Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

jeżowce, co zrobić jak nadepniesz, jak się zabezpieczyć?

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
majeczka
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 24.08.2014 14:13

Kilka lat temu, nasz syn kolanem zahaczył o jeżowca. :roll:

Ewa Góra napisał(a):... należało traktować sokiem z figi. Nie miąższem, lecz białym mleczkiem, które pojawia się na ogonku dopiero co zerwanego owoca. Działa.

Zdecydowanie poskutkowało, oczywiście po wyjęciu kolców. Najlepszym antidotum na jeżowca w ciele jest mleczko z figi.

Natomiast w ubiegłym roku, pływając na Korculi, nasza córka w okolicach przedramienia została poparzona meduzą. Ból jak mówiła, był niesamowity wprost paraliżujący. Po wyjściu z wody, miejsce zaczerwienione z naciekiem, opuchlizną, rumieniem.
Podobno, jad meduzy neutralizuje sok z cytryny, limonki, a nawet zwykłej kwaśnej śliwki, czy pomidora.

Od tej pory, zawsze zabierałam połówkę cytryny ze sobą na plażę. :D

p.s. w tym roku nie spotkałam w Jadranie meduz, jeżowców również było zdecydowanie mniej, niż w poprzednich latach.
giba0909
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) giba0909 » 24.08.2014 14:16

Na szczęście nie miałem przyjemności natknąć się na meduzę. Nie wiedziałem nawet, że bywają w Jadranie.
majeczka
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 24.08.2014 14:26

giba0909 napisał(a):Na szczęście nie miałem przyjemności natknąć się na meduzę. Nie wiedziałem nawet, że bywają w Jadranie.

:D ... to naprawdę szczęście, poparzenia meduzą są dosyć niebezpieczne. Podobno nawet czasami bywają śmiertelne, gdy niespodziewanie natkniesz się na całe ich stado.

Ale w Jadranie, od dooobrych już kilku lat widziałam sporadycznie, jedynie pojedyncze egzemplarze. :D
Brutaka
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Brutaka » 26.08.2014 13:32

giba0909 napisał(a):Ja nie nadepnąłem na jeżowca a położyłem na niego rękę 10 dni temu w Pakośtane.

2 lata temu w Drveniku (na dzikiej plaży) wyłowiłem jeżowca gołymi łapskami - zero ukłucia (obchodziłem się z nim delikatnie ale nikomu nie radzę). W tym roku syn podczas zejścia do wody na sam koniec płycizny pechowo depnął o przyklejonego do kamienia jeżowca - 2 małe ukłucia z boku dużego palucha, na szczęście nie szarpnął stopą (nie złamał kolców) tylko uniósł stopę do góry. Zero infekcji do dziś dnia.
sloninka2
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) sloninka2 » 26.08.2014 13:57

Mój syn dwa lata temu dotknął jeżowca ręką i zostały mu trzy kolce,skorzystaliśmy wtedy z pomocy przychodni chorwackiej.Pielęgniarka ładnie mu te kolce wydłubała (na pewno ma wprawę),zrobiła opatrunek z maścią z antybiotykiem ,a pani doktor przepisała jeszcze inną maść co okazało się naszą maścią ichtiolową ,która ładnie resztki kolców wyciągnęła .
Teraz zawsze jak jedziemy do Chorwacji w apteczce mam tą maść i w tym roku niestety się przydała,bo tym razem wlazł na jeżowca stopą i co można było to wydłubałam a potem to miejsce opatrzyłam z dużą ilością tej maści i ona super wyciąga resztki które zostały. Także polecam maść ichtiolową. :hut:
giba0909
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) giba0909 » 26.08.2014 17:51

Skorzystam z maści ichtiolowej gdyż chyba coś jeszcze mam z jeżowca na dłoni.
sloninka2
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) sloninka2 » 26.08.2014 19:16

Naprawde polecam,to pomaga
Belluna
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Belluna » 27.08.2014 14:04

Stara, poczciwa maść ichtiolowa :) , nie pomyślałabym. Jutro pędzę zakupić na wyjazd. Dzięki.
emtomek
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) emtomek » 29.08.2014 13:58

Muszę potwierdzić skuteczność maści ichtiolowej. W tym roku na Hvarze pływając żabką w odludnych miejscach przywaliłem gołą piętą w dużego jeżowca. Skutek - chyba z 18 kolców wbitych w piętę. Ponieważ skóra twarda to kolce wlazły dość głęboko. Miejsce mało unerwione więc nie bolało za bardzo, aż do czasu ... Po powrocie do domu chirurg chciał ciąć i grzebać, na co się nie zgodziłem. Żona "otwierała" igłą miejsca z czarnymi kropkami i przykładała właśnie maść ichtiolową.
Minęło 6 tygodni, ból minął, organizm zaakceptował sytuację a ja o temacie zapomniałem, aż do dziś kiedy przeczytałem ten post ... Jak tylko wrócę do domu to ściągam skarpetę :) Ciekawe jak to dziś wygląda?
giba0909
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) giba0909 » 29.08.2014 19:42

ha !!! - 6 tygodni z jeżowcem w stopie. - Ja mam jeszcze jego szczątki wewnątrz dłoni ale minęło dopiero dwa tygodnie od kontaktu z tą bestią.
maradek
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) maradek » 30.08.2014 00:11

Jako środek zapobiegawczy używałem buty do kąpieli z Decathlona - solidna gruba guma, dobrze trzymają na skałach, w miarę szybko schną no i stopa nie chlupie po wyjściu z wody jak we wspomnianych wcześniej trampkach ;)
bwie
Plażowicz

Nieprzeczytany postnapisał(a) bwie » 01.09.2014 12:52

A może ... Crocsy 8)
używam ich w Chorwacji do pływania (i nie tylko) od kilku lat
te szmaciaki z gumową podeszwą do pływania strasznie mnie drażniły :?
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 01.09.2014 13:32

giba0909 napisał(a):ha !!! - 6 tygodni z jeżowcem w stopie. - Ja mam jeszcze jego szczątki wewnątrz dłoni ale minęło dopiero dwa tygodnie od kontaktu z tą bestią.

Ja mam w łokciu jakieś okruchy już chyba ze dwa lata :)
giba0909
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) giba0909 » 01.09.2014 19:59

Bocian napisał(a):
giba0909 napisał(a):ha !!! - 6 tygodni z jeżowcem w stopie. - Ja mam jeszcze jego szczątki wewnątrz dłoni ale minęło dopiero dwa tygodnie od kontaktu z tą bestią.

Nie pocieszyłeś mnie :cry:
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 01.09.2014 20:02

giba0909 napisał(a):
Bocian napisał(a):

Nie pocieszyłeś mnie :cry:

A czym tu sie martwić? :) Ani ich nie czuć ani nie widać :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże i Adriatyk. Żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie ...

jeżowce, co zrobić jak nadepniesz, jak się zabezpieczyć? - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019