Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kilka spojrzeń na Paryż - niekoniecznie obiektywnych.

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 06.06.2009 12:22

A groby sławnych Rodaków nawiedzone? (że o Morrisonie nie wspomnę)...
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 06.06.2009 14:11

Na wielu cmentarzach z Pere Lachaise na czele wielkich tego świata co nie miara. Również Polaków. Niestety aparat cyfrowy miałem tylko podczas dwóch pobytów zeszłorocznych, ale na żaden cmentarz nie trafiłem.
Temat ten uwieczniłem w poprzednich latach (przeźrocza, filmy video i zdjęcia tzw normalne.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 06.06.2009 14:27

Po drodze napatoczył mi się secesyjny kościół St Jean de Montmartre, który jest pierwszym kościołem w Paryżu posiadającym konstrukcję żelbetową.

Obrazek


Obrazek


Tylko skąd tu takie arabskie motywy?

Obrazek



Polakom zazdrościmy Żywca, a Paryżanom restauracji.

Obrazek



Zbliżamy się do okolicy mocno rozrywkowej. Bulwar de Clichy wypełniony takimi przybytkami

Obrazek

zamyka z jednej strony plac Blanche, na którym stoi jeszcze jeden wiatrak. Ale tu już nie mielą. Tu golą. :lol:

Obrazek


Z drugiej strony znajduje się plac Pigalle, ale jego zdjęcie gdzieś mi się zapodziało. A może ja tam nigdy nie byłem? :wink: :lol:


Obok stoi i taki przybytek i według moich informacji mieszkają tam normalni ludzie. Pewnie mają podłużne pokoje.

Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 06.06.2009 15:30

Paryż znany jest z figur woskowych

Obrazek


i naturalnych.

Obrazek

Ja tam wolę woskowe.


I tak przenieśliśmy się do naszego następnego celu - okolic wieży Eiffla.


Każdy wie, że Ferdynand Foch był marszałkiem Francji, ale już nie każdy, że również Wielkiej Brytanii i Polski.

Obrazek


Jeśli już mowa o marszałkach naszych i nie naszych, to wolałbym obciąć czubek głowy (a nawet całą) Konstantemu Rokossowskiemu - marszałkowi sowieckiemu, który udawał Polaka, ale jego pomnika w Paryżu nie znalazłem. :lol:

Tak to wygląda od strony placu Trocadero.

Obrazek



Znowu coś uciąłem.

Obrazek



Jak wszystkie armaty pluną wodą - jest na co popatrzeć!

Obrazek



Ogrody Trocadero. Pokazy niezwykłych umiejętności dawali tu niegdyś wrotkarze, a od kilku lat deskorolnicy. Musiało ich gdzieś wywiać.

Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 06.06.2009 16:44

Niektóre figury zasłaniają widoki.

Obrazek



Podobno makabryczne wyrażenie: "marzenia ściętej głowy", występuje tylko w języku polskim. Z rzeźbą, jak widać, jest nieco inaczej.

Obrazek

A już w realu kolejni dyrygenci pierwszej socjalistycznej rewolucji europejskiej we Francji postarali się (z pomocą techniczną doktora Guillotina), aby w konkurencji skracania ludzi o głowę wypaść jak najlepiej. I w większości wypadli z gry doświadczając tych eksperymentów na własnej skórze, czy może raczej głowie. A dr Guillotin? No cóż, za czasów napoleońskich przypomniał sobie, że jest lekarzem i jako jeden z pierwszych mocno i wytrwale promował szczepienia przeciw ospie. A jego wynalazek (a właściwie jego kolegi - też doktora Antoine`a Luisa) rozwinęli później twórczo inni socjaliści - narodowi.

Zostawiając za sobą Palaise Chaillot, Marszałka, ścięte głowy i nieobecnych deskorolkarzy przechodzimy mostem Jena zbliżając się do zabaweczki inż. Eiffel`a.


Obrazek


Obrazek



Widok na Pola Marsowe, Ecole Militaire (Szkoła Wojskowa) i drugą "wieżę" paryską: Montparnasse.

Obrazek



Jedna łapa tego potwora.

Obrazek



Ten złotorzeźbiony to nie jest Lenin, tylko inż. Eiffel, który nazwisko swoje wziął od słynnej wieży. :lol:

Obrazek



Koronka paryska (parižska čipka)

Obrazek


Obrazek



Z drugiej strony Pola Marsowe zamyka Ecole Militaire. O jednym z kadetów napisano w opinii: "W sprzyjających warunkach może zajść wysoko". Nazywał się Napoleon Bonaparte.

Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.06.2009 23:22

Dzięki jan_s1 za dowcipne pojmowanie Paryża i jego wątków historycznych... :lol:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 07.06.2009 06:59

slapol - dzięki za dobre słowo. :lol:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 07.06.2009 07:13

Skoczymy teraz (to tylko dwa kroczki) na Avenue Rapp 29 obejrzeć niezwykłej urody secesyjną kamieniczkę z 1901 roku.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek




Zwykła paryska ulica.

Obrazek


Obrazek



Sporo jest w Paryżu parków większych i mniejszych. Psom wstęp wzbroniony!

Obrazek



Nad Sekwaną.

Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 07.06.2009 10:40

Jesteśmy w Ogrodach Tuileries, które załatwili nam komunardzi paryscy - znani psotnicy, którzy spalili pałac królewski o tej samej nazwie, a że nikomu już się nie chciało go odbudowywać, mamy więc kawałek pięknego parku między Luwrem, a placem Concorde.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Zanim udamy się do kościoła Madeleine, wpadniemy na moment do Saint-Chapelle (Świętej Kaplicy) - prawdziwej perły gotyku. Wybudowana w XIII w. dla pomieszczenia niesamowitych relikwii - korony cierniowej, fragmentów Krzyża Świętego i pochodzących zeń gwoździ. Pomimo, że od samego początku nie było pewności co do autentyczności relikwii - król Ludwik IX wypłacił za nie niemal trzykrotnie więcej, niż wynosił koszt budowy całej kaplicy.

Obrazek


Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 07.06.2009 16:17

La Madeleine (kościół św. Magdaleny) - świątynia antyczna, jak żywa - w istocie XIX-wieczny neoklasycyzm.

Obrazek


Obrazek



Widok ze schodów kościoła na plac Concorde z egipskim obeliskiem. Na dalszym planie Zgromadzenie Narodowe i kopuła kościoła Inwalidów. Takie "perspektywy paryskie" występują bardzo często.

Obrazek



Na schodach obok ogromnych kolumn zasiada tłumnie rozmaite towarzystwo.

Człowiek, jak się tak urobi po łokcie, to musi spocząć i wypić kapkę najtańszego wina, bo oszczędność jest cechą wielce chwalebną.

Obrazek



Gdy mówimy: Opera - zawsze mamy na myśli operę Garniera. Właśnie tą:

Obrazek



Ta druga to Opera Bastylii - wielkie gmaszysko ze stali, szkła i betonu powstała jako jedna z wielkich budowli socjalizmu z inspiracji Franciszka Mitteranda. Może i efektowna, ale trochę, jak wrzód na tyłku. Wolałem plac Bastylii bez tego przybytku.
Wracamy więc do Garniera.

Opera paryska, obok bazyliki Sacre-Coeur jest żywym dowodem na to, że eklektyzm może być piękny. Unosi się nad nią jakaś osobliwa aura, ale czy to jest wpływ pomieszkującego tam upiora - naprawdę trudno powiedzieć.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 07.06.2009 17:43

My byliśmy w Paryżu w 94 w nieco spóźnionej podróży poślubnej,a teraz dzięki Tobie Janie wróciły fajne wspomnienia.Szkoda tylko,że był to tzw. wyjazd zorganizowany-w tydzień postanowiono pokazać nam cały Paryż,ale może to i dobrze,bo wiemy,że na pewno tam wrócimy.Najmilej wspominam wzgórze z bazyliką i Dzielnicę Łacińską,pomimo dzikich tłumów
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 07.06.2009 18:12

Janie, piękne zdjęcia niesamowitego Paryża i, jak zwykle, trafione i dowcipne komentarze :D
Już dziękuję za spacer ulicami miasta, do którego chcę wrócić. I czekam na więcej :D
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 07.06.2009 19:22

AnetaA napisał(a):My byliśmy w Paryżu w 94 w nieco spóźnionej podróży poślubnej.Najmilej wspominam wzgórze z bazyliką i Dzielnicę Łacińską,pomimo dzikich tłumów


Tak, masz rację - to bardzo spektakularne miejsca. O wzgórzu Montmartre już coś niecoś było. :lol: Również Dzielnica Łacińska ma niepowtarzalny klimat. Z jednej strony plac St Michel (niedaleko Sorbony), gdzie faktycznie przewalają się tłumy młodzieży i gdzie musisz cwanemu kelnerowi wyraźnie zaznaczyć, że chcesz tylko petit espresso, bo jak nie, to przyniesie Ci cały dzbaneczek za potrójną cenę, a z drugiej kilka bajecznych uliczek-deptaków obok kościoła św. Seweryna najefektowniejszych po zmroku z nieustającym ciągiem niedrogich restauracyjek, gdzie możesz przez okienko zamówić np "piekielną bułeczkę", po której ze dwa kwadranse nie można złapać tchu.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 07.06.2009 19:31

maslinka napisał(a):Już dziękuję za spacer ulicami miasta, do którego chcę wrócić. I czekam na więcej :D


To bardzo dobrze, że się ujawniłaś, bo jak widać to na wstępie, jesteś jedną z głównych osób, którym ta relacja jest dedykowana. :lol:
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 07.06.2009 20:23

Gdy ktoś mówi: Francja-elegancja, pewnie ma na myśli plac Vendôme. Najlepsze sklepy, przede wszystkim jubilerskie, bank Rotszyldów, Ritz. Zapach pieniędzy.

Obrazek


Obrazek



Na tym ekskluzywnym placu pod nr 12 dokonał żywota Fryderyk Chopin

Obrazek


co upamiętnia stosowna tablica

Obrazek



Pamiętam wizytę na Pere-Lachaise w dniu 1 listopada kilkanaście lat temu. Wokół słychać było prawie wyłącznie polską mowę. I świeże kwiaty na polskich grobach. I miejsce spoczynku Chopina ukwiecone przez okrągły rok...

Na szczęście nie musiałem zatrzymywać się w Ritzu,

Obrazek


bo miałem równie przyjemne lokum. Szykuje się wyżerka.

Obrazek



a po kolacji

Obrazek


koncert.

Obrazek


Zakończyliśmy po bożemu dzień i nasza podróż też ma się ku końcowi.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kilka spojrzeń na Paryż - niekoniecznie obiektywnych. - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone