Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kreta zachodnia 2018

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 10.02.2019 15:02

Czas na podsumowanie naszego pobytu na wyspie. Mimo przeciwności losu udało się wiele zobaczyć :) . Kreta zachodnia ma wiele do zaoferowania i to zarówno dla wielbicieli plaż jak i dla tych którzy lubią nieco bardziej aktywny wypoczynek.
Część północna to miejscowości turystyczne i plaże ciągnące się właściwie nieprzerwanie. Plaże są tu mało ciekawe. Jednak to dobra baza wypadowa.
Część południowa to niesamowite połączenie gór i morza 8O . Trochę podobnie jak na Riwierze Makarskiej ale lepiej. Jednak tutaj poza Paleochorą jest zaledwie kilka małych miejscowości. Siłą rzeczy baza noclegowa jest mniejsza. Południe z małymi wyjątkami nie jest dobrą bazą wypadową. Co ciekawe jest tu taniej niż na skomercjalizowanej północy.
Będąc na Krecie koniecznie trzeba zobaczyć Elafonisi oraz Balos i to pomimo tłumów, które odwiedzają te cuda natury. Warto też zajrzeć na mniej spektakularną ale za to bardziej spokojną Falasarnę.
Odrębny temat to wąwozy, z których Kreta jest znana. Dla ceniących aktywny wypoczynek to punkt obowiązkowy. Byłem w trzech i każdy był inny:
Agia Irini – łatwy, dobrze utrzymany szlak. Dużo cienia i wszechobecne oleandry.
Samaria – najbardziej znany i dla wielu turystów punkt obowiązkowy. Wąwóz nie jest jednak łatwy – odległość i upał potrafią dać się we znaki. Na pewno wart odwiedzenia. Spektakularne wysokie ściany, których ukoronowaniem są Żelazne Wrota.
Imbros – krótszy od Samari ale trudniejszy technicznie choć dla wielbicieli górskich szlaków nie będzie to wielkie wyzywanie. Wąskie przesmyki, ciekawe formy skalne. Ten wąwóz spodobał mi się najbardziej choć pozostałe też warto zobaczyć.

Czego nie udało się nam zobaczyć:
- Lutro
- Lissos
- Jezioro Kournas
- Polyrina (ruiny)
- Gingilos (za to przeszedłem Samarię)
Może komuś się przyda przy okazji planowania pobytu.

Kreta spodobała się nam. Jednak mi nieco bardziej niż żonie i synowi. W tym roku wracamy do Chorwacji ale w 2020 myślę że będzie ponownie Kreta :lol: .
Dziś bez zdjęć ale w kolejnym ostatnim już odcinku będzie małe podsumowanie zdjęciowe.

CDN
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.02.2019 20:50

A co żonie i synowi nie spasowało w Krecie?
No i czekam na fotograficzne podsumowanie :papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.02.2019 16:42

Bardzo dużo zwiedziliście , a biorąc pod uwagę że my tam będziemy bez młodzieży , może nam uda się równie dużo 8)
Wąwozy to będzie obowiązek , a reszta . . . to się zobaczy :oczko_usmiech:

Czekam na suplement fotograficzny


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.02.2019 19:12

Piotr, a kiedy i jak się na Kretę wybierasz? no i co już dziś w planie umieściłeś?
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.02.2019 20:29

piekara114 napisał(a):Piotr, a kiedy i jak się na Kretę wybierasz? no i co już dziś w planie umieściłeś?


Kreta na 2020 rok , tylko samolotem ( na 2019 rok jeszcze do uzupełnienia części kontynentalnej spacerem to , co nie zdążyliśmy w październiku 2018 ), może uda się wiosenny wyjazd ze wskazaniem właśnie zachodniej części wyspy . Nie wykluczam też skorzystania z okazji . . . poluję dość intensywnie :wink: , a wtedy plan powstanie w trakcie kilka okazji z różnych powodów już mi uciekło :roll:
A Ty masz już coś "zaklepane" na Krecie :?:

Pozdrawiam
Piotr
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 11.02.2019 22:29

piekara114 napisał(a):A co żonie i synowi nie spasowało w Krecie?

To nie tak, że Kreta jakoś mocno podpadła :lol: . Tu raczej chodzi o detale. Żonie trochę brakowało chorwackich klimatów. Żwirkowych plaż z przeźroczystą wodą, klap grających wieczorami w centrach miasteczek (tu Paleochora nieco nadrabiała), czy nawet chorwackiej muzyki w radiu podczas przemieszczania się samochodem. Poza tym było trochę za … gorąco :hut: . Syn zraził się po kontuzji stopy :evil: .
Jednak widoki były super 8O , na jedzenie też nie narzekamy, u syna zaciera się niemiłe wspomnienie :) i dlatego w 2020 zawitamy na Kretę :lol: .
W tym roku wracamy do Chorwacji ale po drodze w planie jest też Austria a na powrocie być może Budapeszt. Miała być wyspa, myślałem o Hvarze ale ostatecznie wybór padł na Zaostrog na Riwierze Makarskiej.
piotrf napisał(a):Bardzo dużo zwiedziliście , a biorąc pod uwagę że my tam będziemy bez młodzieży , może nam uda się równie dużo 8)
Wąwozy to będzie obowiązek , a reszta . . . to się zobaczy :oczko_usmiech:

Trochę udało się zobaczyć :) choć akurat wąwozy przeszedłem sam. Polecam je gorąco :lol: .

piotrf napisał(a):
piekara114 napisał(a):Piotr, a kiedy i jak się na Kretę wybierasz?

Kreta na 2020 rok , tylko samolotem …

To może się spotkamy :wink: choć my pewnie ponownie na przełomie czerwca i lipca będziemy mieli urlop.
piotrf napisał(a):A Ty masz już coś "zaklepane" na Krecie :?

Beata to w tym roku będzie powrót na Kretę :?:

piekara114 napisał(a):No i czekam na fotograficzne podsumowanie :papa:

piotrf napisał(a):
Czekam na suplement fotograficzny

Postaram się jutro lub pojutrze wrzucić :oczko_usmiech: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.02.2019 22:40

piotrf napisał(a):A Ty masz już coś "zaklepane" na Krecie :?:
Mam w planach ponowne odwiedzenie Krety (mnie zachwyciła) i jak to będzie (w bliżej nie znanej przyszłości) to na pewno będzie to maj lub koniec września i na pewno będę stacjonować w Agios Nikolaos :mrgreen: Na razie dopinam wakacje i coś o wiośnie myślimy, ale to już zależy od nauczycieli czy postanowią protestować w czasie egzaminów gimnazjalistów i będę w innym nieznanym terminie....

Dawigs napisał(a):
piotrf napisał(a):
piekara114 napisał(a):Piotr, a kiedy i jak się na Kretę wybierasz?

Kreta na 2020 rok , tylko samolotem …
To może się spotkamy :wink: choć my pewnie ponownie na przełomie czerwca i lipca będziemy mieli urlop.
8O 8O 8O Macie już tak dokładne plany na tak odległy termin?
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 13.02.2019 12:18

piekara114 napisał(a): Mam w planach ponowne odwiedzenie Krety (mnie zachwyciła)

W pełni się pod tym podpisuję :lol:


piekara114 napisał(a):... na pewno będę stacjonować w Agios Nikolaos :mrgreen:

Czyli wschodnia część :lol: Może pójdziemy w Wasze ślady :wink:

piekara114 napisał(a):
Dawigs napisał(a):
piotrf napisał(a):
piekara114 napisał(a):Piotr, a kiedy i jak się na Kretę wybierasz?

Kreta na 2020 rok , tylko samolotem …
To może się spotkamy :wink: choć my pewnie ponownie na przełomie czerwca i lipca będziemy mieli urlop.
8O 8O 8O Macie już tak dokładne plany na tak odległy termin?


U nas ostatnimi czasy zarówno u żony jak i u mnie w pracy tak się poukładaliśmy urlopami że zazwyczaj zaczynamy urlop po zakończeniu roku szkolnego :lol:
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 13.02.2019 12:37

Zapraszam na obiecany suplement zdjęciowy z naszych wakacji. Ciężko było wybrać zdjęcia tak by nie zdublować się z już zamieszczonymi :P

Na początek roślina, na którą kilka razy wpadłem. Może wiecie co to jest :?:
IMG_20180626_105052 (Kopiowanie).jpg

Na plażę często zabieraliśmy takie brzoskwinie :)
IMG_20180704_091006 (Kopiowanie).jpg

Paleochora
IMG_4996 (Kopiowanie).JPG

IMG_4550 (Kopiowanie).JPG

IMG_4589 (Kopiowanie).JPG

Elafonisi
IMG_4731 (Kopiowanie).JPG

IMG_4717 (Kopiowanie).JPG

Wąwóz Agia Irini
IMG_4853 (Kopiowanie).JPG

Wąwóz Samaria
IMG_5145 (Kopiowanie).JPG

IMG_5197 (Kopiowanie).JPG

Chania
IMG_5359 (Kopiowanie).JPG

IMG_5361 (Kopiowanie).JPG

Falasarna
IMG_5569 (Kopiowanie).JPG

Aptera
IMG_5731 (Kopiowanie).JPG

Balos i Gramvousa
IMG_5892 (Kopiowanie).JPG

IMG_6006 (Kopiowanie).JPG

Wąwóz Imbros
IMG_6101 (Kopiowanie).JPG

Ogród botaniczny
IMG_6334 (Kopiowanie).JPG

IMG_6347 (Kopiowanie).JPG


Na tym kończę :) . Dziękuję bardzo za wszystkie miłe słowa i za śledzenie relacji :lol:
Pozdrawiam serdecznie.

KONIEC
Ostatnio edytowano 13.02.2019 21:44 przez Dawigs, łącznie edytowano 1 raz
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 13.02.2019 21:15

Dzięki za relację :D i za podpowiedzi na PW
za równe trzy miesiące będę deptał po Twoich śladach :hearts: :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.02.2019 21:17

Ten kwiatek pierwszy raz spotkałam w PN Krka i potem w kilku miejscach, a najwięcej teraz w Sivocie i dalej za chiny nie mogę zapamiętać jak on się nazywał, a już to znalazłam... :evil:

Pięknie, wspomnienia wracają :papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.02.2019 23:36

Grzegorz , to my dziękujemy za świetną relację , kilka miejsc postaramy się odwiedzić korzystając z Twojej rekomendacji :D , resztę mam już poskładane :wink:


Pozdrawiam
Piotr
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 14.02.2019 08:37

Również dziękuję. Kreta jest mocno u nas na tapecie, tylko wolalbym mieć miejscówkę pośrodku wyspy, by dotrzeć i na jej zachód i wschód. Odległości są naprawdę spore.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.02.2019 08:57

@te kiero - same odległości nie są tak złe, bo w km to aż tak wiele nie ma, więcej nie raz ludzie robią jeżdżąc z RM do Dubrovnika, ale niestety czas przejazdu robi swoje, przejazdy przez góry i to, że nie ma autostrady tylko raczej droga szybkiego ruchu, gdzie i tak jedzie się 80-100 km...
Może pomyśl o podziale pobytu na część zachodnią (okolice Chanii/Retymno) oraz część wschodnią (np. ok. A.N.), choć i tak za pewne nawet z listy must see nie uda się wszystkiego w ciągu 2 tygodni odwiedzić....
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1351
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 15.02.2019 21:37

lotnikwsk napisał(a):Dzięki za relację :D i za podpowiedzi na PW
za równe trzy miesiące będę deptał po Twoich śladach :hearts: :papa:

piotrf napisał(a):Grzegorz , to my dziękujemy za świetną relację , kilka miejsc postaramy się odwiedzić korzystając z Twojej rekomendacji :D , resztę mam już poskładane :wink:
Pozdrawiam
Piotr

te kiero napisał(a):Również dziękuję. Kreta jest mocno u nas na tapecie, tylko wolalbym mieć miejscówkę pośrodku wyspy, by dotrzeć i na jej zachód i wschód. Odległości są naprawdę spore.

Proszę bardzo :oops: . Mam nadzieję, że Kreta zachwyci tak jak mnie :D .

piekara114 napisał(a):Ten kwiatek pierwszy raz spotkałam w PN Krka i potem w kilku miejscach, a najwięcej teraz w Sivocie i dalej za chiny nie mogę zapamiętać jak on się nazywał, a już to znalazłam... :evil:

Szukałem w internecie ale nie znalazłem :cry: .

piekara114 napisał(a):@te kiero - same odległości nie są tak złe, bo w km to aż tak wiele nie ma, więcej nie raz ludzie robią jeżdżąc z RM do Dubrovnika, ale niestety czas przejazdu robi swoje, przejazdy przez góry i to, że nie ma autostrady tylko raczej droga szybkiego ruchu, gdzie i tak jedzie się 80-100 km....

Dokładnie. Górskie główne drogi są nawet szerokie, przynajmniej te w zachodniej części. Jednak cały czas prowadzą „wężykiem”. Sporo na nich kamieni na poboczach dróg, których nikt nie sprząta :!: Po deszczu to miejscami są na całej szerokości drogi :evil: .
piekara114 napisał(a):Może pomyśl o podziale pobytu na część zachodnią (okolice Chanii/Retymno) oraz część wschodnią (np. ok. A.N.), choć i tak za pewne nawet z listy must see nie uda się wszystkiego w ciągu 2 tygodni odwiedzić....

Dobra rada. My tak zrobiliśmy i to był dobry pomysł :lol: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kreta zachodnia 2018 - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone