Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jacy są Chorwaci...

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107704
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 31.01.2011 23:51

majeczka napisał(a):... nasi znajomi Chorwaci powtarzali bardzo często "prva liga"... :D


Może mieli na myśli zespół muzyczny "Prva Liga" :?: :wink: :D
kjedi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 985
Dołączył(a): 19.04.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) kjedi » 01.02.2011 00:43

apropo mostu

Przygladam się temu wątkowi-nauka rzecz ważna.
Ale w kwestii powyższej - zniszczenia mostu, na podstawie załączonego pliku, o ile jest on prawdziwy, zaryzykowałbym stwierdzenie, że most został wysadzony.
Oczywiście obraz jest słabej jakości, niezbyt wiele widać.
Ale fakty:
Są przygotowani ludzie/sprzęt na zdarzenie. Most się rozpada w wyniku wybuchu.
Hipotezy
1. Most został zbombardowany
Można znależć informacje, że most był bombardowany i spadło na niego 60 pocisków.
a)Przy bombardowaniu widzowie siędzą w głębokiej d**** a nie czekają na wybuchy, których zwykle jest kilka,
b)nie widać żadnego opadu bomby/pocisku z góry
c)nie widać rakiety powietrze-ziemia
d)wstrzelić się w most (podejrzewam nie więcej niż 6 m szerokości) jest niezwykle trudno. Natura artylerii. 59 nie starczyło a sześćdziesiąty trafił...?
e) bezpośrednie trafienie pociskiem/granatem moździerza 122 mm nie przebiłoby tej budowli. Nawet wcześniej naruszonej. Chyba, że byłby to pocisk....nie raczej nie
f)przy większej masie pocisku fala uderzeniowa byłaby widoczna i "przeczyściła by teren"
2. Most został trafiony bezpośrednio z "urządzenia" naziemnego
a) powinien być widoczny ślad/smuga dolotu pocisku (z czołgu lub działa)
b) most rpzpadałby się od boku
c) nie znam pocisku broni naziemnej która mogłaby zniszcyć taką budowlę
3 Most został wysadzony
a) wybuch jest wzorcowy dla miejsca wysadzanego (choć również trafionego pod kątem zbliżonym do 90)
b)most się rozpada w ułamku - przy mostach trzeba wiedzieć gdzie trafić
c)widownia czeka i nagrywa. trzeba mieć ze sobą sprzęt, a jak strzelają, to się zwykle nosi inne rzeczy.
W związku z powyższym, mając na względzie udostępniony filmik, uważam jak na początku.
Powyższą wiedzę zaczerpnąłem z inetrnetu i programu Discovery - jak to jest zrobione. Nie dotykałem i nie wysadzałem wspomnianego mostu.
Pozdrawiam
P.S. Ciekaw jestem Zajca opinii w ww temacie
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.02.2011 07:45

kjedi napisał(a):Hipotezy(...)

Fakty: Ktoś go odbudował. Sam widziałem. To jest wspaniałe :lol:
Josko Bulic
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 25.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Josko Bulic » 01.02.2011 10:56

wojtek51 napisał(a):Leon, użyłeś sformułowania "obóz koncentracyjny". Dużo Polaków jadąc do Chorwacji przejeżdża niedaleko miejscowości Jasenonovac. O obozie który się tam znajdował można przeczytać tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jasenovac_ ... entracyjny)
Obóz ten stworzyli Ustasze. Kim oni byli można przeczytać tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ustasze
Życzę miłego dnia przy lekturze i oglądaniu zdjęć z obozu.
Straszni jestesz jak możeśz takego czegosz żiczit?Tilko zupeunie negatiwna osoba puna kompleksuw i destrukicij może miecz takwe czarne żiczenia.Asz my Ciebe żal bo widacz da jestesz chori emocionalnie a w glowi same czarne dżure napeuńene żlim pszikladami. 8O
ZAJEC
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5420
Dołączył(a): 11.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZAJEC » 01.02.2011 18:28

Zostałem wywołany do tablicy z racji tego że zarówno budowanie jak i niszczenie mostów to moja profesja. To co pisze jest jedynie moim osobistym odczuciem, no może popartym jakimś tam dwudziestokilkuletnim doświadczeniem. Dla mnie jest to wysadzenie mostu za pomocą ładunku materiału wybuchowego założonego czy podłożonego (a jest to dość istotna różnica). Mam co prawda mieszane uczucia pisząc to, bo kiedy w 2006 roku byłem w Mostarze to rozmawiałem z uczestnikiem tamtych wydarzeń i on twierdził, że most został zburzony ostrzałem czołgów chorwackich.
Czy Izihiri mówił prawdę to już ....
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 01.02.2011 18:52

Zajec, może podłożono ładunki i jako zapalnika użyto armaty czołgowej? :)
ZAJEC
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5420
Dołączył(a): 11.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZAJEC » 01.02.2011 20:15

taaa pewnie z Merkawy lub Twardego :wink:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 01.02.2011 20:20

Twardy to i może się tam i gdzieś zaplątał ale żydowskiego sprzętu to tam raczej nie było :) No i Twardy za nowy w sumie na ten konflikt...
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 01.02.2011 20:49

Bocian napisał(a):Twardy to i może się tam i gdzieś zaplątał ale żydowskiego sprzętu to tam raczej nie było :) No i Twardy za nowy w sumie na ten konflikt...


Raczej M-84. Twardy "Made in YU".


Pozdrawiam
Rafał
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 01.02.2011 21:03

chlopaki bez jaja, czolg to bardzo drogi zapalnik jest
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 01.02.2011 21:25

Leon napisał(a):chlopaki bez jaja, czolg to bardzo drogi zapalnik jest


Drogi lecz ponadprzeciętnie skuteczny.
I wszechstronny.


Pzdr.
Rafał
kjedi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 985
Dołączył(a): 19.04.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) kjedi » 01.02.2011 21:30

chyba musiałby sam wybuchnąć, żeby taki most położyć. A wśrodku mieć tylko pociski burzące. A i w to nie uwierzę, bo poszłoby w górę.
Phantom
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 65
Dołączył(a): 31.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Phantom » 01.02.2011 21:40

Josko Bulic napisał(a):
wojtek51 napisał(a):Leon, użyłeś sformułowania "obóz koncentracyjny". Dużo Polaków jadąc do Chorwacji przejeżdża niedaleko miejscowości Jasenonovac. O obozie który się tam znajdował można przeczytać tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jasenovac_ ... entracyjny)
Obóz ten stworzyli Ustasze. Kim oni byli można przeczytać tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ustasze
Życzę miłego dnia przy lekturze i oglądaniu zdjęć z obozu.
Straszni jestesz jak możeśz takego czegosz żiczit?Tilko zupeunie negatiwna osoba puna kompleksuw i destrukicij może miecz takwe czarne żiczenia.Asz my Ciebe żal bo widacz da jestesz chori emocionalnie a w glowi same czarne dżure napeuńene żlim pszikladami. 8O


Ale ja nie myślę, żeby on napisał dosłownie o tej przyjemności z oglądania zdjęć i napawania się tragedią. Poznawanie historii jest przyjemne, nawet tej trochę hmm... tragiczniejszej?
RASIU
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 167
Dołączył(a): 17.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) RASIU » 01.02.2011 21:43

Postaram się o krótką odpowiedź na banialuki moich rodaków, których wyrocznią są "źródła" typu wikipedia, GW (guffno wyborcze), a mentorami typy spod pewnej gwiazdy (niekoniecznie tej ciemnej)- Michniki, Geremki, Kuronie i inni.

Leonie i inni chorwaccy bracia! Musisz wiedzieć, że tak jak JA, tak i TY w moim pięknym kraju za to, iż jesteś PATRIOTĄ, katolikiem- za to co czujesz, mówisz, piszesz, myślisz INACZEJ niż ta trzoda, która wmusza społeczeństwu swoje poprawnie politycznie "racje", stajesz się WROGIEM NR 1, przylepia Ci się łatkę, iż jesteś FASZYSTĄ, NAZISTĄ, itp.

Dla większości Polaków, niedawna historia jest historią kamienia łupanego. Nie pamięta się o tym, że kiedyś ktoś za ojczyste barwy płacił krwią, zdrowiem, życiem, po to abyśmy dziś mogli mówić, myśleć jak Polacy/Chorwaci. W Eurokolchozie (UE) wszelkie przejawy odrębności narodowej są niszczone. Zupełnie tak samo jak w ZSSR czy Jugosławii.

Żaden Polijak nie ma prawa osądzać historii Chorwatów, ich walka o swoją Domovinę udała się w 100 %, dlatego za każdym razem WSZĘDZIE widać ich miłość do Ojczyzny- gdzie w Polsce widzimy tyle flag, śpiewów- tylko k"""a na stadionach. Niestety gorzką prawdą jest, to że TYLKO ta "hołota ze stadionów" ruszyłaby w bój o swoje ziemie- bop chyba nie myślicie, że dzisiejsza generacja majaca "wyjeb""e" na wszystko?

Dziadek służył w Narodowych Siłach Zbrojnych. Propaganda PRL twierdziła, iż mój dziadek i jego bracia broni to zaplute karły reakcji współpracujące z nazistami... Pewnie większe grono z cro.pl tego uczyla sie na "lekcjach" historii w latach PRL. Założe się, że większość z was- Polacy- twierdzi pewnie tak nadal, więc po jakiego ch""a wchodzicie w temat historii Hrvatski, nie znając wlasnej historii?
Kuzyn walczył w Chorwacji- więc wiem z pierwszej ręki o wojnie.

Jest Pięć Prawd Polaka:

1. Jesteśmy Polakami
2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci
3. Polak Polakowi Bratem!
4. Co dzień Polak Narodowi służy
5. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle!.

Czy Polacy je wypełniają? To wstawcie sobie zamiast Polaka- Chorwata. Jest róznica?

Polacy i Chorwaci, to Katolicy- Polacy i Chorwaci, to jedyne narody słowiańskie, gdzie ta religia dominuje... Bracia- tyle i tyle w temacie. Z krótkiej odpowiedzi powstał elaborat:) za co przepraszam.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.02.2011 22:04

RASIU napisał(a):Z krótkiej odpowiedzi powstał elaborat:) za co przepraszam.

Ależ dlaczego? Dawaj dalej ... Dobrze ci idzie ...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Jacy są Chorwaci... - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone