Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 11.06.2010 19:36

mariusz-w napisał(a):pasażerem jest porządnym ... nie marudzi,nie robi uwag, nie boi się serpentyn, zjazdów, podjazdów, itp.


Podwójny :wink: szczęściarz :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 12.06.2010 11:20

Januszu .... racja !

.... "zdyscyplinowany turysta", to więcej niż połowa sukcesu !

;) :)




Ruszamy dalej na południe ...

.... i podziwiamy piękne tereny, przy jednej z najładniejszych nad Adriatykiem, zadbanej, dogodnej i doskonale przygotowanej dla spacerowiczów i rowerzystów, promenadzie łączącej Mali i Veli Lošinj.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 12.06.2010 20:06

Docieramy do położonego najbardziej na południe wyspy, miasteczka ... czyli do Veli Lošinj.

Tego dnia ... to 124 kilometr naszej wycieczki ... (z Ravni).

Veli Lošinj znajduje się na południowo-wschodnim krańcu wyspy Lošinj, w wąskiej i głębokiej zatoczce, u stóp wzgórza św. Jana. Liczy on sobie około 1000 mieszkańców i jest drugą co wielkości osadą na wyspie. Dawniej Veli Lošinj (Velo selo /duża wioska) był większy niż Mali Lošinj (Malo selo), ale w ciągu wieków Mali Lošinj rozwijał się prężniej i dziś pomimo zachowania dawnych nazw, proporcje między tymi osadami diametralnie się zmieniły.

Dzięki swym walorom roślinno-klimatycznym, pięknym śródziemnomorskim krajobrazom i mineralnym źródłom Veli Lošinj w 1892 r. stało się kurortem uzdrowiskowym przyciągającym bogatych kuracjuszy z terenów Europy centralnej i północnej.

Specyficzny klimat Veli Lošinj nadają barokowe domy i luksusowe XIX wieczne wille z przepięknymi ogrodami wokół portu , oraz wąskie uliczki wewnątrz miasteczka , malowniczy stary port i kościół św. Antoniego .
Zostawiamy samochód na placu ... przy starym kościele Sv. Marija skąd zaczynamy zwiedzanie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


... na "skróty" wąskimi uliczkami, a następnie mijając XIX wieczne wille i ich przepiękne ogrody ...

Obrazek

Obrazek


... następnie przechodzimy do uroczego małego portu otoczonego przez wiele przytulnych kawiarni i restauracji.

Obrazek


Widok na wejście do portu ...

Obrazek


...i nabrzeże basenu portowego ...

Obrazek

Obrazek


... barokowy kościół parafialny św. Antoniego Pustelnika pochodzący z 1480 roku ...

Obrazek


... portowy "tłok" ...

Obrazek


... dziedziniec kościoła św. Antoniego , w tle Wieża (Kula) pochodząca z 1445 roku, wybudowana, aby chronić port przed najazdami piratów oraz inwazją Uskokov (uchodźców z krajów zajętych przez Turcję). Wizerunek wieży widnieje w herbie miasta.

Obrazek

... przerwa na kawę ...

Obrazek


... ktoś próbuje wypłynąć z portu ! ... po kilkuminutowej pracy ... przepychania innych ... próba udana !

Obrazek


... spacer po "wypastowanych" uliczkach ...

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 13.06.2010 09:23

Według naszej oceny (i nie tylko pewnie naszej) wyspa Lošinj to doskonałe miejsce na wakacje, a szczególnie dla takich osób, jak wir955 i jego załoga ... czyli posiadających pływający środek lokomocji.

Miejsc ... takich jak malownicze zatoczki, wysepki i tym podobne atrakcje jest tu bez liku.

Może i my, zdążymy kiedyś zrealizować tutaj swój wakacyjny pobyt ... droga przetarta ... mooooże kiedyś !!! ... po tej wizycie na wyspie, marzy się nam to ...

No ale na razie, wracamy ... oczywiście tą samą (jedyną drogą) ... ale widoki inne ... bo w druga stronę ;) ... raz morze na prawo, raz na lewo !

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 13.06.2010 09:39

Po pewnym czasie skręcamy ostro w lewo i odwiedzamy ... lotnisko na Lošinj ...

Obrazek

Obrazek

... wracamy na "szlak" ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nad wyspą Lošinj góruje szczyt Televrin (znany również pod nazwą Osoršćica) (588 m) oraz Sv.Nikola (557 m).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po chwili, już widać ponownie osorski most i sam Osor.

Obrazek
michałolsz.
Globtroter
Posty: 55
Dołączył(a): 22.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) michałolsz. » 14.06.2010 14:29

Wybieramy się z żoną do Mali Losinji. Powiedzcie proszę jak jest z przeprawą promową...
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 14.06.2010 18:59

No, troszkę mi zajęło, żeby nadgonić :wink: ale już jestem na bieżąco :D

Bardzo interesująca relacja i z ciekawością będę śledzić dalej... :D







Nie wiem czy mnie to tak wypada, ale muszę to powiedzieć: Żona - dama z klasą! Po prostu śliczna! :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.06.2010 07:45

michałolsz. napisał(a):Wybieramy się z żoną do Mali Losinji. Powiedzcie proszę jak jest z przeprawą promową...



Przeprawę opisałem na str. 17 relacji .... z Brestova !

Z Mali Lošinj to jeszcze : Unije - Susak - Ilovik ... wszystko jest tutaj:

JADROLINIJA

:)

Pozdrawiam
michałolsz.
Globtroter
Posty: 55
Dołączył(a): 22.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) michałolsz. » 15.06.2010 10:43

Jeszcze jedno pytanko: Orientujecie się może jak długo zajmie nam podróż z Krakowa na Mali Losinji, (oczywiście jeśli nie zdarzą się żadne nie przewidziane zdarzenia)...
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.06.2010 11:15

Nigdy z Krakowa, ani przez .... nie jechaliśmy!

Ale Google pokazują ... tak - 3 wersje

Nie wiem, czy doliczają ... minimum 30 minut na przeprawę promem ! :)

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 16.06.2010 08:18

Joanka23 napisał(a):No, troszkę mi zajęło, żeby nadgonić :wink: ale już jestem na bieżąco :D

............... i z ciekawością będę śledzić dalej... :D



Pomalutku, zbliżamy się do końca ... jeszcze troszkę ! ... w końcu zaczyna się okres wakacyjny i przychodzi czas na aktualne relacje.

Trzeba będzie przyspieszyć z tymi "starociami" ! :)

Pozdrawiam
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 16.06.2010 23:06

mariusz-w napisał(a):


Pomalutku, zbliżamy się do końca ...


Mariusz szkoda, bo jak zauważyłeś "starocia" sentymentalne są.
I swoją relacją wiele osób wrzuciłeś w tamte miejsca, w tamten czas.

Czujesz klimaty jak inni i ... oni będą tęsknić, ale przyjdzie chwila na tegoroczne wspomnienia i gdyby miało zabraknąć biletów na tegoroczną, czy mogę zarezerwować chociaż jeden bilet (tak spod lady) na wstęp.
Chociaż w drugim rzędzie. :wink: :)

Pozdrawiam.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 17.06.2010 09:44

nomad napisał(a): Mariusz szkoda, bo jak zauważyłeś "starocia" sentymentalne są.


Zawsze, potrafisz dodać otuchy !
Wszelkie wątpliwości pękają jak przysłowiowa bańka ... ! :)

nomad napisał(a):... ale przyjdzie chwila na tegoroczne wspomnienia i gdyby miało zabraknąć biletów na tegoroczną, czy mogę zarezerwować chociaż jeden bilet (tak spod lady) na wstęp.
Chociaż w drugim rzędzie. :wink: :)



Mam nadzieję, że przyjdzie !
Wakacje mają być ! ... a "w Forum" i relacje to się "wciągnąłem", więc myślę, że ta za 2010 rok ... też będzie !

Co do biletów, to wejściówki są gratis i dla Ciebie ... i dla Wszystkich chętnych ... w pierwszym rzędzie i to bez reglamentacji !

To zaleta internetu !

Pozdrawiam :)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.06.2010 08:18

Wracamy na wyspę Cres i kierujemy się do ostatniego punktu programu wycieczki ... czyli miasta Cres...

... widok na miasto od południa tym razem w popołudniowym słońcu.

Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 18.06.2010 08:32

mariusz-w napisał(a):Wracamy na wyspę Cres i kierujemy się do ostatniego punktu programu wycieczki ... czyli miasta Cres...

... widok na miasto od południa tym razem w popołudniowym słońcu.


U mnie jest tylko jedno zdjęcie i nie chce iść dalej ... :cry:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone