Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Fotoopinia

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Fotoopinia

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 28.09.2010 20:34

Ogólne zasady

EDIT: Koniec z zasadami :D

Jedziemy na żywca ;)

1. Każdy, zamieszcza jedno, oznaczone kolejnym, w formacie [X] (czyli [1], [2] ...) numerem, zdjęcie, o tematyce dowolnej.

2. Zamieszczane zdjęcia, jak również sposób prowadzenia dyskusji powinny odpowiadać zasadom
określonym w regulaminie forum.

3. Zamieszczający zgadza się na wykorzystanie zamieszczonego zdjęcia w celu pokazania
prawidłowego sposobu jego obróbki, kadrowania, pomocnych przy udzieleniu autorowi odpowiedzi
na zadane pytanie.

4. Zdjęć skomentowanych staramy się nie usuwać i nie zamieniamy na inne.
[/b]

Start me up

Wszystkie uwagi nie związane z tematem proszę umieszczać w wątku: Fotoopinie - dyskusja
Ostatnio edytowano 09.02.2011 22:02 przez weldon, łącznie edytowano 2 razy
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.09.2010 21:36

Parametry zdjęcia:
DSLR-A200;
10.08.2010r. 14:22;
F10;
1/200s.;
Ogniskowa 85mm;
ISO100;
Balans bieli ręczny.

Jeśli ktoś robił zdjęcia w Dubrowniku to wie, że murarka nie jest najmocniejszą stroną budowlańców. Jeśli w kadrze są dwa budynki, to na pewno jest w nim o jeden za dużo. Każda ściana, rynna, antena, albo komin......kładzie się w swoją stronę. Jak poradzić sobie z takim zdjęciem ? Tylko nie każcie mi budować od nowa budynku. :lol:

[Okno na świat]

Ujęcie podstawowe bez prostowania.
Zauważcie, że futryna okna jest w pionie.

Obrazek

[Okno na świat A.]

Obrazek



[Okno na świat B]

Po moim kadrowaniu w Corelu, ujecie wygląda tak.

Nie mogłem sobie poradzić z wykadrowaniem rynny i doniczki.
Rynnę zamaskowałem ramką.
Przy takim ujęciu z kadrowania zaczynają uwydatniać się szumy.
Wydaję się też, że dobrze było by zmienić obiektyw na dłuższy oraz
przesunąć się podczas ujęcia w lewą stronę, by uchwycić cały profil doniczki po prawej stronie zdjęcia. Niestety drogę zagradzał wysoki drewniany płot.


Obrazek

Może ktoś ma inne propozycje? :lol:

Pozdrawiam.

smoki3
Ostatnio edytowano 30.09.2010 10:12 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 3 razy
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 29.09.2010 22:01

Z pozycji totalnego foto-lamera napiszę co mnie razi w tej fotce. Z tytułu dowiedziałem się, że autor chciał pokazać okno, a mój wzrok przyciąga komin i to coś brzydkie i ciężkie w prawym górnym rogu. Ja bym uciął górę zdjęcia na poziomie dolnej anteny. Ale niech się wypowiedzą fachowcy.
mab
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 443
Dołączył(a): 27.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mab » 29.09.2010 22:08

Zmieniłbym nazwę na "OKNA na świat"... wtedy ta kompozycja miałaby sens...
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 29.09.2010 22:13

Ten gliniakowy wykusz jest fajny.I na nim powinna spocząć uwaga.A rynna nie jest tu przedziałkiem by mówić o dwóch budynkach.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 29.09.2010 22:43

[2]
Obrazek

Oryginał, tu 4.3 MB

Czy, żeby zrobić pejzaż, wystarczy szeroki kąt, poziomy horyzont i ... przestrzeń?
No właśnie, jak duża przestrzeń tworzy pejzaż?
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 29.09.2010 22:54

weldon napisał(a):[2]
Obrazek

Oryginał, tu 4.3 MB

Czy, żeby zrobić pejzaż, wystarczy szeroki kąt, poziomy horyzont i ... przestrzeń?
No właśnie, jak duża przestrzeń tworzy pejzaż?

A gdzie gliniakowy wykusz? Żeby zrobić przestrzeń trzeba czuć przestrzeń.
Pionowo rynna.Poziomo antena.Wykusz gliniany.To tworzy przestrzeń.
mab
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 443
Dołączył(a): 27.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mab » 29.09.2010 22:56

do FOTKI 2 :Przeszkadzają mi zbyt mocne kontrasty tej fotki ,w ciemnych miejscach giną szczegóły ... może to zbyt silne działanie filtra polaryzacyjnego...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 29.09.2010 23:11

AndrzejJ. napisał(a):A gdzie gliniakowy wykusz? Żeby zrobić przestrzeń trzeba czuć przestrzeń.
Pionowo rynna.Poziomo antena.Wykusz gliniany.To tworzy przestrzeń.

Zdjęcia ci się Kotek popieprzyły ... :lol:
mab napisał(a):do FOTKI 2 :Przeszkadzają mi zbyt mocne kontrasty tej fotki ,w ciemnych miejscach giną szczegóły ... może to zbyt silne działanie filtra polaryzacyjnego...

Wydaje mi się, że to bardziej kwestia kompaktu, którym robiłem zdjęcie.
Czy miałem polara, czy nie, nie pamiętam - raczej nie, bo tu wolałbym szarą połówkę, której nie mam. Tu zadziałał DR- jak mi się zdaje - dużo kontrastowych szczegółów, kosztem przejść tonalnych.
Stąd ciemne miejsca.
Dodatkowo - ciągle walczę z kalibracją monitora - może gdzieś przesadziłem z suwaczkami?
Jako punkt wyjścia próbuję wykorzystać zdjęcia dwóch panów z forum.
Liczyłem, że mi się udało uchwycić to, co chcieli pokazać.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 30.09.2010 09:28

Zdj. nr 1
Temat jest bardzo fajny, ale ja bym jakoś inaczej stanął do tego zdjęcia.
Białe niebo nie jest mocną stroną zdjęcia. W kontekście całości razi mnie antena telewizyjna. Usytuowanie okna byłoby lepsze, gdyby obciąć trochę prawej strony. No i rzadko podobają mi się ramki. Te mi się nie podobają.

Ps. Odnośnie powyższego powinienem napisać: "moim zdaniem". Ale przecież każdy z nas wyraża własne zdanie i każdy z nas może się mylić.
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 30.09.2010 10:00

weldon napisał(a):[2]

Czy, żeby zrobić pejzaż, wystarczy szeroki kąt, poziomy horyzont i ... przestrzeń?
No właśnie, jak duża przestrzeń tworzy pejzaż?


Co rozumiesz przez poziomy horyzont? Jeśli to,że nie ma być krzywy, to pełna zgoda. :lol:

Natomiast istniejący fizycznie "na planie" poziomy horyzont zdecydowanie utrudnia zrobienie dobrego pejzażu. Jeśli dysponujemy naturalnie pofałdowanym horyzontem, to mamy prawie gotowy pejzaż. :wink: :lol: Przy poziomym horyzoncie musimy postarać się o jakieś dodatkowe atrakcje. Oczywiście nieco uprościłem.

Odpowiedź na drugie pytanie: wydaję mi się,że każda przestrzeń może stworzyć pejzaż.

Ktoś mógłby pomyśleć, że tematem zdjęcia są chmury. Ja bym przyciął niebo,pozostawiająć go na ok 1/3. Kamienie na pierwszym planie są ciekawe, choć mogłyby być ciekawsze.

Zdjęcie dla mnie wygląda, jakby robione polarem.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.09.2010 11:34

jan_s1 napisał(a):Zdj. nr 1
Temat jest bardzo fajny, ale ja bym jakoś inaczej stanął do tego zdjęcia.


Po lewej stał wysoki płot odgradzajacy budowę.

jan_s1 napisał(a):Białe niebo nie jest mocną stroną zdjęcia.


Niestety wiem, zdjecie zrobiobe w bardzo nieodpowiedniej godzinie 14:22.

jan_s1 napisał(a):W kontekście całości razi mnie antena telewizyjna.


Ta antena to koszmar.

jan_s1 napisał(a):
Usytuowanie okna byłoby lepsze, gdyby obciąć trochę prawej strony.



Wykadrowałem je w [Okno na świat B].

jan_s1 napisał(a): No i rzadko podobają mi się ramki. Te mi się nie podobają.



Fakt kwestja gustu. :lol:
"Moim zdaniem", oczywiście. :lol:
Pozdrawiam.

smoki3
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 30.09.2010 13:05

To ja tylko porządkowo - proponuję żeby wersji A, B, C (po uwagach) nie wstawiać do "rodzimego" posta.
Zakładam, że może być kilka uwag pod rząd (jak teraz) i trzeba wracać...
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 30.09.2010 20:05

Troszkę brak mi odwagi do zamieszczenia tu zdjęcia. Jestem TOTALNYM amatorem, który musi się jeszcze bardzo bardzo dużo nauczyć. Wiem, że daleko mi do wielu z Was ale cóż, krytyka bywa konstruktywna. Liczę na szczere opinie co źle zrobiłam z tym zdjęciem.
Generalnie jestem z niego zadowolona...ale nie do końca.

Zdjęcie jest zupełnie niepoprawiane. To oryginał.
Robione bez statywu, z pozycji chodnika.

Dane zdjęcia:
Camera Make: Panasonic
Camera Model: DMC-FZ50
Date/Time: 2010:07:17 21:31:28
Resolution: 600 x 338
Flash Used: No
Focal Length: 7.4mm (35mm equivalent: 38mm)
Exposure Time: 8.000 s
Aperture: f/2.8
ISO Equiv.: 100
Whitebalance: Auto
Metering Mode: matrix
Exposure: program (auto)

3

Obrazek
mab
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 443
Dołączył(a): 27.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mab » 30.09.2010 21:47

do fotki 3:...
Tak sobie czytam EXIF 8 sec na chodniku i ISO100 nawet a automatycznym trybie spowodowało to ,ze nawet zaawansowanym kompaktem ale jednak kompaktem zdjecie jest naprawdę niezłe...:) Niepokoi mnie tylko wielkość ustawiona w aparacie...600x338...szkoda ,ze tak niska bo fotka jest zaledwie miniaturką możliwości aparatu i dość cięzko na niej dostrzec szczególy nie mowiąc już o poprawnym wydruku. Ale moze wlaśnie dzięki temu nie widać szumu .
Bardzo ładna foka ...choć przeszkadza mi jakaś tuba na górze po lewej która trochę burzy ogólny jej nastrój.
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone