Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kilka spojrzeń na Paryż - niekoniecznie obiektywnych.

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008
Kilka spojrzeń na Paryż - niekoniecznie obiektywnych.

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 04.06.2009 19:13

Nadeszła wreszcie pora, żeby na jakiś czas przenieść się do Paryża. Kończąc majową fotorelację z Chorwacji wyraziłem ochotę na taką właśnie wycieczkę. Już wtedy wiedziałem, że nie pojadę sam. Powiem więcej - uzyskałem pewność, że odbędę ją w niezwykle sympatycznym towarzystwie:

Tymona napisał(a):
jan_s1 napisał(a):i tak sobie myślę (podobno to pożyteczna czynność), czy by nie machnąć fotorelacyjki z miasta Paryża?


Taaak, bardzo pożyteczna, tym bardziej, że do takich pożytecznych wniosków można dojść. Relacyjka z Paryża :D - to ja poproszę :D

pozdrawiam
:papa:


dangol napisał(a):
jan_s1 napisał(a):Przyznam, że nie miałem takich planów, ale to Wy mnie "namówiliście". :lol:


No i dobrze, że się dałeś namówić :lol:. Właściciela aparatu trza przymusić :wink: do szybkiego dostarczenia fotek, chyba będzie dlań :idea: wystarczającym argumentem oczekujący tłum croforumowiczów spragnionych także innych zakątków Europy :D .



maslinka napisał(a):W Paryżu byłam całe 2 dni - to zdecydowanie za mało na to wyjątkowe miasto :!:
Bardzo chętnie z Tobą powspominam, Janie i pooglądam zdjęcia, zwłaszcza, że swoich nie mam zbyt wiele (była to jeszcze era aparatów analogowych)
Czekam na Twoje wspomnienia :)


Mam nadzieję, że chętnych będzie więcej. :lol:


Trochę to dziwne, ale Paryż nie gościł zbyt często na naszym forum, wziąwszy nawet pod uwagę poprawkę, że jest to bądź co bądź forum miłośników Chorwacji. Natknąłem się jedynie na relację Leszka (a właściwie Jego żony) z października 2007 z wtrętami kw. Były jeszcze zdjęcia-widma Pana Aogito, za które Rysio zagroził mu dziesięcioma latami w kamieniołomach bez prawa łaski. Zdjęć już nie widać, ale groźba, być może innym ku przestrodze, pozostała. Mam nadzieję, że w stosunku do mnie Rysio, jak by nie było ekspert fotograficzny, nie będzie aż tak bezlitosny. Trzeba kończyć to bajdurzenie, bo tylko patrzeć, jak wpadnie tu zniecierpliwiony Marek Bodzioch, i zacznie poganiać, żeby nie pleść trzy po trzy, a zdjęcia wklejać. :lol:

Obiecuję, że będę unikał przewodnikowych wykładów, bo od tego są przewodniki.
Nie pokażę również wszystkich miejsc w Paryżu wartych pokazania; jest ich zbyt wiele, a poza tym to przecież relacja subiektywna.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.06.2009 19:32

Janie czy będziesz pisał relację z Paryża?
Jeśli chcesz chętnie Ci pomogę?
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 04.06.2009 19:36

Zawsze to przyjemnie, jak ktoś wyciąga pomocną dłoń. :lol:
asik NS
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 20.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) asik NS » 04.06.2009 19:44

Ja na pewno będę śledzić relację- czekam z niecierpliwością- planuję kiedyś odwiedzić to piękne miasto:)
Ostatnio edytowano 04.06.2009 20:24 przez asik NS, łącznie edytowano 1 raz
tturek
Odkrywca
Posty: 119
Dołączył(a): 08.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tturek » 04.06.2009 19:51

będę śledzić opowiastki z zaciekawieniem. byłem w tym pięknym mieście 17 lat temu....hm. rozmarzyłem się
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 04.06.2009 20:01

Jesteśmy wreszcie w Paryżu. Od czego by tu zacząć? Naturalnie od metra, bo jest to wspaniały wynalazek, bez którego to miasto nie mogłoby egzystować.

Oto jedno z kilkunastu zachowanych secesyjnych wejść do metra.


Obrazek


Metro służy wyłącznie do SZYBKIEGO przemieszczania się z miejsca na miejsce i do niczego więcej - w końcu dłuższe przebywanie w piwnicy ma sens tylko wtedy, gdy jest ona wystarczająco zaopatrzona. Jak najtaniej podróżować metrem? Nie polecam metody stosowanej czasem przez śniado- i ciemnolicych młodzieńców, którzy demonstrując swoją sprawność fizyczną przeskakują zgrabnie, niczym płotkarze przez barierki. Bardziej eleganckie i komfortowe jest zakupienie tzw tygodniówki (niestety obowiązującej sztywno od poniedziałku do niedzieli). Kosztuje to ok. 16E i jest ważne na dowolną ilość przejazdów zarówno metrem, jak i autobusami. Do tego jeszcze trzeba mieć zdjęcie. W metrze powinien uważać każdy, kto jest wrażliwy na przeciągi - czasem wieje, jak cholera. I na koniec dobra rada: unikajcie, jak ognia stacji Chatelet (największa stacja na świecie) - jak się nieopatrznie wejdzie, to można tam już zostać.


Jeśli Paryż, to przede wszystkim Montmartre. Miejscowi "nacjonaliści" powiadają, że więcej jest Montmartre`u w Paryżu, niż Paryża na Montmartre.
Na szczycie wzgórza górują białe kopuły bazyliki Sacre-Coeur (Świętego Serca) widoczne z każdego miejsca w mieście, o ile nie zasłania ich wysoka zabudowa.

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.06.2009 20:05

Paryż ach ten Paryż, stolica mody, drogich perfum, pięknych pań, tanich i drogich win, malarzy ect. ect.
Pisząc o Paryżu nie można nie być obojętnym. Miasto wielu zabytków, kultury europejskiej.

Zaczynając wycieczkę po Paryżu na należy zadać sobie pytanie od czego zacząć? Co zobaczyć, a co pominąć. Otóż nie wolno pomijać tzw. starego Paryża; gdzie znajdują się ciekaw miejsca do odwiedzenia ale po kolei.

Muzea:
1.Luwr
2.Muzeum D'Orsay
3.Centre Georges Pompidou
4.Muzeum Montparnasse

Oczywiście istnieje wiele innych ale wyżej wymienione to taka paryska podstawówka

Zabytkowe budynki i budowle:

1.Stara Dama Katedra Notre Dame
2.Bazylika Sacre Coeur na wzgórzu Montmartre
3.L'Arc de Triomphe - Łuk Triumfalny
4.Panteon
5.Wzgórze Montmarte
6.Wieża Eiffla
7.Pałac Inwalidów miejsce gdzie znajduje się grób Cesarza Napoleona III
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.06.2009 20:09

Bazylika Sacré Coeur

Obrazek

Schody prowadzące na Montmarte

Obrazek
Ostatnio edytowano 04.06.2009 20:14 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 04.06.2009 20:12

zebik, coś Ci się rozjechało :(
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 04.06.2009 20:14

Zrób coś z tym :?:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 04.06.2009 20:15

No, teraz ok :lol:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 04.06.2009 20:17

Janie - na takie perełki właśnie czekałam:
jan_s1 napisał(a):Metro - w końcu dłuższe przebywanie w piwnicy ma sens tylko wtedy, gdy jest ona wystarczająco zaopatrzona.
czy też
jan_s1 napisał(a):Nie polecam metody stosowanej czasem przez śniado- i ciemnolicych młodzieńców, którzy demonstrując swoją sprawność fizyczną przeskakują zgrabnie, niczym płotkarze przez barierki. Bardziej eleganckie i komfortowe jest zakupienie tzw tygodniówki

:lol: :lol: :lol: się ubawiłam :lol: :lol: :lol:

I oczywiście zostaję na cdn...

pozdrawiam
:papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.06.2009 20:21

Po zejściu po schodach na dół ze wzgórza Montmarte mamy słynną dzielnicę gdzie znajduje się tzw."pigalak" Plac Pigalle.

Najlepsze kasztany są na Placu Pigalle mówił Hans Kloss.
Obok znajduje się słynny Czerwony Młyn czyli Moulin Rouge.

Obrazek

a oto typowy stary Francuz z charakterystycznym beretem i laseczką (obok Placu Pigalle)
Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 04.06.2009 20:26

Jak chcą niektórzy, po niesławnej pamięci Komunie Paryskiej bazylika miała górować, czyli mieć baczenie na położone w dole dzielnice robotnicze. Nie widzę w tym nic złego, żeby jakaś reakcja (niechby nawet i czarna) robiła w charakterze pasterza i wskazywała drogę środowisku robotniczemu tak niegdyś podatnemu na różne niebezpieczne idee z bolszewizmem na czele.

Dzisiejszy wygląd tychże robotniczych dzielnic. Tam turyści raczej nie zaglądają

Obrazek


Wspinamy się więc, tak jak inni schodami w kierunku bazyliki.

Obrazek


Po drodze widzimy różne widoczki:

Trójkąt bermudzki

Obrazek


Słońce bywa sprzymierzeńcem, ale nie zawsze.

Obrazek
ANITA:)
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 798
Dołączył(a): 07.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ANITA:) » 04.06.2009 20:27

ech Paryż, Paryż.....
Ja spedziłam tam niestety tylko tydzień, w zeszłym roku w maju kiedy kwitną kasztany i wróciłam zakochana w tym mieście.
Mieszkaliśmy na Montmartre 100 m od Placu du Tertre przy Bazylice Sacre Coeur, w prześlicznej uliczce koło sklepiku "Maison Collignon" gdzie była kręcona "Amelia".
Cudne, cudne miasto z niesamowitym klimatem, kiedyś jeszcze tam na pewno wrócę :)
Następna strona

Powrót do Francja - France


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kilka spojrzeń na Paryż - niekoniecznie obiektywnych.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone