Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kamienie w Antenie i Santorini na deser :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 18.10.2016 10:47

mysza73 napisał(a):....oceńcie, czy chcecie zobaczyć rozwinięcie ... :hut:

Pewności nie mam :) .
ale będę zaglądał.

pzdr :wink:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 18.10.2016 11:39

Zanim Mysza naskrobie kolejny odcinek powiem wam, jak to było z szukaniem noclegu. O ile na Santo możliwości było sporo, to ciągle nam coś nie pasowało. A to nie było wifi, albo parkingu, albo śniadania. Na śniadaniu zależało nam z tego względu, że nie chciało nam się marnować czasu na jego przygotowanie. Co prawda pierwszego dnia nasze żołądki mocno zdziwiły się na widok kawy, bułeczek i soku wpadających do nich już o 7.30 (wg greckiego o 8.30), ale potem już się przyzwyczaiły.

Tak więc nocleg na Santo w Villi Dimitros zarezerwowałyśmy dość wcześnie.
Gorzej było z Atenami. W centrum ceny kosmiczne, nieco taniej w okolicach placu Omonia, ale Mysza bała się, że ja tam zgwałcą. W miarę interesujące w okolicach portu w Pireusie, ale to z kolei codzienny dojazd metrem ok. 40 min.
W ostatniej chwili zaproponowałam Myszy, że może byśmy zaryzykowały i skorzystały (po raz pierwszy i ona i ja) z portalu air.bnb. I takim oto sposobem zostałyśmy mieszkankami superaśnego apartmana niejakiego Fannisa, kucharza w szpitalu dziecięcym w Atenach ... Co prawda mówiąc o gospodarzu używałyśmy innego imienia, ale nie nadaje się ono do zacytowania na forum publicznym :oczko_usmiech: ...
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 18.10.2016 12:00

Kamienie w Antenie i Santorini na deser ... :oczko_usmiech:

ciąg dalszy :mrgreen:


No to zaczynamy ...
Jest 5 października ... w Radomiu od rana leje, więc już zanim dotarłam do Łorsoł przemokłam i przemarzłam ... :roll:
Potter wiadomo, zarobiona, więc do 16 w robocie ... :roll:
Do Modlina dotarłyśmy jednak na czas, mąż zabrał nasze ciepłe kurteczki i wchodząc na pokład samolotu lekko nami telepało :roll:
Ale od tego momentu zaczyna się samo dobro, pan z załogi pociesza nas, że w Antenie LATO :!: :oczko_usmiech:

I rzeczywiście, wylądowałyśmy około 23 i było 23 stopnie :oczko_usmiech:

Kilka słów o tym jak dotrzeć z lotniska do centrum Aten, bo sama jak szukałam w necie, to info było skromne i często nieaktualne.
O biletach i ogólnie wszystko o ateńskim metrze można poczytać tu
My kupiłyśmy 3-dniowy bilet turystyczny, za 22euro.
Bardzo wygodna sprawa, bilet ten obejmuje przejazd z i na lotnisko i wszystkie środki lokomocji przez 72 godziny od momentu skasowania.
Bilet wsadzamy do dziury (w sensie kasujemy :wink: ) tylko raz, podczas pierwszego przechodzenia przez bramki.

Apartman miałyśmy w Kosmosie :lool: , tzn w dzielnicy Neos Kosmos :oczko_usmiech: , dokładnie ten,
za 3 noce zapłaciłyśmy 100 euro, za całość, więc sądzę, że to dobra cena :D
Nasz gospodarz ma na imię Fannis ... jak Potter przysłała mi linka nie miałam okularów na nosie i przeczytałam Fennis ... i od razu przechrzciłam go Pennis :oops: :wink:
Pennis jest bardzo miłym, młodym (w naszym wieku :nice: ) facetem, pracuje jako kucharz w szpitalu dzicięcym :D .
Wyszedł po nas na stację metra, walizeczki nam poniósł ... a przed przyjazdem dopytywał jaki kolor pościeli byśmy chciały 8O :roll: :wink:



Ale dosyć już tej blablaniny ... :roll: , czas pokazać co żeśmy widziały ... :mrgreen:

6 października

Z apartmana wychodzimy około godziny 9 i czerwonym metrem jedziemy 2 przystanki do stacji Acropolis

Wysiadamy i już nam się podoba ... jest zielono i ciepło :D
Obrazek


Chwilkę rozglądamy się w sklepikach z pierdalansami i idziemy w końcu zakupić bilet "na kamienie".

Cena biletu łączonego z wejściem na Akropol:
bilet normalny - 30,00 Euro (do kwietnia 2016 roku cena wynosiła 12 Euro) :evil:
bilet ulgowy 15 Euro
Karnet ma ważność 5 dni.

Bilet ważny jest w poniższych obiektach:
Akropol - Acropolis of Athens;
Agora ateńska - Ancient Agora of Athens + muzeum ateńskiej Agory Museum of the Ancient Agora;
Keramejkos - Kerameikos + Muzeum Archeologiczne Keramejkosu - Archaeological Museum of Kerameikos,;
biblioteka Hadriana - Hadrian's Library;
południowe zbocze Akropolu - South Slope of Acropolis oraz północne zbocze Akropolu - North slope of Acropolis;
Świątynia Zeusa Olimpijskiego - Olympieio;
Agora rzymska - Roman Agora of Athens.


Wchodzimy ...
Obrazek


Na pierwszy ogień Teatr Dionizosa ...
Obrazek


Obrazek

No nie wiem ... jakoś nie poczułam tego antycznego ducha ... :?

Potter też nie, bo bardziej od Teatru Dionizosa zainteresowała się turystkami z Dalekiego Wschodu ... a może one były z Bliskiego Wschodu ... :roll: , tak czy siak, fajne miały ubranka :oczko_usmiech:
Obrazek



Dochodzimy do Odeonu ... no tu już bardziej nam się spodobało ... :oczko_usmiech:

Obrazek


Obrazek


Potem podejmujemy odważną decyzję ... a mianowicie usiłujemy przebić się przez tłumy, głównie skośnoookich wycieczek, żeby dostać się na Akropol ...
Obrazek

Obrazek


Partenon ... gdyby nie te rusztowania ...
Obrazek


Z drugiej strony już dużo lepiej ... :mrgreen:
Obrazek


Potter zadowolniona ... :mrgreen:
Obrazek



Ale co by nie mówić widoki były super ... :oczko_usmiech:
Obrazek


Erechtejon - tu za sprawą kariatyd spodobało mi się najbardziej :D Obrazek


Obrazek


Obrazek

:papa: :papa: :papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 18.10.2016 12:09

mysza73 napisał(a):Partenon ... gdyby nie te rusztowania ...
Obrazek


No cóż, żeby pooglądać greckie świątynie, to się jednak trzeba do Italii przejechać :hut: .

:oczko_usmiech:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 18.10.2016 12:28

Moja wcinka ... :mrgreen:

Może nie uwierzycie, ale Mysza też czasem się męczy i przysiada ...

Obrazek

Ja też chciałam przysiąść ... na godnym mej pozycji tronie .... ale jakaś pani podniosła raban jak tylko przekroczyłam ten oto sznureczek ...

Obrazek

Obrazek

Mouse zadowolona ...

Obrazek

Tam w oddali wzgórze Filocośtam, na które oczywiście jeszcze tego samego dnia mnie zawlokła :roll: ...

Obrazek

Widok na Ateny z Akropolu ...

Obrazek

Nasi ? :lol:

Obrazek

Co tam się musi dziać w lipcu i sierpniu ?

Obrazek

Obrazek

Generalnie widoki z Akropolu w każdym kierunku są niczego sobie ...

Obrazek

Jednakowoż należy mocno uważać przy wychylaniu się za mury. Pod ścianą obok Parteonu utraconych nakryć głowy co najmniej kilkanaście ...

Obrazek
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 18.10.2016 12:29

Potter napisał(a):
Lidia K napisał(a):...No aż tak się nie ciesz. :oczko_usmiech: Cena nazad mieści się w połowie waszych kosztów latania. Nie wspominając o tym że jesteśmy mobilni, niezależni od tubylców, niczego nie musimy na miejscu dokupić, nie mamy żadnego braku baterii, ładowarek, kart, aparatów telefonicznych, ulubionych napojów, smacznego, zdrowego (dla mnie) jedzenia, ubrania, kosmetyków, ręczników, cieplejszych rzeczy, tabletek, przewodników, map i pewnie jeszcze wielu ważnych przedmiotów bez których trudno było przeżyć.


że jesteśmy mobilni - było
niezależni od tubylców - było ,
niczego nie musimy na miejscu dokupić, - było
nie mamy żadnego braku baterii, ładowarek, kart, aparatów telefonicznych, ulubionych napojów, smacznego, zdrowego (dla mnie) jedzenia, ubrania, kosmetyków, ręczników, cieplejszych rzeczy, tabletek, przewodników, map - było
i pewnie jeszcze wielu ważnych przedmiotów bez których trudno było przeżyć - było

:lol: :lol: :lol:

No no. Wszystko się zgadza. Identycznie.
Tyle, że Wasz wyjazd to 9 dni, a nasz 17 i jakby co moglibyśmy jeszcze kilka dni za darmo sobie pobyć. Zapomniałam, że zawsze mamy zapasy.

Potter napisał(a):Gorzej było z Atenami. W centrum ceny kosmiczne, nieco taniej w okolicach placu Omonia, ale Mysza bała się, że ja tam zgwałcą. W miarę interesujące w okolicach portu w Pireusie, ale to z kolei codzienny dojazd metrem ok. 40 min.

W sieci można rzeczywiście spotkać niesamowite opinie o Atenach i okolicach placu Omonia. Chyba w tym roku było całkiem bezpiecznie. Nam się wydawało, że więcej widzieliśmy policji niż podejrzanych typów.
Jeszcze jeden mały plus - nasze noclegi zawsze za darmo. Czasami w bardzo zaskakujących miejscach. Kolejne zaliczyliśmy w tym roku właśnie w Atenach.

mysza73 napisał(a):Dochodzimy do Odeonu
Ciekawe co to za pudła?

mysza73 napisał(a):Partenon ... gdyby nie te rusztowania ...

O rekonstrukcji można przeczytać tutaj
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 18.10.2016 12:46

Lidia K napisał(a):Tyle, że Wasz wyjazd to 9 dni, a nasz 17 i jakby co moglibyśmy jeszcze kilka dni za darmo sobie pobyć. Zapomniałam, że zawsze mamy zapasy.


Argument nie do podważenia. My jednak musiałyśmy trzymać się terminów.
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 18.10.2016 12:58

...

Miałam wrażenie, że cały ten Akropol to jeden wielki plac budowy lub fabryka gdzie produkuje się kamienie = restauruje ... Mają nawet własną linię kolejową :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po drugiej stronie Akropolu kolejne wzgórze ... Lycacośtam .... zgadnijcie czy mnie tam zaciągnęła :evil:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nóżkę zwichnąć łatwo ... ja jednak ograniczyłam się do urwania jednego z pasków u sandałka :evil: ... Od tej pory spacerowałam z majtającym się nieco bucikiem ku radości Myszy ...

Obrazek
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 18.10.2016 13:17

rysiek_r74 napisał(a):Kamienie, deser... jeszcze jakieś kościoły by się przydały :wink:
Zapisuję się i czekam na ciąg dalszy :papa:
Pewnie nie uwierzysz, ale odwiedzone kościoły mogę zliczyć na palcach ... jednej ręki :oczko_usmiech:


tiwa napisał(a):No, no, no 8O , gwiazdy na tarasie trochę przyćmiły krajobraz Santorini :D .
Za to trochę powinnam się fochąć ... ale nie jestem obrażalska :oczko_usmiech: :smo:

tiwa napisał(a):Cały czas podejrzewam, że ta wyspa jest przereklamowana :oczko_usmiech: .
pzdr. :wink:
Pewnie tak :? , a zachód słońca w Oii to już napewno :oczko_usmiech: ,
ale to była moja pierwsza grecka wyspa, więc mi się podobało :D .
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 18.10.2016 14:14

Partenon wiecznie pod rusztowaniem. Jak byłem ok 10 lat temu - też był. A wzrost ceny za wejściówkę to jakaś farsa


Potter napisał(a):Widok na Ateny z Akropolu ...

widok jest rewelacyjny 8)
Potter napisał(a):... ograniczyłam się do urwania jednego z pasków u sandałka :evil: ... Od tej pory spacerowałam z majtającym się nieco bucikiem ku radości Myszy ...

czyli tym razem nie kiecka ...:oczko_usmiech:

pozdrawiam,
M
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.10.2016 14:41

Potter napisał(a):...Obrazek

Świetne zdjęcie. Wczoraj i dziś - kontrast niesamowity
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21043
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 18.10.2016 15:48

Fajnie znów być w Atenach...ale wejściówki tak jak napisał Mikeee jakaś farsa...
( na Akropolu byliśmy 3 razy...w 2007 ,2013 i 2014 i za wejście zawsze płaciłem 12 euro za osobę )
widać ,że od kwietnia tego roku...w głowach im się poprzewracało...

:papa:
paw_el
Croentuzjasta
Posty: 449
Dołączył(a): 08.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) paw_el » 18.10.2016 16:00

Jak zwykle u Myszy i Potter rewelacyjna relacja! :mrgreen:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.10.2016 18:55

Potter napisał(a):Mają nawet własną linię kolejową :wink:

Z czasów Sofoklesa...

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.10.2016 19:00

tiwa napisał(a):Cały czas podejrzewam, że ta wyspa jest przereklamowana :oczko_usmiech: .

Podejrzenie jak najbardziej nieuzasadnione :cool:

Potter napisał(a):wzgórze Filocośtam

No to akurat ogromnego szału nie robi, choć Akropol fajnie widać wieczorkiem :) ...
Potter napisał(a):Lycacośtam .... zgadnijcie czy mnie tam zaciągnęła :evil:

...ale tu bardzo dobrze zrobiła :idea:

mysza73 napisał(a):Cena biletu łączonego z wejściem na Akropol

Te 30 euro to faktycznie sporo, ale w cenie są wszak najważniejsze dla Greków zabytki o wielowiekowej historii dzięki której poniekąd Europa wygląda tak jak wygląda :roll: . Mogliby jednak w to jeszcze Muzeum Archeologiczne wliczyć :?
Pamiętam, jak się dziwiliśmy wchodząc swego czasu na Akropol, że to kosztuje zaledwie 12 euro... w takich Włoszech czy w paru innych krajach za wstępy tu i ówdzie płaci się więcej.

Sympatyczne mieszkanko :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Kamienie w Antenie i Santorini na deser :-) - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone