Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Wyspy Brač

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 20.11.2019 12:00

alechandro napisał(a):Na druga stronę wyspy - Selca, Povlja, Sumartin to lepiej z Makarskiej płynąć żałuję, że tak nie zrobiłem płynąc na wyspę.

No nie wiem.
Co prawda mniej kilometrów do przejechania po wyspie, jednak trochę dłuższa kolejka na prom w Makarskiej (zależna oczywiście od pory i dnia tygodnia).
Ja widziałem kolejkę w drugą stronę , czyli z Sumartinu.
Przynajmniej "dwa promy" czekania.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.11.2019 12:13

Aż tak źle jest na ten prom z/do Makarskiej? On tak mało samochodów zabiera? Bo jak czytałam to nie kursuje jak wahadło w Drvenika na Hvar jak jest potrzeba tylko trzyma się rozkładu... Rzeczywiście tak jest?
A cenowo to jak wychodzi, jest różnica, bo szczerze to nie patrzyłam i nie wiem czy w sezonie jest jakiś wzrost cen....
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 20.11.2019 12:16

anakin napisał(a):
alechandro napisał(a):Na druga stronę wyspy - Selca, Povlja, Sumartin to lepiej z Makarskiej płynąć żałuję, że tak nie zrobiłem płynąc na wyspę.

No nie wiem.
Co prawda mniej kilometrów do przejechania po wyspie, jednak trochę dłuższa kolejka na prom w Makarskiej (zależna oczywiście od pory i dnia tygodnia).
Ja widziałem kolejkę w drugą stronę , czyli z Sumartinu.
Przynajmniej "dwa promy" czekania.


W tym roku stacjonowałem w Sumartinie (I połowa sierpnia) i miejsce dla auta na promie do Makarskiej trzeba było rezerwować przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem. Ja tylko wybrałem się nim na wycieczkę do Makarskiej bez auta. Ale z autem w szczycie sezonu można utknąć w kolejce do kolejnego dnia.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 20.11.2019 12:24

piekara114 napisał(a):Aż tak źle jest na ten prom z/do Makarskiej? On tak mało samochodów zabiera?

Nie mogę znaleźć tej informacji, ale gdybym miał to ocenić "na oko" to jakieś 4-5 razy mniej niż te ze Splitu.
Poza tym kursuje rzadziej.
https://www.jadrolinija.hr/docs/default ... f?sfvrsn=2
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 20.11.2019 12:38

anakin napisał(a):
piekara114 napisał(a):Aż tak źle jest na ten prom z/do Makarskiej? On tak mało samochodów zabiera?

Nie mogę znaleźć tej informacji, ale gdybym miał to ocenić "na oko" to jakieś 4-5 razy mniej niż te ze Splitu.
Poza tym kursuje rzadziej.
https://www.jadrolinija.hr/docs/default ... f?sfvrsn=2


Wg wikipedi 30 samochodów, ale jak zapakują kilka ciężarówek to się ilość zmniejsza.


https://hr.wikipedia.org/wiki/M/T_Pelje%C5%A1%C4%8Danka

IMG_20190813_101216.jpg

IMG_20190813_101247.jpg



Wg tej samej wiki promy Split-Supertar zabierają nominalnie 138 samochodów czyli tak jak Anakin oszacował

https://hr.wikipedia.org/wiki/M/T_Hrvat
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 20.11.2019 13:37

Na wyspę watro jechać ze Splitu, nie tylko ze względu na gabaryt promów i ich ilość, ale co jest sporym plusem, po zjeździe z promu można zrobić spore zakupy w Lidlu czy Konzumie :wink:
Jeśli ktoś stacjonuje po tej mniej zatłoczonej części wyspy :wink:, to w drogę powrotną, warto przeprawiać się z Sumartinu do Makarskiej. Jest możliwość wcześniejszego wykupienia biletu, przeprawa sprawna, super widoki po drodze na Biokovo, no i wylot na autostradę bardziej sprawny, niż ze Splitu.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 20.11.2019 13:40

alechandro napisał(a):Na druga stronę wyspy - Selca, Povlja, Sumartin to lepiej z Makarskiej płynąć żałuję, że tak nie zrobiłem płynąc na wyspę. Wracając problemem nie jest same rondo w Supetarze ale problemem jest wydostanie się ze Splitu a na początku droga przez mękę czeka nas w porcie po wyjeździe z promu. W tym roku zjechałem w Splicie z promu o 9.00 chyba to tragedia była.
Tylko 2 razy przypływałam do Splitu i dwukrotnie w piątek, raz o 13 , drugi raz 13.30. Z fotek mi wynika, że 15 minut później już byliśmy na autostradzie czyli całkiem w porządku. W sobotę pewnie jest jak piszesz.
My staramy się przyjeżdżać w niedzielę a wracać różnie ... jak z promem to raczej w piątek własnie.

Tu jednak chyba bardziej bigum pyta o korki w samym Supetar, związane z kolejką na prom, która własnie blokuje rondo. Na rondzie zbiegają się drogi od wschodu, zachodu i południa wyspy, ale jak pisałam w tygodniu takich uciążliwości nie doświadczyliśmy.

piekara114 napisał(a):Aż tak źle jest na ten prom z/do Makarskiej? On tak mało samochodów zabiera? Bo jak czytałam to nie kursuje jak wahadło w Drvenika na Hvar jak jest potrzeba tylko trzyma się rozkładu... Rzeczywiście tak jest?
A cenowo to jak wychodzi, jest różnica, bo szczerze to nie patrzyłam i nie wiem czy w sezonie jest jakiś wzrost cen....
Tak jak już napisano, zabiera bardzo mało aut i istnieje duże ryzyko, graniczące z pewnością, że nie wjedzie się na pierwszy prom chyba, że ma się rezerwację. Z tego co pamiętam na ten prom można dokonać rezerwacji na konkretny rejs ... ale też rzuciło mi się gdzieś w oczy, że od tego roku będzie można rezerwować wszystkie połączenia promowe.
Mieszkańcy wysp strasznie się burzą z tego powodu.

Cena promu z Makarskiej do Sumartinu jest taka sama co ze Splitu do Supetaru.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 20.11.2019 14:20

gusia-s napisał(a):Cena promu z Makarskiej do Sumartinu jest taka sama co ze Splitu do Supetaru.

No nie tak do końca, bo podróżując z Makrarskiej w 2 osoby plus samochód jesteśmy do przodu jakieś 10 HKR. :wink:
Żart oczywiście.
Jeżeli miałbym jeszcze raz płynąć na Brač (choć się nie wybieram) to tylko ze Splitu.
yzedef
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2975
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 20.11.2019 18:24

Dodatkowo pozostaje jeszcze zabawa z rozładowaniem/załadowaniem z tego co zaobserwowałem kiedyś to trzeba ale wjechać albo zjechać tyłem, tak więc wymaga to gimnastyki od kierowców a jak zwykle obsługa upycha ile się da :), ogólnie trzeba mieć farta aby się złapać na ten prom bo jest w stosunku do do tych z Supetar "malutki" niestety.
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 20.11.2019 19:02

Od kilku lat jeżdżę na Brač. Na wyspę polecam jazdę ze Splitu bo promy są o wiele większe niż ten z Makarskiej i częstotliwość o wiele większa. Jeżeli ktoś wraca z okolic Sumartinu to ja polecam prom do Makarskiej. Tego lata już można było wcześniej (ja to zrobiłem 5 dni przed wyjazdem) zarezerwować i opłacić sobie miejsce więc odpada problem z niezmieszczeniem się na prom. No i to co pisał allechandro z Makarskiej łatwiej wydostać się niż ze Splitu. Może ja mam takiego pecha, ale zawsze zjeżdżam z promu na końcu i zanim wyjadę ze Splitu to trochę w korkach muszę odstać :wink:
Co do pytania bigum-a. W tygodniu aż takich korków jak w sobotę nie ma, ale w okolicach portu ruch jednak jest wzmożony. Dochodzi do tego spory ruch spowodowany bliskością dużych sklepów (Konzum, Lidl itp) plus stacja paliw.
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 20.11.2019 19:27

dids76 napisał(a):Od kilku lat jeżdżę na Brač. Na wyspę polecam jazdę ze Splitu bo promy są o wiele większe niż ten z Makarskiej i częstotliwość o wiele większa. Jeżeli ktoś wraca z okolic Sumartinu to ja polecam prom do Makarskiej. Tego lata już można było wcześniej (ja to zrobiłem 5 dni przed wyjazdem) zarezerwować i opłacić sobie miejsce więc odpada problem z niezmieszczeniem się na prom.

Jak to potem wygląda w praktyce?
Ustawiasz się razem ze wszystkimi w kolejce na prom , ale najpierw wpuszczają tych z rezerwacją ?
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 20.11.2019 19:46

travel napisał(a):Jak to potem wygląda w praktyce?
Ustawiasz się razem ze wszystkimi w kolejce na prom , ale najpierw wpuszczają tych z rezerwacją ?
Tak, pierwszeństwo mają ci z rezerwacją.
yzedef
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2975
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 20.11.2019 20:11

dids76 napisał(a):
travel napisał(a):Jak to potem wygląda w praktyce?
Ustawiasz się razem ze wszystkimi w kolejce na prom , ale najpierw wpuszczają tych z rezerwacją ?
Tak, pierwszeństwo mają ci z rezerwacją.

Dzięki za cenne info, za rok tak zrobię i przy okazji zaliczę na powrocie Makarską :)
bigum
Odkrywca
Posty: 88
Dołączył(a): 18.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) bigum » 20.11.2019 20:37

Bigum jeszcze raz dziękuje za zainteresowanie się moim tematem.
Będę w przyszłym roku pierwszy raz na wyspie więc mam trochę obaw.
Tak naprawdę najbardziej mi zależało na ocenie miejscówki w Supetarze przy ulicy Muskat.
Jest trochę daleko no ale CCC (cena czyni cuda :)
Korki to sprawa drugorzędna ... mam plan dojechać w piątek, a wyjechać w czwartek więc może nie będzie tak źle.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.11.2019 20:41

Dzięki to jakiś zarys mam: ze Splitu, a potem do Makarskiej i Sarajewo. tylko jak w to wcisnę zaległą Salonę :roll:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Wyspy Brač - strona 138
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone