Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Istria

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 10.06.2010 12:25

Edyta_B napisał(a):Mariuszu-w,
relacja super, fotki jeszcze bardziej :) natomiast zastanawiam się jak wyszukujecie te wszystkie miejscowości :roll: przecież nie wszystkie sa w przewodnikach :roll: pisałeś gdzies że przygotowujesz się cały rok ...
internet? jakieś stronki? :roll:
dzięki Twojej ralacji za 2 tygodnie bede zwiedzać nowe miejsca :hearts:


Śledzę co się da i gdzie się da.
Przede wszystkim przewodniki, mapy, foldery regionów oczywiście Internet, fora, Google Earth oraz "zaciąganie języka u miejscowych i zamiejscowych" . :)
To wszystko pomaga, ułożyć plan "marszruty" ... ale i czasami komplikuje ... gdyż często powstaje problem, jak to wszystko "ogarnąć" w ograniczonym wakacyjno - wypoczynkowym czasie.

Życzę miłego i "owocnego" pobytu !






kulka53 napisał(a):Wszystko pilnie oglądam i czytam, Ravni i cała Istria pokazana Twoimi oczami urzekają :!: , ale Cres po prostu zachwyca :roll:

Nie ukrywam wielkiego sentymentu do tej wyspy po zeszłorocznych wakacjach..... jest to jedno z niewielu miejsc do którego chciałbym w Chorwacji powrócić (za z reguły rzadko kiedy gdziekolwiek wracamy). Z Wrocławia to tylko jakieś 1000 km, może kiedyś na jakiś tydzień się uda :cool:

Pozdrawiam

Taaaak ............... z Wrocławia ...to tylko połowa naszej drogi ! ("czasowo", nie "kilometrowo")

To wiele upraszcza !

Co do "chorwackich sentymentów", to chyba nie ma osoby na tym Forum, co by ich nie miała ! :)

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 10.06.2010 12:41

Godzinę później, ruszamy dalej. Tym razem drogą biegnąca po zachodniej stronie, Vransko jezero.

Jezioro Vransko, jest to wyjątkowy (na chorwackich wyspach) naturalny zbiornik wody słodkiej, o pojemności 200 milionów litrów. To jedyne źródło wody pitnej na wyspie, z którego korzysta Cres jak i Lošinj . Z uwagi na to obowiązuje tu zakaz kąpieli.

Jezioro... długie na 5,5 km, szerokie do 1,5 km ... ciekawostką jest to, że ma dno o głębokości 74,5m, które znajduje się 61,5m poniżej poziomu morza, a lustro wody znajduje się 13m nad nim. Żyją tutaj (pod ochroną) ryby, głównie szczupaki i karpie.

... jezioro od strony północno-zachodniej ...

Obrazek

Obrazek


... i południowej.

Obrazek


Po powrocie na główna drogę biegnącą przez wyspy, kolejnym punktem naszej wycieczki, jest leżąca w granicznym punkcie między wyspami miejscowość Osor.

Historia miasta, podobnie jak Lubenice ... to około 4 tysięcy lat.
Osor był istotnym centrum kulturalnym i administracyjnym archipelagu Cres-Lošinj.
Pełnił również funkcję portu, a kanał pomiędzy wyspami (zwany Kavuada , 100m długi i 11m szeroki), wykopany przez Rzymian, znacząco ułatwiał żeglugę pomiędzy miastami północnego Adriatyku a Dalmacją.

Do XV wieku był znakomitą przystanią dla statków, które w owych czasach słabo radziły sobie ze zmieniającym się w tych okolicach silnym wiatrem. Do upadku ekonomiczno - administracyjnego miasta przyczyniła się epidemia malarii, która zdziesiątkowała tutejszą ludność i w rezultacie wraz z nadejściem panowania Wenecjan, doprowadziła do przeniesienia stolicy administracyjno-religijnej do dzisiejszego miasta Cres . W czasach świetności miał 20 tysięcy mieszkańców, a dzisiaj żyje tu niecałe 100 osób.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W miasteczku porozstawiane są rzeźby przedstawiające różne formy muzyczne. Zostały zaprojektowane i wykonane przez znanych współczesnych chorwackich modernistów XX wieku: Ivana Meštrovića, Frana Kršinića i Tomea Rosandića.

Obrazek


... a także kompozytora Jakova Gotovaca, autorstwa rzeźbiarki Mariji Ujević.

Obrazek


Most zwodzony na kanale Kavuada otwierany jest obecnie dwa razy dziennie, o 9:00 i 17:00, dla małych łódek, motorówek, jachtów i żaglówek . Cała operacja trwa około 20 minut.

Obrazek


Pozdrawiam
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 10.06.2010 13:08

Kolejna ciekawostka-dowiedziałem się z tej wspaniałej relacji, że w Cro są 2 Vranskie Jezora. Jedno tutaj opisane, drugie w okolicy Pakostane.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 10.06.2010 14:13

Otwierany w jaki sposób?
Tak jak w Giżycku?
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 10.06.2010 14:42

Jacek S napisał(a):Otwierany w jaki sposób?
Tak jak w Giżycku?


Obracany ... tutaj widać prawie w całości, z mechanizmem !

Obrazek
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 10.06.2010 19:29

Witaj ponownie mariusz-w.

Otaczacie się wspaniałymi widokami, a może to one otaczają Was. :)
Faktycznie Wasze przygotowania skutecznie nagradzają atrakcjami, co po zdjęciach doskonale widać.

Oczywiście okiem takiego laika fotografii, ta wypowiedź nie będzie może miała takiego znaczenia jak znawców, ale dla mnie i tak jesteś wszechstronny, w każdym zakresie tego co przedstawiasz (czy to krajobraz, czy sytuacyjność chwili, czy cecha szczegółu).

Jest czasem pewne utrudnienie :wink: wprowadzone do zdjęcia (ciekawe czy to utrudnia ten odbiór tylko mi, nie sądzę :)).

Zawsze Małgosia odciąga moją uwagę od zabytków (i nie tylko) i muszę przyznać, że przez ten fakt pewne zdjęcia są "trudniejsze" w poznawaniu piękna, bo muszę czasem dzielić je (piękno) na dwa, a Małgosia i tak przechyla szalę na swoją stronę. :)

Nic nie zmieniaj :!: ja chcę zdjęcia z :wink: "utrudnieniami".

Mariusz przecież to powyżej mogłem napisać i wyrazić krócej:Szczęściarzu :!:

Jak to nie na temat :!: Cres bajka (na moim Gogle Earth też mam pinezki z oznaczonymi pięknymi miejscami do zobaczenia, tylko kiedy :?: ).

Pozdrawiam Was oboje.:)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.06.2010 20:28

nomad napisał(a):Jest czasem pewne utrudnienie :wink: wprowadzone do zdjęcia (ciekawe czy to utrudnia ten odbiór tylko mi, nie sądzę :)).


Już dawno miałem to napisać :wink: ale brakło mi śmiałości :oops:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.06.2010 20:38

Janusz Bajcer napisał(a):
nomad napisał(a):Jest czasem pewne utrudnienie :wink: wprowadzone do zdjęcia (ciekawe czy to utrudnia ten odbiór tylko mi, nie sądzę :)).


Już dawno miałem to napisać :wink: ale brakło mi śmiałości :oops:


No właśnie, też się tak czasami zastanawiam,
co tam robi ten facet ?!?!
8O












:devil: :lool: :devil:
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 10.06.2010 21:20

Janusz Bajcer napisał(a):
Już dawno miałem to napisać :wink: ale brakło mi śmiałości :oops:


Janusz bo Ty wolisz powiedzieć to w cztery oczy, osobiście.
A kobiety wolą takie wyznania w subtelnej oprawie :wink: i o tym myślałeś.

Wolałeś, to zatrzymać dla siebie, prawdziwy twardziel :) ja nie wytrzymałem. :wink: :)

Pozdrawiam serdecznie.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 11.06.2010 17:53

Piotrze / (nomadzie)

Januszu

Piotrze / (weldonie)


Rozumiemy, że te wpisy to ....
... z okazji wczorajszych imienin (10 czerwca) ... ;) :)

Zastanawiam się tylko skąd wiedzieliście ?... bo Małgorzaty, to jest prawie dwa razy w miesiącu !!! :)

Dziękujmy za ...







Piotrze
... to tak tylko czasami .... jak mnie z "budki" wypuszczą !



;)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 11.06.2010 18:17

Przekraczamy most i zostawiając Cres, wjeżdżamy na wyspę Lošinj.

Długość tej wyspy to 33 km a szerokość wynosi ... od 250 metrów (w miejscowości Mali Lošinj) do ok. 4,75 km. Powierzchnia wyspy to 74,68 km 2, o łagodnym klimacie i roślinności zielonej przez cały rok.

Zamieszkała od czasów prehistorycznych, w czasach rzymskich ważny punkt żeglugi morskiej. W średniowieczu opuszczona, służyła tylko jako pastwiska. Ponowny rozwój wyspy nastąpił w XVIII i XIX w.
Północno-zachodnie wybrzeże skaliste i strome, a południowo-wschodnie łagodne z licznymi malowniczymi zatokami.


Największe miasto wyspy to Mali Lošinj, obecnie 6,5 tysiąca mieszkańców. Rozwój w XIX w miasto zawdzięcza marynarce i rybołówstwu. Następnie dzięki odkryciu leczniczych właściwości klimatu wyspy, staje się popularnym ośrodkiem austriackiej arystokracji. Wszystko to miało wpływ, na architekturę miasta.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 11.06.2010 18:25

mariusz-w napisał(a):ma dno o głębokości 74,5m, które znajduje się 61,5m poniżej poziomu morza

Kryptodepresja się to nazywa. W Polsce np jez. Żarnowieckie. :wink: :wink: :wink:
pzdr
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 11.06.2010 18:52

longtom napisał(a):
mariusz-w napisał(a):ma dno o głębokości 74,5m, które znajduje się 61,5m poniżej poziomu morza

Kryptodepresja się to nazywa. W Polsce np jez. Żarnowieckie. :wink: :wink: :wink:
pzdr


... dodatkową ciekawostką tego jeziora na Cresie jest to, iż kiedyś sądzono, że woda dostaje się do niego podziemnymi kanałami z kontynentu. Po dokładnych badaniach okazało się, że jest to wielki zbiornik wody deszczowej.

Pozdrawiam
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.06.2010 18:54

Niesamowite jest to, że wy się w ogóle nie śpieszycie.
Wszędzie wyluzowani, uśmiechnięci (no dobra, ty mniej ;)),
a jesteście w tylu miejscach, że zaczynam podejrzewać, że piszesz tę relację na bieżąco,
jakby z wielomiesięcznej podróży.

:D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 11.06.2010 19:24

weldon napisał(a):Niesamowite jest to, że wy się w ogóle nie śpieszycie.
Wszędzie wyluzowani, uśmiechnięci (no dobra, ty mniej ;)),
a jesteście w tylu miejscach, że zaczynam podejrzewać, że piszesz tę relację na bieżąco,
jakby z wielomiesięcznej podróży.

:D


No tak ... spieszyć !!! ... nieeee, przecież to wakacje i wypoczynek. Zawsze zakładam jakiś plan, na dany dzień naszych wypadów, ale nie ma "musu" by go wykonać .
Docieramy tam gdzie zdążymy, a przeważnie "zdanżamy". :)

Właściwie to nie pamiętam, abyśmy w czasie wycieczki, kiedyś coś zmieniali z założonych wcześniej planów.

Poza tym Gosia twierdzi, że lubi ze mną jeździć (jako kierowcą), a pasażerem jest porządnym ... nie marudzi,nie robi uwag, nie boi się serpentyn, zjazdów, podjazdów, itp. To i człowiek wyluzowany i nie w....ny w czasie wycieczek, nawet przy najwyższych temperaturach !

:)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone