Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak nie Chorwacja to....Rodos

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Czesiek63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 658
Dołączył(a): 20.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czesiek63 » 12.10.2011 07:59

Następnego dnia około południa nadszedł czas na ostatnią wycieczkę na tym 7 dniowym urlopie ... przysłowie mówi w Rzymie być i Papieża nie widzieć.... Na Rodos być i stolicy RODOS nie zwiedzać :) Już tradycyjnie czekamy na liniowy autobus komunikacji miejskiej za jedyne 5.50 euro :!: Rodos to tętniące życiem duże ruchliwe miasto jak na tak mała wyspie , dzieli się na nowoczesne nowe miasto i cześć starożytna , historyczna , najciekawsze miejsce na wyspie , mieszanka stylów i kultur. Najważniejszą osadą wyspy jest leżące na północnym wybrzeżu miasto Rodos. Stolica, zarówno wyspy jak i całego Dodekanezu, liczy około 55 tys. mieszkańców. Ta tętniąca życiem warownia dzieli się na Stare (otoczone murami) i Nowe Miasto. Zapewnia wiele atrakcji oraz różne formy wypoczynku.
Obrazek
Całe miasto Rodos to nie tylko zabytki, gdzie liczne kościoły, meczety i wąskie kamienne uliczki stwarzają idealny klimat do romantycznych spacerów. To również serce nocnego życia. Klimat panujący w mieście jest niepowtarzalny, a co najważniejsze, nie jest napędzany sztucznie.
Ostatnio edytowano 12.10.2011 18:29 przez Czesiek63, łącznie edytowano 1 raz
Czesiek63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 658
Dołączył(a): 20.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czesiek63 » 12.10.2011 12:43

Na pierwszy ogień zwiedzania poszło - Mury obronne Starego Miasta
- Pałac Wielkich Mistrzów
- Plac Hipokratesa
- Meczety i muzea w dzielnicy tureckie Muzeum Archeologiczne
- Port Mandraki
- Ulica Wolności Fortyfikacja stanowiąca zasłonę Starego Miasta. Przy podstawie ich grubość sięga 12 metrów. Mają wklęsły kształt, który miał za zadanie zmieniać kierunki kul armatnich. Na ich koronie, co kilkaset metrów, ustawione są strażnice (wieże). Głównym wejściem do Starego Miasta jest brama d'Amboise'a, ale do środka można wejść również przez pozostałe 10 bram: (św. Antoniego, św. Atonazego, Wolności, Koskinu, Włoska, św. Katarzyny, Morska, Arsenału, Wolności, św. Pawła). Plan miasta oparty jest na siatce hippodamejskiej, którą opracował Hippodamos z Miletu. Wiele uliczek, krzyżuje się pod kątem prostym. Sercem Starego Miasta jest ulica Sokratesa (Odos Sokratus), bezustannie oblegana przez tłumy turystów. Obrazek
Czesiek63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 658
Dołączył(a): 20.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czesiek63 » 12.10.2011 18:39

Pałac Wielkich Mistrzów

Rodos - Pałac Wielkich Mistrzów Budowla usytuowana na Placu Kleobulosa (Platia Kleovulu). W czasach krzyżowców mieszkali tu wielcy mistrzowie. W 1856 roku obiekt został zniszczony przez uderzenie pioruna i eksplozję amunicji. Zginęło wówczas około 800 osób. Odrestaurowali go Włosi w 1936 roku. Wewnątrz zwiedzić można łączące się ze sobą komnaty, a w nich piękne mozaiki. Na parterze urządzono ekspozycję poświęconą joannitom oraz zbiory sztuki sakralnej.
Obrazek
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 12.10.2011 18:45

dzięki za spacer po Rodos:) przyjemny!
Czesiek63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 658
Dołączył(a): 20.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czesiek63 » 12.10.2011 20:00

Obrazek Obrazek Obrazek Najsłynniejszym miejscem Nowego Miasta jest port Mandraki, w którym znajduje się fortyfikacja (latarnia morska) Św. Mikołaja (Agios Nikolaos). Jego budowa była nadzorowana przez Wielkiego Mistrza Philibert'a de Naillac'a (1396-1421). Według legendy, nad Zatoką Mandraki stał niegdyś słynny posąg Heliosa- Kolos Rodyjski, uważany za jeden z 7 cudów świata antycznego. Po 32 metrowym Kolosie nie ma już śladu. Stał tylko 65 dni, zniszczony przez silne trzęsienie ziemi. Dziś wyspy strzegą 2 posągi: jeleń i łania- znaki herbowe wyspy.
Czesiek63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 658
Dołączył(a): 20.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czesiek63 » 12.10.2011 21:14

Obrazek ta ilustracja przedstawia jak to mogło wyglądac .... robi wrażenie
Czesiek63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 658
Dołączył(a): 20.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czesiek63 » 12.10.2011 21:22

:) i pomimo olbrzymiego zainteresowania forumowiczów powoli wycieczka dobiega końca :!:
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 13.10.2011 07:57

Kolos Rodyjski, to symbol wyspy, jest wszędzie, na ręczników, pamiątkach, figurkach, piłkach itp.

Nie przekładaj zainteresowania tematem na liczbę postów,
ja na przykład większość wątków czytam, a nic nie piszę w nich.

Miło było powrócić na Rodos, ja już myślę o kolejnych wakacjach, ale ostatecznie decyzja jeszcze nie zapadła.
Czesiek63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 658
Dołączył(a): 20.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czesiek63 » 13.10.2011 08:32

kkra napisał(a):Kolos Rodyjski, to symbol wyspy, jest wszędzie, na ręczników, pamiątkach, figurkach, piłkach itp.

Nie przekładaj zainteresowania tematem na liczbę postów,
ja na przykład większość wątków czytam, a nic nie piszę w nich.

Miło było powrócić na Rodos, ja już myślę o kolejnych wakacjach, ale ostatecznie decyzja jeszcze nie zapadła.
pozdrawiam i dziękuje za obecność ja myślę o powrocie do Chorwacji :!:
Czesiek63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 658
Dołączył(a): 20.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czesiek63 » 13.10.2011 16:59

Zwiedzanie stolicy zakończyliśmy obejrzeniem jeszcze kilku ważnych punktów :

Plac Hipokratesa (Platia Ippokratus)
Główny punkt Starego Miasta stojący przy ulicy Arystotelesa (Odos Aristotelus), otoczony licznym kafejkami. Znajdują się tam: gmach byłego sądu cywilnego (Kastellania), w którym obecnie biblioteka wraz z archiwum historycznym oraz Muzeum Sztuki Ludowej.


Meczet Hassana Paszy
Zbudowany w 1588 roku na placu Dorieos, jeden z najważniejszych na Starym Mieście. Znajduje się w nim bizantyjska fontanna i kolumny średniowiecznego kościoła. Całość jest otoczona ogrodami.


Meczet Ibrahima Paszy
Najstarsza w mieście islamska świątynia, znajdująca się na ulicy Sofokleus. Powstała w 1531 roku i odrestaurowana w roku 1928.


Meczet Sulejmana Wspaniałego
Stoi przy ulicy Sokratus. Został wybudowany w 1522 roku w darze za zwycięstwo sułtana nad rycerzami. Przebudowano go w roku 1808.


Biblioteka turecka
Naprzeciw meczetu Sulejmana stoi zbudowana w 1793 roku Biblioteka Osmańska im. Ahmeta Havuza. Znajdują się w niej cenne rękopisy wraz z kroniką miasta Rodos, XV i XVI wieczne korany.


Plac Arionos
Znajdują się tu: Meczet Mustafa Paszy i Łaźnie Tureckie, które stoją od 1558 roku. Sale z marmurowymi podłogami są przeznaczone dla mężczyzn, natomiast sale pomocnicze dla kobiet. Pomieszczenia łaźni są bogato zdobione i ogrzewane piecami za pomocą drewna oliwnego.


Plac Żydowskich Męczenników
Na Rodos ludność żydowska była liczącą się społecznością i dopiero podczas II wojny światowej inwazja niemiecka doprowadziła do jej spustoszenia. Przeżyło zaledwie 35 Żydów.


Plac Argirokastru
Tam znajduje się Muzeum Bizantyjskie i Zajazd Owernijski, natomiast obok placu- Muzeum Sztuki Zdobniczej.


Muzeum Archeologiczne
Dawny szpital joannitów. Znajduje się przy zrekonstruowanej ulicy Rycerskiej (Odon Ippoton). Jego najsłynniejszym obiektem jest wykonany z marmuru, posąg Afrodyty z I wieku. Po obu stronach ulicy Rycerskiej stoją dawne domy joannitów poszczególnych narodowości i języków. W Muzeum Bizantyjskim można zobaczyć zbiór ikon i fresków, natomiast w Muzeum Sztuki Zdobniczej, kolekcję wyrobów rzemieślniczych.

:!:
Czesiek63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 658
Dołączył(a): 20.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czesiek63 » 13.10.2011 17:56

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Czesiek63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 658
Dołączył(a): 20.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czesiek63 » 13.10.2011 20:27

Obrazek

Obrazek
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 13.10.2011 20:36

Czesiek63 napisał(a)::) i pomimo olbrzymiego zainteresowania forumowiczów powoli wycieczka dobiega końca :!:



Taaa..zauważyłam, że Forumowiczów średnio interesuje Rodos ;) ale może to się zmieni przed następnym sezonem wakacyjnym, kiedy zacznie się planowanie... Wyszukiwarka pójdzie w ruch :lol:

Miło było zobaczyć znajome kąty. Dawno mnie nie było na cro.pl, ale już nadrabiam zaległości. Pozdrawiam :papa:
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 13.10.2011 20:39

Czesiek63 napisał(a):Po paru dniach pobytu na tej greckiej wyspie można się pokusić na pierwsze odczucia osobiste . na pewno nie powaliła mnie na kolana i na pewno nie można porównać ja z Chorwacja która robi inne wrażenia przy każdej wizycie przynajmniej dla mnie :!: Na pewno nadaje sie na krótki urlop skąpany w słońcu , trochę urozmaicony zwiedzaniem miejsc wartych odwiedzenia i tyle........... bez entuzjazmu , co kto lubi :?:


Podpisuję się pod tym, również uważam, że wyspa nie powala, podobało mi się, ale brakowało mi chorwackiego klimatu, tego czegoś, co czuje się tylko tam...
Czesiek63
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 658
Dołączył(a): 20.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czesiek63 » 14.10.2011 07:17

Magda O. napisał(a):
Czesiek63 napisał(a):Po paru dniach pobytu na tej greckiej wyspie można się pokusić na pierwsze odczucia osobiste . na pewno nie powaliła mnie na kolana i na pewno nie można porównać ja z Chorwacja która robi inne wrażenia przy każdej wizycie przynajmniej dla mnie :!: Na pewno nadaje sie na krótki urlop skąpany w słońcu , trochę urozmaicony zwiedzaniem miejsc wartych odwiedzenia i tyle........... bez entuzjazmu , co kto lubi :?:


Podpisuję się pod tym, również uważam, że wyspa nie powala, podobało mi się, ale brakowało mi chorwackiego klimatu, tego czegoś, co czuje się tylko tam...
pozdrawiam i potwierdzam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Jak nie Chorwacja to....Rodos - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone