Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Klub Miłośników Wyspy Brač

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
anakin
Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 20.11.2019 12:00

alechandro napisał(a):Na druga stronę wyspy - Selca, Povlja, Sumartin to lepiej z Makarskiej płynąć żałuję, że tak nie zrobiłem płynąc na wyspę.

No nie wiem.
Co prawda mniej kilometrów do przejechania po wyspie, jednak trochę dłuższa kolejka na prom w Makarskiej (zależna oczywiście od pory i dnia tygodnia).
Ja widziałem kolejkę w drugą stronę , czyli z Sumartinu.
Przynajmniej "dwa promy" czekania.
piekara114
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.11.2019 12:13

Aż tak źle jest na ten prom z/do Makarskiej? On tak mało samochodów zabiera? Bo jak czytałam to nie kursuje jak wahadło w Drvenika na Hvar jak jest potrzeba tylko trzyma się rozkładu... Rzeczywiście tak jest?
A cenowo to jak wychodzi, jest różnica, bo szczerze to nie patrzyłam i nie wiem czy w sezonie jest jakiś wzrost cen....
mchrob
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 20.11.2019 12:16

anakin napisał(a):
alechandro napisał(a):Na druga stronę wyspy - Selca, Povlja, Sumartin to lepiej z Makarskiej płynąć żałuję, że tak nie zrobiłem płynąc na wyspę.

No nie wiem.
Co prawda mniej kilometrów do przejechania po wyspie, jednak trochę dłuższa kolejka na prom w Makarskiej (zależna oczywiście od pory i dnia tygodnia).
Ja widziałem kolejkę w drugą stronę , czyli z Sumartinu.
Przynajmniej "dwa promy" czekania.

W tym roku stacjonowałem w Sumartinie (I połowa sierpnia) i miejsce dla auta na promie do Makarskiej trzeba było rezerwować przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem. Ja tylko wybrałem się nim na wycieczkę do Makarskiej bez auta. Ale z autem w szczycie sezonu można utknąć w kolejce do kolejnego dnia.
anakin
Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 20.11.2019 12:24

piekara114 napisał(a):Aż tak źle jest na ten prom z/do Makarskiej? On tak mało samochodów zabiera?

Nie mogę znaleźć tej informacji, ale gdybym miał to ocenić "na oko" to jakieś 4-5 razy mniej niż te ze Splitu.
Poza tym kursuje rzadziej.
https://www.jadrolinija.hr/docs/default ... f?sfvrsn=2
mchrob
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 20.11.2019 12:38

anakin napisał(a):
piekara114 napisał(a):Aż tak źle jest na ten prom z/do Makarskiej? On tak mało samochodów zabiera?

Nie mogę znaleźć tej informacji, ale gdybym miał to ocenić "na oko" to jakieś 4-5 razy mniej niż te ze Splitu.
Poza tym kursuje rzadziej.
https://www.jadrolinija.hr/docs/default ... f?sfvrsn=2

Wg wikipedi 30 samochodów, ale jak zapakują kilka ciężarówek to się ilość zmniejsza.

https://hr.wikipedia.org/wiki/M/T_Pelje%C5%A1%C4%8Danka

IMG_20190813_101216.jpg

IMG_20190813_101247.jpg

Wg tej samej wiki promy Split-Supertar zabierają nominalnie 138 samochodów czyli tak jak Anakin oszacował

https://hr.wikipedia.org/wiki/M/T_Hrvat
sdolas
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 20.11.2019 13:37

Na wyspę watro jechać ze Splitu, nie tylko ze względu na gabaryt promów i ich ilość, ale co jest sporym plusem, po zjeździe z promu można zrobić spore zakupy w Lidlu czy Konzumie :wink:
Jeśli ktoś stacjonuje po tej mniej zatłoczonej części wyspy :wink:, to w drogę powrotną, warto przeprawiać się z Sumartinu do Makarskiej. Jest możliwość wcześniejszego wykupienia biletu, przeprawa sprawna, super widoki po drodze na Biokovo, no i wylot na autostradę bardziej sprawny, niż ze Splitu.
gusia-s
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 20.11.2019 13:40

alechandro napisał(a):Na druga stronę wyspy - Selca, Povlja, Sumartin to lepiej z Makarskiej płynąć żałuję, że tak nie zrobiłem płynąc na wyspę. Wracając problemem nie jest same rondo w Supetarze ale problemem jest wydostanie się ze Splitu a na początku droga przez mękę czeka nas w porcie po wyjeździe z promu. W tym roku zjechałem w Splicie z promu o 9.00 chyba to tragedia była.
Tylko 2 razy przypływałam do Splitu i dwukrotnie w piątek, raz o 13 , drugi raz 13.30. Z fotek mi wynika, że 15 minut później już byliśmy na autostradzie czyli całkiem w porządku. W sobotę pewnie jest jak piszesz.
My staramy się przyjeżdżać w niedzielę a wracać różnie ... jak z promem to raczej w piątek własnie.

Tu jednak chyba bardziej bigum pyta o korki w samym Supetar, związane z kolejką na prom, która własnie blokuje rondo. Na rondzie zbiegają się drogi od wschodu, zachodu i południa wyspy, ale jak pisałam w tygodniu takich uciążliwości nie doświadczyliśmy.

piekara114 napisał(a):Aż tak źle jest na ten prom z/do Makarskiej? On tak mało samochodów zabiera? Bo jak czytałam to nie kursuje jak wahadło w Drvenika na Hvar jak jest potrzeba tylko trzyma się rozkładu... Rzeczywiście tak jest?
A cenowo to jak wychodzi, jest różnica, bo szczerze to nie patrzyłam i nie wiem czy w sezonie jest jakiś wzrost cen....
Tak jak już napisano, zabiera bardzo mało aut i istnieje duże ryzyko, graniczące z pewnością, że nie wjedzie się na pierwszy prom chyba, że ma się rezerwację. Z tego co pamiętam na ten prom można dokonać rezerwacji na konkretny rejs ... ale też rzuciło mi się gdzieś w oczy, że od tego roku będzie można rezerwować wszystkie połączenia promowe.
Mieszkańcy wysp strasznie się burzą z tego powodu.

Cena promu z Makarskiej do Sumartinu jest taka sama co ze Splitu do Supetaru.
anakin
Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 20.11.2019 14:20

gusia-s napisał(a):Cena promu z Makarskiej do Sumartinu jest taka sama co ze Splitu do Supetaru.

No nie tak do końca, bo podróżując z Makrarskiej w 2 osoby plus samochód jesteśmy do przodu jakieś 10 HKR. :wink:
Żart oczywiście.
Jeżeli miałbym jeszcze raz płynąć na Brač (choć się nie wybieram) to tylko ze Splitu.
yzedef
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 20.11.2019 18:24

Dodatkowo pozostaje jeszcze zabawa z rozładowaniem/załadowaniem z tego co zaobserwowałem kiedyś to trzeba ale wjechać albo zjechać tyłem, tak więc wymaga to gimnastyki od kierowców a jak zwykle obsługa upycha ile się da :), ogólnie trzeba mieć farta aby się złapać na ten prom bo jest w stosunku do do tych z Supetar "malutki" niestety.
dids76
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 20.11.2019 19:02

Od kilku lat jeżdżę na Brač. Na wyspę polecam jazdę ze Splitu bo promy są o wiele większe niż ten z Makarskiej i częstotliwość o wiele większa. Jeżeli ktoś wraca z okolic Sumartinu to ja polecam prom do Makarskiej. Tego lata już można było wcześniej (ja to zrobiłem 5 dni przed wyjazdem) zarezerwować i opłacić sobie miejsce więc odpada problem z niezmieszczeniem się na prom. No i to co pisał allechandro z Makarskiej łatwiej wydostać się niż ze Splitu. Może ja mam takiego pecha, ale zawsze zjeżdżam z promu na końcu i zanim wyjadę ze Splitu to trochę w korkach muszę odstać :wink:
Co do pytania bigum-a. W tygodniu aż takich korków jak w sobotę nie ma, ale w okolicach portu ruch jednak jest wzmożony. Dochodzi do tego spory ruch spowodowany bliskością dużych sklepów (Konzum, Lidl itp) plus stacja paliw.
travel
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 20.11.2019 19:27

dids76 napisał(a):Od kilku lat jeżdżę na Brač. Na wyspę polecam jazdę ze Splitu bo promy są o wiele większe niż ten z Makarskiej i częstotliwość o wiele większa. Jeżeli ktoś wraca z okolic Sumartinu to ja polecam prom do Makarskiej. Tego lata już można było wcześniej (ja to zrobiłem 5 dni przed wyjazdem) zarezerwować i opłacić sobie miejsce więc odpada problem z niezmieszczeniem się na prom.

Jak to potem wygląda w praktyce?
Ustawiasz się razem ze wszystkimi w kolejce na prom , ale najpierw wpuszczają tych z rezerwacją ?
dids76
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 20.11.2019 19:46

travel napisał(a):Jak to potem wygląda w praktyce?
Ustawiasz się razem ze wszystkimi w kolejce na prom , ale najpierw wpuszczają tych z rezerwacją ?
Tak, pierwszeństwo mają ci z rezerwacją.
yzedef
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 20.11.2019 20:11

dids76 napisał(a):
travel napisał(a):Jak to potem wygląda w praktyce?
Tak, pierwszeństwo mają ci z rezerwacją.

Dzięki za cenne info, za rok tak zrobię i przy okazji zaliczę na powrocie Makarską :)
bigum
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) bigum » 20.11.2019 20:37

Bigum jeszcze raz dziękuje za zainteresowanie się moim tematem.
Będę w przyszłym roku pierwszy raz na wyspie więc mam trochę obaw.
Tak naprawdę najbardziej mi zależało na ocenie miejscówki w Supetarze przy ulicy Muskat.
Jest trochę daleko no ale CCC (cena czyni cuda :)
Korki to sprawa drugorzędna ... mam plan dojechać w piątek, a wyjechać w czwartek więc może nie będzie tak źle.
piekara114
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.11.2019 20:41

Dzięki to jakiś zarys mam: ze Splitu, a potem do Makarskiej i Sarajewo. tylko jak w to wcisnę zaległą Salonę :roll:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne

Klub Miłośników Wyspy Brač - strona 138
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019