lepszy zarobek :) ) oczywiście odrazu nie kupiłem. Po przyjeździe do domu odrazu internet i czytanie na temat sony a500 i olśnienie podobno jest to półka ta sama co nikon d90. Następnego dnia kolejna wizyta w sklepie i zakup SONY A500 narazie z obiektywem kitowym. Pare dni nauki i porównanie z kolego nikonem d80, byłem bardzo zaskoczony jakością zdjęć na korzyść sony. Nadmienię że kosztował 1770 zł więc jeszcze zostaje ci kasy na naprawde dobry obiektyw. Zalety sony przedewszystkim stabilizacja w korpusie co daje nam tańsze obiektywy minolty od roku bodajże 85. Pewnie zaraz mnie właściciele innych modeli będą linczować ale taki był mój wybór. Poprostu nie zależało ni na nagrywaniu filmów bo do tego uważam że są kamety.
Pozdrawiam i mam nadzieję że troszkę pomogłem.
pawelli
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 2524
Dołączył(a): 19.03.2010
Re: Kupno aparatu pomózcie.

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelli » 16.01.2011 20:48

predatortata napisał(a):Chce kupic aparat na wyjazd do Chorwacji i nie tylko.Ma byc to lustrzanka zastanawiam sie nad Nikon D-90 + AF-S DX 18-105 mm VR.Jestem amatorem i nigdy nie posiadałem takiego sprzetu.


Ja osobiście używam starego Nikona D40 (czyli podstawowe lustro cyfrowe tej firmy) z dokładnie tym obiektywem 18-105 AF, VR.

Jak nie myslisz o profesjonalnym podejściu do fotografowaniu to zastanów się nad niższym modelem nić D-90.
Chyba że chcesz go mieć dla samego faktu posiadania 90-tki ;)
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 16.01.2011 20:59

weldon napisał(a):
jan_s1 napisał(a):...jak chcesz zająć się fotografią nieco poważniej, to tylko lustro.

Chrzciny, komunie, wesela ... :wink:


Zapomniałeś o pogrzebach. :wink:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 17.01.2011 01:03

8O :) :D :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:
Dobre!

Koledr... widzisz?
A jednak Ci "wcisnęli" te Sony... :lol: 8O
koledr
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 337
Dołączył(a): 17.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) koledr » 17.01.2011 09:23

Nie wcisnęli, była to przemyślana moja i tylko moja decyzja, po co mam kupować nikona przereklamowanego z dużo gorszą optyką i matrycą za większą kasę.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 17.01.2011 09:31

koledr napisał(a):... z dużo gorszą optyką i matrycą za większą kasę.


A Nikon nie ma czasami matryc Sony w sobie?
I oprogramowanie, zdaje się też :wink:

Kita masz 18-55?

Nie miałem z nim do czynienia, natomiast ktoś mi mówił, że on ma wbudowany dodatkowy silnik,
dzięki czemu szybciej ostrzy. Miałeś może okazję porównać z tym 18-70?

Możliwe, że będę musiał wymienić i zastanawiam się czy wziąć tego czy szukać coś ze stajni Minolty?
koledr
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 337
Dołączył(a): 17.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) koledr » 17.01.2011 09:42

A Nikon nie ma czasami matryc Sony w sobie?
I oprogramowanie, zdaje się też


Oczywiście że ma matrycę Sony. Chodziło mi o to że nikon d3100 ma CCD a Sony już CMOS

Kita masz 18-55?

Nie miałem z nim do czynienia, natomiast ktoś mi mówił, że on ma wbudowany dodatkowy silnik,
dzięki czemu szybciej ostrzy. Miałeś może okazję porównać z tym 18-70?

Mam niestety 18-55 faktycznie ma wbudowany silnik, a co do porównywania z 18-70 nie miałem możliwość.
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja



cron
Kupno aparatu pomóżcie.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone