Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jacy są Chorwaci...

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Olga888
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 3
Dołączył(a): 20.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Olga888 » 30.01.2011 01:56

Hvala ci, Leonie za odpowiedź...
Będę pamiętać o twoich wskazówkach na pewno.
Ostatnio dużo czytam o Chorwacji i B&H i jest mi na prawdę przykro, że tak cudowne miejsce na ziemi było narażone na taką bezsensowną wojnę (chociaż tak naprawdę żadna wojna nie ma sensu!).
A wczoraj oglądałam w tv film fabularny (produkcji USA) o powojennej B&H w 2000r. (Richard Gere w roli głównej), gdzie były pokazane przepiękne krajobrazy pogranicza Chorwacji z B&H, wśród których leżą pół zniszczone wioski i miasta... Jakież to smutne...

Powiem ci szczerze - jest mi bardzo przykro, że to się wydarzyło w XX wieku w centrum naszego cywilizowanego świata. Dlaczego ŚWIAT pozwolił na taką straszną masakrę, w której zginęło tyle niewinnych ludzi??? Ta myśl nie daje mi spokoju os dawna...
Leonie, jest mi bardzo wstyd za nas wszystkich... I jedyne co teraz mogę powiedzieć - ŽAO NAM JE!.. Neka vas Bog se u svojoj skrbi!..
wojtek51
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 191
Dołączył(a): 18.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtek51 » 30.01.2011 11:33

mkm napisał(a):Broń nas boże przed Tudjmanami i Kaczyńskimi :!:

Nacjonalizm i ksenofobia niejedno mają imię. :wink:
jago
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 17.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jago » 30.01.2011 12:21

Witaj Leon.
Dziękuję za szybki odzew. Jeśli chodzi o most w Mostarze, to moją informację podałem na podstawie wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Stary_Most_w_Mostarze Moja przewodniczka po Mostarze rzeczywiście powiedziała mi, że nie jest do końca pewne kto stał za zbombardowaniem tego mostu ale że nie umiała poprzeć swojej tezy żadnym dowodem, więc pozostałem przy danych z wikipedii. Masz również rację, że zostało zniszczone setki kościołów katolickich np. w Mostarze został zrównany z ziemią kościół św. Piotra i Pawła (w tej chwili już pięknie odbudowany). Jak ucierpiało "przy okazji" pobliskie osiedle mieszkaniowe to kto tam był, to wie o czym mówię.
W Mostarze można się cieszyć z tego, że nie ma tam już Serbów. A zgody to jednak chyba jak na razie tam także nie ma. Mi jako katolikowi nie przeszkadza krzyż górujący nad miastem z jednego z okolicznych wzgórz - tak samo jak i nie przeszkadzają mi też minarety po stronie muzułmańskiej.
Z kolei oglądałem w TV wypowiedź duchownego przedstawiciela muzułmanów z tego miasta - nie mogą się oni pogodzić z tym, że ten krzyż nad nimi góruje podając jako powód: z tego miejsca prowadzono ostrzał muzułmańskiej strony miasta i ten znak katolicki niejako akcentuje ten przykry dla muzułmanów fakt. Trochę racji chyba jednak ma ten muzułmański ortodoksyjny duchowny.
Ja ten znak traktuję jako wyciągnięcie ręki do pojednania lecz ktoś inny ma zupełnie inne odczucia. I jak zawsze w życiu każda z stron ma trochę racji, to znaczy prawda leży po środku.
Pytasz się po co uczestniczymy w akcjach zbrojnych w Iraku i Afganistanie więc się powtórzę: podstawą prawną naszego pobytu w Iraku i Afganistanie jest Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ponadto stosowną ustawę w tej sprawie wydał też rząd Polski.
I na tej podstawie wypełniamy nasze zobowiązania sojusznicze. Dodam tylko jeszcze, że nasze wojska uczestniczą także od wielu lat w wielu innych kontyngentach wojskowych w różnych częściach świata - działamy tam jednak zawsze z ramienia ONZ.
Masz także rację, że bliskość Rosji jest dla nas niezbyt dobrym sąsiedztwem a wchodzenie bez wazelinki zachodowi w odpowiednią część ciała nie odnosi żadnego efektu. Po prostu mocarstwa (Rosja, Francja, Niemcy, USA) takich maluczkich jak my mają dokładnie tam, gdzie próbuje im się wejść bez wazeliny. Przykładów można by mnożyć: np. załatwienie Polski przez USA z Tarczą Antyrakietową, budowa morskiego gazociągu Rosja-Niemcy, sprzedaż Rosji technologii woskowych przez Francję.
Powody do frustracji mamy także i my. Nie chodzi już o to, że dołożyliście nam ostatnio w piłkę ręczną i sumując zajęliśmy miejsce jeszcze bardziej odległe od Waszego. I u nas wszystko drożeje w galopującym tempie a powiem Tobie tylko to, że ja jestem zatrudniony w strefie budżetowej która ma od 3 lat zamrożone podwyżki pensji. O sytuacji rencistów i emerytów już nie wspomnę. Najważniejsze, że politycy i rządzący mają kosmiczne uposażenia a szaraczkami już nikt się nie przejmuje.

Olga888 powiem Tobie, że generalnie na Chorwacji jak i w BiH jesteśmy mile widzianymi gośćmi - w końcu jedziemy tam pozostawić swoje ciężko zarobione pieniądze. Z tym, że w Chorwacji ludzie są jacyś tacy bardziej mili, uśmiechnięci i otwarci - widać, że okazują nam swoją życzliwość. W BiH mają chyba inną mentalność - sprawiają wrażenie zamkniętych w sobie a momentami wręcz oschłych. Generalnie w każdym z tych krajów czułem się bezpieczny i wywiozłem z nich miłe wspomnienia.
Pytasz się też "Dlaczego ŚWIAT pozwolił na taką straszną masakrę, w której zginęło tyle niewinnych ludzi??? Ta myśl nie daje mi spokoju os dawna..." Przeczytaj moje wcześniejsze posty w tym wątku a sądzę, że znajdziesz tam jakąś odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie.

Wojtek51 co do nacjonalizmu dodam jeszcze tylko, że ma on także różną postać w różnych stronach świata.

Leon bardzo dobrze, że chcesz (w odróżnieniu od Twoich Chorwackich przedmówców) rozmawiać na ten temat. Bolące sprawy trzeba wyjaśnić - pozwoli to nie tylko nam Was jeszcze lepiej zrozumieć i poznać. Wam też będzie lżej jak wyrzucicie z siebie to, co Was boli.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

A tak apropo Mostaru, to zawsze się zastanawiam gdzie w tym mieście przebiega "niepisana" granica pomiędzy częścią katolicką a mułzumańską - wydaje mi się, ze o wiele wcześniej przed mostem od strony kościoła Św. Piotra i Pawła :!: :?:
Josko Bulic
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 25.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Josko Bulic » 30.01.2011 13:23

Jago ja tile jusz diskutowalem o tich tamatach da mam doszcz czonglego pwtażania sie.Rozumjem da Ciebe i dużo pozostalich czekawi ten temat ale muszisz uszanowat mojom nechencz bo te rozmowe tilko mnie wracajom w jakesz żle spomnienia kture chcem powoli blokowat bo zapomńit ich sie nie da.Niby czas leczi rane ale nekure som dla gwemboke i nie dajom sie wyleczit.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 30.01.2011 13:30

Josko Bulic napisał(a):Jago ja tile jusz diskutowalem o tich tamatach da mam doszcz czonglego pwtażania sie.Rozumjem da Ciebe i dużo pozostalich czekawi ten temat ale muszisz uszanowat mojom nechencz bo te rozmowe tilko mnie wracajom w jakesz żle spomnienia kture chcem powoli blokowat bo zapomńit ich sie nie da.Niby czas leczi rane ale nekure som dla gwemboke i nie dajom sie wyleczit.

Amen, chłopie.

Lepiej się skoncentruj na pakowaniu walizek, bo jak zapomnisz aparatu,
to nawet nie wiesz, jakie mzimu cię z naszej strony czeka :lol:
jago
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 17.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jago » 30.01.2011 17:34

Josko Bulic napisał(a):Jago ja tile jusz diskutowalem o tich tamatach da mam doszcz czonglego pwtażania sie.Rozumjem da Ciebe i dużo pozostalich czekawi ten temat ale muszisz uszanowat mojom nechencz bo te rozmowe tilko mnie wracajom w jakesz żle spomnienia kture chcem powoli blokowat bo zapomńit ich sie nie da.Niby czas leczi rane ale nekure som dla gwemboke i nie dajom sie wyleczit.


Ja, jak i inni Polacy szanujemy Waszą niechęć do rozmowy na te tematy i możesz mi wierzyć, ale nikt z nas w Chorwacji samoistnie nie podejmuje tego wątku podczas rozmowy z Chorwatem.

Ten portal jest polskim (a nie tylko polskojęzycznym) forum i kwestie dawnej wojennej przeszłości Bałkan co jakiś czas będą tutaj wypływać.
My Polacy często o tym między sobą dyskutujemy - taką mamy naturę i generalnie lubimy wyjaśniać kwestie dla nas niejasne.
A skoro do dyskusji włączają się także mieszkańcy Chorwacji (z czego się oczywiście tutaj cieszymy), to już jest wtedy decyzja danego rozmówcy czy wraca on do nieprzyjemnych dla niego wspomnień.

W każdym razie Wasze rzetelne i jasne odpowiedzi dają nam bardzo dużo wiedzy o chorwackim punkcie widzenia oraz racji historycznej w innym (niż serbsko-rosyjskim) wydaniu - na pewno też spowodują, że w przyszłości nie będziemy już zadawać tylu pytań na forum a i tematy rozmów nie będą już wracać do wojennej przeszłości.
Pzdr.
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 30.01.2011 20:16

jago napisał(a):My Polacy często o tym między sobą dyskutujemy - taką mamy naturę i generalnie lubimy wyjaśniać kwestie dla nas niejasne.


... jacy są więc Ci Chorwaci?

... cóż przede wszystkim są niesamowicie zintegrowani...! Poza serdecznością i normalnością, którą reprezentują na co dzień są bardzo katoliccy,... patriotyczni, spontaniczni, uśmiechnięci, życzliwi, zadowoleni,... na ogół bardzo, bardzo towarzyscy...

Niektórzy z nich niesamowicie przystojni, zwłaszcza kelnerzy, ... z ogromnym poczuciem humoru... :D

O wiele bardziej zaczepliwi bywają Włosi i Hiszpanie... :wink:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 30.01.2011 21:37

Zawzięci i nerwowi :)
jago
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 17.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jago » 31.01.2011 00:39

Bocian napisał(a):Zawzięci i nerwowi :)


I w swojej uprzejmości aż nachalni - w szczególności do pięknych kobiet.
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 31.01.2011 00:43

....jest ih takich dwoch co dobrze jerzdza na nartach...niejaki Kostelić i Zrčić Dim...
...oraz Blanka co skacze wisoko....
Sliszale dzisz rzart ze jezeli sie kostelić Ivica chajtnie z Blanka Vlašić to za gura 17 lat bendziemy miali swietnego skoczka narciarskiego jezeli Malisz jeszcze nie bende skakac
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 31.01.2011 00:51

...no i widzisz jago gdy bym sie nie wlonczyl do diskusji pozostalo by ze to Chorwaci zniszczili most bo tak jest w wikipedii....ja razumiem ze to wiele nie zmieni ale jak sie glebiej poszpera okarze sie ze nieraz chorwaci zostali pokonani i upokorzoni klamstwami. Niewidoczna granice stanowi pienkna turkusowa starzka ktora tworza bistre wody Neretvi.
Jeszcze jeden szczegol o ktorim malo kto wie. Jezeli ktosz jechal samochodem z Mostaru do Sarajeva to musial przejehac przez Jablanice.
Tam nad Neretvom po prawej jest muzeom kolo resztek mostu.
W tym muzeum muzlimanie prowadzili obuz koncentracijni dla Chorwatow z okolici.
wojtek51
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 191
Dołączył(a): 18.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtek51 » 31.01.2011 11:48

Leon, użyłeś sformułowania "obóz koncentracyjny". Dużo Polaków jadąc do Chorwacji przejeżdża niedaleko miejscowości Jasenonovac. O obozie który się tam znajdował można przeczytać tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jasenovac_ ... entracyjny)
Obóz ten stworzyli Ustasze. Kim oni byli można przeczytać tu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ustasze
Życzę miłego dnia przy lekturze i oglądaniu zdjęć z obozu.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 31.01.2011 12:03

Wojtku, to może dla równowagi zapodasz coś o Omarskiej i Trnopolju na przykład....

P.S... Nie myślisz chyba, że kogoś tu zaskoczyłeś czy zaszokowałeś "newsami"... (są na forum od lat tematy historyczne niestety z "przepychankami"). Ewentualnie tylko podejściem do tematu...To nie są tematy do "licytacji" i pyskówki...
?Miłego dnia? w Twoim czarnobiałym świecie
Ostatnio edytowano 31.01.2011 12:13 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 1 raz
wojtek51
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 191
Dołączył(a): 18.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtek51 » 31.01.2011 12:10

Po prostu nie lubię jednostronnego podejścia do tematu i uważania, że tylko jeden naród został skrzywdzony.
Miłego dnia.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 31.01.2011 12:15

wojtek51 napisał(a):Po prostu nie lubię jednostronnego podejścia do tematu i uważania, że tylko jeden naród został skrzywdzony.
Miłego dnia.

Naprawdę myślisz, że nikt tutaj w życiu żadnej książki nie przyczytał i o historii pojęcia nie ma? Że aż musiałeś nas "oświecić" wikipedią?
Ostatnio edytowano 31.01.2011 12:55 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Jacy są Chorwaci... - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone