Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Krym 2009 - "zdradzona" Chorwacja.

Ukraina to prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek. Górzyste i wyżynne tereny rozciągają się niemal przez cały kraj. Tradycyjnym ubiorem Ukrainek i Ukraińców jest wyszywanka czyli koszula (zwykle biała) pokryta folkowym haftem. Na Ukrainie znajduje się jeden z geograficznych środków Europy – w niewielkiej wsi Diłowie, która położona jest w pobliżu Rachowa. Wielkanocne, kolorowe pisanki pochodzą właśnie z Ukrainy.
Emil
Odkrywca
Posty: 87
Dołączył(a): 15.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Emil » 17.08.2009 20:40

zgrałem zdjęcia z telefonu :-) a tych brakowało w poście powyżej

Poniżej droga od kwatiry w stronę morza

Wklejam z fotosika w innym rozmiarze - ciekawe jak wyjdzie ?

Obrazek


Promenada od strony plaży

Obrazek

Plaża główna

Obrazek

I wspomniany przez Pietka jeden z pomników w Ordżonikidze - ten najważniejszy :D

Obrazek

cdn.

Pzdr Robert.
maddalena
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maddalena » 19.08.2009 14:20

Ja również z chęcią poczytam. Byłam na Krymie w 2005 roku (Bakczysaraj, Bałakława, Koktebel, Sudak, Teodozja). My całość trasy zrobiliśmy pociągiem (więc trochę inaczej), a na miejscu też marszrutki. Chętnie powspominam, bo Krym piękny jest.
Pietek
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 23.11.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pietek » 19.08.2009 21:02

Chętnie uzupełnie temat Ordżonikidze o parę fotek. Sorry za jakość niektórych.
Plaża miejska nie wszędzie i nie zawsze była zatłoczona. W okolicy sporo małych i kameralnych miejsc dla tych nie lubiących tłoku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Urok nadmorskiej promenady Ordżonikidze doskonale oddają zdjęcia Emila. Kilka jako uzupełnienie poniżej.

Przysmak rosyjskich wczasowiczów - suszone na słońcu rybki. Bardzo słone, ale jak twierdzili lepsi smakosze niż ja, doskonałe pod ukraińską wódeczkę (4-10 PLN flaszka).

Obrazek

Na deserek po słonej rybce porcja słodkiego (bardzo) ciasta. Trzeba jednak przyznać, że miejscowe gospodynie potrafią je przyrządzać.

Obrazek

Na ciepło (i tanio) możemy zjeść coś miejscowego w jednym z barów. Mi smakowały czebureki (pierwsza pozycja na poniższym spisie), czyli rodzaj pieczonych tatarskich placków z nadzieniem mięsnym lub serowym.
Na marginesie dzisiejszy kurs 1 PLN - 2,70 hrywny.

Obrazek

No i piwo. Bardzo dobre, zawsze zimne, no i sprzedawane i spożywane wszędzie.
Pytanko: czy gdzieś w Europie można przy plaży wypić zimne i smaczne piwo z nalewaka za taką cenę?

Obrazek

No i skoro już wiemy, że najbliższy urlop to tylko na Krymie, pozostaje nam wybór odpowiadającej nam kwatery. Emil przesłał sporo fotek jego całkiem fajnistego lokum. Gdyby jednak było zbyt drogie, to przy tej samej uliczce (2 minutki od morza) możemy wynająć tańsze.

Ten domek kosztuje 60-80 PLN dziennie (2 pokoje dla 3-4 osób).

Obrazek

A ten nie wiem (chodzi mi o ten na nóżkach), ale był też do wzięcia.

Obrazek

Jak będę miał chwilę, to wrzucę jeszcze parę fotek, ale z innych miejsc Krymu i Ukrainy.
maddalena
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maddalena » 19.08.2009 21:54

Tak te ciasta były niesamowite, i nie myślę tu tylko o smaku i dużym wyborze, ale cały czas się zastanawialiśmy dlaczego one się nie rozpuszczają w tym słońcu... Pycha...
Emil
Odkrywca
Posty: 87
Dołączył(a): 15.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Emil » 20.08.2009 19:28

Oooo Pietek widzę ze też piłeś zimne i dobre piwko Krym u Swiety :-)

Na 3 dni przed wyjzadem niestety podrożało o całe 0,5 hrywny, tak więc początkowo kosztowało ca. 1,43 zł a po podwyzce 1,64 zł

Już tęsknie za tym piwkiem i tymi cenami :-)

cd relacji nastąpi jeszcze dziś.

Pozdrawiam Robert
Emil
Odkrywca
Posty: 87
Dołączył(a): 15.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Emil » 20.08.2009 20:14

Po małym rekonesansie Ordżonikidze stwierdzamy z całą pewnością że ta miejscowość jest taka o jaką nam chodziło :-)

Choć jak narazie przebyliśmy tylko drogę z kwatiry do głównej plazy.

Przy promenadzie dużo rozmaitych restauracji, większość w stylu tatarskim, ale jako wprawni podróznicy postanawiamy oddalić się od niej i poszukać restauracji z dala :-)

Trafiamy w drodze do kwatiry na restauracje/stołówkę o wdzięcznej nazwie jednego ze szczytów gór znajdujących się nieopodal Kara Dag.

Godzina już dość późna jak na wizytę w stołówcę ale miłe Panie zadając pytanie skąd przyjechaliście ? i słysząc Polsza postanawiają upichcić pyszny kotlecik dla przybyszów z daleka :-)

Wybieram zaproponowany balszoj kotlecik, barszcz ukraiński dla całej trójki i warenki (pierozki) dla dziewczyn, dobieramy sok, 2 piwa i ja 50 gr Nemiroffa miodowego z pieprzem a rachunek wynosi 68 hrywien (27,88 zł :-))

Poniżej fota ze stołówki Kara Dag

Obrazek

Wracamy na kwatirę a tu niespodzianka Igor czeka z piwkiem i zakuską (kabaczek z grilla) wypijamy i otrzymujemy propozycję wybrania się na pobliski szczyt góry (czyż zachowanie nie przypomina chorwackich gospodarzy ?)

A oto efekt zdjęciowy naszej wycieczki

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cdn.

Pozdrawiam Robert
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 31.12.2009 19:08

No, mamy już dziś Sylwester a gdzie ten CDN?
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 31.12.2009 20:06

joajer napisał(a):No, mamy już dziś Sylwester a gdzie ten CDN?


Tawariszcz, mienia nie nada w Silwetria razgariwat. Żełaju Wam wsiego charoszego, szczastia i zdarowia w Nowom Godom. Da zdrastwujet Polsza i Rasija, Da zdrastwujet Nowyj God. Da zdrastwujet Croforum.
DuoMaster
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 30.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) DuoMaster » 30.01.2010 17:50

My tez byliśmy w lipcu 2009 w "Ordokonidzu" i mieszkaliśmy w tym śmiesznym domku z żelazną bramą.Własciciel miał na imię Sasza i kosztowało nas to 80 zł za 4 osoby za dzionek .Serce tam zostało a jeśli ktoś chce jakieś szczegóły to jestem do usług !

http:/fmix.pl/zdjecie/1421817/na-koncu-swiata
gego
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1114
Dołączył(a): 13.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) gego » 30.01.2010 20:28

DuoMaster napisał(a):
... a jeśli ktoś chce jakieś szczegóły to jestem do usług !



Pozdrawiam
Szukamy jakiegoś domku (niekoniecznie w Ordżonikidze, fajnie by było na wschodniej stronie półwyspu) dla 10 osób.
Pomożecie? :D
Myśleliśmy o okolicach Auszty, (coś powuyżej) ale...
Pomożecie? :D
joajer
Cromaniak
Posty: 638
Dołączył(a): 15.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) joajer » 04.02.2010 17:24

DuoMaster napisał(a):My tez byliśmy w lipcu 2009 w "Ordokonidzu" i mieszkaliśmy w tym śmiesznym domku z żelazną bramą.Własciciel miał na imię Sasza i kosztowało nas to 80 zł za 4 osoby za dzionek .Serce tam zostało a jeśli ktoś chce jakieś szczegóły to jestem do usług !

http:/fmix.pl/zdjecie/1421817/na-koncu-swiata

Chętnie bym skorzystał z usług a raczej z jakiś info ale PW nie ma na tym forum więc proszę o maila adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
DuoMaster
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 30.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) DuoMaster » 06.02.2010 11:10

Witam !! Gego co ci poradzić? W okolice Ałuszty nie dotarliśmy, zabrakło czsu,bardziej nas interesował dziki wschód czyli: Sudak,Nowy Swiat , Szczołkino nad M.Azowskim oraz Ordokonidze.W samych okolicach można sporo zwiedzić czyli fantastyczny rejs pod koktebel, zakupy koniaczków oraz winka w winnicach , Nowy Świat oraz rozlewnia szampana , Twierdza Sudak , wyprawa nad M.Azowskie oraz w Fantastycznw widoki z górek w Ordokonidzu oraz opuszczona baza wojskowa na cypelku ze starymi torpedami i starociomi z lat 70-tych(był dereszczyk emocji).Trochę zdjęć znajdziecie na fmix.pl wpisać krym i beti1972 , zapraszam.A co do noclegów to bym się nie martwił na waszym miejscu bo my zawsze jedziemy na dziko i zawsze coś fajnego sobie znajdziemy.Jeśli lubicie kontrasty i takie trochę komunistyczne pozostałosci oraz fantastyczne krajobrazy i coś co chwyta za serce to warto tam jechać choć drogi tragedia a policja łapie wszystkich obcokrajowców alae na nich też jest sposób.Jeśli macie jakies pytania to jestem do usług.A na Krym jeszcze wrócimy !!!!!!!!!
gego
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1114
Dołączył(a): 13.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) gego » 06.02.2010 11:30

DuoMaster napisał(a):Witam !! Gego co ci poradzić?.... !!!!!!!!!


Dzięki za odzew

Z początku też myśleliśmy o sudaku, Nowym świecie, lecz przeraża nas liczba ludzi na plaży
Myślimy o mniejszych wioskach i coś w okolicach Auszty - jak Rybache, Pryvitne itp.

Ordzokonidze - też myśleliśmy o tym lecz troczę daleko na zwiedzanie południa

Chcę pojechać na Fiolent, Sewastopol, Bachczysaraj, Bałakława , Alupka.,
to z tego miejsca trochę daleko, ale...

Piszesz ż w ciemno to bez problemu, też zawsze jeździłem w ciemno, lecz jak byliśmy jedną rodziną - ale trzema?

Czy coś znajdziemy by pomieszkać razem?
Ile płaciliście za kwaterę, osobę, domek?
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 06.02.2010 17:42

Kolega był 7 lat temu w Jałcie, Botanicieskom Sadu, Ałupce i w Ałuszcie i był zachwycony!
W zeszłym roku pojechał ponownie i wrócił zniesmaczony.
Niestety ceny poszły w górę, a standard w dół. Brud i syf.
Poza tym policja na drogach tragiczna, mafia. Uprzedzają się nawzajem o inostrancach do oskubania, coraz więcej żądają (już paczka Marlboro lub Cameli nie wystarczy) i są chamscy i bezczelni!
Ogólnie trzeba uważać na złodziei (podobnie jak w Bułgarii) i na żarcie w jadłodajniach publicznych.
Klimaty zdecydowanie postsowieckie i nie jest to takie miłe. Jest tam prawie tak, jak było za komuny, tylko znacznie bardziej anarchistycznie!

Widoki oczywiście przecudne, morze piękne, miejscowi Tatarzy przesympatyczni (ale jest ich niestety coraz mniej).

Z relacji mojego ukraińskiego przyjaciela ze Lwowa, bardziej warto jechać w okolice Sewastopola (on jeździ do Bałakławy). Jest tam mniej turystów z Rosji, więcej miejscowych Tatarów, może trochę mniej "cywilizacji", ale znacznie sympatyczniejsze klimaty. Generalnie od Foros do Sewastopola, ale też okolice Jewpatorii są godne polecenia.
Faktem jest, że akurat od Ałupki po Sudak, a właściwie nawet do Feodosii, to są najśliczniejsze zakątki Krymu, ale jeśli chce się w miarę miło spędzić tam czas to warto zakotwiczyć się gdzieś we wschodniej części Krymu, a Ałupkę, Łastoczkino Gniezdo, Botanicieskij Sad i Ałusztę po prostu odwiedzić na zasadzie wycieczek "fakultatywnych".
pzodro

pozdro
Pietek
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 23.11.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pietek » 06.02.2010 20:45

Janniko trochę przegiąłeś z tym "zaproszeniem" na Krym. Przekupna policja? Brud i syf? Mafia?
Że klimat inny? Taki mocno postkomunistyczny?
Zapraszasz, że pięknie, ale uważajcie, bo... Pojeździj po Krymie i całej Ukrainie, poznaj serdeczność ludzi tam mieszkających, a wtedy bardzo chętnie z Tobą podyskutuję.
Czy nie inaczej Tobie mówiono jak wybierałeś się do Albanii? Że syf, mafia, drogi bez asfaltu? I co? Nie zmieniła Ci się opinia o tym biednym, ale pięknym kraju jak z niego wróciłeś?
Na temat Albanii chętnie też podyskutuję, ale dopiero za pół roku jak wróce z tamtych okolic. Wyznaję bowiem jedną zasadę: "Jak nie znam osobiście, to się nie wypowiadam".
Pozdrawiam wszystkich zauroczonych Krymem.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ukraina - Україна


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Krym 2009 - "zdradzona" Chorwacja. - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone