Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

KORSYKA - porady, opinie, kempingi

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 26.02.2006 19:29

ally napisał(a):Maćku mail nie dotrał niestety :cry: :cry: :cry:
Może ja do Ciebie napiszę i odeślesz mi go w odpowiedzi???


Nie wiem skąd te problemy na łączach. Przerzuciłem fotki do innej galerii - można je obejrzeć tu: http://www.labfoto.pl/dyna/myphotos.mhtml?gid=27277

Nie są po kolei ale nie dało się tego tak ustalić-opisy krótkie bo krótkie ale są :wink:
pozdraVki
ooloo
zbanowany
Posty: 143
Dołączył(a): 25.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ooloo » 26.02.2006 21:08

A co to do jasnej cholery :?: Nie można sobie założyć strony i forum o Korsyce, tylko "na waleta" doczepiliście się cro.pl? Brakuje kasy na opłacenie serwera? Tu przyszliście, żebraki? :oops:

Spadać mi stąd i to szybko, matołki!!! Admin(ka) znów zaspał(a), a tu mu(jej) robią krecią, żebraczą robotę. Wstyd!

Chorawcja jest piękna i żadne gnojki nie będą tu zachwalać brudnej, drogiej i nieprzyjaznej Polakom Korsyki. Trzeba być zboczeńcem, aby tam w ogóle jechać na wypoczynek. Beton i blokowiska/hotelowiska, zero przyrody, woda "na oko" czysta, ale sprawdźcie jej skład na www.eurosealab.com. A widzieliście te martwe ryby u wybrzerzy Korsyki - to, jak pisze prasa fachowa (Nautilus, Seanature) normalny widok w okresie letnim, kiedy ścieki z hotelowisk wrzucane są do morza.
Kto lubi smród i brud - zapraszamy na Korsykę. To typowe wakacje dla snobów - za kupę kasy masz... kupę.

Pozdrawiam,
ooloo :o
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 26.02.2006 22:37

Maciej napisał(a): Przerzuciłem fotki do innej galerii - można je obejrzeć tu: http://www.labfoto.pl/dyna/myphotos.mhtml?gid=27277

Nie są po kolei ale nie dało się tego tak ustalić-opisy krótkie bo krótkie ale są :wink:
pozdraVki


Przeglądnąłem twoje foty Maćku - i co widzę? Klimaty podobne do HR; góry, morze i małe miasteczka. Wię mam pytanie czy tak wygląda całe wybrzeże Korsyki czy też tylko któraś jego część?
Chodzi mi o plaże - w której części wyspy jest najwięcej piaszczystych i dzikich jaką widać tylko na jednej twojej fotce?
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 27.02.2006 07:38

Korsyka jest bardzo podobna do Chorwacji :) Jak spojrzysz na mapę to północ od Cap Corse przez całe zachodnie wybrzeże az do Boniffaccio na poluniowym krańcu to wybrzeże a la Makarska. Miejscami bardzo trudno dostępne (rejon Porto) a w innych miejscach góry są nieco w tle (Calvi, Ajaccio, Propriano). Natomiast wschodnie wybrzeże od Porto Vecchio po Bastię to coś dla miłośników Bałtyku-płaski teren niekończące się kilometry piaszczystych plaż. Czyli dla kazdego coś miłego ;)
Prześliczne zatoki z piaszczystymi plażami z lazurową wodą są też w tej skalistej części wybrzeża - jest tego tyle że poza sierpniem nietrudno znaleźć jedną dla siebie.
Generalnie jak już pisałem Korsyka jest znacznie spokojniejsza od Chorwacji tej lądowej - typowy klimat wyspiarski osiagalny też w HR.
Duże wrażenie robi przyroda - mniej jest gołych skał a zdecydowanie więcej zieleni.
pozdraVki
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 27.02.2006 08:33

Co raz bardziej podoba mi się pomysł wyjazdu na Korsykę.
Maćku. Byłeś może w miejscowości Porto Pollo? T jest po zachodniej stronie i podbno ładnie tam stąd moje pytanie.

Ah. Czy istnieją jakieś inne przewodniki po Korscyce prócz Pascala - Południowa Francja? Mogą byc nawet anglojęzyczne w ostateczności i mapy .....
Możesz coś polecić?

Ostatnio natknęłam się na jakieś zeszłoroczne wydanie miesiecznika Podróże i znalazłam artykuł o Korsyce. Troche ciekawych informacji można tam znaleźc ale zaiteresowały mnie tamtejsze zwyczaje kulinarne? Rozumiem, że Wasze menu było ograniczone ale chciałam zapytać co jest największyms pecjałem Korsyki albo co poprostu warto spróbować.
Jak wiadomo np. w Chorwacji są przepyszne owoce morza.
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 27.02.2006 08:38

Dzięki link. :D
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 27.02.2006 08:58

Co do Porto Polo to polecam uważną lekturę zdjęć:
http://www.labfoto.pl/dyna/imgp.mhtml?i ... ;gid=27277

:lol: :wink:
Francuska nazwa zamazana ale to wlaśnie ta miejscowość. Jest tam bardzo sympatycznie-ładny widok na zatokę Propriano. Taka miejscowosć trochę na końcu świata ale jeśli myślisz o tamtejszym campie to nie polecam-jest na samym wjeździe przy drodze-zupelnie nie osłonięty-tylko wysokie drzewa i trawa - zupelny brak kameralności. Ale sama miejscowość bardzo sympatyczna.
Co do przewodników-my posługiwaliśmy się jedynie ubogim pascalem i wydrukami z roznych stron internetowych. Słyszałem ze jest bardzo dobry przewodnik po Korsyce z serii Lonely Planet (ang.) ale nie wiem czy jest dostępny u nas.
Co do menu- kuchnia korsykańska jest na wskroś śródziemnomorska - z pomieszanymi wpływami i Francji i Włoch. Menu większosci restauracji nie rózni się jednak od tego w HR-ewentualnych róznic w jakosci nie ocenię bo wtedy owoców morza ryb etc jeszcze nie jadłem.
Taki miejscowy rarytas nr jeden to jadalne kasztany-dodają je do wszystkiego-naleśników, pierogów, ciastek. Warto popróbować. Mnie kasztany najlepiej smakowały w piwie ;)
Warto popróbowac ich różowych win - to też taka koryskańska specjalność. Ten rodzaj win dominuje w sklepach i knajpach. Można łatwo przytaszczyć toto do Polski-sprzedaja w marketach w 5 litrowych baniakach :oczko_usmiech:
pozdraVki
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 27.02.2006 09:11

Ally, Macieju - dzięki za odpowiedzi!
Opinie o północnych regionach Włoch potwierdzają moje informacje z różnych źródeł. Ja na szczęście większość czasu mam zamiar spędzić na "obcasie" i "ostrodze"...
Co do założenia tematu "Włochy" to na razie nie chcę się wychylać, widząc niektóre histeryczne reakcje na tematy inne niż chorwackie. Poczekam jeszcze na rozkręcenie się Camping Forum. Jeżeli ktoś ma ochotę to zapraszam: http://www.camping.fora.pl/index.php
Gdyby tak ludzie podróżujący po różnych zakątkach Europy chcieli podzielić się swoimi doświadczeniami... byłoby wspaniale!
pozdr
Ostatnio edytowano 27.02.2006 10:46 przez janusz.w., łącznie edytowano 1 raz
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 27.02.2006 09:29

Maciej napisał(a):
ally napisał(a):Maćku mail nie dotrał niestety :cry: :cry: :cry:
Może ja do Ciebie napiszę i odeślesz mi go w odpowiedzi???


Nie wiem skąd te problemy na łączach. Przerzuciłem fotki do innej galerii - można je obejrzeć tu: http://www.labfoto.pl/dyna/myphotos.mhtml?gid=27277

Nie są po kolei ale nie dało się tego tak ustalić-opisy krótkie bo krótkie ale są :wink:
pozdraVki


Pięknie tam!
pozdr
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 27.02.2006 21:46

janusz.w. napisał(a):Ally, Macieju - dzięki za odpowiedzi!
Opinie o północnych regionach Włoch potwierdzają moje informacje z różnych źródeł. Ja na szczęście większość czasu mam zamiar spędzić na "obcasie" i "ostrodze"...
Co do założenia tematu "Włochy" to na razie nie chcę się wychylać, widząc niektóre histeryczne reakcje na tematy inne niż chorwackie. Poczekam jeszcze na rozkręcenie się Camping Forum. Jeżeli ktoś ma ochotę to zapraszam: http://www.camping.fora.pl/index.php
Gdyby tak ludzie podróżujący po różnych zakątkach Europy chcieli podzielić się swoimi doświadczeniami... byłoby wspaniale!
pozdr


Tym się nie przejmuj bo jest to częśc naszego forum gdzie bez skrępowania możesz rozmawiać o wszystkim do woli.
Polecam założenie wątku bo nie wszyscy zaglądają do tematu korsyka.
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 27.02.2006 21:47

Gdzieś widziałam przewodniki Lonely Planet. Muszę poszukać :D
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 27.02.2006 22:07

http://shop.lonelyplanet.com/product_de ... uctID=2529
To nie takie trudne :D
teraz tylko trzeba kupić hehehe

Zastanawiam się czy można go zakupić w Polsce czy koniecznie trzeba przez net.

Edit: http://www.traffic-club.pl/sklep/ksiazk ... 89774.html :D
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 28.02.2006 10:38

:lol: Szybko poszło :wink: Trochę drogi ale na pewno warto. Z map polecam serię Michelina. Dostępna w dobrych sklepach z mapami. Taka żółta seria-kazdy dystrykt Francji ma oddzielną mapę. Korsyka jest oczywiście odzielnie. Jest tak dokladna ze zaznaczono na niej kazdą pipidówę, 1 cm na mapie to 2 km. Cena przystępna - poniżej 10 zł. Polecam :wink:
pozdraVki
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 28.02.2006 12:29

Maciej napisał(a)::lol: Szybko poszło :wink: Trochę drogi ale na pewno warto. Z map polecam serię Michelina. Dostępna w dobrych sklepach z mapami. Taka żółta seria-kazdy dystrykt Francji ma oddzielną mapę. Korsyka jest oczywiście odzielnie. Jest tak dokladna ze zaznaczono na niej kazdą pipidówę, 1 cm na mapie to 2 km. Cena przystępna - poniżej 10 zł. Polecam :wink:
pozdraVki


A można gdzieś zakupić w internecie? A może Empik?
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 28.02.2006 15:35

http://www.traveller.com.pl/sklep_katowice.php

Tam powinnaś dostać-sprzedaja też w internecie ale szkoda chyba placić za przesyłkę. Z tego co widziałem mają nową wersję tej mapy-jezcze dokładniejszą 1:150 000 (ja mam 1:200 000). Jest tez niestety 2 razy droższa (około 15 zł) ale na pewno dobra. Mapy Michelina mają najlepsza markę nie tylko we Francji. Bardzo cenione sa przez podróżników np. w Afryce (dokladność, rzetelność etc).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France



cron
KORSYKA - porady, opinie, kempingi - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone