Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

H

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: HDR - uczymy się i dyskutujemy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 24.04.2015 09:28

yooshky napisał(a):W moim przypadku HDR to raczej tylko próba i zabawa.

mam podobne podejście, podoba mi się efekt i dynamizm zdjęć
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013
Re: HDR - uczymy się i dyskutujemy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 24.04.2015 09:37

Przyczepić się można jeszcze innych rzeczy, m.in. kadrowania :)
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: HDR - uczymy się i dyskutujemy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 24.04.2015 09:40

zapewne, mi osobiście podoba się w tym zdjęciu idealna (prawie) symetria, szczególnie tworzona przez naturę
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013
Re: HDR - uczymy się i dyskutujemy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 24.04.2015 09:46

te kiero napisał(a):zapewne, mi osobiście podoba się w tym zdjęciu idealna (prawie) symetria, szczególnie tworzona przez naturę

To właśnie chciałem złapać na zdjęciu przede wszystkim (symetria bardzo często się podoba).
Nie mam dobrego monitora do obróbki zdjęć. 4 monitory pokazują zdjęcia zupełnie inaczej :) No ale w to już nie zamierzam inwestować :) Zdjęcia mają być dla mnie i rodziny, czasem dla znajomych.
Eunike1984
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1407
Dołączył(a): 30.06.2014
Re: HDR - uczymy się i dyskutujemy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eunike1984 » 11.06.2015 21:40

Hej. Mam pytanko do tych, co zajmują się zawodowo fotografią - w jakim/jakich programach obrabiacie fotki i co w nich np. poprawiacie? :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: HDR - uczymy się i dyskutujemy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 12.06.2015 09:57

1. 90% LR
2. 90% nic
Eunike1984
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1407
Dołączył(a): 30.06.2014
Re: HDR - uczymy się i dyskutujemy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eunike1984 » 12.06.2015 11:10

LR mam rozumieć, że to Lightroom?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: HDR - uczymy się i dyskutujemy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 12.06.2015 12:25

Tak. Przy czym oprócz kilku presetów, które sobie ustawisz pod siebie to ważniejsze jest tagowanie i katalogowanie fot, jakie w nim obrabiasz.
Dodatkowo masz Capture One, OnOne, NikColor i kilka innych programów, zazwyczaj dołączanych jako oprogramowanie do aparatów, ale w zasadzie tylko LR jest aktualizowany na bieżąco pod względem RAWów.
Dziś w zasadzie oprogramowania nie kupujesz, tylko płacisz abonament miesięczny - około 50 złotych miesięcznie za ALR CC.

Jak zawodowo robisz zdjęcia, to nie masz czasu na obróbkę i najważniejsze jest, żeby ci z puszki wychodziło na gotowo, więc tak naprawdę potrzebujesz tylko coś do zamiany na jpg i skatalogowania zbioru, a do tego LR ci wystarczy.
Sześć paczek rocznie też nie zabije :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: HDR - uczymy się i dyskutujemy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 12.06.2015 12:58

Eunike1984 napisał(a):Hej. Mam pytanko do tych, co zajmują się zawodowo fotografią - w jakim/jakich programach obrabiacie fotki i co w nich np. poprawiacie? :)


weldon napisał(a):1. 90% LR
2. 90% nic


Pozostałe 10 %

Owszem są tacy co za ślub biorą 350-800zł, a zdjęcia oddają już godzinę po weselu.. Ja biorę za ślub 2-3K, oddaje matriał 40dni po uroczystości.


I jeszcze jeden tekst: pamiętam jak ktoś "z tutejszej czołówki" (piszę to bez szydery) pisał o średnio 15 minutach poświęcanych na obróbkę jednego zdjęcia (nie mogę tego teraz znaleźć).

A skoro koleżanka Eunike1984 chce robić "sesje" to niech zarezerwuje trochę czasu. :wink:


Pzdr
totylkoja
Odkrywca
Posty: 60
Dołączył(a): 19.04.2015
Re: HDR - uczymy się i dyskutujemy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) totylkoja » 12.06.2015 13:32

weldon napisał(a):Dziś w zasadzie oprogramowania nie kupujesz, tylko płacisz abonament miesięczny - około 50 złotych miesięcznie za ALR CC.


w tej cenie (ja jeszcze płacę 9,90€ ale obecnie faktycznie jest to 12,29€) oprócz LR jest jeszcze dostępny PS CC, Bridge oraz ACR
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: HDR - uczymy się i dyskutujemy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 12.06.2015 14:35

Vjetar napisał(a):pamiętam jak ktoś "z tutejszej czołówki" (piszę to bez szydery) pisał o średnio 15 minutach poświęcanych na obróbkę jednego zdjęcia

To już nie te czasy. Teraz dobierasz do pleneru puszkę i obiektyw, nie bawiąc się w duperele.
Więcej czasu zajmuje ci przygotowanie albumów, nagranie materiału na płytki, nadruki na płytkach, podkłady muzyczne itd. niż obróbka zdjęcia.
Chyba że masz zlecenie, żeby zmarszczki teściowej usuwać, zmniejszać oponki gościom i pousuwać wszystkie syfki pannie młodej, to się bawisz, ale wtedy bierzesz za to osobną kasę.


Vjetar napisał(a):
Ja biorę za ślub 2-3K, oddaje matriał 40dni po uroczystości.

I ma dwa-trzy zlecenia rocznie ;) Niech się bawi :D

Prawda jest taka, że wszyscy chcą za darmo, bo "fotografa biorę tylko dlatego, że ciocia która ma lustro też chce być na zdjęciach - Ale jakby co, to mówiła, że pstryknie" :)
I tak ważniejsze jest, jak się aparat nazywa, niż co ma człowiek w portfolio ;)
I żeby wszyscy zmieścili się w kadrze, bo nieważna kompozycja, tylko że wujka mało widać :D
Eunike1984
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1407
Dołączył(a): 30.06.2014
Re: HDR - uczymy się i dyskutujemy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eunike1984 » 15.06.2015 10:27

Vjetar napisał(a):
A skoro koleżanka Eunike1984 chce robić "sesje" to niech zarezerwuje trochę czasu. :wink:


Pzdr


Spoko, na razie się wprawiam ;) Każdy od czegoś zaczynał ;)
Pomysł na fotki zaczyna się u mnie w głowie, niestety przez dłuższy czas nie pilnowałam technicznej strony. Dlatego teraz nadrabiam ;)
Ale całe życie przede mną i powiem nieskromnie, że idzie mi już całkiem nieźle ;) (Grunt to pozytywne myślenie ;) )

Chociaż mam pytanko do zawodowców: może mogłabym któremuś podesłać kilka moich fotek, żeby mogli mi doradzić jak mi idzie? ;)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: HDR - uczymy się i dyskutujemy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.06.2015 12:51

Eunike1984 napisał(a):Chociaż mam pytanko do zawodowców: może mogłabym któremuś podesłać kilka moich fotek, żeby mogli mi doradzić jak mi idzie? ;)


Pokazuj - chętni do oceny się znajdą.
fotoopinia-t30100.html
pejzaze-uczymy-sie-i-dyskutujemy-t14631.html
:D

PS. Trochę odbiegamy od tematu.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: HDR - uczymy się i dyskutujemy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.07.2015 18:03

Pseudo HDR. wysokie ISO, kiepskie warunki no i kompakt nie na ce zmusiły mnie do popracowania w postprocesie z dynamiką :)

Obrazek
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009
Re: HDR - uczymy się i dyskutujemy.

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 01.07.2015 23:57

weldon napisał(a):Pseudo HDR...

:wink: Pseudo :wink: :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone