Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Krótki zimowy spacer po Pradze

Całkowita liczba ludności w Czarnogórze to 623 000 osób, przy czym gęstość zaludnienia w tym kraju wynosi 45 osób na jeden kilometr kwadratowy. Kraj ten jest aż 23 razy mniejszy od Polski. Aż 231 osób w przeliczeniu na 1000 osób w Czarnogórze posiada broń palną.
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 07.12.2014 22:36

Chcąc zjeść niedrogo, będąc przy tym na starym mieście pozostaje nam koniecznie odwiedzić Havelską Korunę przy ul. Havelskiej. Trudno to nazwać restauracją, bardziej coś jak bar szybkiej obsługi :wink: , jednak czeska kuchnia wyśmienita, do tego chłodne piwo i jesteśmy w raju. Ja polecam knedliki z gulaszem wołowym a do tego Cerny Kozel - wyśmienite ciemne, lekkie piwko. Małżonce przypadły do gusty szpinak, smażeny syr i biała zasmażana kapusta.

Ceny piwa od 26 do 36 CZK, czyli 4-5 PLN

Strona knajpy: http://www.havelska-koruna.cz/

Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.12.2014 23:14

Ale numer :D

Skąd się dowiedziałeś o tym lokalu :?:

Ja od pewnej Polki mieszkającej w Pradze. Poleciła mi Hawelską Korunę jako miejsce, gdzie na starówce da się smacznie i dobrze zjeść coś czeskiego za niezłą cenę.
I to jest prawda :D

Chciałem ją wcześniej polecić, ale postanowiłem poczekać na Twój typ 8)
I to jest Nasz typ :!: :D

Gadałem krótko z właścicielem. To jest czeski Polak, ma siostrę w polskim Cieszynie
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 07.12.2014 23:39

Ja natrafiłem na tę knajpę przeglądając różne fora o Pradze. Praktycznie tylko tam się żywiliśmy, bo ceny bardzo dobre i w ścisłym centrum.

Lokal musi odwiedzać dużo Polaków, bo panie z obsługi świetnie rozumieją nasz język.

Dla, tych którzy zdecydują się odwiedzić tę restaurację, taka jedna podpowiedź. Przy wejściu, od kasjerki otrzymacie karteczkę, na której osoby wydające posiłki wpisują to co wybraliście. Karteczek nie wolno nigdzie pozostawiać, ani zgubić. Po posiłku udać się z nią do kasjerki, która podliczy waszą ucztę. Pamiętajcie każda osoba ma swoją karteczkę, lepiej oddać pustą niż nie mieć jej wcale :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.12.2014 23:51

Dokładnie, tak to tam działa :D

Mają spory wybór dań i co ważne smakowitych :D
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 08.12.2014 18:54

Przemieszczamy się metrem do dzielnicy Żiżkow, nad którą góruje, widoczna z oddali wieża telewizyjna. Ma on 216 m wysokości i można z niej podziwiać piękną panoramę Pragi. W wieży znajduje się restauracja, gdzie możemy np. napić się czeskiego piwka patrząc z góry na miasto.

Obrazek

Obrazek


W 2000 roku na wieży pojawiły się figury raczkujących dzieci, których twórcą jest Dawid Cerny czeski artysta. Miały one przebywać tam tymczasowo, jednak spodobały się Prażanom i można je nadal oglądać.

Obrazek

Na tarasie widokowym zainstalowano wiszące fotele, w których dzięki okrągłej konstrukcji i zamontowanym głośnikom usłyszymy odgłosy miasta. Jest to bardzo relaksujące miejsce. Wygodnie siedzimy, bujamy się, wsłuchujemy i spoglądamy w dal. Mnie udało się nawet przysnąć na chwilkę

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wjazd windą na taras widokowy jest płatny, znajduje się on na 93 metrach, do restauracji wjedziemy za darmo, ale to o 30 metrów niżej.
ceny dostępne są na tej stronie: http://www.towerpark.cz/en/entrance-fee/

Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.12.2014 19:41

Na tej wieży jeszcze nie byłem 8)

Trochę znam Żiżkov, typowa dzielnica mieszkaniowa jeszcze z czasów austrowęgierskich :roll:
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 09.12.2014 09:04

Lednice napisał(a):Na tej wieży jeszcze nie byłem


No i jest kolejny pretekst, żeby odwiedzić Pragę :wink:
husband
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 813
Dołączył(a): 24.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) husband » 09.12.2014 12:55

Lednice napisał(a):Dokładnie, tak to tam działa :D

Mają spory wybór dań i co ważne smakowitych :D




Ja nie trafiłem będąc w Pradze na tą tawernę. Będzie pretekst do odwiedzenia następnym razem, skoro tak polecacie to miejsce :papa:
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 09.12.2014 13:53

danielZS

Która linia metra tam lepiej dojechać - żółtą czy zieloną i na jakiej stacji wysiąść ?
Bo stacji Żiskov jako takiej nie ma...

Poz
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.12.2014 14:05

Najbliżej będzie od linii zielonej. Ze stacji Jiřího z Poděbrad :D .

Lubię Pragę. Kiedyś bywałam tam co roku. Obejrzałam zdjęcia i zatęskniłam trochę za praskimi klimatami.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 09.12.2014 14:21

Praga - to samo słowo już brzmi magicznie...

ale, niestety, moim zdaniem coraz mniej Pragi w Pradze :( zaczyna dominować tandeta, chińszczyzna (udająca regionalizm), sieciówki międzynarodowe wypychają tradycyjne czeskie lokale. Ceny, jak już wspomniano, w centrum gonią Europę. Ale trudno się temu dziwić, przy takich tłumach turystów?

Na tapetę wskoczył Zizkov - to jest mój cel w Pradze w przyszłym roku. Męski wypad, pociągiem (aby nikt nie musiał być kierowcą :D) i cały weekend na Zizkovie, gdzie zachowało się najwięcej tradycyjnych spelunek i turystów niemal brak... ah, już mi się to wyobraża :)
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 09.12.2014 15:32

husband napisał(a):Ja nie trafiłem będąc w Pradze na tą tawernę. Będzie pretekst do odwiedzenia następnym razem, skoro tak polecacie to miejsce


To koniecznie musisz ją odwiedzić, prawdziwy klimat czeskich dań. Może nie tak, jak na Żiżkov, gdzie dochodzi bardziej speluniasty wystrój, wesoła robotnicza gawiedź i witające nas u progu chmury papierosowego dymu...

Venom555 napisał(a):danielZS

Która linia metra tam lepiej dojechać - żółtą czy zieloną i na jakiej stacji wysiąść ?
Bo stacji Żiskov jako takiej nie ma...


wszystko, tak jak w odpowiedzi marze_na, zielona linia, wysiadka na Jiriho z Podebrad, tam jest taki mały skwer z dużym kościołem, skąd widać wierzę. Piechotą w jej kierunku i za jakieś 5 minut jesteście na miejscu.

marze_na napisał(a):Lubię Pragę. Kiedyś bywałam tam co roku. Obejrzałam zdjęcia i zatęskniłam trochę za praskimi klimatami.


mam dokładnie to samo, jak piszę tę relację od razu pomyślałem że już chcę jechać do Pragi :D

Pudelek napisał(a):Na tapetę wskoczył Zizkov - to jest mój cel w Pradze w przyszłym roku. Męski wypad, pociągiem (aby nikt nie musiał być kierowcą ) i cały weekend na Zizkovie, gdzie zachowało się najwięcej tradycyjnych spelunek i turystów niemal brak... ah, już mi się to wyobraża


Fajnie zazdroszczę, tylko w tych spelunkach palić trzeba umić, lub lubić :wink:
danielZS
Cromaniak
Posty: 687
Dołączył(a): 18.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) danielZS » 09.12.2014 15:46

W zimie fajnie jest że wcześnie robi się ciemno wtedy idziemy w te wszystkie miejsca, w których byliśmy za dnia i oglądamy je w całkiem innym wymiarze, a do tego nie jest jeszcze tak późno :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1976
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 09.12.2014 17:03

danielZS napisał(a):
Pudelek napisał(a):Na tapetę wskoczył Zizkov - to jest mój cel w Pradze w przyszłym roku. Męski wypad, pociągiem (aby nikt nie musiał być kierowcą ) i cały weekend na Zizkovie, gdzie zachowało się najwięcej tradycyjnych spelunek i turystów niemal brak... ah, już mi się to wyobraża


Fajnie zazdroszczę, tylko w tych spelunkach palić trzeba umić, lub lubić :wink:


no fakt, zadymione pomieszczenia (a właściwie prawdziwa siekiera) to nie jest to, co uwielbiam ;) z drugiej strony prawdziwa czeska knajpa bez dymu wydaje się nieprawdziwa (choć czasem takie widuję ;))
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.12.2014 21:08

Venom555 napisał(a): danielZS

Która linia metra tam lepiej dojechać - żółtą czy zieloną i na jakiej stacji wysiąść ?
Bo stacji Żiskov jako takiej nie ma...

Poz



Najlepiej dojechać na Żiżkov tramwajem, główna linia tramwajowa biegnie koło cmentarzy, wieża jest niedaleko cmentarza żydowskiego 8)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czarnogóra - Црна Гора



cron
Krótki zimowy spacer po Pradze - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone