Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Hvar&Dubrovnik jesienną porą

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 25.11.2017 00:36

mysza73 napisał(a):No i zabytkiem jeżdzę ... ale tylko w słoneczne dni :oczko_usmiech:


Dlaczego w słoneczne :?: 8O Z obawy, że jak deszczyk popada to zabytek może zardzewieć :?: :mrgreen:

Katerina napisał(a)::mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Co się tak cieszysz :?: :P
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 25.11.2017 10:40

ruzica napisał(a):To mówiłam JA. Ta co nie ma w domu telewizora :mrgreen:
Znaczy Ty meczyków nie oglądasz ... 8O :roll: :smo:


ruzica napisał(a):
mysza73 napisał(a):No i zabytkiem jeżdzę ... ale tylko w słoneczne dni :oczko_usmiech:

Dlaczego w słoneczne :?: 8O Z obawy, że jak deszczyk popada to zabytek może zardzewieć :?: :mrgreen:
Pogadamy za 15 lat, jak Twoje autko będzie w wieku mojego Jeepa :smo:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5004
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 25.11.2017 17:54

ruzica
Katerina napisał(a):
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ljubav je na Selu mnie rozbawiła.
I obeznanie w różnych reality show u osoby bez TV :oczko_usmiech:



Co się tak cieszysz :?: :P
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 25.11.2017 20:02

ruzica napisał(a): odmówił:
:arrow: Przejazdu przez tunel Pitve 8O 8O 8O :evil: :evil: :evil:

Teraz jest luzik, bo są światła.
Ale jeszcze kilka dobrych lat temu, jeździło się wg zasady " kto pierwszy ten lepszy" :oczko_usmiech:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 25.11.2017 23:07

mysza73 napisał(a):
ruzica napisał(a):To mówiłam JA. Ta co nie ma w domu telewizora :mrgreen:
Znaczy Ty meczyków nie oglądasz ... 8O :roll: :smo:



Meczyków to nie :roll: My niezbyt się sportem interesujemy, wyjątek robimy dla skoków narciarskich(mam antenę tv i projektor, to se nawet na dużym ekranie obejrzę) no i żużel, ale na żużel to już raczej chodzimy do knajp :)

mysza73 napisał(a):Pogadamy za 15 lat, jak Twoje autko będzie w wieku mojego Jeepa :smo:


Myślę, że ono tak sędziwego wieku nie dożyje :oczko_usmiech:

Katerina napisał(a):ruzica
Katerina napisał(a):
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ljubav je na Selu mnie rozbawiła.
I obeznanie w różnych reality show u osoby bez TV :oczko_usmiech:



Co się tak cieszysz :?: :P


Do obeznania internet wystarczy :wink:

krakusowa napisał(a):
ruzica napisał(a): odmówił:
:arrow: Przejazdu przez tunel Pitve 8O 8O 8O :evil: :evil: :evil:

Teraz jest luzik, bo są światła.
Ale jeszcze kilka dobrych lat temu, jeździło się wg zasady " kto pierwszy ten lepszy" :oczko_usmiech:


Wiem, że tak było. Wtedy raczej nawet nie śmiałabym tego proponować :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8673
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 25.11.2017 23:23

Na żużel do knajpy :?: Ja na Jancarza jeździć nie lubię, ale żeby Gorzowianka na Staleczkę nie chodziła :roll: .
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 25.11.2017 23:27

marze_na napisał(a):Na żużel do knajpy :?: Ja na Jancarza jeździć nie lubię, ale żeby Gorzowianka na Staleczkę nie chodziła :roll: .


Ja w Gorzowie mieszkam 4 lata dopiero, więc musisz mi wybaczyć :smo: A na Jancarzu byłam raz- więcej było gładzenia torów jakimiś walcami, niż jazdy na żużlu. Wynudziłam się jak mops :lol:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 26.11.2017 11:18

11.10.2017 Poranek z Hektorovićem

Dzisiejszy poranek spędzimy w Starim Gradzie( a może Stari Gradzie lub w Stari Grad-nie wiem, czy to dobrze odmieniam :roll: ), który jest najstarszym miastem na wyspie Hvar. W 384 r. p.n.e. Grecy założyli tu osadę Pharos. Miasto jest małe(choć nie wygląda) i liczy sobie niespełna 2000 tys. mieszkańców.

A my po śniadaniu zjedzonym na balkonie(ostatnio poranki są trochę cieplejsze) idziemy zwiedzać.

Przechodzimy przez port:

cro231.jpg


Można kupić rybkę od pana z łódki, ale my nie umielibyśmy tego wypatroszyć, więc kupujemy w Tommym rybę z mrożonki. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :oops: :oops: :oops:

cro232.jpg


Uliczki o poranku:

cro233.jpg


Glavica, na której byliśmy w pierwszy dzień:

cro234.jpg


Trzeba załatwić po drodze jedną ważną sprawę- podczas wieczornych spacerów zlokalizowaliśmy pocztę, więc w końcu wyślemy te kartki zakupione w Dubrowniku. Doszły 8-smego listopada :D

cro235.jpg


cro236.jpg


cro237.jpg


Dziś nie będziemy się włóczyć po uliczkach bez celu- mamy konkretny plan. Idziemy do Tvrdalj, czyli Pałacu Hektorovića-chorwackiego XVI- wiecznego poety, który zajmował się głównie pisaniem o rybach i rybakach :wink: (o czym tu pisać nad Jadranem :roll: ). A tak po za tym to zbudował letnia rezydencję(twierdzo-pałaco-willo-oazę spokoju), która obecnie jest najbardziej znanym zabytkiem w Starim Gradzie. I to właśnie tam kierujemy nasze kroki. Pałac można zwiedzać w godzinach 10-13, a potem 16-18( w sezonie te popołudniowe godziny są inne- późniejsze). Za wstęp płacimy 15 kun od łebka, i dostajemy tekstowy przewodnik w języku polskim. Bardzo mnie to cieszy, ze w końcu coś po polsku.

Zamysł mam podobny jak poeta- chcę odnaleźć tu ciszę i spokój, ale to marzenie ściętej głowy. Po dwóch minutach za nami do Tvrdajli wpada 30-osobowa grupa emerytów. No i zwiedzamy w ciasnocie i małym zgiełku. :evil:

cro238.jpg


Na ścianach gdzieniegdzie widnieją różne mądrości po łacinie, ale już żadnej nie pamiętam :oops:

cro239.jpg


W końcu jakieś jesienne kolory:

cro240.jpg


A także dalmatyńska kuchnia:

cro241.jpg


No i ryby:

cro242.jpg


Jakieś szalone chorwackie babcie karmią je.... kiełbasą :!: 8O 8O 8O

Wchodzimy trochę wyżej po schodkach i mamy taki widok:

cro243.jpg


cro245.jpg


Bardzo nam się tu podobało, ale musimy wracać, bo mamy napięty grafik(krótki dzień :!: ) Teraz pojedziemy do Jelsy- jestem bardzo ciekawa co w tym miasteczku aż tak urzekło co niektórych :wink: cdn.

:papa:
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1713
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 26.11.2017 12:21

Do pałacu Hektorovica nie weszliśmy, w przyszłym roku już obowiązkowo :wink: Super, że jest Pl przewodnik, raczej w nie wielu miejscach jeszcze biorą nas pod uwagę 8O
Piękny ten twój Stary Grad, nie mogę się doczekać aż tam będę :wink:
Czekam na Jelse, mimo, że nas też bardziej Stari Grad zachwycił, to stacjonowac będziemy w Jelsie :lol:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 26.11.2017 17:02

wiolek_lp napisał(a): Super, że jest Pl przewodnik, raczej w nie wielu miejscach jeszcze biorą nas pod uwagę 8O


Bardzo mnie to denerwuje, że tylu nas tam jeździ, a nie biorą pod uwagę. Chyba mamy za mało ojro :cry:

wiolek_lp napisał(a):Czekam na Jelse, mimo, że nas też bardziej Stari Grad zachwycił, to stacjonowac będziemy w Jelsie :lol:


Ja Jelsę też brałam pod uwagę co do stacjonowania, ale jakoś tak wyszło, że Stari Grad. A jeśli kiedyś wrócimy Na Hvar, to chyba we Vrboskiej będziemy stacjonować
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1713
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 26.11.2017 18:45

Mi Vrboska kompletnie się nie podobała... Może za mało czasu jej poświęciliśmy, może to był zły dzień na zwiedzanie- mega upał, ale wrażenia nie zrobiła na mnie dobrego 8)
Zobaczymy czy w przyszłym roku odczaruje się :wink:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 30.11.2017 11:15

wiolek_lp napisał(a):Mi Vrboska kompletnie się nie podobała... Może za mało czasu jej poświęciliśmy, może to był zły dzień na zwiedzanie- mega upał, ale wrażenia nie zrobiła na mnie dobrego 8)
Zobaczymy czy w przyszłym roku odczaruje się :wink:


A mnie się właśnie podobała bardzo- mała, spokojna, dzięki mostkom trochę inna niż pozostałe chorwackie miasteczka. No i są sklepy i knajpki- jakoś po pobycie w zadoopiastym Soline koło Dubrownika, zaczęłam bardziej doceniać takie obiekty cywilizacji :wink:

Życzę odczarowania zatem :!: :papa:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5004
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 30.11.2017 11:55

Ja też uwielbiam Vrboską. :hearts:

P9060537.JPG


A to Twoje pierwsze zdjęcie Starego Gradu - bardzo ładne - pastelowe. Jak się zmruży oczy to wygląda jak obraz 8)
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 30.11.2017 12:07

11.10.2017 Jelsa

Jedziemy do miejsca, po którym spodziewałam się wielkiego WOW. A kiedy ja się wcześniej spodziewam WOW to zwykle nic takiego nie następuje. Tak było i tym razem- Jelsa owszem, podobała nam się, ale chyba niczego nam nie urwała i dla nas dalej Stari Grad na pierwszym miejscu.

Zaparkowaliśmy na dużym i płatnym parkingu w centrum(8 kun za godzinę, był to jedyny w tym roku parking, za jaki płaciliśmy)
Idziemy w miasto:

cro246.jpg


Jakaś zorganizowana wycieczka rowerowa robi sztuczny tłum 8O

cro247.jpg


Z portu można popłynąć na wycieczkę do Bolu na Braču- nie płyniemy, może kiedyś Bol odwiedzimy choć jakoś po Waszych relacjach z tego miejsca nie jestem zachęcona :wink:

cro248.jpg


Naszą wycieczkę po Jelsie zaczynamy od kugli- w końcu odnaleźliśmy kugle na poziomie tych ze Straduna w Dubrowniku.

cro249.jpg


cro250.jpg


cro251.jpg


Kościół sc. Ivana i jego okolice, to dla mnie najładniejsze miejsce w Jelsie:

cro252.jpg


Pomimo jesieni jest całkiem zielono:

cro253.jpg


W tym budynku z błękitnymi okiennicami są piękne apartmany:
cro254.jpg

I nawet mieliśmy ochotę je rezerwować gdyby nie dwa poważne mankamenty:
1. W naszym zasięgu cenowym był tylko pokój bez kuchni(to jeszcze dałoby się przeżyć)
2.Brak miejsca parkingowego( to już jest mankament dyskwalifikujący)

No, ale może kiedyś :wink:

Troszkę żałuję, że nie wdrapaliśmy się do tego kościoła na górce- widok mógłby być niezły, ale tym razem o dziwo nie chciało nam się. Ale może była tam piekara114 i wkrótce pokaże :wink:

cro255.jpg


Rozglądamy się za jakąś konobą- mam na celowniku polecane na forum Pelago- ale tam jest czynne dopiero od 17-stej, do tej pory to na bank umrzemy z głodu. Czy nie moglibyście polecać czegoś otwartego w bardziej logicznych godzinach :twisted: :?:

Teraz sobie odpocznę:

cro256.jpg


Nieprzypadkowo odpoczywam- czeka nas długi spacer. Celem jest oczywiście Vrboska :hearts:

Dystans to coś około 3 km, czyli tyle ile mam z domu do pracy(do której jednak jeżdżę autobusem zwykle :oops: ). Idzie się wąską asfaltową ścieżką wzdłuż zatoki. Po drodze jest kilka plażyczek, ale nie są zbyt zachęcające- raz, że nie zbyt czyste :roll: , to jeszcze co najmniej jedna wybetonowana(ja jestem entuzjastką plaż żwirkowych-kamyczkowych, skaliste i piaszczyste mogą być, ale betonu nie toleruję).

Po drugiej stronie cmentarz- pięknie położony:

cro257.jpg


W pierwszej chwili upierałam się, że to camping 8O :oops: :mrgreen: No, mozna powiedzieć, że to taki camping wieczny :idea:

Ale wszystko i tak schodzi na dalszy plan, kiedy na naszej drodze pojawia się takie urocze maleństwo:

cro258.jpg


cro259.jpg


Wymyślam, że zostaję na Hvarze i będę tu prowadzić koci azyl. Tylko kto będzie za to płacił :?:

cdn. :papa:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 30.11.2017 12:08

Katerina napisał(a):
A to Twoje pierwsze zdjęcie Starego Gradu - bardzo ładne - pastelowe. Jak się zmruży oczy to wygląda jak obraz 8)


Musiałam bardzo mocno zmrużyć oczy :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Hvar&Dubrovnik jesienną porą - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone