Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.06.2010 08:34

Odwiedziny miasta, zaplanowaliśmy specjalnie na koniec naszego pobytu na wyspach, a to z uwagi na "liścik polecający" od naszego gospodarza apartmanu do jego przyjaciela Zdravko, mieszkańca Cresu a zarazem właściciela cenionej przez miejscowych ... konoby.

Dawno nie było nic o kuchni i jedzeniu ! ;)


Ale o tym za chwilę ... najpierw wjeżdżamy do Cresu ... a następnie zwiedzamy miasteczko.

Cres - administracyjna i kulturalna stolica wyspy, status miasta posiada od roku 1332, nadany za czasów panowania weneckiego. Dzisiaj popularne turystyczne miasto, w czasach starożytnych ważny port handlowy, położony nad dobrze osłoniętą zatoką.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 18.06.2010 08:41

O, na 20 stronę przeskoczyły!


Gapa ze mnie ...


:wink:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.06.2010 09:12

Lokalizujemy konobę "Bonaca" ribarnica, mającą swoją siedzibę w centrum , przy ulicy Creskog statuta 13 (na jej "plecach" znajduje się targ rybny).

Obrazek

Witamy się z właścicielem, przekazując ... ten oto "liścik"(zachowany na pamiątkę) ... nad wyraz krótki ... zawierał na awersie pozdrowienia od przyjaciela do przyjaciela a na rewersie ... tylko dwa słowa ... ale jak ważne ! :)

Obrazek


... po wymianie uprzejmości, wykonaniu okolicznościowej fotografii ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


... i po odpowiednim, dla tego typu "operacji" czasie ... na stole pojawia się, wyśmienita rybna zupa ...

Obrazek

Obrazek


... z wkładką ... między innymi z dużych, "wyposażonych" w smakowitą ikrę homarców (škampi) ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek


... następnie grillowane ryby, sałatki, blitva etc. ...
... na koniec kawa ... oraz doskonałe białe wino ...

... od tych wspaniałości, aż "oczy mi mgłą zaszły"! ;)

Obrazek


... wino, które oczywiście! ... piliśmy za zdrowie (pij zdravko) ... właściciela o imieniu Zdravko !!!

Obrazek


Na koniec wizyty, otrzymaliśmy sporą paczkę ze świeżutkimi rybami, homarcami i kalmarami (prosto z pobliskiego targu) ... aby przekazać w prezencie naszemu gospodarzowi.

W dniu następnym, pyszności te ... (wspólnie "sprawione" przez nas i przez naszych właścicieli apartmanu ) ...
... zostały, także wspólnie ! ... "pożarte".

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.06.2010 09:13

weldon napisał(a):O, na 20 stronę przeskoczyły!


Gapa ze mnie ...


:wink:


... to nie Ty "gapa' ... tylko internet połączenie mi "zerwał" !

:)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 18.06.2010 09:55

Nie wiem jak inni, ale podziwiam, jak wy tak jakoś ... inaczej te wakacje spędzacie.

Tak "prawdziwie".

Muszę się jeszcze dużo nauczyć, w sumie, małe mam doświadczenie w urlopowaniu.

Ale, z Wami, jakoś tak łatwo w tej sielance się nurza ...

Widać, jak powoli, z namaszczeniem, smakujecie każdą chwilę spędzoną na wakacjach.







PS Nawet dosłownie smakujecie :wink:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 18.06.2010 10:41

Sama nie wiem dlaczego trafilam tutaj dopiero teraz :oops:
Super relacja :)
Chcąc nie chcąc najciekawsze dla mnie są fotki jedzenia i potraw.... mniam :twisted:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 18.06.2010 11:43

mariusz-w napisał(a):Lokalizujemy konobę "Bonaca" ribarnica, mającą swoją siedzibę w centrum , przy ulicy Creskog statuta 13


No to skoro jesteśmy w konobie Bonaca, to musi zaśpiewać Klapa Bonaca :wink: :D

Beli , Cres i Lubenice
Ostatnio edytowano 18.06.2010 12:52 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.06.2010 12:45

mariusz-w napisał(a):Obrazek

Ja tu właśnie do popołudniowej kawy się przymierzam, a tu takie... brrr... nie będę tego nazywał po imieniu i postaram się szybko o tym zapomnieć.

;) :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 18.06.2010 13:01

Franz napisał(a):Ja tu właśnie do popołudniowej kawy się przymierzam, a tu takie... brrr... nie będę tego nazywał po imieniu i postaram się szybko o tym zapomnieć.

;) :lol:


Jakbym siebie słyszała, ale np dla mojego męża to uczta dla oczu, uwielbia te strzelające w zębach rybie kuleczki :twisted:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.06.2010 13:33

weldon napisał(a):Nie wiem jak inni, ale podziwiam, jak wy tak jakoś ... inaczej te wakacje spędzacie.
Tak "prawdziwie".
Muszę się jeszcze dużo nauczyć, w sumie, małe mam doświadczenie w urlopowaniu.
Ale, z Wami, jakoś tak łatwo w tej sielance się nurza ...
Widać, jak powoli, z namaszczeniem, smakujecie każdą chwilę spędzoną na wakacjach.



Tak na początku !

... to cieszę się ... że się Tobie podoba !

Jest to potwierdzenie , że nasz sposób spędzania urlopu, może być nie tylko dla nas atrakcyjny.

... a tak dalej ... to :

Staramy się urlop i wakacje (gdyż to, nie jest mimo wszystko tożsame) spędzać tak, by parę rzeczy pogodzić :

- po pierwsze ... to zwolnić tempo dnia codziennego
- po drugie ... oderwać się od "codzienności" czyli pracy, problemów, rozwiązywania życiowych "kazusów", telefonów etc.
- po trzecie ... coś zwiedzić, poznać życie innych, zobaczyć wschody i zachody, posmakować , spróbować, ocenić , podziwiać , pozazdrościć ...
- po czwarte autentycznie "odetchnąć" ... czasy eskapad mamy już chyba za sobą ! A może ...!!!
- po piąte ... znaleźć czas by się wygrzać i wymoczyć d....a.
- po szóste ... wrócić z urlopu autentycznie wypoczęci ze wspomnieniami "na zawsze" !

Wydaje się to niewiele ! ... mało wymagające, ekscytujące i oryginalne ... ale realizacja i tych celów wymaga jednak czasu ... no i trochę samozaparcia i umiaru w oczekiwaniach.

Wypracowaliśmy sobie przez lata taki właśnie "model" ... i jak na razie się nam sprawdza! :)




Janusz Bajcer napisał(a): No to skoro jesteśmy w konobie Bonaca, to musi zaśpiewać Klapa Bonaca :wink: :D

Januszu ... widzę ,że podkład muzyczny masz na każde chorwackie miejsce ! :)




Roksa_ napisał(a):Sama nie wiem dlaczego trafiłam tutaj dopiero teraz :oops:


To już prawie ... "jak rzut na taśmę" ! :)

Roksa_ napisał(a):
Jakbym siebie słyszała, ale np. dla mojego męża to uczta dla oczu, uwielbia te strzelające w zębach rybie kuleczki :twisted:


... czyli jak z tego sądzę ... dla męża to także uczta dla podniebienia !

To macie pół na pół ! ;)




Franz napisał(a):Ja tu właśnie do popołudniowej kawy się przymierzam, a tu takie... brrr... nie będę tego nazywał po imieniu i postaram się szybko o tym zapomnieć.
;) :lol:
Pozdrawiam,
Wojtek


No ... masz rację ... do kawy raczej nie ! ;) ... tu się zgadzamy ! :)

Nazywać możesz ! ... przecież pisałem, że to škampi vel homarce i ikra ! :) ;)


Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 19.06.2010 19:51

Został już tylko przejazd do przystani promowej w Porozine.
Przystając raz po raz, by obejrzeć jeszcze creskie widoki w świetle kończącego się dnia ...

... oraz rzut okiem na prom płynący z Cresu na Krk ... docieramy na prom.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


... na promie wiszą między innymi fotografie upamiętniające wizytę Jana Pawła II na jednostce "Jadrolinji".

Obrazek

Obrazek


Jest 21:00 ... już po ciemku docieramy do Brestova ...

Obrazek

Obrazek


... a stąd już tylko 35 kilometrów do apartamentu i po 13 godzinach wycieczki, wracamy do Ravni ... by się jeszcze trochę "wywczasować" ... i po paru dniach zameldować w Wenecji.

Ale o tym, relacja już była ... w dziale "Jak nie Chorwacja to ... ???." :)


Pomyślałem tak sobie ... że właściwie tytuł tej relacji powinien być inny, a mianowicie "Istria, Kvarner i coś tam ..."

... ale ... niech już zostanie tak jak jest ... w końcu to właśnie Istria i Ravni były naszą bazą ... a zarazem jednym z "naszych" najpiękniejszych wakacyjnych miejsc na Ziemi.

Kończąc naszą chorwacko - istryjską przygodę, pokażę ... (jak pozwolicie ... już króciutko) ... jako suplement do pierwszych postów tej relacji ... parę miejsc, które odwiedziliśmy w czasie podróży "na" i "z" Istrii.

Może ... także dla kogoś z Was, staną się przerywnikiem, w bądź co bądź ... długiej podróży.

Pokazane przez nas w innej relacji Taury i Grossglocknerstrasse oraz Wenecję ... z oczywistych względów pominę ! :)

Pozdrawiam
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 19.06.2010 21:29

mariusz-w napisał(a):Pokazane przez nas w innej relacji Taury i Grossglocknerstrasse oraz Wenecję ... z oczywistych względów pominę!


Masz ci los... :lol: a ja już tak liczyłam, że jestem na bieżąco i tak po kawałeczku podczytywać będę... a tu widzę, że znowu muszę nadganiać... :) Bardzo mnie kusi wybrać się na karnawał do Wenecji, więc chętnie zaglądnę tam wcześniej, żeby zobaczyć Ją "Waszymi oczami"...
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 19.06.2010 21:33

mariusz-w napisał(a):Staramy się urlop i wakacje (gdyż to, nie jest mimo wszystko tożsame) spędzać tak, by parę rzeczy pogodzić :

- po pierwsze ... to zwolnić tempo dnia codziennego
- po drugie ... oderwać się od "codzienności" czyli pracy, problemów, rozwiązywania życiowych "kazusów", telefonów etc.
- po trzecie ... coś zwiedzić, poznać życie innych, zobaczyć wschody i zachody, posmakować , spróbować, ocenić , podziwiać , pozazdrościć ...
- po czwarte autentycznie "odetchnąć" ... czasy eskapad mamy już chyba za sobą ! A może ...!!!
- po piąte ... znaleźć czas by się wygrzać i wymoczyć d....a.
- po szóste ... wrócić z urlopu autentycznie wypoczęci ze wspomnieniami "na zawsze" !


Mariusz stworzyłeś turystyczny Hexalog :wink:.
Oby skupiał jak najwięcej wiernych (bo to dobre prawdy).
I obym ja mógł go przestrzegać, dla swojego i innych dobrego samopoczucia.

Wszystko powiedziane z mądrością i tak pokazane w relacji.
Twój styl, Wasz styl- wielki pokłon i szacun.
Pozdrawiam.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 20.06.2010 18:33

Joanka23 napisał(a):
mariusz-w napisał(a):Pokazane przez nas w innej relacji Taury i Grossglocknerstrasse oraz Wenecję ... z oczywistych względów pominę!


Masz ci los... :lol: a ja już tak liczyłam, że jestem na bieżąco i tak po kawałeczku podczytywać będę... a tu widzę, że znowu muszę nadganiać... :) Bardzo mnie kusi wybrać się na karnawał do Wenecji, więc chętnie zaglądnę tam wcześniej, żeby zobaczyć Ją "Waszymi oczami"...


Miło nam Cię widzieć, w swojej "grupie"... także na tych innych naszych wakacyjnych ścieżkach. :)

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 20.06.2010 18:41 przez mariusz-w, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 20.06.2010 18:39

nomad napisał(a):
Oby skupiał jak najwięcej wiernych (bo to dobre prawdy).
I obym ja mógł go przestrzegać, dla swojego i innych dobrego samopoczucia.

Pozdrawiam.


Myślę, że staramy się wypoczywać podobnie :) ... czy to najlepszy sposób ?...

... to już jest bardzo indywidualna sprawa !

... ale ważne, że Wy i my jesteśmy z tego zadowoleni !

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone