Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Fotoopinia

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 26.10.2010 20:27

weldon napisał(a):... ale to już było ... :lol:


Dziękuję. Czytałem kiedyś ten dział, ale nie pamiętałem, że jest tam i coś o HDR-ach.
Trochę Twój temat skręcił z wytyczonego szlaku, ale chyba nie masz nic na przeciwko? :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.10.2010 20:37

F-uncia napisał(a):...

Czyli ten sposób znasz?
To nic, może się komuś przyda.

Wg mnie to problem może tkwić w wykastrowanej przestrzeni barwnej fotolabu.
Pewnie na ekranie oglądasz to, co przenosi AdobeRGB, a dostajesz to, co,
mimo największego poświęcenia, robi lab.

Zmiana monitora tylko pogłębi te różnice.
Spróbowałbym jednak druknąć taki obrazek testowy w sRGB i AdobeRGB
i zobaczył, co potrafi z niego fotolab wyciągnąć.
Dopiero wtedy można by spróbować zrobić korektę monitora.

Mam gdzieś takie testy (to znaczy w komputerze gdzieś mam :D),
jakby co, mogę ci gdzieś wystawić.

Janku, dopóki tylko takie zboczenia (ze szlaku, oczywiście) są, to warto czasami trochę pokręcić.

:D
fotograf123
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 532
Dołączył(a): 16.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) fotograf123 » 26.10.2010 21:06

to może tak jeśli ktoś chce to piszcie na adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl odpisze z załącznikiem tylko ma 20 MB lub umówimy sie na skype lub gg (4683618) to sie dogadamy i wyśle plik z profilem do fronci ...

Pozdrawiam...
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 26.10.2010 21:52

Fotograf - taką robiłeś :?:

Obrazek

Funciu - nec'i też są b.dobre - choć cenowo nie wiem jak ostatnio chodzą w porównaniu do konkurencji :wink:

PZDR
fotograf123
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 532
Dołączył(a): 16.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) fotograf123 » 26.10.2010 21:56

Nie taką kolorową
zamieszcze na picasie i dam link
:D

Ps. Rafał K a masz to zdjęcie w BMP (oryginalny plik) ?.
F-uncia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 432
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) F-uncia » 26.10.2010 22:40

To najwyżej poproszę na maila: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl

Generalnie kazdy monitor zewnętrzny byłby lepszy... Właśnie chodzi o to by móc go skalibrować. Np na tym zdjęciu testowym, ten pasek z gradacją od czarnego do białego ma u mnie rastry - nie ma płynnego przejścia, w związku z tym nie da się skalibrować poprawnie. Masakra jakaś, nigdy nie miałam czegoś tak strasznego. Ale poprzedni laptop był z zewnętrzną kartą, był strasznie wyżyłowany i karta padła. Były wielkie problemy z naprawą, potem była regenerowana, zakładana nowa a i tak padła. No to kupiliśmy niewyżyłowany pod względem osiągów laptop. A na stacjonarny komp to nie mam miejsca w domu. Dobry monitor miałam w pracy, ale teraz nie pracuję ;)

Na moim lapku nie da się temperatury barwowej ustawić
:lool:
Teraz to mam taką metodę, że balans bieli staram się od razu ustawić poprawnie, albo sprawdzam na wyświetlaczu aparatu czy to jest mniej więcej ok. I szczerze to już nie bardzo później ingeruję. A dla labu robię zawsze w sRGB. W Adobe RGB to tylko dla drukarek typu Epson. Widziałam różnice w wydruku pomiędzy sRGB a Adobe...
fotograf123
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 532
Dołączył(a): 16.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) fotograf123 » 27.10.2010 00:15

plik jest tu: http://picasaweb.google.pl/pwachlewski/ ... alibracja#

1. ustaw jako tło pulpitu i kalibruj kartą grafiki aż ustawisz możliwie jak najlepiej
2 otwórz w photoshopie i skalibruj w adobe gamma

przynajmniej ja tak robiłem i nie mam wielkiej różnicy w labie, ale mam dobrego (kolege) laboranta.

zakład moge z czystym sumieniem polecić ( Fuji Vs Galerii Mokotów).

Powodzenia ... :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.10.2010 07:03

fotograf123 napisał(a):2 otwórz w photoshopie i skalibruj w adobe gamma

W tym linku, który podałem, nie zalecają, a wręcz przestrzegają
przed używaniem programu wyposażonego w system zarządzania kolorami, jak również Adobe Gamma.
Zalecają prace bezpośrednio w systemie, włącznie z usunięciem profilu ICC z systemowej konfiguracji monitora.
Pewne uzasadnienie tego jest, jak również te inne zalecenia, typu rozgrzanie monitora, kilkukrotne powtórzenie kalibracji.

Jest jeden problem - z niektórymi LCD to wszystko może nie zadziałać w stopniu wystarczającym :(

Kolorymetr kosztuje już od 300.00 PLN, ale, przy takim użyciu, raz na miesiąc, może dwa,
lepiej się zrzucić w kilka osób i kupić trochę lepszy, taki za 700.
Sam Eizo i tak nie wystarczy. One i tak pracują w sRGB, czyli w tym węższym niż Adobe RGB zakresie,
więc kółeczko się zamyka :)
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 27.10.2010 08:42

fotograf123 napisał(a):Nie taką kolorową
zamieszcze na picasie i dam link
:D

Ps. Rafał K a masz to zdjęcie w BMP (oryginalny plik) ?.


Mam to w tiffie
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 27.10.2010 08:44

F-uncia napisał(a):... W Adobe RGB to tylko dla drukarek typu Epson. Widziałam różnice w wydruku pomiędzy sRGB a Adobe...


Funciu - a nie konwertujesz przed wydrukiem do cmyku?
fotograf123
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 532
Dołączył(a): 16.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) fotograf123 » 27.10.2010 09:33

Rafał K napisał(a):Mam to w tiffie


To ja poproszę...
gg 4683618 lub skype nick: fotograf123 :D
Rafał K
Cromaniak
Posty: 2318
Dołączył(a): 07.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał K » 27.10.2010 10:14

OK :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.10.2010 11:01

Znalazłem u siebie takie coś, "distributed to you by PhotoDisc, Inc. as freeware", w jotpegu, ale za to w AdobeRGB i sRGB.
Plik ma 2 MB. Dodatkowo mam tam tablicę testową autofocusa.

Obrazek

Również służę, jakby co.
F-uncia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 432
Dołączył(a): 27.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) F-uncia » 27.10.2010 11:21

Eizo FlexScan S2233W pokrywa 95% przestrzeni Adobe, te droższe pokrywają 100%.

W labie każą robić w sRGB. Zresztą tak też wszędzie czytałam, żeby się nie pakować w Adobe jak się w labie robi. Zresztą aparaty (przynajmniej mój) też robi w sRGB.
CMYK to używam tylko jak robię coś do wyplotu, druku - zrzucałam wtedy zdjęcia do CMYKa, ale laby to jakaś inna liga ;)

Na tym szkoleniu Epsona generalnie mówili o profilach ICC, bo wtedy każde urządzenie "widzi" kolory tak samo... Teoretycznie się powinnam na tym znać, ale raczej na wyczucie traktuję te pojęcia ;)
fotograf123
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 532
Dołączył(a): 16.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) fotograf123 » 27.10.2010 11:22

weldon przyjacielu to ślij... :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Fotoopinia - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone